Przyczyny bólu skóry głowy i wypadania włosów - Jak im przeciwdziałać?
Zdrowa skóra głowy – pożegnaj nadmiar sebum, łupież i inne problemy, które przyczyniają się do osłabienia włosów!
Wypadanie włosów może wynikać z nadmiaru sebum, ale jeśli jest go za mało, to skalp staje się suchy i uwrażliwiony, a włosy są łamliwe i osłabione. Łodyga włosa potrzebuje nawilżenia, zwłaszcza jeśli włosy są wysokoporowate, farbowane lub często poddaje się je działaniu suszarki, prostownicy lub lokówki – maska nawilżająca do włosów to kosmetyk, który pozwala uniknąć przesuszenia i osłabienia pasm.
Warto też pamiętać o tym, że włosy mogą wypadać, jeśli na skórze głowy jest łupież. Ta bardzo częsta dolegliwość może mieć związek z łojotokowym zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą lub AZS, ale niekiedy łupież wywołują grzyby. Zaniedbany łupież wzmaga wypadanie włosów, więc jeśli jest on Twoim utrapieniem, koniecznie zainwestuj w odpowiednie kosmetyki, które skutecznie go ograniczą lub nawet wyeliminują!
Ból skóry głowy przy dotyku
Gdy skóra głowy boli przy dotyku i nie ma to związku z bezpośrednim urazem w ostatnim czasie, należy pacjenta zdiagnozować pod kątem przeczulicy. Hiperestezja jest zaburzeniem neurologicznym, którego istotą jest nadwrażliwość określonych zmysłów.
W tym przypadku wzmożoną pobudliwością wykazują się receptory czuciowe zlokalizowane na owłosionej skórze głowy (ale problem ten może dotyczyć każdego innego miejsca ciała). W efekcie doznanie intensywnego bólu pojawia się w odpowiedzi na delikatne nawet bodźce sensoryczne, które dla innych osób byłyby całkowicie obojętne i niezauważalne.
Przyczyny przeczulicy są zróżnicowane. Niekiedy występuje ona jako samoistne niegroźne zaburzenie lub anomalia, ale często ma związek z innymi schorzeniami, takimi jak między innymi:
- cukrzyca,
- neuropatia obwodowa (uszkodzenie nerwów),
- stwardnienie rozsiane,
W leczeniu hiperestezji kluczowa zatem jest terapia schorzeń podstawowych, często wymagająca stosowania zaawansowanych środków farmakologicznych.
Ból skóry głowy - przyczyny
Jest bardzo wiele przyczyn bólu skóry głowy, a przypadłość może się pojawić w różnych okresach życia. Może dotknąć kobiety i mężczyzn. Często występuje u osób cierpiących na różne rodzaje łysienia. W takich przypadkach, chociaż może trudno to sobie wyobrazić, doświadcza się bólu cebulek włosów.
Niektórzy specjaliści nazywają ten rodzaj bólu bólem fantomowym, którego doświadczają ludzie po utracie kończyny. W przypadku trichodynii jest to ból po utracie włosów. Skóra głowy boli także przy wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Łojotok przyczynia się do łojotokowego zapalenia skóry głowy.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
- obniżona odporność organizmu,
- cukrzyca,
- nadmierne wychłodzenie skóry,
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
- zaniedbywanie higieny.
Dość często ból skóry głowy i wypadanie włosów są następstwem urazu termicznego spowodowanego długim przebywaniem na słońcu bez nakrycia głowy.
Ból pojawia się w okolicy przedziałka, ponieważ ta część jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Na oparzenia słoneczne skóry głowy są bardziej podatne osoby o jasnej karnacji i rzadkich włosach.
Za kolejną przyczynę bólu skóry głowy, występującą przy jej dotykaniu, uznaje się silny stres. Dolegliwość może towarzyszyć także depresji oraz napadom lęku.
Poza tym ból skóry głowy będzie występował u osób cierpiących na trichotillomanię, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niepohamowanym wyrywaniem włosów.
Ból skóry głowy przy dotyku może mieć związek z nieprawidłową pielęgnacją włosów i skóry głowy. Może wynikać z noszenia ciasnych spinek do włosów, zbyt mocnym gumek, związywaniem ich w tzw. koński ogon. Takie dolegliwości nazywane są syndromem kucyka.
Przeczulica skóry głowy pojawia się także u osób, które bezwiednie drapią się, np. podczas koncentracji uwagi. Powodem przeczulicy może być także reakcja alergiczna na nowy szampon, odżywkę do włosów czy farbę lub też na używanie niedobranych do włosów szczotek czy grzebieni.