Bólący pryszcz na sutku - przyczyny, leczenie i porady
Przyczyny
Pryszcze na brodawce mogą pojawiać się z tych samych powodów, co pryszcze w innych miejscach, chociaż niektóre pryszczopodobne guzy są unikalne w okolicy brodawki.
Trądzik
Podobnie jak w innych częściach ciała, zablokowany pory może powodować pryszcz na brodawki.
Martwe komórki skóry i łojotok, który jest naturalnym olejem ciała, mogą prowadzić do pryszcza prawie wszędzie na ciele, a sutki nie są wyjątkiem.
Hormony są częstą przyczyną pryszcze, które pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele. Hormony te i związane pryszcze są szczególnie powszechne w pewnych okresach cyklu menstruacyjnego.
Trądzik może być również spowodowany tarciem z ubrań. Noszenie obcisłej koszulki lub biustonosza sportowego podczas ćwiczeń może spowodować pojawienie się otarć i pryszczów.
W rzadkich przypadkach stan zwany trądzikiem pospolitym może powodować pryszcze na brodawce. Te pryszcze są głębokie, długotrwałe, czerwonawe guzki na sutku, który nigdy nie dochodzi do głowy. Powinny być zdiagnozowane przez lekarza lub dermatologa.
W przypadkach uporczywego trądziku lekarze mogą przepisać leki lub antybiotyki o niskiej dawce, aby pomóc w złagodzeniu objawów.
Wrastające włosy
Kiedy mieszki włosowe wokół brodawki stają się zatkane, często pojawia się guz przypominający pryszcz.
Czasami włosy mogą rosnąć w dół. Większość wrastających włosków samo się oczyści, ale ludzie powinni mieć na nie oko, aby móc obserwować oznaki infekcji.
Blistry mleczne
Wiele matek karmiących doświadcza tego, co wydaje się być pryszczami na sutku. Jednak mogą to być blistry mleczne.
Blistry mleczne lub pęcherzyki mleka są wypełnionymi płynem guzkami, które występują, gdy mleko uwięzione jest w przewodach skóry.
Może to być spowodowane nadprodukcją mleka, niewłaściwym zablokowaniem przez dziecko lub infekcją drożdżakową.
Pryszcz — co to jest i skąd się bierze?
Powstawanie pryszczy zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich m.in. gromadzenie się bakterii na powierzchni ucha, zapalanie mieszków włosowych lub zbyt dużą pracę gruczołów łojowych, brak odpowiedniej higieny, przyjmowanie leków oraz inne czynniki środowiskowe. Pryszcz w uchu praktycznie niczym nie różni się od krostek, które pojawiają się w innych częściach ciała. Bakterie Staphylococcus aureus odpowiedzialne za powstawanie pryszczy bardzo szybko się rozwijają i mogą doprowadzić do powstania jednej, a nawet kilku bolesnych krostek, które zamienić się mogą w ropne zgrubienia. Organizm chcąc chronić się przed nimi, uruchamia procesy immunologiczne, których wynikiem jest stworzenie stanu zapalnego.
Za najczęstszą przyczynę powstawania pryszczy w uchu uznaje się nagromadzenie woskowiny w uchu. Woskowina w przewodzie słuchowym, zamiast czyścić kanał, nie odprowadza zanieczyszczeń i zatyka pory, co powoduje powstanie małych i bolących krostek.
Pryszcz na sutku – przyczyny powstawania i leczenie
Pryszcz na sutku i jakakolwiek inna zmiana w tak intymnym miejscu, mogą wywoływać niepokój. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze świadczą one o najgorszym. Przekonaj się, skąd biorą się krosty na sutkach i jak się ich pozbyć.
Sutki to bardzo intymna i wrażliwa część ciała. Odpowiednia troska i regularna kontrola ich stanu jest niezbędna dla wczesnego rozpoznania wszelkich niepokojących objawów.
Czy pryszcze na sutkach świadczą o chorobie, a może są zaledwie niegroźnym defektem estetycznym? Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, jak radzić sobie z krostkami w okolicy piersi.
Czym jest rak sutka u mężczyzny?
Męska, a właściwie chłopięca pierś zanim wejdzie w okres dojrzewania jest zbudowana niemal identycznie jak pierś dziewczęca. Na budowę piersi składa się niewielka ilość tkanki gruczołowej, którą tworzą przewody mlekowe, usytuowane zaraz za brodawką sutkową i otoczką. Dojrzewając chłopięcy organizm wydziela testosteron, czyli hormon, który zapobiega procesowi rozrastania się tkanki gruczołowej. U dziewczyn natomiast na tym etapie rozwoju ta tkanka powiększa się.
U dorosłego mężczyzny pierś budują kanaliki mleczne oraz niewielka ilość tzw. zrazików, wyglądających jak płaty, które są zlokalizowane w części zabrodawkowej piersi. Te zraziki nie muszą występować u wszystkich panów i to też jest jak najbardziej prawidłowe. Jeśli dochodzi do pojawienia się raka sutka u mężczyzny, to zwykle właśnie w tej sferze za brodawką. Nowotwór, w tym jego złośliwa odmiana, może zaatakować tkankę gruczołową, znajdującą się w męskiej piersi.
Guz pod sutkiem u mężczyzny wywodzi się z komórek gruczołu piersiowego. Guzek w sutku u mężczyzn, który może przeistoczyć się w raka złośliwego albo rozwija się miejscowo, albo daje przerzuty do węzłów chłonnych i/lub narządów, takich jak płuca, wątroba, kości i mózg.

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - przyczyny, objawy i leczenie
Choroba Pageta brodawki sutkowej to inaczej rak sutka Pageta. Jest to rzadko występujący typ raka piersi, a dodatkowo często jest mylony z chorobami dermatologicznymi, co opóźnia postawienie wczesnej diagnozy i szybkie wyleczenie. Jakie są przyczyny i objawy raka sutka Pageta? Jak przebiega leczenie?
Spis treści
Do wczesnych objawów choroby należą wyciek, zaczerwienienie lub strup na brodawce
Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów. Choroba zwykle dotyka kobiet po menopauzie (bardzo rzadko mężczyzn), a diagnozę najczęściej słyszą panie w wieku 60-70 lat. Co ciekawe, większość przypadków zachorowań dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży.
