Przyczyny i Rozwiązania Braku Włosów na Łykach - Kompleksowe Wyjaśnienie
Jak ukryć rozstępy na łydkach?
Istnieją różne sposoby na ukrycie rozstępów na łydkach. Wbrew pozorom najlepszym z nich nie jest zakrywanie nóg pod długimi spodniami, spódniczkami czy sukienkami. W przypadku charakterystycznych zmian na skórze warto sięgnąć po kremy na rozstępy, które odżywiają skórą, wygładzają ją i przywracają jej jędrność. Dobre efekty przynoszą również masaże na bazie olejków. Pielęgnacja sprawdza się przede wszystkim przy świeżych zmianach.
Niekiedy, mimo stosowania profilaktyki rozstępów, nieestetyczne zmiany mogą pojawić się w obszarze łydek. Po zaobserwowaniu charakterystycznych pręgów warto działać możliwie jak najszybciej – świeże rozstępy można usunąć praktycznie całkowicie, podczas gdy przy utrwalonych, białych rozstępach, zmniejsza się jedynie ich widoczność.
Współczesna medycyna estetyczna przychodzi z pomocą wszystkim osobom, które borykają się z problemem rozstępów na łydkach.
Zabiegami najczęściej stosowanymi na rozstępy na łydkach są:
- laseroterapia – wiązka lasera tulowego Lavieen stymuluje produkcję włókien kolagenowych, które na skutek zniszczenia spowodowały powstanie różowo-fioletowych, a z czasem białych rozstępów na łydkach,
- mezoterapia – mikronakłuwanie polecane jest zwłaszcza w przypadku świeżych blizn,
- peelingi chemiczne – polegające na kontrolowanym uszkodzenie naskórka w obrębie blizn, jego złuszczeniu i następnej odbudowie za pomocą odpowiednio dobranych związków.
Efektem zabiegów są znacznie wygładzone rozstępy na łydkach, które stają się dzięki temu mniej widoczne. Skóra w okolicy zmian jest przy tym wyraźnie gładsza dzięki poprawie napięcia i jędrności.
Najlepsze efekty lecznicze daje łączenie ze sobą różnych metod. Plan leczenia jest każdorazowo dopasowywany do potrzeb i oczekiwań Pacjenta. Po specjalistycznych zabiegach na rozstępy na łydki można wrócić do pracy i innych codziennych czynności.
Ciche objawy miażdżycy
Jest to jeden z częstszych pierwszych objawów miażdżycy. Bywa tłumaczony wiekiem czy brakiem wytrenowania. Może jednak wynikać z obecności blaszek cholesterolowych w tętnicach wieńcowych, zaopatrujących mięsień sercowy w tlen. Zmniejszają one dostępność krwi dla serca, co obniża jego wydolność. Wówczas u takiej osoby po pokonaniu określonej odległości w szybkim tempie czy po wejściu po schodach pojawia się duszność i uczucie zmęczenia. Jeżeli dojdzie do tego ból, to stanowić to może przyczynek do rozpoznania dusznicy bolesnej i choroby wieńcowej serca.
Kolejny ważny objaw to problemy z utrzymaniem koncentracji, zapamiętaniem nowych informacji i pojawiające się zawroty głowy. Mogą to być objawy miażdżycy w obrębie tętnic np. tętnic szyjnych, zaopatrujących mózg w krew. Niedokrwiony mózg gorzej pracuję, co przekłada się na gorsze zdolności zapamiętywania i skupienia się. Przy dużych zmianach miażdżycowych pojawiają się zawroty głowy. Są one częste zwłaszcza przy odchyleniu głowy, np. podczas wieszania firanek i wynikają z ucisku tętnic potylicznych. Zmniejsza to znacznie dopływ tlenu i wywołuję zawroty głowy, a nawet omdlenia.
Dodatkowe badania zalecane do wykonania po wywiadzie trychologicznym (w razie konieczności)
Badanie w kierunku chorób metabolicznych.
8. Badania tarczycy na przeciwciała anty-TPO i anty-TG
Po objawach towarzyszących osobie z problemem wypadania.
Przy zaburzeniach miesiączkowania, problemach z zajściem w ciążę, bólach miesiączkowych, itp.
Hormony u mężczyzn, m.in. testosteron, testosteron wolny i DHT, kortyzol, prolaktyna.
Przy problemach z żołądkiem, jelitami.
11. AspAT, ALAT (parametry wątrobowe)
Między innymi przy problemach z tarczycą.
12. Badanie poziomu cynku, selenu
W kierunku niedoborów przy wypadaniu włosów i problemach z hormonami tarczycy.
13. ANA
Podejrzenie chorób powiązanych z bliznowaceniem w badaniu trichoskopowym.
14. Wymaz ze skóry głowy, zeskrobiny ze skóry głowy
15. Biopsja skóry głowy
Podejrzenie bliznowacenia i chorób tkanki łącznej skóry głowy.
DELPOS
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE DLA WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW WIĘCEJ
Wypadanie włosów można zredukować, stosując wcierki na wypadanie włosów. Preparaty te zawierają substancje odżywcze, które regenerują zniszczone włosy, nadają im objętości i sprężystości, a także odżywiają cebulki. Można je stosować codziennie w okresie intensywnego wypadania, tuż po umyciu głowy. Wcierki na porost włosów warto nakładać na skórę głowy profilaktycznie, kilka razy w tygodniu. Należy zadbać o odpowiedni szampon na wypadanie włosów, z naturalnymi składnikami, który oczyszcza, odżywia skórę głowy oraz cebulki włosowe.
Kosmetyki na wypadanie włosów powinny zawierać naturalny skład, bo takie są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto należy używać ich systematycznie, bo tylko dzięki temu można zregenerować włosy zniszczone oraz przyspieszyć porost nowych – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Warto dowiedzieć się, dlatego wypadają włosy, aby zlikwidować przyczynę. Jednak na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji przeciw wypadaniu włosów, aby je wzmocnić i wydłużyć okres życia. Ważne jest też stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.
Bibliografia
1. Siemiątkowska JM., Zarys Trychologii Kosmetycznej: Insytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2016
2. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011

Jakie mogą być najczęstsze przyczyny wypadania włosów i/lub łysienia?
Fizjologiczne, naturalne wypadanie włosów dotyczy utraty 50-100, a nawet 150 włosów dziennie jak podają różne źródła.
To znaczy, że 90% włosów powinno znajdować się w fazie anagenu (wzrostu).
Martwić powinno nas nadmierne wypadanie włosów.
Łysienie to wzmożone, gwałtowne wypadanie włosów, często powiązane ze zmianami na skórze głowy widocznymi w badaniu trichoskopem, w powiększeniu i świetle UV.
Łysienie może być wynikiem czasowego, przejściowego lub trwałego wypadania włosów. Może dotyczyć całej głowy lub określonej jej powierzchni, jak również innych części ciała (np. brwi, rzęsy, włosy na ciele).
W niektórych przypadkach, po usunięciu czynnika wyzwalającego, wzmożone wypadanie włosów lub łysienie ustaje.
