Bolący pryszcz na łechtaczce - Przyczyny, leczenie i porady
Leczenie krost na języku
Domowe sposoby na krosty na języku
W pierwszym momencie pojawienia się krostek możemy spróbować je usunąć domowymi sposobami. Przede wszystkim zwiększamy higienę jamy ustnej. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że była zaniedbywana. Do płukania ust i języka można używać roztworu wody z solą lub wody przegotowanej z wodą utlenioną. Raczej odradza się stosowanie ostrych płynów do płukania ust. Jeżeli krosta na czubku języka powstała w wyniku podrażnienia, to taki płyn tylko pogłębi problem.
Jeśli boląca krosta jest wynikiem złej diety, to warto zaopatrzyć się w witaminy z grupy B i witaminę C. Leczenie może też obejmować uzupełnianie mikroelementów takich jak żelazo, magnez czy cynk. Zwykle jednak w tym przypadku nie występują wyłącznie wypryski. Niedobór każdego z tych elementów ma swoje dodatkowe objawy, które trzeba brać pod uwagę przy leczeniu.
Jeżeli przyczyny są bakteryjne, to może warto najpierw odwiedzić dentystę. Na pewno nie zaszkodzi regularne czyszczenie zębów.
Zwykle pryszcz na języku nie oznacza poważnych problemów ze zdrowiem. Poprawa higieny i odporności, a także wzbogacenie diety o owoce i warzywa powinno rozwiązać problem. Nie musimy biec do lekarza z każdym pypciem jaki się pojawi na języku.
Kiedy krosty oznaczają poważne schorzenie
Jeżeli krosta na języku powstała w wyniku grzybicy, to stosuje się specjalne antybiotyki. Lekarstwa przeciwgrzybiczne są nieco inne niż przeciwbakteryjne. Dlatego konieczne jest skonsultowanie dolegliwości z lekarzem i otrzymanie recepty oraz zaleceń co do dawkowania.
Z całą pewnością natychmiastowej interwencji specjalisty wymaga podejrzenie nowotworu języka. Nie każdy kto ma białe grudki na języku powinien wpadać w panikę, jednak dłuższe utrzymywanie się dolegliwości jest powodem do wizyty w gabinecie lekarskim.
Co zrobić w przypadku niedostatecznej przyjemności podczas stosunku?
Istnieją sytuacje, w wyniku których nawet poprawna stymulacja stref erogennych kobiety, nie daje pożądanych efektów. Może się to wiązać z różnymi przyczynami, zarówno ze strony fizycznej (różnego rodzaju infekcje intymne, zaburzenia hormonalne, efekty uboczne stosowanych form antykoncepcji), jak i psychicznej (stres, wszelkiego rodzaju urazy psychiczne). Wówczas konieczne może być skorzystanie z porady odpowiedniego specjalisty. W celu identyfikacji i znalezienia odpowiedniego rozwiązania warto skorzystać z pomocy lekarza ginekologa lub psychologa. Wizytę z każdym z wymienionych specjalistów można w łatwy sposób zarezerwować przy użyciu portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Należy również pamiętać, że podstawą satysfakcjonującego pożycia i związku jest odpowiednia komunikacja między partnerami, a także obopólne zrozumienie.
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
Objawy i przyczyny
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn pryszczu na brodawce lub innego guzka w okolicy. Obejmują one:
Trądzik
Niektórzy ludzie mają pryszcze trądzikowe na sutkach. Pryszcze pojawiają się, gdy pot, bakterie i brud zostają uwięzione w twoich porach. Wtedy te pory mogą puchnąć. Większość pryszczy na sutkach to zaskórniki. Częsty trądzik na sutkach lub piersiach może być znakiem, że musisz zmienić swoją rutynę higieniczną.
Wrastające włosy
Większość ludzi ma przynajmniej kilka mieszków włosowych na ich otoczkach. Oznacza to, że istnieje ryzyko wrastania włosów. Wrastające włosy to ogolone lub zaostrzone pasmo włosów, które wrastają z powrotem w skórę. Wrastające włosy mogą powodować guzki, które wyglądają bardzo podobnie do pryszczów spowodowanych trądzikiem.
Gruczoły Montgomery
Gruczoły Montgomery’ego (zwane również gruczołami areolarnymi i guzkami Montgomery’ego) wytwarzają wydzieliny, które nawilżają sutki. Są rodzajem gruczołu łojowego (gruczołu łojowego).
W czasie ciąży gruczoły mogą stać się liczniejsze i wydatniejsze. Czasami ulegną zapchaniu i zaczną przypominać pryszcz. Może się to również zdarzyć w innych momentach, gdy zmieniają się poziomy hormonów.
Możliwe jest zakażenie zatkanego gruczołu Montgomery’ego. Jeśli tak się stanie, możesz odczuwać ból, a także powiększony guzek na otoczce. Zakażone gruczoły Montgomery’ego (lub torbiele) są najczęściej obserwowane u kobiet w wieku 10-20 lat.
Ropnie podokręgowe
Ropień podokręgowy to mała kieszonka z ropą pod otoczką lub brodawką sutkową. Jest to spowodowane miejscową infekcją. Ropnie podokręgowe mogą być bolesne i mogą wystąpić obrzęki okolicy. Czasami ropień może towarzyszyć gorączce lub ogólnemu złemu samopoczuciu.
W przeciwieństwie do niektórych innych stanów, które mogą wyglądać jak pryszcz na brodawce, ropnie podokręgowe rzadziej występują u osób karmiących piersią. Mogą być spowodowane przez wiele różnych rodzajów bakterii.

Funkcja łechtaczki
Ze względu na ogromną liczbę zakończeń nerwowych znajdujących się w łechtaczce, stanowi najistotniejszą strefą erogenną w ciele kobiety. Jej stymulacja prowadzi do pobudzenia seksualnego. Co więcej, nawet w 80% przypadków umiejętna stymulacja łechtaczki w trakcie stosunku jest niezbędna do osiągnięcia przez kobietę orgazmu. Ze względu na fakt, że do bezpośredniej stymulacji łechtaczki nie dochodzi podczas aktu seksualnego, może się zdarzyć, że ten rodzaj pieszczot zostanie w pewien sposób pominięty, co z kolei poskutkuje zmniejszeniem odczuwanej przez kobietę przyjemności ze współżycia.
Ponieważ łechtaczka jest najczulszym miejscem w ciele kobiety, bardzo ważna jest umiejętna jej stymulacja. Zbyt silny dotyk może powodować dyskomfort, a nawet ból. Ważnym jest, aby partner wykazał się delikatnością i zrozumieniem dla indywidualnych potrzeb swojej partnerki.
Łechtaczka może być stymulowana na wiele sposobów. W przypadku sposobu manualnego dobrym rozwiązaniem może być pobudzanie okolic wejścia do pochwy czy też stymulacja łechtaczki poprzez łagodne pocieranie jej przez napletek. Często pomocne jest stosowanie żelu intymnego lub stymulacja oralna łechtaczki.
