Bólący pryszcz na sutku - przyczyny, leczenie i porady

Pryszcz na sutku – przyczyny powstawania i leczenie

Pryszcz na sutku i jakakolwiek inna zmiana w tak intymnym miejscu, mogą wywoływać niepokój. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze świadczą one o najgorszym. Przekonaj się, skąd biorą się krosty na sutkach i jak się ich pozbyć.

Sutki to bardzo intymna i wrażliwa część ciała. Odpowiednia troska i regularna kontrola ich stanu jest niezbędna dla wczesnego rozpoznania wszelkich niepokojących objawów.

Czy pryszcze na sutkach świadczą o chorobie, a może są zaledwie niegroźnym defektem estetycznym? Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, jak radzić sobie z krostkami w okolicy piersi.

NAJCIEKAWSZE WPISY

  • Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy (bez skalpela)
  • Kamień gua sha – efekty stosowania masażu w 8 krokach
  • Co to jest laminowanie włosów? Uzyskaj taflę włosów
  • Olejowanie włosów – wszystko o olejowej pielęgnacji
  • Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć? (SKUTECZNE SPOSOBY)
  • Retinol – jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi – nasz poradnik
  • Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia
  • Metoda OMO – 3 etapy mycia włosów. Czy warto?
  • Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić? 4 skuteczne kosmetyki
  • Najlepsze szczotki do włosów – zobacz nasze top 5!

Cześć! To my, dziewczyny z drogerii horex.pl 🙂 Specjalnie dla Ciebie testujemy, sprawdzamy, opisujemy i weryfikujemy wszystko, co związane z…

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) - przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Pageta brodawki sutkowej to inaczej rak sutka Pageta. Jest to rzadko występujący typ raka piersi, a dodatkowo często jest mylony z chorobami dermatologicznymi, co opóźnia postawienie wczesnej diagnozy i szybkie wyleczenie. Jakie są przyczyny i objawy raka sutka Pageta? Jak przebiega leczenie?

Spis treści

Do wczesnych objawów choroby należą wyciek, zaczerwienienie lub strup na brodawce

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów. Choroba zwykle dotyka kobiet po menopauzie (bardzo rzadko mężczyzn), a diagnozę najczęściej słyszą panie w wieku 60-70 lat. Co ciekawe, większość przypadków zachorowań dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży.

Przyczyny

Pryszcze na brodawce mogą pojawiać się z tych samych powodów, co pryszcze w innych miejscach, chociaż niektóre pryszczopodobne guzy są unikalne w okolicy brodawki.

Trądzik

Podobnie jak w innych częściach ciała, zablokowany pory może powodować pryszcz na brodawki.

Martwe komórki skóry i łojotok, który jest naturalnym olejem ciała, mogą prowadzić do pryszcza prawie wszędzie na ciele, a sutki nie są wyjątkiem.

Hormony są częstą przyczyną pryszcze, które pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele. Hormony te i związane pryszcze są szczególnie powszechne w pewnych okresach cyklu menstruacyjnego.

Trądzik może być również spowodowany tarciem z ubrań. Noszenie obcisłej koszulki lub biustonosza sportowego podczas ćwiczeń może spowodować pojawienie się otarć i pryszczów.

W rzadkich przypadkach stan zwany trądzikiem pospolitym może powodować pryszcze na brodawce. Te pryszcze są głębokie, długotrwałe, czerwonawe guzki na sutku, który nigdy nie dochodzi do głowy. Powinny być zdiagnozowane przez lekarza lub dermatologa.

W przypadkach uporczywego trądziku lekarze mogą przepisać leki lub antybiotyki o niskiej dawce, aby pomóc w złagodzeniu objawów.

Wrastające włosy

Kiedy mieszki włosowe wokół brodawki stają się zatkane, często pojawia się guz przypominający pryszcz.

Czasami włosy mogą rosnąć w dół. Większość wrastających włosków samo się oczyści, ale ludzie powinni mieć na nie oko, aby móc obserwować oznaki infekcji.

Blistry mleczne

Wiele matek karmiących doświadcza tego, co wydaje się być pryszczami na sutku. Jednak mogą to być blistry mleczne.

Blistry mleczne lub pęcherzyki mleka są wypełnionymi płynem guzkami, które występują, gdy mleko uwięzione jest w przewodach skóry.

Może to być spowodowane nadprodukcją mleka, niewłaściwym zablokowaniem przez dziecko lub infekcją drożdżakową.

Czy mężczyzna może mieć raka sutka?

Nowotwór piersi kojarzy się najczęściej z kobietami. Niestety, z roku na rok rośnie wzrost zachorowań na ten rodzaj raka u pań. A czy mężczyzna może mieć raka sutka? Okazuje się, że może też pojawić się rak sutka u mężczyzn. Ta odmiana nowotworu stanowi zaledwie 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych piersi, a poniżej 1 proc. w przypadku odmian złośliwych występujących u mężczyzn. Jest to zatem bardzo rzadki typ nowotworu pojawiający się u panów.

Ze względu na niską świadomość możliwości zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn, bardzo często panowie zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby lub też schorzenie wykrywane jest przypadkowo. Wówczas rokowania nie są dobre, ponieważ schorzenie to może dawać przerzuty do najbliższych węzłów chłonnych oraz organów wewnętrznych, przede wszystkim do płuc, wątroby, kości i mózgu.

Dlatego zaleca się samobadanie piersi, wykonywane regularnie oraz domaganie się robienia takiego badania od lekarza, np. pierwszego kontaktu.

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Walka z ropnymi pryszczy na twarzy wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje regularne stosowanie odpowiednich metod leczenia, cierpliwość w oczekiwaniu na efekty oraz włączenie do codziennej pielęgnacji skóry domowych sposobów na złagodzenie objawów trądziku.

Czytaj dalej...

Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu; potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek; mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny.

Czytaj dalej...