Przyczyny i leczenie choroby, w której wypadają włosy

Jak powstrzymać wypadanie włosów w niedoczynności tarczycy?

Zarówno w przypadku nadczynności jak i niedoczynności, kluczem w zahamowaniu wypadania włosów jest wyrównanie nieprawidłowego poziomu hormonów tarczycy . Jest to działanie u źródła, niezwykle istotne po to, aby choroba przestała postępować a objawy się uspokajały. Istotna jest także zmiana trybu życia, redukcja stresu i zdrowa dieta. W wielu przypadkach problemom z tarczycą towarzyszą niedobory. Warto wtedy zainteresować się o dpowiednią suplementacją dopasowaną do swoich wyników np VIRIDIAN Thyroid Complex Tarczyca Kompleks

Substancja działająca: Zestaw witamin i minerałów
Marka: TERRANOVA SUPLEMENTY
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Plastikowe
Opakowania: 50 kapsułek , 100 kapsułek

Substancja działająca: Zestaw witamin i minerałów
Marka: SOLGAR WITAMINY
Forma: Tabletki
Opakowanie: Szklane
Opakowania: 60 tabletek

Substancja działająca: Jod, Selen
Marka: VIRIDIAN
Forma: Kapsułki
Opakowanie: Szklane
Opakowania: 60 kapsułek

Kancerofobia = lęk

Dzięki terapii tańcem udało mi się na nowo zaakceptować swój nowy wygląd, odnaleźć się w swoim ciele, zaakceptować obecną sytuację. Wiem, że się nie wyleczę, bo to przypadłość, którą można zaleczyć. Że łysienie będzie wracać w czasie większego stresu. Włosy wypadają, odrastają i znów wypadają. Akceptacja choroby zwłaszcza takiej, którą widać jest bardzo trudną drogą, ale im szybciej się to uda, tym lepiej.

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, gdyż uznaje je za „obce”. Zaczyna niszczyć mieszki włosowe. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje. Na pewno na rozwój choroby wpływ ma stres. Mechanizm nie jest do końca znany. Ważny jest także czynnik genetyczny. W mojej rodzinie ta choroba pojawia się, co drugie pokolenie. Moja siostra cioteczna też choruje. Babci w czasie wojny włosy wypadły, ale wtedy nikt tego nie diagnozował.

Jedna z najnowszych teorii mówi, że wpływ na jej rozwój może mieć bakteria Helicobacter pylori. Zrobiłam badania i ja jej nie mam. Zawsze jest nadzieja, że ktoś wynajdzie remedium na tę przypadłość.

Rozmawiała Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (www.zdrowie.pap.pl).

Pracowała m.in. w "Gazecie Wyborczej", „Super Expressie” i portalu tvp.info. Zajmuje się psychoterapią tańcem i ruchem (DMT). Tą metodą pracuje z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i wycofanymi społecznie. Jej pasją jest gotowanie i taniec.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Zapobieganie wypadaniu włosów na ogół nie jest możliwe, jeśli jego przyczyną jest choroba, leczenie, genetyka lub czynniki, których nie możemy uniknąć, jak infekcja, stres czy uraz. Jeśli jednak tracimy włosy z racji nieprawidłowych nawyków czy złej pielęgnacji, możemy zapobiec ich wypadaniu poprzez:

  • stosowanie zdrowej diety, bogatej w składniki takie jak żelazo, selen, cynk, witaminy,
  • unikanie ciasnego wiązania włosów,
  • unikanie szarpania włosów,
  • unikanie działania wysokiej temperatury i chemikaliów na włosy,
  • używanie naturalnych kosmetyków do włosów,
  • używanie kosmetyków specjalistycznych dla osób z problemem wypadania włosów,
  • masowanie skóry głowy,
  • udanie się do specjalisty, który zbada skórę oraz włosy, i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

W zależności od czynnika wywołującego, pokrzywka może pojawić się na różnych częściach ciała - w przypadku czynników fizycznych będą to najczęściej odsłonięte kończyny, natomiast w przypadku alergenów pokrzywka może wystąpić na ciele lub twarzy.

Czytaj dalej...

Schorzenie powraca u osób, które w przeszłości przebyły chorobę zakrzepowo-zatorową i chorobę żył powierzchownych lub głębokich, w związku z czym dochodzi do częściowego lub całkowitego zniszczenia zastawek.

Czytaj dalej...