Bólący pryszcz na sutku - przyczyny, leczenie i porady
Co wywołuje raka sutka u mężczyzn?
Co powoduje pojawienie się takich anomalii, jak choroby sutka u mężczyzn, a przede wszystkim raka sutka? Nie udało się, jak dotąd, ustalić ścisłych przyczyn tego schorzenia. Znane są natomiast czynniki, które zwiększają niebezpieczeństwo.
Pierwszym z nich jest wiek. Panom do 35. roku życia nowotwór sutka praktycznie nie zagraża. Jednak mężczyźni, którzy ukończyli 85 lat są już dużo bardziej narażeni na zachorowanie.
Drugim czynnikiem zwiększającym ryzyko zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn jest genetyka. Jeśli w rodzinie mężczyzny występował ten typ raka, niezależnie od płci osoby bliskiej, która była chora i dochodzi do mutacji genu BRCA2, rak sutka jest bardziej prawdopodobny. Może go też wywoływać choroba genetyczna, jaką jest zespół Klinefeltera.
Poza tym nowotwór piersi występuje częściej u panów, u których dochodzi do zaburzeń hormonalnych, którzy przeszli różne schorzenia jąder (np. przewlekłe zapalenie jąder, niezstąpienie jąder, amputację jąder), a także nowotwory (przede wszystkim obejmujące prostatę oraz jelito grube). Do raka piersi mogą również przyczynić się zmiany łagodne w sutku, urazy piersi, praca w wysokiej temperaturze (np. w hucie), późny wiek dojrzewania, stan kawalerski oraz pochodzenie żydowskie.
Pryszcz w uchu — dlaczego boli i jak go usunąć? (PORADY)
Pryszcz w uchu to bolesny problem, który często jest trudny do usunięcia. Jest on zwykle trudno dostępny, a nieodpowiednie jego usuwanie może wywołać stan zapalny lub wyciek ropy do kanału słuchowego. Wewnątrz i na zewnątrz uszu mogą pojawiać się różne rodzaje pryszczy i nieestetycznych krostek. Co jest ich przyczyną? Jak zapobiegać i jak leczyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Popularne produkty na pryszcze:
Pryszcz — co to jest i skąd się bierze?
Powstawanie pryszczy zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich m.in. gromadzenie się bakterii na powierzchni ucha, zapalanie mieszków włosowych lub zbyt dużą pracę gruczołów łojowych, brak odpowiedniej higieny, przyjmowanie leków oraz inne czynniki środowiskowe. Pryszcz w uchu praktycznie niczym nie różni się od krostek, które pojawiają się w innych częściach ciała. Bakterie Staphylococcus aureus odpowiedzialne za powstawanie pryszczy bardzo szybko się rozwijają i mogą doprowadzić do powstania jednej, a nawet kilku bolesnych krostek, które zamienić się mogą w ropne zgrubienia. Organizm chcąc chronić się przed nimi, uruchamia procesy immunologiczne, których wynikiem jest stworzenie stanu zapalnego.
Za najczęstszą przyczynę powstawania pryszczy w uchu uznaje się nagromadzenie woskowiny w uchu. Woskowina w przewodzie słuchowym, zamiast czyścić kanał, nie odprowadza zanieczyszczeń i zatyka pory, co powoduje powstanie małych i bolących krostek.
Przyczyny
Pryszcze na brodawce mogą pojawiać się z tych samych powodów, co pryszcze w innych miejscach, chociaż niektóre pryszczopodobne guzy są unikalne w okolicy brodawki.
Trądzik
Podobnie jak w innych częściach ciała, zablokowany pory może powodować pryszcz na brodawki.
Martwe komórki skóry i łojotok, który jest naturalnym olejem ciała, mogą prowadzić do pryszcza prawie wszędzie na ciele, a sutki nie są wyjątkiem.
Hormony są częstą przyczyną pryszcze, które pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele. Hormony te i związane pryszcze są szczególnie powszechne w pewnych okresach cyklu menstruacyjnego.
Trądzik może być również spowodowany tarciem z ubrań. Noszenie obcisłej koszulki lub biustonosza sportowego podczas ćwiczeń może spowodować pojawienie się otarć i pryszczów.
W rzadkich przypadkach stan zwany trądzikiem pospolitym może powodować pryszcze na brodawce. Te pryszcze są głębokie, długotrwałe, czerwonawe guzki na sutku, który nigdy nie dochodzi do głowy. Powinny być zdiagnozowane przez lekarza lub dermatologa.
W przypadkach uporczywego trądziku lekarze mogą przepisać leki lub antybiotyki o niskiej dawce, aby pomóc w złagodzeniu objawów.
Wrastające włosy
Kiedy mieszki włosowe wokół brodawki stają się zatkane, często pojawia się guz przypominający pryszcz.
Czasami włosy mogą rosnąć w dół. Większość wrastających włosków samo się oczyści, ale ludzie powinni mieć na nie oko, aby móc obserwować oznaki infekcji.
Blistry mleczne
Wiele matek karmiących doświadcza tego, co wydaje się być pryszczami na sutku. Jednak mogą to być blistry mleczne.
Blistry mleczne lub pęcherzyki mleka są wypełnionymi płynem guzkami, które występują, gdy mleko uwięzione jest w przewodach skóry.
Może to być spowodowane nadprodukcją mleka, niewłaściwym zablokowaniem przez dziecko lub infekcją drożdżakową.
