Egzema na szyi - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Egzema na twarzy - przyczyny, objawy, leczenie

Egzema na twarzy jest szczególnie problematyczna ze względu na dotkliwą lokalizację. Może bardzo utrudnić życie i być przyczyną obniżenia samoocena. Egzema to niezbyt precyzyjne określenie wyprysku, które nie jest stosowane w profesjonalnej terminologii medycznej, choć powszechnie nadal często używa się tego słowa. Pod pojęciem egzema mieści się kilka jednostek chorobowych o podłożu alergicznym, jak i niealergicznym, które objawiają się zmianami skórnymi o charakterze wyprysku. Jakie są przyczyny egzemy i jak możemy ją leczyć?

Egzema jest potocznym określeniem pewnej grupy schorzeń dermatologicznych. Słowo egzema wywodzi się od łacińskiego słowa "eczema". Mianem egzemy często określa się jednostki chorobowe skóry takie jak wyprysk kontaktowy, wyprysk zawodowy, wyprysk łojotokowy, wyprysk potnicowy lub AZS. Egzema może pojawiać się niemal w każdej lokalizacji, jednak to właśnie wyprysk na twarzy budzi najwięcej negatywnych emocji wśród pacjentów.

Spis treści

  1. Egzema - jakie jednostki chorobowe obejmuje?
  2. Egzema na twarzy - objawy
  3. Egzema na twarzy w przebiegu wyprysku kontaktowego i zawodowego
  4. Egzema na twarzy w przebiegu wyprysku łojotokowego
  5. Egzema na twarzy - pielęgnacja skóry
  6. Egzema na twarzy - leczenie

Egzema – jak leczyć?

Jak leczyć egzemę? Pierwszym krokiem jest postawienie trafnej diagnozy, do czego niezbędna będzie wizyta u dermatologa. Po przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu skóry i ewentualnie wykonaniu biopsji lekarz postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Czasami niezbędna jest wizyta u alergologa i przeprowadzenie testów alergicznych, pomagających znaleźć czynnik chorobotwórczy. Rodzaj terapii zależy m.in. od typu egzemy, jej umiejscowienia, nasilenia objawów czy wieku pacjenta. Zazwyczaj stosuje się maść na egzemę czy krem na egzemę, pomagające natłuścić skórę, zminimalizować uporczywe swędzenie i odbudować warstwę ochronną naskórka. Jeżeli problem związany jest z alergią, leczenie egzemy polegać będzie na unikaniu czynnika alergizującego.

Istnieje też kilka rozwiązań dla osób, które zastanawiają się, jak leczyć egzemę domowymi sposobami. Ulgę przynieść mogą chłodne kompresy czy okłady z sokiem z aloesu, stosowanie maści z zawartością nagietka lub żywokostu, na stany zapalne zalecany jest także olej kokosowy bądź olej z wiesiołka.

Eczema Diagnosis

No one test can spot eczema. Your doctor will probably diagnose it by looking at your skin and asking a few questions.

Because many people with eczema also have allergies, your doctor may order some allergy tests to look for irritants or triggers. Children with eczema are especially likely to have allergy tests.

If your doctor diagnoses you with eczema, you might want to ask them:

  • What’s the best way to add moisture to my skin? Can I use over-the-counter products, or do you need to prescribe something?
  • Do I need to buy special soaps, lotions, and laundry detergent? Do fragrance-free or sensitive-skin products help?
  • Are there foods that I should avoid to keep flares at bay?
  • Are there fabrics that I shouldn't wear? What fabrics should I wear?
  • Do pets make symptoms worse?
  • If sweating makes things worse, can I still exercise?
  • What’s next if my symptoms don’t improve or I get an infection from scratching my skin?
  • Does stress lead to flare-ups?
  • Are long periods without symptoms common?
  • Are there ways I can treat my skin to reduce my chances of another flare-up?

Psoriasis vs. eczema

Psoriasis is an autoimmune disease. This means that the person’s immune system doesn’t work right, and their skin cells grow too fast. Those cells show up on top of the skin as a white, scaly patch. Risk factors can include a person’s genes (family background) or exposure to something in the environment — or both.

Itchiness. Psoriasis causes milder itching and, sometimes, a burning sensation. Eczema itches so much that some individuals scratch until it bleeds.

Age. Both can occur at any age, but eczema affects children more often.

Sun exposure. Sunshine is a treatment for psoriasis because it slows down abnormal cell growth. (Too much sun can trigger symptoms, so your dermatologist will recommend the ideal duration for sun exposure to prevent flare-ups.) People with eczema tend to be more sensitive to heat because sweating can lead to flare-ups.

Objawy egzemy - co świadczy o zapaleniu skóry?

Objawy egzemy mogą przybierać bardzo różne formy, w zależności od wywołujących ją czynników. Zwykle zaczyna się od obrzęku skóry, zaczerwieniania. Potem mogą pojawić się zmiany w formie grudek lub pęcherzyków, z których po pęknięciu może sączyć się płyn. Charakterystyczne dla egzemy są również rumieniowe plamy z tendencją do złuszczania, liszajowacenia. Zmiany skórne mogą być rozległe, bolesne i wywołujące u chorego ogromny dyskomfort (także ze względu na wygląd zmian). Objawy towarzyszące egzemie (zapaleniu skóry - przyp. redakcja) to świąd i wtórne infekcje skóry. Wynika to z faktu, że skóra z egzemą jest sucha, swędząca. To sprawia, że chory zaczyna się drapać i w ten sposób powstają uszkodzenia (tzw. przeczosy) i może dojść do zakażenia bakteryjnego.

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne (grudki, rumień, pęcherzyki) mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach. Zmiany te mogą się zlewać ze sobą, ale zawsze są odgraniczone od obszarów niezmienionych zapalnie.

Ważne Jeśli zaobserwujesz u siebie lub u dziecka zmiany na skórze, które mogą sugerować egzemę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem lub alergologiem. Samodzielne próby łagodzenia zmian, tzw. domowymi sposobami, mogą pogłębić dolegliwości i nasilić zmiany zapalne skóry.

Objawy egzemy

W początkowym etapie choroby pojawia się zmiany na skórze w postaci:

  • zaczerwienienia,
  • grudek,
  • pęcherzyków,
  • niekiedy sączących się ranek.

Wraz z przebiegiem schorzenia skóra staje się sucha i pogrubiała. Egzema na dłoniach powoduje widoczne zaznaczenie bruzd. Z kolei egzema na powiekach może pogorszyć widzenie z powodu zmian zapalnych powiek i struktur budujących gałkę oczną. Obraz atopowego zapalenia skóry zmienia się w zależności od wieku. Wyprysk atopowy u dzieci do 2 roku życia przybiera formę pęcherzyków, grudek lub strupów z sączącą się wydzieliną. Zmiany pojawiają się najczęściej na policzkach, czole i głowie, a także plecach i ramionach. Starsze dzieci (pomiędzy 2. a 12. rokiem życia) mają suche, łuszczące się grudki czy „blaszki” na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci i kolan. Egzema u dorosłych pojawia się zazwyczaj na twarzy, karku, dłoniach i stopach.

Syndrom wiedzenia komputerowego to złożony zespół problemów dotyczących oczu i widzenia, powiązanych z pracą do bliży, które odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub wykonywania powiązanych czynności.

Czytaj dalej...

Dermokosmetyki z serii LINUM EMOLIENT to kompleksowa kuracja skóry atopowej, w której skład wchodzą emolienty, przeznaczona dla osób z bardzo suchą i alergiczną skórą, szczególnie w przebiegu Atopowego Zapalenia Skóry AZS.

Czytaj dalej...

wyprysk potnicowy dotyczy głównie dłoni i stóp, jej cechą charakterystyczną są pęcherzyki, które przy wtórnym zakażeniu wypełnione są ropną treścią, mogą pojawiać się bolesne nadżerki, a przebieg choroby jest przewlekły;.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...