Czy rozjaśnianie włosów boli?

Rozkładamy rumianek na czynniki pierwsze

Rumianek lekarski to powszechnie występująca roślina w całej Europie, również w Polsce. Charakteryzuje się ziołowym zapachem i białymi, drobnymi kwiatuszkami z żółtym środkiem. Od lat używany jest w medycynie, stanowi również składnik gotowych kosmetyków. Rumianek rośnie dziko, można go też uprawiać w domowym ogródku – na parapecie w doniczce nie próbowałam, ale pewnie też da radę. Nie jest to roślina wymagająca, łatwo kiełkuje i wytrzymuje nawet trudne warunki, jak susza. A do tego praktycznie sama się wysiewa, o czym przekonał się każdy, kto choć raz zdecydował się na posadzenie rumianku w ogródku. W moim przypadku dwie sadzonki kolejnej wiosny zamieniły się w całe poletko samosiejek rumiankowych 🙂 .

Choć sama roślinka wygląda niepozornie, jej właściwości są naprawdę imponujące – co tłumaczy, dlaczego znalazła zastosowanie w medycynie. Rumianek zawiera lotne olejki eteryczne, które są związkami aktywnie czynnymi, bogatymi w następujące substancje:

  • alfa-bisabolol
  • tlenki bisabololu
  • chamazulen
  • farnenzen
  • myrcen
  • kadinen
  • matrycyna
  • kwasy organiczne
  • fitosterole roślinne
  • witamina C
  • witamina B4
  • sole mineralne
  • flawonoidy

Robi wrażenie, prawda? A jak to się ma do pielęgnacji i rozjaśniania włosów?

Czy rozjaśnianie włosów w domu to dobry pomysł?

Rozjaśnianie włosów w domu jest dobrym pomysłem tylko wtedym, gdy masz odpowiednią wiedzę na temat kwestii bezpieczeństwa oraz samego procesu. Niżej znajdziesz omawiamy kilka podstawowych kwestii, które warto przemyśleć przed podjęciem decyzji.

  • Doświadczenie i wiedza: Rozjaśnianie włosów to proces chemiczny, który może wpływać na kondycję i strukturę włosów. Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia z rozjaśnianiem włosów, warto wcześniej obejrzeć kilka filmików na YouTube, które w pełni dokumentują rozjaśnianie włosów rozjaśniaczem.
  • Ryzyko uszkodzenia włosów: Niewłaściwe użycie rozjaśniacza lub jego nadużywanie może prowadzić do uszkodzeń włosów, takich jak przesuszenie, łamliwość, matowość, zmiana struktury (np. ze średnioporowatych zrobią się wysokoporowate). Profesjonalistki/profesjonaliści mają wiedzę na temat rodzajów włosów, składników chemicznych i sposobów działania, co minimalizuje ryzyko.
  • Różnorodność odcieni włosów: Osiągnięcie jednolitego, wymarzonego koloru przy rozjaśnianiu włosów może być szczególnie trudne, gdy twoje włosy mają różne odcienie lub były wcześniej farbowane. Fryzjerki i fryzjerzy mają umiejętności i narzędzia, które pozwalają na dostosowanie procesu i czasu rozjaśniania do twojej konkretnej sytuacji.
  • Pielęgnacja i utrzymanie koloru: Po rozjaśnianiu włosów ważne jest odpowiednie nawilżanie i pielęgnacja, aby przywrócić ich kondycję i zapobiec nadmiernemu wysuszeniu.

Największe błędy przy rozjaśnianiu włosów

Prawidłowe użycie rozjaśniacza nie jest łatwe i może się skończyć całkowitym zniszczeniem włosów lub otrzymaniem zupełnie innego koloru, niż oczekiwaliśmy. Przygotowałyśmy dla was listę najczęstszych błędów przy rozjaśnianiu włosów, których powinniśmy unikać!

Zbyt częste rozjaśnianie

Zbyt często rozjaśnianie włosów może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia. W tym przypadku kosmyki będą się kruszyć, łamach, będą maksymalnie przesuszona i matowe. Najlepiej nie rozjaśniać włosów częściej niż raz na trzy miesiące, a odstępy półroczne byłyby idealne dla naszych włosów. Pamiętajcie, że każde rozjaśnianie uszkadza strukturę włosa!

Zobacz także

Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy wykonywać jednego rozjaśniania po drugim, gdyż może dojść do spalenia włosów. Takie spalone włosy dosłownie będą odrywać się przy najdelikatniejszych pociągnięciu.

Zły produkt do rozjaśniania

Wybór odpowiedniego produktu do rozjaśniania nie jest łatwy. Najlepiej oczywiście sprawdziłyby się produkty profesjonalne, jednak wymagają one umiejętności i wiedzy na temat tego typu kosmetyków. Mamy do wyboru 4 stężenia oksydantu:

  • 3% - delikatne rozjaśnienie o 1-2 tony, nie zadziała na bardzo ciemne włosy
  • 6% – rozjaśnienie o 2-3 tony,
  • 9% – rozjaśnienie o 3-4 tony, może podrażnić skórę głowy i negatywnie wpłynąć na kondycję włosów,
  • 12% – rozjaśnienie o 4-7 tonów, bardzo niszczy włosy.

Jeśli stawiamy na rozjaśniacz z drogerii, wybierzmy taki, który rozjaśni włosy o maksymalnie 2-3 tony. Stopniowe rozjaśnianie mniej zniszczy włosy oraz da nam większą kontrolę koloru.

Nieprawidłowe użycie rozjaśniacza

Najważniejsze jest to, aby nie przetrzymywać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu. Pamiętajmy, że kosmetyk powinniśmy nakładać dość szybko, gdyż pierwsze pasma, na które nałożyłyśmy produkt, mogą się spalić zanik zakończymy aplikacje! Z drugiej strony istotna jest precyzja, żeby uniknąć plam. Warto poprosić kogo o pomoc przy aplikacji rozjaśniacza lub wybrać produkt stopniowo rozjaśniający włosy.

Rozjaśnianie włosów – naturalnie czy z użyciem rozjaśniacza?

Przed przystąpieniem do koloryzacji warto zastanowić się jeszcze nad metodą farbowania włosów. W tym celu możemy użyć zarówno produktu specjalnie przygotowanego do tego zadania, który znajdziemy w niemal dowolnej drogerii, jak i wypróbować kilka prostych, naturalnych trików. Należy przy tym pamiętać, że naturalne sposoby nie pozwolą na diametralną zmianę odcienia. Zazwyczaj pod ich wpływem ton zmienia się nieznacznie bądź też pojawiają się ładne refleksy, które wyglądają niemalże tak, jakby włosy zostały delikatnie muśnięte słońcem.

Jak rozjaśnić włosy w domu, nie wykorzystując gotowych preparatów? Z powodzeniem możesz samodzielnie przygotować płukanki oraz maski na bazie następujących składników:

Te osoby, które z kolei chcą postawić na bardziej diametralną zmianę koloru, zdecydowanie powinny sięgnąć po rozjaśniacze do włosów. To produkty o profesjonalnym działaniu, które rozchylają łuski włosa, a następnie wymywają z nich pigment. To właśnie dzięki temu nasze włosy mogą stać się jaśniejsze o kilka tonów.

Rozjaśnianie włosów w domowych warunkach – porady

Rozjaśnianie włosów to bardzo popularny zabieg, na który decydują się kobiety niemal w każdym wieku. Zdarza się, że nawet naturalne brunetki, które mogą pochwalić się niemal czarnymi kosmykami, z czasem zaczynają marzyć o pięknym, jasnym blondzie. Niestety warto zdawać sobie sprawę, że rozjaśnianie to silna ingerencja w strukturę włosa i jeśli nie zastosujemy się do kilku zasad, możemy poważnie uszkodzić sobie włosy i trudno będzie przywrócić je do dawnej kondycji. O czym zatem pamiętać, kiedy planujemy rozjaśnianie lub koloryzację, i to w domowych warunkach?

Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Czytaj dalej...

płukanki z wody gazowanej i octu jabłkowego na elektryzujące się włosy i wpisywałyśmy w wyszukiwarkę jak przyciemnić włosy , aby dowiedzieć się, że można do tego użyć składnika, który zawsze mamy w szafce, czyli kawy.

Czytaj dalej...

Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnionych przy użyciu szamponu i odżywki do włosów farbowanych, które mają właściwości regenerujące i ochronne, przedłużają też trwałość koloru.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy.

Czytaj dalej...