"Choroby rąk - Zdjęcia, Objawy i Leczenie"

Zakażenia rotawirusami i norowirusami

Do schorzeń nazywanych chorobami brudnych rąk zalicza się zakażenia rotawirusami, które najczęściej dotykają dzieci w wieku przedszkolnym. Rotawirusy rozprzestrzeniają się szybko i wywołują biegunki oraz wymioty. W przypadku zaostrzenia objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ u małych dzieci objawy zakażenia rotawirusami mogą doprowadzić do szybkiego odwodnienia, które zagraża życiu. Norowirusy są wirusami zbliżonymi do wirusa wywołującego WZW E. Podobnie jak rotawirusy objawiają się biegunkami w formie masowych zachorowań w zamkniętych środowiskach (np. przedszkola).

Zobacz film: Eksperyment: Jakie bakterie można znaleźć w kuchni? Źródło: 36,6

Salmonella i tasiemiec jako przykład choroby brudnych rąk

Salmonelloza, zwana potocznie salmonellą, jest wywołana bakterią Salmonella enterica. Znane są odmiany jelitowe oraz durowe. Pierwsze z nich wywołują ostrą chorobę przebiegającą z biegunką i wymiotami. Dziecko może zarazić się bakteriami poprzez zjedzenie skażonych jajek, mięsa, mleka, majonezu, a także źle przechowywanych kostek lodu lub nawet niewielkiej ilości piasku z piaskownicy. Pierwsze objawy to najczęściej ból brzucha, gorączka i wymioty.

W gronie chorób brudnych rąk znajdują się także zakażenia tasiemcami, do których może dojść podczas jedzenia niemytych jagód i poziomek, a także w wyniku kontaktu z psem. Jaja tasiemca przenoszą się do organizmu, gdzie przekształcają się w larwy. Ta choroba brudnych rąk jest szczególnie dotkliwa dla małych dzieci, ponieważ w zależności od umiejscowienia się, larwy wywołują silny kaszel, bóle głowy, duszności oraz bóle w klatce piersiowej.

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Choroba brudnych rąk a wirusowe zapalenie wątroby

Jedną z najpoważniejszych chorób brudnych rąk są zarażenia wirusami zapalenia wątroby typu A oraz E. Pierwsze z nich wywołują żółtaczkę pokarmową (WZW A), która jest ostrą chorobą zakaźną wątroby. Przenoszona jest jak pozostałe choroby brudnych rąk drogą pokarmową. W przypadku dzieci, które najczęściej zapadają na choroby z tej grupy, żółtaczka pokarmowa przebiega zwykle bezobjawowo, natomiast u dorosłych symptomami zakażenia są m.in. silne bóle brzucha, gorączka, zażółcenie spojówek i skóry oraz biegunka.

Sama choroba zazwyczaj nie zagraża życiu i nie przechodzi w postać przewlekłą. Istnieją skuteczne szczepionki, które są zalecane osobom wyjeżdżającym do krajów rozwijających się, a także pracownikom przemysłu przetwórstwa żywności i dzieciom powyżej 2. roku życia.

Kolejnym przykładem choroby brudnych rąk jest wirusowe zapalenie wątroby typu E. To ostra choroba zakaźna przenoszona, podobnie jak WZW A, drogą pokarmową, choć jej przebieg u zapadłych na nią dorosłych jest zdecydowanie cięższy. Do zakażeń dochodzi najczęściej poprzez spożycie zakażonej wody, owoców oraz warzyw.

Profilaktyka raka prącia

Ze względu na wspomniane wyżej czynniki ryzyka, profilaktyka raka prącia może polegać na takich działaniach, jak:

  • obrzezanie, a więc chirurgiczne usunięcie całego lub części napletka - w wielu kręgach cywilizacyjnych zabieg ten wykonywany jest rutynowo ze względów religijnych, w Polsce natomiast jest to procedura medyczna, której z reguły poddawani są chłopcy mający stulejkę. Istnieje wiele naukowych opracowań wskazujących na mniejsze ryzyko nowotworu penisa i mężczyzn obrzezanych,
  • dbałość o prawidłową higienę prącia - penis należy regularnie myć ciepłą wodą i mydłem, nie zaniedbując zakamarków kryjących się pod napletkiem, skutecznie usuwając wszelkie zalegające tam osady i wydzieliny,
  • unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych, wierność partnerska, stosowanie prezerwatyw.
  • wykonywanie regularnych badań kontrolnych u urologa, pozwalających na wykrycie niepokojących zmian przedrakowych lub raka na bardzo wczesnym etapie.

Choroba brudnych rąk – kogo dotyczy i co ją wywołuje?

Choroba brudnych rąk może przytrafić się każdemu dziecku. Grupa schorzeń określana potocznie jako choroba brudnych rąk jest spora i dotyczy najczęściej zakażeń poprzez drogę pokarmową. Tego typu schorzenia są związane z brakiem należytej higieny, niemyciem rąk, a także jedzeniem niewłaściwie przygotowanych warzyw i owoców.

Zdaniem lekarzy w grupie ryzyka są niemal wszystkie dzieci na każdym etapie dojrzewania (niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym). Podejrzewa się, że pierwotniakami wywołującymi jedną z chorób brudnych rąk – lambliozę – może być zarażonych aż 70% przedszkolaków. Infekcji można zapobiegać poprzez stosowanie się do podstawowych zasad higieny, w tym dokładne mycie rąk.

Zobacz film: Choroba brudnych rąk. Źródło: 36,6.

Wielu chorobom skóry może zapobiec prawidłowa pielęgnacja ciała, jednak często predyspozycje genetyczne , a także czynniki środowiskowe sprawiają, że mimo najlepszych kosmetyków i preparatów do pielęgnacji, zostaniemy zaatakowani przez chorobę.

Czytaj dalej...

Ograniczenie intensywnych czynności stylizacyjnych, stosowanie właściwych kosmetyków, dokładne spłukiwanie piany podczas mycia głowy, unikanie nawiewów gorącym powietrzem, ochrona przeciwsłoneczna to podstawy dbania o włosy.

Czytaj dalej...

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz wpływ hormonów - ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły kontrolowana jest hormonalnie; zaburzenia hormonalne mają bezpośredni wpływ na przebieg choroby i pogorszenie stanu skóry;.

Czytaj dalej...

Kody ICD-10 umożliwiają również sprawniejsze prowadzenie badań statystycznych w obrębie umieralności i chorobowości współczynnik chorobowości określa, ile osób w danej populacji cierpi na daną chorobę.

Czytaj dalej...