Skuteczne leczenie trądziku różowatego - poradnik La Roche-Posay

Cera naczynkowa, czyli skóra wymagająca szczególnej troski

Pajączki na twarzy, naczynka na nosie – zna to każdy, kogo problemem jest cera naczynkowa. Rumienienie się policzków nie oznacza nic złego, pod warunkiem, że nie dzieje się nagminnie. Jednak jeśli zdarza się, że Twoje policzki nabierają ciemniejszej barwy bez wyraźnego powodu, a pękające naczynka na twarzy zaczynają się utrwalać, nie można tego lekceważyć. Cera naczynkowa wymaga od nas szczególnej opieki i troski, gdyż odpowiednie zamykanie naczynek na twarzy może być dosyć problematyczne. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii i odpowiemy na pytanie, co zrobić w momencie kiedy pojawią się u nas popękane naczynka na nosie i innych częściach ciała, zastanówmy się przez chwilę, co charakteryzuje cerę naczynkową i dlaczego reaguje ona w ten sposób.

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje ten rodzaj skóry?

Cera naczynkowa różni się od innych rodzajów cery dwiema rzeczami. Przede wszystkim skóra przy cerze naczynkowej jest niezwykle cienka – zdecydowanie cieńsza niż w przypadku innych rodzajów skóry. Ponadto naczynka przy cerze naczynkowej znajdują się bardzo płytko pod powierzchnią skóry. Te dwa powody sprawiają, że cera mocniej reaguje na środowisko, zmianę diety czy inne czynniki, w efekcie czego pojawiają się u nas popękane naczynka i chociażby pajączki na udach.

Warto wspomnieć tutaj o tym, że naczynka na nogach czy naczynka na twarzy mają tendencję do utrwalania się na naszej skórze. Co to oznacza? Niestety nic dobrego – pęknięte naczynka mogą na stałe zostać na naszej twarzy, nie natomiast pojawiać się na skutek różnych bodźców. Jeśli odpowiednio się nimi nie zajmiemy, ryzykujemy nie tylko utratą komfortu, niską samooceną czy samopoczuciem, ale także pogorszeniem stanu zdrowia. Cera naczynkowa stanowi idealne środowisko pod rozwój wielu chorób skórnych, takich jak trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry.

Pękające naczynka – co sprzyja ich powstawaniu?

Ze względu na to, jak cienka jest skóra z tendencją do pękających naczynek, może nam ona przysporzyć wielu problemów, nie tylko tych pielęgnacyjnych. Przede wszystkim cera naczynkowa cechuje się częstym pojawianiem rumienia, czyli zmiany koloru skóry na ciemniejszy. Najczęściej taki stan jest sygnałem, że zmagamy się z problemem wrażliwej cery naczynkowej. Rumień początkowo będzie pojawiał się na naszej twarzy w momencie, kiedy spotka ku temu sprzyjający czynnik. Co to oznacza?

Trądzik różowaty - leczenie. Jak należy dbać o cerę?

Często trądzik różowaty wymaga długoletniego leczenia pod okiem dermatologa. Zdrowy styl życia, unikanie „wyzwalaczy” oraz odpowiednia pielęgnacja potrafią załagodzić przebieg dermatozy oraz wydłużyć czas remisji.

Jak prawidłowo dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

  • Do oczyszczania stosuj delikatne emulsje micelarne lub żel o fizjologicznym pH np. Physiogel, obficie spłukuj produkt letnią wodą (unikaj gorącej). Osuszaj twarz jednorazowymi ręczniczkami, nie pocieraj zbyt mocno skóry.
  • Ogranicz ilość stosowanych kosmetyków do minimum.
  • Codziennie nakładajkrem z wysokim faktorem SPF (promieniowanie UV może zaostrzyć przebieg choroby), jeśli po nałożeniu kosmetyku z filtrem pojawi się podrażnienie, spróbuj użyć produktów zawierających jedynie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.
  • Unikaj południowego słońca, nie opalaj się, wybieraj cień, w czasie lata oraz wakacji noś kapelusz z rondem, który zakryje skórę twarzy oraz okulary przeciwsłoneczne.
  • Stosuj kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do rozszerzonych naczynek oraz trądziku różowatego.
  • Unikaj w składzie INCI: alkoholu, mentolu, lanoliny, substancji zapachowych i olejków roślinnych.
  • W zależności od potrzeb skóry możesz zrobić raz na półtorej/dwa tygodnie delikatny peeling enzymatyczny (nigdy nie stosuj peelingów mechanicznych).
  • Codziennie stosuj łagodny krem nawilżający, który odżywki skórę, zapobiegnie utracie wody oraz ochroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.
Najniższa cena: 38.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Leczenie trądziku retinoidami – kiedy należy je podjąć?

Trzeba zaznaczyć, że retinoidy to przede wszystkim substancje lecznicze, które zostały stworzone z myślą o leczeniu trądziku zaskórnikowego. Z pozytywnym skutkiem wykorzystuje się je również do leczenia cięższych odmian trądziku, np. pospolitego, ropowiczego, grudkowo-krostkowego, a nawet wspomnianego już trądziku różowatego.

O tym jednak, czy zmiany na naszej skórze mogą zostać poddane kuracji retinoidami, powinien zadecydować dermatolog.

Nieprawidłowe stosowanie retinoidów może wywołać niepożądane skutki uboczne, do których możemy zaliczyć m.in. nadmierne wysuszenie czy podrażnienie skóry. Trądzik jest poważną chorobą skóry, której nie należy leczyć na własną rękę.

Leczenie retinoidami może odbywać się doustnie jak również poprzez stosowanie specjalnych maści lub kremów na trądzik opartych na takich składnikach.

Retinoidy bez recepty, szczególnie retinoidy doustne, nie są niestety dostępne – wiąże się to z faktem, że są to dość silne substancje. Należy również pamiętać, że to specjalista powinien wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania. Jeśli jednak chcemy sprawdzić, jak działa na nas witamina A i czy rzeczywiście możemy zauważyć poprawę kondycji skóry, dobrze jest wybrać chociażby preparaty na trądzik na bazie retinolu, które można wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Można je również łączyć z retinoidami na receptę, ale w tym przypadku jedynie po konsultacji z dermatologiem.

Retinoidy – przeciwwskazania

Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem ewentualnej kuracji z wykorzystaniem retinoidów sprawdzić, czy nie należymy do grupy osób, które powinny poszukać alternatywnej metody leczenia. Retinoidy – krem nawilżający czy też po prostu specjalny roztwór lub kapsułki – są niewskazane w przypadku niedoczynności tarczycy oraz przy cukrzycy. Unikać należy ich również w przypadku, gdy zmagamy się z zaburzoną pracą nerek czy wątroby. Oprócz tego w grupie ryzyka są pacjenci, u których wykryto zaburzenia lipidowe.

Zapamiętaj, że…

To, jak się odżywiamy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Niekiedy towarzyszące nam choroby ujawniają się właśnie poprzez widoczne na skórze niedoskonałości. Jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na to, co jemy, możemy zaostrzyć obecny na twarzy trądzik. Jaka dieta będzie najlepsza? Zależne jest to od konkretnego organizmu i jego potrzeb. Nie każdy jadłospis będzie wyglądał dokładnie tak samo, ponieważ u różnych osób inne potrawy mogą powodować wystąpienie nowych zmian skórnych.

W związku z widocznymi na skórze niedoskonałościami, warto skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem. Specjaliści mogą pomóc w doborze odpowiedniego leczenia oraz podpowiedzą, jak powinna wyglądać nasza pielęgnacja, a także jakie produkty powinniśmy jeść, a jakich lepiej unikać.

Kosmetyki, które stosujemy w codziennej rutynie, są niezwykle istotne dla zdrowia naszej skóry. Jeżeli nie zostaną dobrane do konkretnego problemu, to ich skuteczność będzie znikoma. Produkty marki La Roche-Posay idealnie sprawdzają się w walce z trądzikiem, a najlepsze efekty osiągniemy poprzez ich regularne stosowanie.

Możesz zamówić produkty w wygodny dla Ciebie sposób Kurierem 12,99zł Kurierem za pobraniem 16,99zł Do wybranego Paczkomatu InPost 12,99zł Do wybranego automatu Orlen Paczki przy zakupach za minimum 49,99zł darmowa dostawa.

Czytaj dalej...

Aqua, Arginine PCA, Cera Alba, Dimethicone, Dimethiconol, Disodium EDTA, Glycerin, Glyceryl Stearate, Isohexadecane, Palmitic Acid, Pentaerythrityl Tetraethylhexanoate, Phenoxyethanol, Polysorbate 80, Propylene Glycol, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Serine, Silica, Sodium Benzoate, Stearic Acid, Stearyl Alcohol, Zea Mays Starch.

Czytaj dalej...

Anecdotally, many individuals have reported that Silicones cause excerbate breakouts, irritation, cause a feeling of skin being unable to breathe, cause clumping of cosmetic products and find it difficult to wash off.

Czytaj dalej...

Możesz zamówić produkty w wygodny dla Ciebie sposób Kurierem 12,99zł Kurierem za pobraniem 16,99zł Do wybranego Paczkomatu InPost 12,99zł Do wybranego automatu Orlen Paczki przy zakupach za minimum 49,99zł darmowa dostawa.

Czytaj dalej...