Przyczyny bólu skóry głowy i wypadania włosów - Jak im przeciwdziałać?
Ból skóry na czubku głowy
Należy pamiętać, że cykl życia włosa trwa około 5 lat i obejmuje:
W normalnej sytuacji stare, wypadające włosy zastępowane są nowymi, trwa więc nieustanny proces wymiany. Na co dzień w fazie wzrostu znajduje się około 90 procent włosów, zaś spoczynku – 10 procent. Są jednak sytuacje, w których proporcje te zostają zaburzone. Jeśli większy odsetek włosów wchodzi w stan spoczynku, dochodzi do przerzedzania się fryzury. Co ciekawe, problem ten najczęściej dotyczy kobiet.
- zmiany hormonalne (np. związane z przyjmowaniem lub odstawieniem tabletek, antykoncepcyjnych, ciążą, przekwitaniem, zaburzeniami pracy tarczycy),
- niedobory witamin i składników mineralnych,
- stres chroniczny lub pourazowy,
Wszy i świerzb
Przyczyną swędzenia głowy bywają choroby pasożytnicze: wszawica oraz świerzb.
Świąd głowy jest głównym objawem wszawicy, czyli zakażenia skóry spowodowanego działaniem wszy głowowej. Wszy rozmnażają się na owłosionej skórze głowy, a do włosów przymocowując swoje jaja.
Jaja wszy (gnidy), fot. Adobe Stock
Po ukłuciach owadów (wszy żywią się krwią) na skórze pojawiają się rumieniowe swędzące grudki. Najczęściej wszy i gnidy można znaleźć za małżowinami usznymi. Leczenie polega na zastosowaniu preparatów z:
- permetryną (szampon) - niszczy wszy i gnidy, preparat pozostawia się głowie na 10 minut, kurację należy powtórzyć po kilku dniach.
- dimetykonem - preparat zwalcza wszy i gnidy, należy pozostawić go na włosach przez 1 godzinę, a po kilku dniach kurację powtórzyć.
Świąd skóry głowy to również główny objaw świerzbu - zakaźnej choroby wywołanej świerzbowcem ludzkim. Oprócz swędzenia głowy (głównie nocą i wieczorem) występują zmiany skórne: grudki z charakterystyczną zmianą w postaci tunelu łączącego grudki. Świerzb może być rozpoznany tylko w badaniu mikroskopowym. Leczenie świądu głowy w tym przypadku polega na stosowaniu:
- permetryny (szampon),
- leków przeciwhistaminowych,
- emolientów.
Warto dodać, że o ile wszawica dotyczy przede wszystkim dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, mieszkających w domach dziecka, o tyle świerzb rozwija się głównie u osób nie zachowujących higieny (np. bezdomnych).
Ból skóry głowy - leczenie
Osoby cierpiące na ból skóry głowy musza zadbać o właściwą pielęgnację. Korzystać należy z delikatnych kosmetyków, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.
Sprawdzają się lotiony, które wygładzają ją i zmiękczają, mają właściwości odżywcze, natłuszczające i tonizujące. Zaleca się stosowanie szamponów z wyciągiem z aloesu lub mięty, które mają działanie łagodzące i chłodzące.
Niekiedy skuteczny może się okazać zabieg karboksyterapii, który polega na wstrzykiwaniu w tkanki podskórne dwutlenku węgla przy pomocy specjalnego urządzenia. Zabieg ma działanie przeciwbólowe, poprawia ukrwienie skóry głowy oraz zapewnia jej odżywienie i regenerację. Karboksyterapia świetnie sprawdza się przy odbudowie cebulki włosa. Pomaga także zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.
Skórę głowy i włosy powinien ocenić specjalista dermatolog lub trycholog, który pokieruje procesem diagnostyczno-leczniczym.
W przypadku psychicznego podłoża objawów warto zgłosić się na konsultację do psychologa i rozpocząć psychoterapię.
Problemy skóry głowy, czyli jak poradzić sobie z wypadającymi włosami?
Wypadające włosy to powszechny problem, który ma różne przyczyny – dotyka on zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć u mężczyzn najczęściej dochodzi do łysienia androgenowego. W tym artykule znajdziesz informacje na temat wypadania włosów wynikającego ze złej kondycji skóry głowy, czyli skalpu. Sprawdź, czy popełniasz błędy w pielęgnacji skóry głowy, które mogą prowadzić do wypadania włosów. Prawidłowa, zrównoważona pielęgnacja skalpu jest kluczowa, jeśli chce się mieć zdrowe i gęste włosy!
Skóra głowy – dlaczego warto o nią dbać? Optymalna ilość sebum, czyli warunek konieczny dla zdrowych i silnych włosów Zdrowa skóra głowy – pożegnaj nadmiar sebum, łupież i inne problemy, które przyczyniają się do osłabienia włosów!

Alergia kontaktowa
Swędzenie skóry głowy to często pierwszy objaw alergii na farbę do włosów (a dokładniej składnik barwnika: parafenylenodiaminę, PPD). Alergia kontaktowa, zwana też wypryskiem kontaktowym, może być reakcją na kosmetyki - szampon, odżywkę, lub nakrycie głowy (na materiał z którego jest wykonane). Pojawiają się wówczas oprócz świądu wysypka, zaczerwienienie (stan zapalny), może rozwinąć się obrzęk.
Aby wyleczyć swędzenie głowy, trzeba przede wszystkim usunąć czynnik powodujący uczulenie. Ponadto zastosowanie mają glikokortykosteroidy do stosowania na skórę głowy (na receptę) oraz doustne leki przeciwhistaminowe. Należy unikać drapania skóry, ponieważ może dojść do nadkażenia bakteryjnego, a w takich przypadkach konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.
