Zdjęcia rzadkich chorób skóry - Piękno w nauce i diagnozie
Choroby skórne w ciąży
U kobiet w ciąży często rozwijają się polimorficzne osutki ciężarnych. Jest to choroba objawiająca się swędzącymi grudkami lub pęcherzykami, które początkowo pojawiają się głównie w okolicy rozstępów. Powierzchnia skóry objęta zmianami jest zaczerwieniona, a rumieniowi może towarzyszyć niewielki obrzęk. Wśród innych, skórnych problemów zdrowotnych, typowych dla okresu ciąży znajdują się też atopowe wykwity ciążowe, wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych oraz pemfigoid ciężarnych. Ostatnia dermatoza to choroba autoimmunologiczna, która występuje bardzo rzadko. Rozwija się w III trymestrze ciąży lub krótko po porodzie. Kobiety ciężarne, zauważając nietypowe zmiany skórne powinny zgłosić się do lekarza.
Rodzajów dermatoz jest tak wiele, że nie sposób przedstawić ich wszystkich w jednym artykule. Część z nich jest niegroźna i ustępuje samoistnie, a inne znacząco obniżają komfort życia pacjenta i wymagają szybkiego wdrożenia leczenia. Niepokojące zmiany na skórze zawsze warto skonsultować z doświadczonym lekarzem. Niektóre dermatozy mogą przebiegać tak podobnie, że bez przeprowadzenia odpowiednich badań trudno jest je odróżnić. Prawidłowe rozpoznanie jest często niezbędne do rozpoczęcia skutecznego leczenia i poprawy jakości życia chorego.
- Grada A., Muddasani S., Fleischer A.B. Jr, Feldman S.R., Peck G.M. Trends in Office Visits for the Five Most Common Skin Diseases in the United States. J Clin Aesthet Dermatol. 2022 May, 15(5): E82-E86. PMID: 35642232, PMCID: PMC9122273
- Nicholson P.J. Zawodowe kontaktowe zapalenie skóry: znane wiadome i znane niewiadome.Dermatologia po Dyplomie 2011, 2 (4), 36-43
- Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A. Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej. Pediatria po Dyplomie 2017, 01
- Czarnecka-Operacz M., Gollnick H. Trudności diagnostyczne w leczeniu zmian skórnych u dzieci. Lekarz POZ 2018, 3, 211-225
Popularne choroby naszej skóry
Skóra jest jednym z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Po pierwsze ze względu na swoją powierzchnie jest największa, a po drugie jest tym co widać na pierwszy rzut oka gdy spotykamy się z innymi ludźmi. A jak wiadomo człowiek jest istotą społeczną i zawsze będzie chciał czuć się dobrze w swoim otoczeniu.
Wszelkie niedoskonałości i choroby uwidaczniające się w obrębie skóry stają się dla nas zalążkiem kompleksów i szeroko idących problemów z akceptacją własnej osoby. Notorycznie pytamy dlaczego taka przypadłość dotknęła właśnie nas.
Jednak w wielu przypadkach ludzie potrafią sobie radzić ze swoimi niedoskonałościami, chorobami i deficytami w wyglądzie, potrafią je akceptować i z nimi żyć.
Obserwując osoby, dotknięte różnego rodzaju schorzeniami skóry można zauważyć, że łatwiejsze do pogodzenia się są choroby wrodzone z którymi się urodzili niż te, które pojawiają się z wiekiem z rozmaitych przyczyn.
Choroby skóry – rodzaje, wskazówki i porady | blog Wapteka.pl
Wielu chorobom skóry może zapobiec prawidłowa pielęgnacja ciała, jednak często predyspozycje genetyczne, a także czynniki środowiskowe sprawiają, że mimo najlepszych kosmetyków i preparatów do pielęgnacji, zostaniemy zaatakowani przez chorobę. Wszelkie dolegliwości dermatologiczne stanowią bardzo pojemną kategorię, w której znajdują się zarówno choroby będące następstwem zaburzeń hormonalnych (jak np. trądzik wieku młodzieńczego), ale także zakażenia bakteryjne (np. gronkowcem) czy alergiczne stany zapalne skóry. Do innych często spotykanych schorzeń dermatologicznych zalicza się grzybicę skóry, odpieluszkowe zapalenie skóry. zakaźne choroby skóry (wirusowe, bakteryjne i grzybicze), rumień i choroby autoimmunologiczne ogólnoustrojowe, które w konsekwencji prowadzą do zapalenia skóry. Chorobą skóry jest także nowotwór zwany czerniakiem, który rozwija się na skutek nadmiernego przebywania na słońcu.
Jeśli obserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany: począwszy od świądu, wysypki, poprzez ropne zmiany na nietypowym wyglądzie znamion skończywszy, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Większość zwykłych chorób skóry może być konsultowana z lekarzem rodzinnym, który - jeśli nie będzie umiał rozwiązać problemu - zaleci wizytę u dermatologa. Możemy również od razu udać się do dermatologa, który sprawnie postawi diagnozę i rozpisze plan terapii.
Wiele informacji na temat poszczególnych chorób skóry znajdziesz w Poradniku Wapteka.pl
Trądzik: czym jest i jak się go leczy?
Trądzik jako choroba występuje w wielu odmianach, jednak najczęściej pod postacią trądziku pospolitego i trądziku różowatego.
Trądzik pospolity ( z łac. Acne vulgaris) dotyczy ok. 80 proc. populacji, a dotyka najczęściej młodzież w okresie dojrzewania płciowego, czyli ok. 11-17 roku życia. Najczęstszą przyczyną trądziku pospolitego są bowiem zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w tym okresie życia. Przy czym chłopcy częściej przechodzą tę chorobą w cięższej postaci, niż dziewczęta. (12)
Trądzik pospolity definiowany jest jako przewlekła gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Głównymi objawami tej choroby są: łojotok, tworzenie się zaskórników, krostek i grudek, a także pozostające po zmianach skórnych blizny. (13)
Trądzik różowaty jest z kolei przewlekłą i nieuleczalną chorobą, dotykającą ok. 10. proc. populacji, przeważnie w przedziale wiekowym 30-60 lat. (14)
Podłoże tej choroby nie jest do końca znane. Podejrzewa się, że u jej źródeł mogą leżeć czynniki autoimmunologiczne oraz tzw. zaburzenia naczynioworuchowe, a także zakażenia bytującymi na skórze pajęczakami. Jest także wiele czynników, które mogą stymulować występowanie objawów choroby. Należą do nich m.in.:
- wilgoć, wiatr, promieniowanie słoneczne,
- stres i silne emocje,
- zmiany hormonalne,
- palenie papierosów i picie alkoholu. (15)
W przebiegu trądziku różowatego na twarzy pojawiają się nieestetyczne wykwity rumieniowe, a także grudkowate i krostkowe. Dodatkowe możliwe objawy to: obrzęk powiek i przekrwienie spojówek, a także subiektywne odczucia pacjentów np. pieczenie, kłucie, świąd. (16)
Skąd się biorą choroby łojotokowe?
Łój skórny, zwany inaczej: sebum, to naturalna bariera ochronna naskórka produkowana przez gruczoły łojowe na całej powierzchni skóry za wyjątkiem dłoni i stóp. (6) Zdarza się jednak, że gruczoły łojowe wydzielają łoju za dużo i zamiast chronić, staje się on przyczyną poważnych chorób skórnych – tzw. chorób łojotokowych.
Nadmierne wydzielanie łoju to łojotok. Najbardziej wyraźne jest ono w tych partiach skóry, gdzie gruczołów jest najwięcej (7), czyli na twarzy, owłosionej skórze głowy i górnych partiach tułowia. Aż 99% zmian chorobowych zlokalizowanych jest w eksponowanych okolicach skóry twarzy, dekoltu i ramion. (8) Skóra przy łojotoku jest tłusta, lśniąca, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, wypełnionymi masami łojowo-rogowymi. (9)
Skłonność do łojotoku jest cechą genetyczną, ale też zależy od wpływu hormonów płciowych, a dokładnie niekorzystnego oddziaływania androgenów i progesteronu oraz korzystnego - estrogenów. Łojotok jest szczególnie nasilony w okresie pokwitania i przekwitania, przy zaburzeniach hormonalnych i zaburzeniach przemiany materii. (10)
Na regulację wydzielania łoju mają wpływ takie czynniki jak (11):
- stres,
- nadmiar androgenów
- oraz niedobór witamin: A, E, B2, PP, C.
Do najpowszechniejszych chorób łojotokowych zalicza się: trądzik oraz łojotokowe zapalenie skóry, którego łagodną formą jest łupież.