Przyczyny i leczenie choroby, w której wypadają włosy

Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Zapobieganie wypadaniu włosów na ogół nie jest możliwe, jeśli jego przyczyną jest choroba, leczenie, genetyka lub czynniki, których nie możemy uniknąć, jak infekcja, stres czy uraz. Jeśli jednak tracimy włosy z racji nieprawidłowych nawyków czy złej pielęgnacji, możemy zapobiec ich wypadaniu poprzez:

  • stosowanie zdrowej diety, bogatej w składniki takie jak żelazo, selen, cynk, witaminy,
  • unikanie ciasnego wiązania włosów,
  • unikanie szarpania włosów,
  • unikanie działania wysokiej temperatury i chemikaliów na włosy,
  • używanie naturalnych kosmetyków do włosów,
  • używanie kosmetyków specjalistycznych dla osób z problemem wypadania włosów,
  • masowanie skóry głowy,
  • udanie się do specjalisty, który zbada skórę oraz włosy, i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?

Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.

Spis treści

  1. Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
  2. Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy
  3. Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
  4. Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia
  5. Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje
  6. Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate
  7. Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica
  8. Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania
  9. Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny. Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby, nie tylko skóry, lecz także ogólnoustrojowe, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z utratą włosów.

Objawy wypadania włosów

Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.

Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.

Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.

Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Co to jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate (łac. alopeciaareata) to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków.

Łysienie plackowate zalicza się do schorzeń psychodermatologicznych. Uważa się, że nagła utrata włosów może mieć tło nerwowe i być wynikiem stresu. Czy u Ciebie się to potwierdza?

Stres na pewno ma wpływ na nawrót choroby i jej przebieg. Gdy na studiach rozstałam się ze swoją pierwszą miłością, równocześnie studiowałam i pracowałam, miałam dużo stresu i smutnych chwil, wtedy włosy zaczęły wypadać.

Kilka miesięcy temu miałam kolejny mocny nawrót. Zwykle jest tak, że mam duży, długi stres, a dwa, trzy miesiące później zaczynają mi wypadać włosy.

Tym razem wypadły ci nie tylko włosy na głowie, ale też rzęsy i brwi.

Doszło do zaostrzenia choroby. Łysienie plackowate przeszło w całkowite.

To dlatego ogoliłaś się na łyso?

Zostało mi kilka włosów, więc nie było sensu trzymać ich na głowie. Wolałam je zgolić niż na nie patrzeć. Teraz wiem co czują dziewczyny, kobiety, które tracą włosy w wyniku chemioterapii. Najpierw się poryczałam, gdy moja fryzjerka goliła mi głowę, ale potem poczułam ulgę.

Co stosować na wypadanie włosów

Leczenie wypadania włosów zależy od przyczyny łysienia. Podstawowym krokiem jest leczenie farmakologiczne. W przypadku niedoborów witamin i składników mineralnych stosuje się odpowiednią suplementację, natomiast w przypadku problemów hormonalnych wdraża się leczenie hormonalne. W przebiegu niektórych chorób konieczne może być zastosowanie na wypadanie włosów antybiotyków czy leków steroidowych.

Wcierki na porost włosów

Poza leczeniem doustnym, w leczeniu wypadania włosów stosuje się liczne preparaty miejscowe - tzw. wcierki , zawierające substancje pobudzające krążenie w obrębie mieszka włosowego i poprawiające jego odżywienie.

W skład wcierek na porost włosów wchodzą m.in. żeń-szeń, miłorząb japoński, witamina B3, pantenol czy glukonian cynku. Niektóre wcierki mają za zadanie przeciwdziałać bakteriom i złuszczać naskórek (przeznaczone są np. dla chorych na łojotokowe zapalenie skóry).

Szampony na wypadanie włosów

Zanim zakupimy odpowiedni preparat, powinniśmy sprawdzić, co jest przyczyną problemów z utratą włosów. Preparat powinien być indywidualnie dobrany.

Kobiety powinny wybierać szampony na wypadanie włosów bogate w składniki mineralne i witaminy, w tym: biotynę (witaminę H), witaminami B 6 , C, A i E , gdyż częstą przyczyną wypadania włosów są u nich niedobory składników odżywczych. W przypadku łysienia androgenowego polecane są szampony z minoksydylem a także szampony blokujące DHT.

Mężczyźni powinni wybierać szampony z żeń-szeniem, skrzypem polnym, pokrzywą , a na bardziej nasilone łysienie o charakterze androgenowym szampony z minoksydylem i s zampony blokujące DHT.

Szampony na wypadanie włosów będą skuteczne pod warunkiem, że będziemy je stosować przez kilka do kilkunastu tygodni i będą dostosowane do naszego problemu. Nakłada się je na włosy podobnie jak zwykły szampon, jednak zmywa się po kilku minutach.

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

W zależności od czynnika wywołującego, pokrzywka może pojawić się na różnych częściach ciała - w przypadku czynników fizycznych będą to najczęściej odsłonięte kończyny, natomiast w przypadku alergenów pokrzywka może wystąpić na ciele lub twarzy.

Czytaj dalej...

Schorzenie powraca u osób, które w przeszłości przebyły chorobę zakrzepowo-zatorową i chorobę żył powierzchownych lub głębokich, w związku z czym dochodzi do częściowego lub całkowitego zniszczenia zastawek.

Czytaj dalej...