Dlaczego niektórzy mężczyźni nie mają włosów na nogach?

Środki na włosy dla mężczyzn

Co mężczyźni mogą stosować na włosy w celu odzyskania bujnej fryzury? Wybór jest dość spory. Z pewnością każdemu mężczyźnie zależeć będzie na trwałej poprawie stanu fryzury, ale z drugiej strony – kto będzie gotowy czekać kilkanaście miesięcy na pierwsze zauważalne efekty terapii? Można sprytnie pogodzić jedno i drugie – stosować terapię wzmacniającą włosy, a jednocześnie nadać fryzurze natychmiastowej gęstości. Tak, to możliwe – i nie chodzi tu o perukę, tylko o najnowocześniejsze rozwiązanie rodem z laboratoriów nanotechnologicznych.

Mikrowłókna do włosów

Mikrowłókna do włosów DrHair to najszybszy sposób na zagęszczenie włosów, który stosować można codziennie. Wystarczy rozpylić na włosach specjalnie spreparowane włókna keratynowe o mikroskopijnych rozmiarach. Doskonale łączą się w naturalnymi włosami tak, że nie są zauważalne gołym okiem jako odrębne struktury, a jednocześnie dają nienaganny efekt wizualny i natychmiastowe pogrubienie i zagęszczenie włosów. Nanowłókna DrHair są całkowicie bezpieczne, nie uczulają, nie uszkadzają struktury włosów, są wytrzymałe na działanie wiatru czy opadów. W ten sposób, stosując codziennie DrHair, można cierpliwie czekać na efekty terapii leczniczej.

A jak można leczyć nadmierne wypadanie włosów i łysienie?

Terapia wypadania włosów i łysienia zależna jest w dużej mierze od przyczyny łysienia. Jeśli jest to łysienie androgenowe, stosowane są leki doustne obniżające poziom DHT, takie jak finasteryd. Ponadto miejscowo na skórę głowy aplikowane są preparaty pobudzające krążenie krwi i wzmacniające mieszki włosowe. Najczęściej używany jest minoksydyl. W przypadku łysienia plackowatego również stosowany jest minoksydyl, a także kortykosteroidy miejscowe i ogólne.

Owłosienie u mężczyzn – gdzie należy się golić?

Gdy do mnie piszecie, możecie liczyć na dyskrecję, a publikując tematy naszych rozmów, pytam o zgodę i zmieniam imiona dla Waszego poczucia bezpieczeństwa. Tym razem gościa naszego artykułu nazwijmy Robertem, który odezwał się do mnie, aby porozmawiać na męskie tematy.

Moim zdaniem my mężczyźni mamy prawo czuć się przytłoczeni oraz zdezorientowani. Nie wiadomo co jest dziś męskie, a co wulgarne lub brutalne. Natura nadała ludziom określone zachowania, abyśmy radzili sobie w różnych sytuacjach. Mężczyźni naturalnie skupiają się na innych kwestiach i problemach, niż kobiety. Dlatego niektóre sytuacje uważamy za błahostki lub poświęcamy im mniejszą uwagę, gdy inne wzbudzają w nas emocje lub wymagają innego spojrzenia na problem.

Przykładowo niektóre kobiety potrzebują pocieszenia, gdy mężczyzna zastanawia się jak rozwiązać problem technicznie. Dla nas płacz jest stratą czasu, gdy można w tym momencie szukać rozwiązania. Gdy kobiety drażnią rozrzucone skarpetki po pokoju, nas dziwi oburzenie na twarzy partnerki.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów u mężczyzn?

Hipokrates ponad 2400 lat temu powiedział: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. To stwierdzenie jest dziś niezwykle aktualne, zwłaszcza w dobie postępującego problemu związanego z nadmiernym wypadaniem włosów dotykającego coraz młodszych mężczyzn. Bardzo dużo zależy od nas samych. Choć genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadmiernej utraty włosów nie da się zapobiec, to jednak zmniejszenie codziennego stresu, rzucenie palenia, aktywny tryb życia, przestrzeganie zrównoważonej diety i regularne stosowanie specjalistycznych produktów do codziennej pielęgnacji męskich włosów pozwoli znacząco zredukować problem nadmiernego wypadania włosów.

Dieta bogata w liczne witaminy i minerały jest jednym z najważniejszych elementów dbania o kondycję męskich włosów. Jadłospis powinien być bogaty w:

  • witaminy z grupy B – chodzi tutaj głównie o witaminęB6 , której niedobór wzmaga proces łysienia, znajdziemy ją m.in. w marchwi, fasoli, orzechach czy otrębach,
  • witaminę E – wspiera ona wzrost włosów, jej źródłem są orzechy ziemne, szpinak, migdały czy brokuły.
  • witaminę D – znajduje się w nabiale, rybach czy wątróbce, ponadto warto zadbać o regularną ekspozycję na słońce, gdyż witamina D jest wytwarzana w organizmie w największych ilościach pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o dodatkową suplementację witaminą D,
  • kwasy tłuszczowe – alfa linolenowy (ALA) i gamma linolenowy (GLA) – kwasy ALA i GLA spowalniają przemianę testosteronu w jego pochodną, czyli dihydrotestosteron, który jest odpowiedzialny za różne typy łysienia, związki te można znaleźć w olejach (lnianym i rzepakowym), a także w pestkach dyni, orzechach, winogronach i czarnej porzeczce.

Ponadto warto zadbać o obecność w diecie składników mineralnych , których niedobór może nasilać problemy z wypadaniem włosów. Do najważniejszych minerałów zaliczamy żelazo, wapń, selen, siarkę, magnez i cynk . Są one dostępne w wielu produktach żywieniowych lub licznych suplementach pozwalających uzupełnić niedobory tych składników. Również niektóra zioła wykazują korzystny wpływ na stymulację porostu włosów. Napary sporządzone ze skrzypu polnego, pokrzywy czy wierzbownicy odżywiają i wzmacniają cebulki włosów, zmniejszając przy tym stany zapalne. Należy ograniczyć spożycie dużych ilości mocnej kawy, herbaty, alkoholu, soli, słodyczy oraz wysokoprzetworzonej żywności, ponieważ wymienione produkty wpływają niekorzystnie na strukturę i kondycję męskich włosów.

Etapy męskiego łysienia

Tabela ze skalą Norwood-Hamiltona (NW) - pisuje fazy łysienia androgenowego u mężczyzn.

  1. Początkowo tworzą się zakola (zatoki), czyli niewielkie ubytki owłosienia w przednich częściach głowy.
  2. Z czasem pierwotna linia włosów przerzedza się i ulega podwyższeniu – tworzy się „wysokie czoło” – tradycyjna oznaka męskiego łysienia.
  3. Jeśli proces nadmiernego wypadania nie zostanie zatrzymany, a włosy są odpowiednio wrażliwe na DHT (dihydrotestosteron), stopniowo przerzedzają się one na środkowej części głowy i koronie.
  4. W zaawansowanych stadiach łysienia miniaturyzacja obejmuje włosy na prawie całej głowie.
  5. Ostatnie stadium to już całkowita łysina. Najdłużej trzymają się zwykle włosy na potylicy i skroniach (różnią się genetycznie od tych w zakolach i na czubku). Te, które pozostają na głowie, są odporne na DHT.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny i metody leczenia

Bujna fryzura najczęściej postrzegana jest jako atrybut kobiecości, ale także panowie chcą cieszyć się zdrowymi i gęstymi włosami. Niestety – z wielu względów są oni bardziej narażeni na nadmierna utratę włosów niż kobiety. Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn? Co można zrobić, aby móc cieszyć się bujnymi włosami przez długie lata?

Niemal 70 – 80% przypadków wypadania włosów u mężczyzn spowodowanych jest predyspozycjami genetycznymi, a ściślej – nadwrażliwością mieszków włosowych na działanie pochodnej testosteronu – dihydrotestosteronu DHT. Wtedy nawet przy prawidłowym poziomie testosteronu i DHT w organizmie dojdzie do utraty włosów. Najczęściej dziedziczne łysienie androgenowe ujawnia się już około 20. roku życia i rozpoczyna się od powstania zakoli w okolicy skroniowej. Wraz z postępem łysienia włosy wypadają także na czubku głowy. Łysienie androgenowe może być ponadto spowodowane zażywaniem suplementów anabolicznych w celu rozbudowy masy mięśniowej. DHT powoduje osłabienie mieszków włosowych, na skutek czego włosy rosną słabsze i cieńsze, a ostatecznie wypadają.

Kolejną częstą przyczyną łysienia, ale u nieco starszych mężczyzn, jest łysienie pospolite. Jest ono naturalną konsekwencją upływającego czasu.

Do nasilenia łysienia pospolitego przyczynić może się:

  • stosowanie używek: alkoholu i papierosów
  • niewłaściwa dieta
  • stres
  • stosowanie niektórych leków
  • choroby osłabiające mieszki włosowe


Tego typu utrata włosów ma charakter postępujący i trwały – brak jest możliwości leczenia.

Mężczyźni borykać mogą się także z łysieniem plackowatym, u podstaw którego leżą stany zapalne mieszków włosowych. Niektóre infekcje, choroby autoimmunologiczne czy stres powodować mogą utratę włosów na obszarach wielkości monety. Rozmieszczenie i ilość takich obszarów może być różna. Najczęściej wraz z ustąpieniem procesu zapalnego łysienie ustępuje i włosy zaczynają odrastać.

Produkty spożywcze Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie produkty pochodzenia zwierzęcego jaja, masło, mleko, sery, tran, tłuste mięso i ryby, podroby, wątróbka, warzywa i owoce dynia, marchew, jarmuż, bataty, szpinak, natka pietruszki, brzoskwinie.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Zwłaszcza wtedy, gdy się myśli o wykonaniu takiego zabiegu na własnych włosach lub też, jest się zainteresowanym poszerzeniem swoich kompetencji fryzjerskich czy też przekwalifikowaniu się o obraniu nowej drogi zawodowej.

Czytaj dalej...

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...