Egzema wokół oczu - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Zaczerwienienie wokół oczu u dziecka
Skóra dziecka jest wrażliwsza niż u osoby dorosłej, co wynika m.in. z tego, że jej bariera ochronna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Dotyczy to również okolic oczu. Niemniej czerwone powieki u niemowlaka zdecydowanie powinny zwrócić naszą uwagę. Jeśli czerwone plamy pod oczami u dziecka nie wynikają z żadnej konkretnej przyczyny, a są po prostu skutkiem tak dużej reaktywności skóry, wystarczy jej regularne przemywanie i delikatna pielęgnacja. Jeśli natomiast objawy nie znikają, a dodatkowo zaczyna im towarzyszyć wyciek ropny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją. Wówczas najlepiej zgłosić się do zaufanego pediatry, który powie nam, jak dalej postępować.
Zaczerwienienie pod oczami u dziecka może również wynikać z alergii, żeby jednak z całą pewnością to stwierdzić, konieczne jest wykonanie testów alergicznych, dzięki którym możliwe będzie wskazanie alergenu. Dobrze jest także zdecydować się na badanie pod kątem atopowego zapalenia skóry, ponieważ czerwone oczy u niemowlaka mogą być objawem nawracającego zapalenia spojówek, które często towarzyszy tej chorobie.
Podrażnienie skóry powiek
Suchość, obrzęk i zaczerwienienie to najczęstsze objawy podrażnienia i wyprysku na powiekach. Mogą go powodować m.in. AZS, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub kontaktowe zapalenie skóry. Przy takich objawach należy zminimalizować liczbę kosmetyków, które mają kontakt z wrażliwą skórą. Unikać makijażu i stosować delikatne środki do oczyszczania oraz pielęgnacji skóry okolic oczu. Ważne jest, aby odbudować barierę ochronną skóry, przywrócić komfort podrażnionej skórze, intensywnie nawilżyć i jak najszybciej zadziałać na przyczyny objawów.
Świąd oczu może być także jednym z objawów infekcji oczu. Na przykład, może świadczyć o zapaleniu spojówek. Objawy wirusowego zapalenia spojówek to obrzęk spojówek, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku, pojawienie się wydzieliny surowiczej. Na spojówkach widać skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych (rozproszone zaczerwienienie). Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból, łzawienie, światłowstręt. Czasem powiększają się węzły chłonne w okolicy żuchwy.
Jeżeli swędzenie nie ustępuje przez dłuższy czas, skontaktuj się z lekarzem celem ustalenia, na ile poważna jest infekcja.
Inna choroba oczu, która objawia się świądem, to bakteryjne zapalenie brzegów powiek. Charakterystyczny zespół objawów towarzyszący zapaleniu brzegu powiek na tle bakteryjnym:
- zaczerwienienie i obrzęk brzegów powiek
- twarde, suche łuski u podstawy rzęs powieki górnej i dolnej, które po usunięciu pozostawiają krwawiące owrzodzenia
- uczucie świądu i pieczenia
- wypadanie rzęs
Swędzenie (świąd) oczu - przyczyny. Zespół suchego oka
Zespół suchego oka to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Typowe objawy tej dolegliwości to podrażnienie oczu, wrażenie “piasku pod powiekami”. Czasem widzimy przejściowo jak przez mgłę. Rzadziej dokucza nam światłowstręt, swędzenie, a częściej - uczucie zmęczenia i ciężkości powiek. Dolegliwości nasilają się w ciągu nocy, gdyż wtedy naturalnie wydzielamy mniej łez. Rano trudno jest otworzyć powieki.
Przyczyną swędzących oczu może być także ciało obce. Może to być rzęsa, która właśnie wpadła do oka, a także drobinki kurzu lub pył, który znajduje się powietrzu. Ciała obce po dostaniu się do oka powodują uczucie swędzenia. Na tego typu podrażnienia oczy mogą zareagować zarówno nadmiernym wysuszeniem, jak i wzmożonym wydzielaniem łez w celu jak najszybszego pozbycia się niepożądanej substancji.
Zaczerwienione powieki – domowe sposoby
Jeśli doskwiera nam pieczenie oczu, domowe sposoby również mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Co jest najprostszym sposobem na to, by pozbyć się czerwonych plam pod okiem? Najprostszy jest po prostu. sen. Odpoczynek ma bardzo ważne znaczenie, również w zakresie dbania o naszą skórę. Jeżeli zatroszczymy się o to, by kłaść się do łóżka o regularnych porach i by przesypiać wystarczającą ilość czasu (dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-8 godzin), to istnieje duża szansa, że obrzęk i zaczerwienienie znikną.
Jeżeli rankiem zobaczymy czerwone kąciki oczu i wyraźną opuchliznę dolnej powieki, możemy ratować się okładami z zielonej herbaty lub z rumianku. Taki kojący kompres pozwala na zmniejszenie obrzęku i zarazem odświeżenie skóry pod oczami, w związku z czym rumień powinien ustąpić, podobnie jak sińce czy worki. Warto przy tym sprawdzić, czy podrażnione zewnętrzne kąciki oczu nie wynikają z tego, że pocieraliśmy te okolice palcami lub zbyt mocno tarliśmy skórę w trakcie pielęgnacji – zbyt gwałtowne ruchy chociażby przy oczyszczaniu mogą powodować zaczerwienione oko. Domowe sposoby obejmują również nałożenie plastrów świeżego ogórka. Możemy to połączyć z aplikacją maseczki do twarzy i tym samym przeprowadzić prawdziwe domowe SPA.
Co z kolei ze swędzeniem powiek? Domowe sposoby oczywiście nie wystarczą, jeżeli będziemy uporczywie się drapać i tym samym zaostrzać zaczerwienienie. Warto pamiętać, by kremy stosowane w pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu nakładać również na powieki. Ukojenie mogą też zapewnić okłady ze świetlika.
