Egzema wokół oczu - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Swędzenie oczu i powiek to uciążliwa i niejednoznaczna dolegliwość. Jakie są przyczyny świądu oczu?
Swędzenie oczu to dolegliwość, która - w zależności od tego, jakie są jej przyczyny - może dotyczyć różnych części oka, także powiek czy skóry wokół oczu. Swędzenie może pojawić się także w kącikach oczu. Swędzenie oczu należy leczyć u okulisty - domowe sposoby nie są wskazane. Świąd oczu, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może świadczyć o poważnej chorobie, która może się skończyć nawet utratą wzroku.
Spis treści
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Alergia
- Podrażnienie skóry powiek
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Infekcje
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Zespół suchego oka
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Ciało obce w oku
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Soczewki kontaktowe
- Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Syndrom widzenia komputerowego
- Swędzenie oczu może być spowodowane pracą przed komputerem
Swędzenie oczu (świąd oczu) to odczucie nieprzyjemnego podrażnienia oczu, wywołujące chęć drapania. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny swędzących oczu, może dotyczyć wszystkich części oka, także powiek i skóry w okolicy oczu. Swędzenie oczu może się pojawić także w kącikach oczu.
Alergie oczu – przyczyny
Przyczyny alergii, nie tylko oczu, to nadal temat wielu badań i poszukiwań. Mimo, że znamy wiele czynników, to nadal okazuje się, że kolejne muszą być brane pod uwagę w śledzeniu mechanizmów powstawania alergii.
Zapamiętaj: Alergie oczu są to reakcje związane z nadwrażliwością na różne czynniki. Alergie te mogą przebiegać w różny sposób i być wywoływane przez odmienne czynniki, a zarazem różne mechanizmy tak zwane IgE-zależne i IgE-niezależne.
Przede wszystkim uwagę zwraca tu rodzinne występowanie alergii, a więc nasze geny. Środowisko i styczność z alergenami (a czasem wręcz przeciwnie – jej brak) są również kluczowe w rozwinięciu choroby. Dalsze patomechanizmy powstawania zależą od drogi uczulenia. W IgE-zależnych dochodzi do powstania w oku nadmiaru komórek związanych z odpowiedzią nadwrażliwości, a po kontakcie z alergenem uwalniają się mediatory zapalenia. W przypadku tych IgE-niezależnych w procesie tym biorą udział inne komórki i substancje, co koniec końców wywołuje podobne objawy. Alergiczne choroby oczu współistnieją często z alergicznym nieżytem nosa (nawet w 70%), alergią na pyłki, astmą, czy atopowym zapaleniem skóry.
Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Alergia
Swędzące oczy najczęściej są oznaką alergii. Wówczas objawami towarzyszącymi są wodnisty katar, łzawienie oczu, kaszel. Możliwe są także zmiany skórne (np. pokrzywka).
Jeśli swędzenie oczu i inne objawy uczulenia trwają tylko przez pewien okres, najpewniej jest to uczulenie na pyłki roślin. Napadowy charakter objawów sugeruje uczulenie na sierści zwierząt lub związki chemiczne. Jeśli objawy utrzymują się cały rok, można podejrzewać uczulenia na kurz domowy i jego składniki (roztocze, pleśnie i sierści zwierząt), stosowane kosmetyki albo leki do oczu i/lub na twarz.
Świąd oczu może być też objawem ciężkiej choroby alergicznej oczu, takiej jak atopowe lub wiosenne zapalenie spojówek i rogówki. Atopowe zapalenie spojówek i rogówki to ciężka choroba alergiczna narządu wzroku, występująca głównie u osób, które chorowały lub chorują na atopowe zapalenie skóry. Cechuje się silnym świądem zarówno powiek, jak i spojówek oraz zespołem suchego oka. Często pojawia się przekrwienie spojówek, gęsta sklejająca powieki wydzielina oraz przerzedzenie rzęs i skroniowych brzegów brwi.
Z kolei wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to poważna choroba alergiczna narządu wzroku dotycząca głównie chłopców przed okresem dojrzewania. Jej przyczyną są złożone mechanizmy alergii i zaburzeń hormonalnych w narządzie wzroku. W okresie wiosennym lub letnim, pojawia się silny światłowstręt i świąd oczu, rano zaś spojówki skleja gęsta wydzielina, trudna do usunięcia i ciągnąca się jak sznurek. Objawy łagodnieją w zimie i jesienią, często ustępują całkowicie w okresie dojrzewania płciowego. Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki może bardzo osłabić wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty - przestrzegają okuliści.
Zaczerwienienie wokół oczu u dziecka
Skóra dziecka jest wrażliwsza niż u osoby dorosłej, co wynika m.in. z tego, że jej bariera ochronna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Dotyczy to również okolic oczu. Niemniej czerwone powieki u niemowlaka zdecydowanie powinny zwrócić naszą uwagę. Jeśli czerwone plamy pod oczami u dziecka nie wynikają z żadnej konkretnej przyczyny, a są po prostu skutkiem tak dużej reaktywności skóry, wystarczy jej regularne przemywanie i delikatna pielęgnacja. Jeśli natomiast objawy nie znikają, a dodatkowo zaczyna im towarzyszyć wyciek ropny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją. Wówczas najlepiej zgłosić się do zaufanego pediatry, który powie nam, jak dalej postępować.
Zaczerwienienie pod oczami u dziecka może również wynikać z alergii, żeby jednak z całą pewnością to stwierdzić, konieczne jest wykonanie testów alergicznych, dzięki którym możliwe będzie wskazanie alergenu. Dobrze jest także zdecydować się na badanie pod kątem atopowego zapalenia skóry, ponieważ czerwone oczy u niemowlaka mogą być objawem nawracającego zapalenia spojówek, które często towarzyszy tej chorobie.
