Czy rozjaśnianie włosów boli?
Czego będziesz potrzebować, farbując włosy w domu?
Zanim przejdziemy do rozjaśniania, należy zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria, żeby mieć je zawsze pod ręką. Przygotowana mieszanka powinna zostać jak najszybciej nałożona na włosy, wobec czego nie będziemy mieć później czasu, by szukać poszczególnych rzeczy. Podczas farbowania warto również poprosić o pomoc drugą osobę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie kosmyki zostały dokładnie pokryte farbą.
Do rozjaśniania będziesz potrzebować:
- pędzelka – posłuży on do aplikacji produktu bezpośrednio na włosy,
- miseczki ze szkła lub tworzywa sztucznego (należy unikać metalowych) – to w niej przygotujesz rozjaśniacz,
- rękawiczek ochronnych – najlepiej lateksowych, a w przypadku uczulenia na ten materiał możesz wybrać tworzywo sztuczne,
- spinek i grzebienia – dzięki nim sprawnie podzielisz włosy na partie,
- starych ubrań oraz ręcznika – jeśli odrobina rozjaśniacza przedostanie się na odzież, nie będzie nam szkoda jej wyrzucić. Dodatkowo warto zarzucić na ramiona ręcznik lub zabezpieczyć nim posadzkę, by produkt nie miał kontaktu z podłogą, co mogłoby spowodować trudne do usunięcia plamy,
- wazeliny lub tłustego kremu – zabezpiecz nim skórę wokół włosów, by w razie konieczności łatwo pozbyć się pozostałości farby,
- szamponu – najlepiej takiego, który przywraca naturalne pH i skutecznie oczyszcza.
Jak przygotować włosy do rozjaśniania?
Jeśli rozjaśniamy włosy naturalne, należy jedynie skupić się na ich dogłębnym odżywieniu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku włosów, które już wcześniej przechodziły koloryzację . Zaleca się, by odczekać mniej więcej 3-4 miesiące po farbowaniu, zanim zdecydujemy się na rozjaśnianie. Dzięki temu pozwolimy włosom zregenerować się, skutkiem czego nie dopuścimy do ich poważnych uszkodzeń.
Na parę tygodni przed rozjaśnianiem należy wdrożyć odpowiednią kurację pielęgnacyjną, tak by wzmocnić włosy i sprawić, żeby były dobrze nawilżone oraz odżywione. To pozwala na znaczne ograniczenie ewentualnych zniszczeń, które niestety mogą pojawić się, kiedy chcemy osiągnąć znacznie jaśniejszy kolor.
Warto zatem włączyć do stałej pielęgnacji takie produkty, jak chociażby Maskę odżywczą z olejkami kwiatowymi do włosów suchych Elseve Magiczna Moc Olejków . Stosowana 1-2 razy w tygodniu nada włosom nadzwyczajny blask oraz miękkość. Naszym sprzymierzeńcem będzie także Lekki Eliksir Odżywczy z olejkiem kokosowym do włosów normalnych lub suchych , również z linii Elseve Magiczna Moc Olejków. Olejek kokosowy silnie odżywia, wobec tego regularna aplikacja tego serum – np. tuż przed myciem szamponem bądź przed stylizacją – dodatkowo wygładzi kosmyki bez ich obciążania.
Płukanka z rumianku – naturalny sposób na rozjaśnienie włosów?
Rośnie na niejednej łące. Cudownie pachnie. Często pijemy z niego napar jako herbatkę. A jak działa na włosy? Poznaj całą prawdę o właściwościach rumianku i jego zastosowaniu w pielęgnacji włosów.
Kocha, nie kocha… Każdy chyba zna tę wyliczankę i zabawę w odrywanie kwiatom płatków. Zamiast jednak wróżyć z płatków, zadbaj o swoje włosy. Bo one z pewnością pokochają rumianek i nie potrzeba do tego żadnej wróżby. Sprawdź, jak działa rumianek na włosy i czy pomoże rozjaśnić kosmyki.
- jakie substancje aktywne znajdują się w rumianku
- czy rumianek rozjaśnia włosy?
- jak przygotować płukankę z rumianku
- czy rumianek wzmacnia i wygładza włosy?
Rozkładamy rumianek na czynniki pierwsze
Rumianek lekarski to powszechnie występująca roślina w całej Europie, również w Polsce. Charakteryzuje się ziołowym zapachem i białymi, drobnymi kwiatuszkami z żółtym środkiem. Od lat używany jest w medycynie, stanowi również składnik gotowych kosmetyków. Rumianek rośnie dziko, można go też uprawiać w domowym ogródku – na parapecie w doniczce nie próbowałam, ale pewnie też da radę. Nie jest to roślina wymagająca, łatwo kiełkuje i wytrzymuje nawet trudne warunki, jak susza. A do tego praktycznie sama się wysiewa, o czym przekonał się każdy, kto choć raz zdecydował się na posadzenie rumianku w ogródku. W moim przypadku dwie sadzonki kolejnej wiosny zamieniły się w całe poletko samosiejek rumiankowych 🙂 .
Choć sama roślinka wygląda niepozornie, jej właściwości są naprawdę imponujące – co tłumaczy, dlaczego znalazła zastosowanie w medycynie. Rumianek zawiera lotne olejki eteryczne, które są związkami aktywnie czynnymi, bogatymi w następujące substancje:
- alfa-bisabolol
- tlenki bisabololu
- chamazulen
- farnenzen
- myrcen
- kadinen
- matrycyna
- kwasy organiczne
- fitosterole roślinne
- witamina C
- witamina B4
- sole mineralne
- flawonoidy
Robi wrażenie, prawda? A jak to się ma do pielęgnacji i rozjaśniania włosów?

Bezpieczne rozjaśnianie włosów za pomocą malowania
Malowanie na włosach to zabieg, który polega na nałożeniu na kosmyki za pomocą pędzla odpowiedniego produktu, który zaczyna działać pod wpływem naturalnego słońca czy temperatury. Kurację rozjaśniającą można wykonać u kolorystki, czyli specjalistki od malowania włosów. Jest to bezpieczny zabieg, podczas którego nie wykorzystuje się folii aluminiowej i nie uszkadza tym samym wewnętrznej struktury włosa (poprzez działanie wysokiej temperatury), przez co jest on znacznie trwalszy niż taki, który wykorzystuje chemiczne rozjaśniacze do zmiany koloru włosa. Za pomocą malowania można przeprowadzić rozjaśnianie brązowych włosów i uzyskać efekt ciepłego blondu bez konieczności wielokrotnego powtarzania zabiegu.
Drogerie kosmetyczne oferują szeroki wybór różnego rodzaju gotowych środków przeznaczonych do rozjaśniania kosmyków. Preparaty, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt, dobiera się zgodnie z naturalnym odcieniem włosów. Rynek kosmetyczny oferuje np. gotowe płukanki rozjaśniające, rozjaśniacze bezpyłowe mikrogranulowane w sprayu czy w paście. Rozjaśnianie włosów rozjaśniaczem należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Wiele preparatów zawiera w sobie składniki, które dodatkowo chronią kosmyki przed uszkodzeniami oraz je pielęgnują, np. proteiny jedwabiu, kompleks keratynowy czy ekstrakt z rumianku. Klasyczny rozjaśniacz ma niepylącą formułę, która w połączeniu z utleniaczem zamienia się w kremową pastę, gotową do aplikacji na kosmyki.