Przyczyny i Rozwiązania Braku Włosów na Łykach - Kompleksowe Wyjaśnienie
Kiedy zaczynają rosnąć włosy dziecka?
Pierwsze włosy pojawiają się na ciele dziecka już w okresie płodowym, zazwyczaj w 17.–20. tygodniu ciąży. To nie tylko delikatne włoski rosnące na głowie, ale również meszek płodowy pokrywający całe ciało, zwany „lanugo”, a także brwi i rzęsy. Lanugo zazwyczaj zanika jeszcze przed narodzinami, bywa jednak, że niemowlęta są nim jednak pokryte nawet do 6. miesiąca życia.
Niektóre dzieci rodzą się z włosami, inne całkiem łyse – jest to uwarunkowane genetycznie. W pierwszym przypadku włoski są bardzo delikatne i miękkie, maluch gubi je lub wyciera w ciągu pierwszego roku życia, a dopiero na ich miejscu rosną właściwe – to zupełnie naturalny proces. W drugim przypadku włosy powinny zacząć pojawiać się najpóźniej do 6. miesiąca życia, inaczej konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Jakie mogą być najczęstsze przyczyny wypadania włosów i/lub łysienia?
Fizjologiczne, naturalne wypadanie włosów dotyczy utraty 50-100, a nawet 150 włosów dziennie jak podają różne źródła.
To znaczy, że 90% włosów powinno znajdować się w fazie anagenu (wzrostu).
Martwić powinno nas nadmierne wypadanie włosów.
Łysienie to wzmożone, gwałtowne wypadanie włosów, często powiązane ze zmianami na skórze głowy widocznymi w badaniu trichoskopem, w powiększeniu i świetle UV.
Łysienie może być wynikiem czasowego, przejściowego lub trwałego wypadania włosów. Może dotyczyć całej głowy lub określonej jej powierzchni, jak również innych części ciała (np. brwi, rzęsy, włosy na ciele).
W niektórych przypadkach, po usunięciu czynnika wyzwalającego, wzmożone wypadanie włosów lub łysienie ustaje.
Wypadanie włosów – przyczyny, objawy i zapobieganie
Wypadanie włosów to problem, który dotyka mężczyzn i kobiet w różnym wieku To krępująca przypadłość, zwłaszcza dla kobiet, ponieważ może wpędzać w kompleksy. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania, aby zapobiegać łysieniu. Jakie sposoby można zastosować na wypadanie włosów?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z problemem, którym jest wypadanie włosów, przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Jedną z nich są geny, które powodują, że włosy w fazie wzrostu nie wykształcają się odpowiednio, przez co są słabe. Do kolejnych przyczyn łysienia należą zaburzenia układu hormonalnego, np. schorzenia tarczycy, nadmiar testosteronu, wahania hormonów podczas ciąży, itd.
Częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów po ciąży, gdy organizm kobiety jest wycieńczony w wyniku rozwoju płodu oraz karmienia piersią nowo narodzonego dziecka
Ponadto przewlekły stres oraz choroby skóry głowy (np. grzybica), osłabiają cebulki i mieszki włosowe, wskutek czego włosy zaczynają wypadać. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem drastycznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii w trakcie odchudzania. Poza tym, niewłaściwy sposób odżywiania, wywołuje deficyt witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowej budowy włosów. Dlatego zła dieta, to kolejna przyczyna łysienia. Naturalnym stanem jest utrata do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. Wypadanie włosów u dziecka może być spowodowane anemią, która wywołuje deficyt żelaza. Taki stan może być spowodowany również owsikami oraz niewłaściwą dietą.
Dodatkowe badania zalecane do wykonania po wywiadzie trychologicznym (w razie konieczności)
Badanie w kierunku chorób metabolicznych.
8. Badania tarczycy na przeciwciała anty-TPO i anty-TG
Po objawach towarzyszących osobie z problemem wypadania.
Przy zaburzeniach miesiączkowania, problemach z zajściem w ciążę, bólach miesiączkowych, itp.
Hormony u mężczyzn, m.in. testosteron, testosteron wolny i DHT, kortyzol, prolaktyna.
Przy problemach z żołądkiem, jelitami.
11. AspAT, ALAT (parametry wątrobowe)
Między innymi przy problemach z tarczycą.
12. Badanie poziomu cynku, selenu
W kierunku niedoborów przy wypadaniu włosów i problemach z hormonami tarczycy.
13. ANA
Podejrzenie chorób powiązanych z bliznowaceniem w badaniu trichoskopowym.
14. Wymaz ze skóry głowy, zeskrobiny ze skóry głowy
15. Biopsja skóry głowy
Podejrzenie bliznowacenia i chorób tkanki łącznej skóry głowy.

Rozstępy na łydkach – wygląd
Nim przedstawimy przyczyny rozstępów na łydkach wyjaśnijmy, czym one w ogóle są. Rozstępy, które występują na różnych partiach ciała, w tym na łydkach, to nieestetyczne pręgi, będące efektem zbyt powolnej produkcji kolagenu względem szybkiego zwiększenia bądź spadku masy ciała. Najczęściej dochodzi do nich na skutek odchudzania, gwałtownego tycia lub chudnięcia, ciąży czy nadmiernej aktywności fizycznej. W każdym z tych przypadków włókna ulegają rozciągnięciu, które widoczne jest najpierw jako czerwony, z czasem fioletowy pasek, a na końcu, jako biały rozstęp. Tworzeniu się rozstępów na łydkach może towarzyszyć lekkie swędzenie i pieczenie skóry. Skóra w obszarze rozstępów jest cienka i delikatna.
Rozstępy, charakterystyczne pręgi mogące pojawiać się w różnych obszarach ciała (zwykle na pośladkach, udach, plecach czy brzuchu), występują również na łydkach. Bez względu na lokalizację, przyczyny rozstępów są zawsze podobne.
Główne przyczyny rozstępów na łydkach to:
- zbyt duża aktywność fizyczna – rozstępy mogą być skutkiem ćwiczeń zorientowanych na rozbudowę łydek, w efekcie czego skóra w ich okolicy rozszerza się i pojawiają się na niej nieestetyczne pręgi,
- znacząca utrata lub nabranie wagi w krótkim czasie – nagłe wahania wagi również powodują rozciąganie się skóry, a co za tym idzie powstawanie rozstępów,
- zaburzenia hormonalne – powodując zatrzymywanie wody w organizmie, mogą przyczyniać się do powstawania rozstępów,
- ciąża – rozciągająca się w jej okresie skóra traci jędrność i elastyczność, przez co kobiety są bardziej podatne na rozstępy w ciąży,
- uwarunkowania genetyczne – u niektórych osób obserwowana jest dziedziczna skłonność do powstawania rozstępów.
