Egzema wokół oczu - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Swędzenie oczu i powiek to uciążliwa i niejednoznaczna dolegliwość. Jakie są przyczyny świądu oczu?

Swędzenie oczu to dolegliwość, która - w zależności od tego, jakie są jej przyczyny - może dotyczyć różnych części oka, także powiek czy skóry wokół oczu. Swędzenie może pojawić się także w kącikach oczu. Swędzenie oczu należy leczyć u okulisty - domowe sposoby nie są wskazane. Świąd oczu, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może świadczyć o poważnej chorobie, która może się skończyć nawet utratą wzroku.

Spis treści

  1. Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Alergia
  2. Podrażnienie skóry powiek
  3. Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Infekcje
  4. Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Zespół suchego oka
  5. Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Ciało obce w oku
  6. Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Soczewki kontaktowe
  7. Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Syndrom widzenia komputerowego
  8. Swędzenie oczu może być spowodowane pracą przed komputerem

Swędzenie oczu (świąd oczu) to odczucie nieprzyjemnego podrażnienia oczu, wywołujące chęć drapania. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny swędzących oczu, może dotyczyć wszystkich części oka, także powiek i skóry w okolicy oczu. Swędzenie oczu może się pojawić także w kącikach oczu.

Alergie oczu – objawy

Newsletter Medovita - przydatne informacje, dostęp do nowych e-booków przed premierą.

Objawy we wszystkich postaciach są podobne i różnią się szczegółami, czasem mogą być rozróżnione dopiero w badaniu przez okulistę. Najczęstsze dolegliwości to silne uczucie swędzenia, pieczenia, czasem nawet bólu. Oko może być czerwone, przekrwione, często łzawiące. Towarzyszyć może obrzęk powieki, czasem tak silny, że uniemożliwia on otwarcie oka. Objawy mogą dotyczyć jednego lub obu oczu. Często odczuwana przez pacjentów jest też suchość oka, nieprzyjemny świąd i uczucie piasku pod powiekami. Widoczne są różnorakie zmiany w badaniu oka – zależnie od mechanizmu i przyczyny powstania alergii.

Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Alergia

Swędzące oczy najczęściej są oznaką alergii. Wówczas objawami towarzyszącymi są wodnisty katar, łzawienie oczu, kaszel. Możliwe są także zmiany skórne (np. pokrzywka).

Jeśli swędzenie oczu i inne objawy uczulenia trwają tylko przez pewien okres, najpewniej jest to uczulenie na pyłki roślin. Napadowy charakter objawów sugeruje uczulenie na sierści zwierząt lub związki chemiczne. Jeśli objawy utrzymują się cały rok, można podejrzewać uczulenia na kurz domowy i jego składniki (roztocze, pleśnie i sierści zwierząt), stosowane kosmetyki albo leki do oczu i/lub na twarz.

Świąd oczu może być też objawem ciężkiej choroby alergicznej oczu, takiej jak atopowe lub wiosenne zapalenie spojówek i rogówki. Atopowe zapalenie spojówek i rogówki to ciężka choroba alergiczna narządu wzroku, występująca głównie u osób, które chorowały lub chorują na atopowe zapalenie skóry. Cechuje się silnym świądem zarówno powiek, jak i spojówek oraz zespołem suchego oka. Często pojawia się przekrwienie spojówek, gęsta sklejająca powieki wydzielina oraz przerzedzenie rzęs i skroniowych brzegów brwi.

Z kolei wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to poważna choroba alergiczna narządu wzroku dotycząca głównie chłopców przed okresem dojrzewania. Jej przyczyną są złożone mechanizmy alergii i zaburzeń hormonalnych w narządzie wzroku. W okresie wiosennym lub letnim, pojawia się silny światłowstręt i świąd oczu, rano zaś spojówki skleja gęsta wydzielina, trudna do usunięcia i ciągnąca się jak sznurek. Objawy łagodnieją w zimie i jesienią, często ustępują całkowicie w okresie dojrzewania płciowego. Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki może bardzo osłabić wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty - przestrzegają okuliści.

Zaczerwienione powieki – domowe sposoby

Jeśli doskwiera nam pieczenie oczu, domowe sposoby również mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Co jest najprostszym sposobem na to, by pozbyć się czerwonych plam pod okiem? Najprostszy jest po prostu. sen. Odpoczynek ma bardzo ważne znaczenie, również w zakresie dbania o naszą skórę. Jeżeli zatroszczymy się o to, by kłaść się do łóżka o regularnych porach i by przesypiać wystarczającą ilość czasu (dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-8 godzin), to istnieje duża szansa, że obrzęk i zaczerwienienie znikną.

Jeżeli rankiem zobaczymy czerwone kąciki oczu i wyraźną opuchliznę dolnej powieki, możemy ratować się okładami z zielonej herbaty lub z rumianku. Taki kojący kompres pozwala na zmniejszenie obrzęku i zarazem odświeżenie skóry pod oczami, w związku z czym rumień powinien ustąpić, podobnie jak sińce czy worki. Warto przy tym sprawdzić, czy podrażnione zewnętrzne kąciki oczu nie wynikają z tego, że pocieraliśmy te okolice palcami lub zbyt mocno tarliśmy skórę w trakcie pielęgnacji – zbyt gwałtowne ruchy chociażby przy oczyszczaniu mogą powodować zaczerwienione oko. Domowe sposoby obejmują również nałożenie plastrów świeżego ogórka. Możemy to połączyć z aplikacją maseczki do twarzy i tym samym przeprowadzić prawdziwe domowe SPA.

Co z kolei ze swędzeniem powiek? Domowe sposoby oczywiście nie wystarczą, jeżeli będziemy uporczywie się drapać i tym samym zaostrzać zaczerwienienie. Warto pamiętać, by kremy stosowane w pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu nakładać również na powieki. Ukojenie mogą też zapewnić okłady ze świetlika.

Egzema – objawy

Przebieg i objawy egzemy są zróżnicowane u różnych grup pacjentów. Jak wygląda egzema? W większości przypadków początkowym symptomem świadczącym o rozwoju egzemy jest zaczerwienienie i obrzęk skóry, któremu z czasem mogą towarzyszyć czerwone plamy, delikatnie wystające ponad powierzchnię ciała. Co więcej, na skórze chorego pojawiają się charakterystyczne, swędzące i piekące grudki oraz pęcherzyki. Pacjenci często skarżą się również na to, że ich skóra jest sucha, wrażliwa i podatna na podrażnienia.
Zmiany skórne typowe dla wyprysku kontaktowego mogą występować w każdym miejscu na ciele, jednak w dermatologii najczęściej rozpoznawana jest:

  • egzema na twarzy (głównie egzema wokół ust) – charakterystyczne jest dla niej puchnięcie powiek oraz widoczne przebarwienia na twarzy,
  • egzema na szyi,
  • egzema pod pachami,
  • egzema na łokciu,
  • egzema na dłoniach (w tym także egzema na palcach),
  • egzema na nogach i stopach.

Lanolin, Glycerin, Caprylic Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Glyceryl Stearate Citrate, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Cocos Nucifera Oil, Allantoin, Magnesium Carboxymethyl Beta- Glucan, Tocopheryl Acetate, Dimethicone, Triethanolamine, Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum.

Czytaj dalej...

wyprysk potnicowy dotyczy głównie dłoni i stóp, jej cechą charakterystyczną są pęcherzyki, które przy wtórnym zakażeniu wypełnione są ropną treścią, mogą pojawiać się bolesne nadżerki, a przebieg choroby jest przewlekły;.

Czytaj dalej...

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...