Przykre doświadczenie - Bolący pryszcz na wargach sromowych

Pęknięcia w wargach sromowych

Pęknięcia w wargach sromowych są bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem, dlatego aby szybko i na stałe poradzić sobie z nim, należy znaleźć przyczynę problemu.

  1. Choroby zakaźne. W tym przypadku istnieją suche narządy żeńskie narządów płciowych i stałe uczucie dyskomfortu. Czasami na dotkniętych obszarach występuje przekrwienie tkanek (zaczerwienienie) lub odwrotnie, blanszowanie skóry.
  2. Brak estrogenu. Zaburzenia hormonalne - najgorszy wróg skóry, nie tylko na twarzy. Niska produkcja kobiecych hormonów prowadzi do braku witaminy E w organizmie i utraty wilgoci przez komórki naskórka i błon śluzowych. W rezultacie wrażliwa i cienka skóra staje się sucha, a na żeńskich narządach płciowych pojawiają się pęknięcia.
  3. Niewystarczająca lub nadmierna higiena osobista. Nieodpowiednia higiena, wydzieliny z pochwy i pozostałości moczu w bieliźnie stanowią doskonałą pożywkę dla kultur i grzybów kokosowych. W ten sposób patogeny atakują pot i gruczoły łojowe, powodując stan zapalny i uszkodzenie tkanek.
  4. Worm infestation. Pasożyty, które rozmnażają się w żeńskich narządach płciowych, wytwarzają produkty przemiany materii, które działają żrąco na skórę, przyczyniając się do jej wysuszenia i pękania.
  5. Reakcje alergiczne. Używanie płócien z materiałów sztucznych, środków nawilżających i kosmetyków intymnych z parabenami często prowadzi do alergii. Ponadto może powodować wosk do usuwania włosów lub innych środków do usuwania włosów w miejscach intymnych.
  6. Cukrzyca. Przyczyna tego jest dość rzadka, ale zaburzenia endokrynologiczne w cukrzycy mogą powodować suchość śluzówki i pojawianie się pęknięć.
  7. Zmiany grzybicze (kandydoza). Grzybica bez odpowiedniego leczenia rozwija się w bardziej poważne choroby zakaźne, przyczyniając się do rozmnażania organizmów koki.

Jeśli obserwuje się zaczerwienienie i suchość warg sromowych, powody mogą być bardzo powszechne:

Opryszczka warg sromowych – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną opryszczki warg sromowych jest zwykle wirus HSV-2 ( Herpes simplex virus 2 ), który wywołuje również podobne zmiany na męskich narządach płciowych. Należy on do grupy herpeswirusów i dotyczy bardzo dużej części populacji. Do zakażenia dochodzi tylko raz i ma ono miejsce podczas kontaktu z wydzielinami nosiciela. Co ważne, osoba, która zaraża opryszczką, wcale nie musi mieć widocznych objawów choroby.

Pośrednim powodem opryszczki warg sromowych są ryzykowne kontakty seksualne. Do zakażenia może dojść wtedy, gdy partnerzy nie używają prezerwatyw.

Do zakażenia dochodzi tylko raz, a potem herpeswirus, który dostał się do organizmu, pozostaje w stanie uśpienia. Wirus nie zagraża życiu i zazwyczaj można z nim normalnie funkcjonować poza rzadkimi przypadkami, kiedy atakuje układ nerwowy lub powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Gruczoł Bartholina - co to jest i jak leczyć?

Gruczoł Bartholina to istotna część kobiecego układu rozrodczego, która często pozostaje niezauważona aż do wystąpienia problemów zdrowotnych. Gruczoły Bartholina są parą niewielkich gruczołów znajdujących się po obu stronach otworu pochwy. Ich główną funkcją jest wydzielanie śluzu, który nawilża pochwę. W normalnych warunkach są one niewyczuwalne i nie powodują dyskomfortu.

Jednak problemy zaczynają się, gdy gruczoły te ulegają zapaleniu, co jest znane jako zapalenie gruczołu Bartholina . Zapalenie to może być spowodowane zablokowaniem przewodu wyprowadzającego śluz, co prowadzi do gromadzenia się wydzieliny i tworzenia się cysty. Takie zablokowanie jest często wynikiem infekcji bakteryjnej. Symptomy zapalenia mogą obejmować obrzęk, ból, a nawet powstawanie bolących pryszczy na wardze sromowej .

Ze względu na niską świadomość możliwości zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn , bardzo często panowie zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby lub też schorzenie wykrywane jest przypadkowo.

Czytaj dalej...

Rozróżniamy bardzo różne rodzaje trądziku, na przykład trądzik młodzieńczy występujący w okresie dojrzewania , trądzik ropowiczy, gdzie pojawiają się ropne torbiele, trądzik skupiony bardzo duże zaskórniki i nacieki.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...