Egzema wokół oczu - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Egzema – co to za choroba?
Egzema (łac. eczema), określana również jako wyprysk atopowy, stanowi ogólne określenie różnych typów zmian skórnych o charakterze zapalnym. Choroba ta może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne, jednak warto zaznaczyć, że nie jest ona wywoływana przez infekcję. Co więcej, egzema nie jest chorobą zakaźną, w związku z czym nie jesteśmy w stanie się nią zarazić od chorego. Egzema jest schorzeniem przewlekłym, co oznacza, że zmiany na skórze mogą się nasilać w różnych okresach życia pacjenta, a następnie wyciszać.
Wyróżnia się dwie grupy egzemy:
- egzema egzogenna (wyprysk kontaktowy) – stan zapalny na skórze jest wynikiem kontaktu z drażniącymi substancjami alergizującymi, np. kosmetykami lub czynnikami naturalnymi, np. zimnym i suchym powietrzem,
- egzema endogenna – ma związek z upośledzeniem funkcjonowania układu odpornościowego i jest uwarunkowana genetycznie.
Zaczerwienienie wokół oczu – przyczyny
Pierwszą kwestią, jaką należy omówić, kiedy w grę wchodzą zaczerwienione powieki i skóra pod oczami, to nasz aktualny tryb życia. Nawet jeżeli może się to wydawać dość banalne, to jednak nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Chroniczne zmęczenie w połączeniu ze stresem, życiem w ciągłym biegu i niedosypianiem szybko poskutkuje takimi objawami, jak sucha, czerwona skóra wokół oczu. Cała twarz będzie zresztą nosić na sobie oznaki przemęczenia w postaci nierównomiernego, poszarzałego i matowego kolorytu. Taki wygląd może dodawać nam lat, na dodatek nie zawsze uda nam się sprawnie ukryć go pod makijażem.
Nie da się też ukryć, że bardzo częstym czynnikiem wpływającym na zaczerwienienia pod oczami i obrzęki są nawyki żywieniowe. Mowa tu szczególnie o sięganiu po fast foody, słodzone napoje oraz kawę. Dużą rolę odgrywa także brak właściwego nawodnienia organizmu – dorosły człowiek powinien codziennie wypijać ok. 2 litry wody, co niestety nie jest przestrzegane przez wszystkich z nas. Jeśli na dodatek często sięgamy po takie używki jak alkohol i papierosy, zmiany skórne wokół oczu staną się jeszcze bardziej widoczne, podobnie jak inne objawy zmęczonej, przesuszonej cery.
To jednak nie wszystko, co może powodować czerwone kropki pod oczami.
Uczulenie wokół oczu
Jak już zostało powiedziane, skóra w okolicach oczu jest bardzo wrażliwa i delikatna, a przez to – reaktywna. W styczności z potencjalnym alergenem może pokryć się zaczerwienieniem, a nawet drobnymi krostkami. Skóra staje się też zwykle lekko opuchnięta i nieco tkliwa w dotyku.
Uczulenie może wystąpić na jakiś składnik kosmetyku, który nakładamy bezpośrednio pod oczami. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać, czy produkty, które wykorzystujemy w codziennej pielęgnacji, są pozbawione niepożądanych substancji. Czasem może być to kwestia tego, że jesteśmy indywidualnie uczuleni na któryś ze składników, a czasem to kwestia zaaplikowania nieodpowiedniego preparatu. Żeby dany krem czy serum mógł właściwie pielęgnować skórę, powinien być przetestowany pod kątem dermatologicznym i okulistycznym właśnie do stosowania w tej strefie. To, że dany kosmetyk świetnie sprawdza się na całej twarzy, niekoniecznie oznacza, że jest też bezpieczny dla cienkiej skóry pod oczami, co może skutkować rumieniem wokół oczu.
Swędzenie oczu i powiek to uciążliwa i niejednoznaczna dolegliwość. Jakie są przyczyny świądu oczu?
Swędzenie oczu to dolegliwość, która - w zależności od tego, jakie są jej przyczyny - może dotyczyć różnych części oka, także powiek czy skóry wokół oczu. Swędzenie może pojawić się także w kącikach oczu. Swędzenie oczu należy leczyć u okulisty - domowe sposoby nie są wskazane. Świąd oczu, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może świadczyć o poważnej chorobie, która może się skończyć nawet utratą wzroku.
Spis treści
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Alergia
- Podrażnienie skóry powiek
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Infekcje
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Zespół suchego oka
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Ciało obce w oku
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Soczewki kontaktowe
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Syndrom widzenia komputerowego
- Swędzenie oczu może być spowodowane pracą przed komputerem
Swędzenie oczu (świąd oczu) to odczucie nieprzyjemnego podrażnienia oczu, wywołujące chęć drapania. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny swędzących oczu, może dotyczyć wszystkich części oka, także powiek i skóry w okolicy oczu. Swędzenie oczu może się pojawić także w kącikach oczu.
Zaczerwienione powieki – domowe sposoby
Jeśli doskwiera nam pieczenie oczu, domowe sposoby również mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Co jest najprostszym sposobem na to, by pozbyć się czerwonych plam pod okiem? Najprostszy jest po prostu. sen. Odpoczynek ma bardzo ważne znaczenie, również w zakresie dbania o naszą skórę. Jeżeli zatroszczymy się o to, by kłaść się do łóżka o regularnych porach i by przesypiać wystarczającą ilość czasu (dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-8 godzin), to istnieje duża szansa, że obrzęk i zaczerwienienie znikną.
Jeżeli rankiem zobaczymy czerwone kąciki oczu i wyraźną opuchliznę dolnej powieki, możemy ratować się okładami z zielonej herbaty lub z rumianku. Taki kojący kompres pozwala na zmniejszenie obrzęku i zarazem odświeżenie skóry pod oczami, w związku z czym rumień powinien ustąpić, podobnie jak sińce czy worki. Warto przy tym sprawdzić, czy podrażnione zewnętrzne kąciki oczu nie wynikają z tego, że pocieraliśmy te okolice palcami lub zbyt mocno tarliśmy skórę w trakcie pielęgnacji – zbyt gwałtowne ruchy chociażby przy oczyszczaniu mogą powodować zaczerwienione oko. Domowe sposoby obejmują również nałożenie plastrów świeżego ogórka. Możemy to połączyć z aplikacją maseczki do twarzy i tym samym przeprowadzić prawdziwe domowe SPA.
Co z kolei ze swędzeniem powiek? Domowe sposoby oczywiście nie wystarczą, jeżeli będziemy uporczywie się drapać i tym samym zaostrzać zaczerwienienie. Warto pamiętać, by kremy stosowane w pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu nakładać również na powieki. Ukojenie mogą też zapewnić okłady ze świetlika.

Podrażnienie skóry powiek
Suchość, obrzęk i zaczerwienienie to najczęstsze objawy podrażnienia i wyprysku na powiekach. Mogą go powodować m.in. AZS, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub kontaktowe zapalenie skóry. Przy takich objawach należy zminimalizować liczbę kosmetyków, które mają kontakt z wrażliwą skórą. Unikać makijażu i stosować delikatne środki do oczyszczania oraz pielęgnacji skóry okolic oczu. Ważne jest, aby odbudować barierę ochronną skóry, przywrócić komfort podrażnionej skórze, intensywnie nawilżyć i jak najszybciej zadziałać na przyczyny objawów.
Świąd oczu może być także jednym z objawów infekcji oczu. Na przykład, może świadczyć o zapaleniu spojówek. Objawy wirusowego zapalenia spojówek to obrzęk spojówek, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku, pojawienie się wydzieliny surowiczej. Na spojówkach widać skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych (rozproszone zaczerwienienie). Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból, łzawienie, światłowstręt. Czasem powiększają się węzły chłonne w okolicy żuchwy.
Jeżeli swędzenie nie ustępuje przez dłuższy czas, skontaktuj się z lekarzem celem ustalenia, na ile poważna jest infekcja.
Inna choroba oczu, która objawia się świądem, to bakteryjne zapalenie brzegów powiek. Charakterystyczny zespół objawów towarzyszący zapaleniu brzegu powiek na tle bakteryjnym:
- zaczerwienienie i obrzęk brzegów powiek
- twarde, suche łuski u podstawy rzęs powieki górnej i dolnej, które po usunięciu pozostawiają krwawiące owrzodzenia
- uczucie świądu i pieczenia
- wypadanie rzęs
