Dlaczego niektórzy mężczyźni nie mają włosów na nogach?

Owłosienie u mężczyzn – gdzie należy się golić?

Gdy do mnie piszecie, możecie liczyć na dyskrecję, a publikując tematy naszych rozmów, pytam o zgodę i zmieniam imiona dla Waszego poczucia bezpieczeństwa. Tym razem gościa naszego artykułu nazwijmy Robertem, który odezwał się do mnie, aby porozmawiać na męskie tematy.

Moim zdaniem my mężczyźni mamy prawo czuć się przytłoczeni oraz zdezorientowani. Nie wiadomo co jest dziś męskie, a co wulgarne lub brutalne. Natura nadała ludziom określone zachowania, abyśmy radzili sobie w różnych sytuacjach. Mężczyźni naturalnie skupiają się na innych kwestiach i problemach, niż kobiety. Dlatego niektóre sytuacje uważamy za błahostki lub poświęcamy im mniejszą uwagę, gdy inne wzbudzają w nas emocje lub wymagają innego spojrzenia na problem.

Przykładowo niektóre kobiety potrzebują pocieszenia, gdy mężczyzna zastanawia się jak rozwiązać problem technicznie. Dla nas płacz jest stratą czasu, gdy można w tym momencie szukać rozwiązania. Gdy kobiety drażnią rozrzucone skarpetki po pokoju, nas dziwi oburzenie na twarzy partnerki.

ŁYSIENIE u mężczyzn - przyczyny i leczenie wypadania włosów

Dla wielu panów gęsta czupryna to atrybut witalności, urody i męskości. Trudno im zaakceptować postępujące wypadanie włosów. Eksperymentują więc z różnymi metodami, aby tylko odzyskać włosy. Które metody leczenia łysienia warto polecić?

Spis treści

Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem złej diety, długotrwałego silnego stresu, nawet choroby gorączkowej. To również częsta reakcja na chemioterapię i leki przeciwdepresyjne. Zdarza się też po operacji związanej z dużą utratą krwi. Najczęstszą postacią łysienia jest jednak łysienie typu męskiego (androgenowe). Dotyczy ono ok. 60 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia. Ten typ łysienia nierzadko rozpoczyna się w wieku 16–20 lat i występuje rodzinnie. Postępujące z wiekiem wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym związanym z obecnością męskich hormonów płciowych. To, czy mężczyzna będzie łysieć, zależy głównie od pochodnej męskiego hormonu płciowego testosteronu, zwanej dihydrotestosteronem (DHT). DHT działa na mieszki włosowe – sprawia, że zamiast mocnych i długich włosów zaczynają one produkować krótkie i cieńsze. W końcu wytwarzają tylko delikatny meszek, taki sam, jaki porasta nos czy czoło.

Szczotkuj włosy - najlepiej rano i wieczorem, prowadząc szczotkę z włosem i pod włos. Dzięki temu zostanie usunięta część powłoczki tłuszczowej, a skóra oczyści się ze złuszczonych komórek i łupieżu.

Na zdrowej głowie 10 proc. włosów znajduje się w fizjologicznej fazie spoczynku, a wypadanie około 100 włosów dziennie jest naturalne. Każdy włos rośnie średnio o 1 cm na miesiąc przez 2–6 lat. Skracanie okresu wzrostu włosa, a wydłużenie się okresu spoczynku mieszka włosowego prowadzi do miniaturyzacji mieszków i łysienia. Warto wiedzieć, że większość łysiejących mężczyzn nie gubi włosów szybciej niż inni. Jednak w miejsce wypadających włosów nie rosną im nowe albo się nie regenerują.

Jakie leczenie może pomóc na zahamowanie wypadania włosów u mężczyzn?

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie. Metody farmakologiczne obejmują m.in. stosowanie leków dostępnych w aptekach bez recepty, które zawierają w swoim składzie:

  • minoksydyl – w postaci płynu do wcierania, może być stosowany przez mężczyzn i kobiety, pomaga pobudzić porost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi i stymulację mieszków włosowych,
  • aminexil – w postaci szamponu, ampułek, wcierek oraz odżywek, pomaga odżywić i wzmocnić męskie włosy,
  • biotynę występującą w wielu lekach OTC, niedobór tej witaminy jest jedną z przyczyn wypadania włosów.

Ponadto w zależności od typu łysienia lekarz może zastosować leki na receptę, zawierające najczęściej w swoim składzie finasteryd , dutasteryd czy kortykosteroidy . Terapia z ich wykorzystaniem musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza, a efekty leczenia pojawiają się po kilku miesiącach. Leczenie chirurgiczne opiera się na metodzie HT , która polega na pobraniu fragmentu owłosionej skóry z tyłu głowy, przygotowaniu przeszczepów, a następnie umieszczeniu ich w obszarach głowy pozbawionych włosów. Ponadto w specjalistycznych gabinetach wykonuje się implantację włosów , czyli wszczepienie sztucznych włosów w miejsca ich pozbawione.

Podsumowując, nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn jest częstym problemem. Poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, odpowiednią dietę oraz prawidłową higienę skóry głowy warto wzmocnić strukturę włosów. Pierwsze efekty uzyskane w ten sposób powinny nastąpić stosunkowo szybko, poprawiając ogólną kondycję i wygląd włosów. W przypadku zaobserwowania u siebie wzmożonej utraty włosów powinno się jednak w pierwszej kolejności udać po fachową poradę do specjalisty, który wskaże optymalną metodę leczenia.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów u mężczyzn?

Hipokrates ponad 2400 lat temu powiedział: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. To stwierdzenie jest dziś niezwykle aktualne, zwłaszcza w dobie postępującego problemu związanego z nadmiernym wypadaniem włosów dotykającego coraz młodszych mężczyzn. Bardzo dużo zależy od nas samych. Choć genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadmiernej utraty włosów nie da się zapobiec, to jednak zmniejszenie codziennego stresu, rzucenie palenia, aktywny tryb życia, przestrzeganie zrównoważonej diety i regularne stosowanie specjalistycznych produktów do codziennej pielęgnacji męskich włosów pozwoli znacząco zredukować problem nadmiernego wypadania włosów.

Dieta bogata w liczne witaminy i minerały jest jednym z najważniejszych elementów dbania o kondycję męskich włosów. Jadłospis powinien być bogaty w:

  • witaminy z grupy B – chodzi tutaj głównie o witaminęB6 , której niedobór wzmaga proces łysienia, znajdziemy ją m.in. w marchwi, fasoli, orzechach czy otrębach,
  • witaminę E – wspiera ona wzrost włosów, jej źródłem są orzechy ziemne, szpinak, migdały czy brokuły.
  • witaminę D – znajduje się w nabiale, rybach czy wątróbce, ponadto warto zadbać o regularną ekspozycję na słońce, gdyż witamina D jest wytwarzana w organizmie w największych ilościach pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o dodatkową suplementację witaminą D,
  • kwasy tłuszczowe – alfa linolenowy (ALA) i gamma linolenowy (GLA) – kwasy ALA i GLA spowalniają przemianę testosteronu w jego pochodną, czyli dihydrotestosteron, który jest odpowiedzialny za różne typy łysienia, związki te można znaleźć w olejach (lnianym i rzepakowym), a także w pestkach dyni, orzechach, winogronach i czarnej porzeczce.

Ponadto warto zadbać o obecność w diecie składników mineralnych , których niedobór może nasilać problemy z wypadaniem włosów. Do najważniejszych minerałów zaliczamy żelazo, wapń, selen, siarkę, magnez i cynk . Są one dostępne w wielu produktach żywieniowych lub licznych suplementach pozwalających uzupełnić niedobory tych składników. Również niektóra zioła wykazują korzystny wpływ na stymulację porostu włosów. Napary sporządzone ze skrzypu polnego, pokrzywy czy wierzbownicy odżywiają i wzmacniają cebulki włosów, zmniejszając przy tym stany zapalne. Należy ograniczyć spożycie dużych ilości mocnej kawy, herbaty, alkoholu, soli, słodyczy oraz wysokoprzetworzonej żywności, ponieważ wymienione produkty wpływają niekorzystnie na strukturę i kondycję męskich włosów.

Chcę usunąć włosy na ciele – co dalej?

Jeżeli zdecydujesz, że przeszkadza Ci owłosienie w konkretnym miejscu na ciele, pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie o sposób męskiej depilacji.

Jak usunąć nadmierne owłosienie u mężczyzn — opcje, które dobrze znać

Na początku warto skorzystać z nietrwałych metod usuwania włosków, takich jak golenie maszynką, użycie plastrów z woskiem lub wyrywanie za pomocą elektrycznego depilatora. Użycie maszynki jest mniej bolesne, ale daje krótki efekt, natomiast plastry czy depilator wymagają chwili wytrwałości, ale można dłużej cieszyć się efektem. Po jednym lub kilku takich zabiegach będziesz w stanie ocenić, czy trwała epilacja jest dla Ciebie. Jak usunąć nadmierne owłosienie u mężczyzn?

Jeżeli jesteś już pewny, że nadmierne owłosienie jest niechciane, depilacja laserowa to zabieg, który zaoszczędzi czas, nerwy, i budżet (jeden zabieg zamiast ciągłego kupowania maszynek, kremów łagodzących i innych kosmetyków).

Domowe sposoby czy wizyta w salonie?

Jak przystopować nadmierne owłosienie u mężczyzn? Na wielu blogach możesz znaleźć domowe wskazówki, jak zatrzymać przyrost włosów z użyciem domowych sposobów.

Zmiana diety może być skutecznym działaniem, jeżeli to właśnie niewłaściwa dieta była pierwotną przyczyną problemu — w innych przypadkach niewiele uda się zdziałać. Podobnie ze wcieraniem w skórę ziół, owoców czy innych domowych preparatów może przynieść efekt, ale na pewno będzie daleko od pożądanego. Żadne substancje nie zatrzymają trwale odrastania owłosienia, mogą je co najwyżej mało odczuwalnie zwolnić. Dlatego zalecamy oszczędzić sobie nieudanych prób i przykrych zawodów i od razu skorzystać z jednego z wyżej wymienionych sposobów depilacji laserowej mężczyzn.

Czy ten post był pomocny?

Bądź pierwszym który oceni!

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...

Produkty spożywcze Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie produkty pochodzenia zwierzęcego jaja, masło, mleko, sery, tran, tłuste mięso i ryby, podroby, wątróbka, warzywa i owoce dynia, marchew, jarmuż, bataty, szpinak, natka pietruszki, brzoskwinie.

Czytaj dalej...

Unikaj stosowania niektórych substancji na skórę na kilka dni przed zabiegiem unikaj aplikowania na skórę produktów zawierających retinol, kwas salicylowy czy inne substancje mogące zwiększyć wrażliwość skóry na światło.

Czytaj dalej...