Depilacja laserowa a karmienie piersią - Czy to bezpieczne?
Epilacja laserowa czy depilacja – co wybrać?
Epilacja laserowa i depilacja powodują likwidację niechcianego owłosienia na skórze, jednak depilacja nie daje tak długotrwałego efektu jak epilacja. Atutem depilacji jest natomiast jej koszt – znacznie niższy niż epilacji. Na wybór metody usuwania włosów ma również wpływ czynnik zdrowotny. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, które należy uwzględnić przy dokonywaniu wyboru.
- Choroby nowotworowe,
- Padaczka,
- Cukrzyca,
- Choroby skóry,
- Ciąża,
- Świeża opalenizna,
- Świeżo przeprowadzony peeling,
- Stosowanie leków światłouczulających (w tym antybiotyków),
- Założony rozrusznik serca – przeciwwskazanie do elektroepilacji [3].
Działania niepożądane po zabiegu epilacji laserowej są zazwyczaj krótkotrwałe i szybko mijają. Jednak mogą wystąpić: rumień, obrzęk, bolesność, odbarwienia w miejscu działania urządzenia. Mogą pojawić się przebarwienia pozapalne, blizny, zakażenie bakteryjne, jak również zabieg może uaktywnić wirusa opryszczki i brodawczaka ludzkiego [1-3].
Epilacja – rodzaje
Metodą epilacji jest elektroepilacja . W metodzie tej wykorzystuje się prąd o różnej częstotliwości i natężeniu . Wyróżnia się epilację igłową , która polega na wprowadzeniu igły do trzonu włosa i epilacje pęsetową – chwyta się włos pęsetą, przez którą przepływa prąd, co powoduje koagulację i usunięcie włosa. Epilację igłową dzieli się na trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i metodę mieszaną, zwaną blend .
Mikroliza to kolejna metoda wykorzystująca prąd elektryczny powodujący uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wniknięcia w niego specjalnego żelu [1, 3].
Inną metodą epilacji jest fotoepilacja . Jest to metoda tania, popularna, jednak mniej skuteczna niż epilacja laserowa. Wykorzystuje światło pulsacyjne o długości fal 550-1200 nm wytwarzane przez lampę błyskową. Nie usuwa cebulki włosa, jedynie opóźnia jego wzrost [3].
Zasada działania
W gruncie rzeczy jest bardzo prosta. Kosmetyczka przykłada głowicę lasera do wybranej partii skóry. Wysłana przez nią wiązka światła laserowego jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się w skórze, i zamieniana na energię cieplną, która niszczy cebulki włosów. Aby osiągnąć pożądany efekt, potrzebna jest seria kilku zabiegów. Wynika to z faktu, że włosy na ciele znajdują się w różnych stadiach rozwoju, a promieniowanie wytwarzane przez urządzenie niszczy tylko te, które znajdują się w fazie wzrostu.
Warto także wiedzieć, że działaniu promieni laserowych najlepiej poddają się włosy ciemne i grube. Jasne i cienkie są mniej podatne na ten zabieg, a rude i siwe są na niego odporne.
Przeciwwskazania do zabiegu
Jak każdy zabieg kosmetyczny, także metoda laserowego usuwania owłosienia nie jest uniwersalnym sposobem dla każdego. Jest wprawdzie bezpieczna, ale w pewnych przypadkach należy z niej zrezygnować na rzecz innych sposobów walki z włoskami na ciele. Do przeciwwskazań do jej zastosowania należą: niektóre choroby neurologiczne, w tym epilepsja, choroby i stany zapalne skóry, przebyty zawał serca lub wszczepiony rozrusznik, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków, choroba alkoholowa, przyjmowanie ziół fotouczulających oraz ciąża i okres karmienia piersią.
Bezpieczna depilacja laserowa – o czym pamiętać
Aby depilacja laserowa była w pełni bezpieczna i przyniosła oczekiwane efekty, pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim, zabieg powinien być wykonywany wyłącznie w sprawdzonych, profesjonalnych gabinetach kosmetycznych , gdzie pracują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Przed umówieniem się na zabieg, wato odbyć konsultację, podczas której kosmetolog oceni Twoją skórę, omówi przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne. To także dobry moment na zadanie wszystkich nurtujących Cię pytań i rozwianie ewentualnych wątpliwości.
Pamiętaj, aby ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych , które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Stosuj zalecane preparaty łagodzące i nawilżające, unikaj ekspozycji na słońce, nie drażnij skóry i pozwól jej się w pełni zregenerować. Pamiętaj bezwzględnie o przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu depilacji laserowej
Przeciwwskazanie | Powód |
Choroby nowotworowe | Osłabiony układ odpornościowy, ryzyko powikłań |
Nieunormowana cukrzyca | Problemy z gojeniem ran, ryzyko infekcji |
Ciąża i karmienie piersią | Zmiany hormonalne, zwiększona wrażliwość skóry, potencjalne ryzyko dla dziecka |
Świeża opalenizna | Ryzyko poparzeń i przebarwień |
Terapia retinoidami | Ścieńczenie i zwiększona wrażliwość skóry |
Epilacja laserowa – co to jest?
Epilacja laserowa to procedura powodująca trwałą redukcję owłosienia, czyli taką, kiedy włos nie odrasta po upłynięciu pełnego cyklu wzrostu włosa oraz dodatkowo do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu [1, 3]. Zabieg epilacji laserowej można przeprowadzić w przypadku hirsutyzmu i hipertrychozy, ale także zmiany płci czy po przeszczepach skóry. Zabieg usuwania owłosienia za pomocą lasera można łączyć z terapią farmakologiczną w przebiegu zaburzeń hormonalnych (głównie nadprodukcji testosteronu), wówczas osiąga się bardzo dobre i trwałe efekty [1].
Zabiegi epilacji wykonywane są przy użyciu laserów:
- diodowego (800 nm) – specjalny system chłodzący skórę, skutki uboczne są minimalne,
- aleksandrytowego (755 nm) – emituje czerwone światło, jest bardzo szybki, nie podrażnia skóry,
- rubinowego (694 nm) – emituje czerwone światło, jest bezpieczny, mocno nagrzewa skórę, dlatego podczas zabiegu można poczuć dyskomfort, penetruje włosy do głębokości 5 milimetrów, usuwa ok. 25% odrostów,
- Nd-YAG (1064 nm) – wnika głęboko w skórę, ale nie powoduje podrażnień, oparzeń ani martwicy w miejscu działania [2].
Na skuteczność epilacji wpływa kilka czynników:
Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy . Promieniowanie laserowe absorbowane jest przez melaninę i wówczas energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Zniszczenie melaniny znajdującej się w opuszce włosa powoduje termiczne uszkodzenie macierzy włosa razem z brodawką. Włosy jasne zawierają mniej melaniny, dlatego laseroterapia jest w tym przypadku mało skuteczna.
Niezależnie od koloru włosów i skóry oraz od zastosowanego lasera, zabieg epilacji laserowej po wykonanej serii należy powtórzyć z chwilą pojawienia się odrostów [2-3].