Chrosty na łokciach - przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Jakie mogą być przyczyny brązowych plam na dłoniach?

Za ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV odpowiada melanina, barwnik, który pochłania i rozprasza promienie słoneczne. Gdy odpowiedzialne za jego produkcję melanocyty funkcjonują nieprawidłowo, dochodzi do powstawania przebarwień.

W większości przypadków stopniowo pojawiające się plamy na dłoniach, głównie beżowe, brązowe lub żółte, są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, dlatego tak ważna jest dobra ochrona przed promieniowaniem UV. Tego rodzaju zmiany barwnikowe zwykle zaczynają być widoczne u osób starszych, ponieważ wraz z upływem lat dochodzi do zaburzeń pracy melanocytów. Brązowe plamy na dłoniach nie pojawiają się bezpośrednio po opalaniu czy wizycie na solarium. Na ich występowanie w przyszłości wpływa to, jak często narażamy skórę na słońce w ciągu całego życia.

Tworzeniu się plam na dłoniach sprzyjają także:

  • zaburzenia hormonalne, dlatego plamy często pojawiają się u kobiet po ciąży lub w okresie menopauzy,
  • przyjmowanie ziół lub leków o działaniu fotouczulającym, np. ziela dziurawca, niektórych leków zażywanych przy cukrzycy lub chorobach układu krążenia.

Niezwykle silne właściwości redukujące przebarwienia wykazuje witamina C. Jej najdroższą i najskuteczniejszą formę znajdziesz w maści do dłoni SWEDERM® HUDSALVA VIT C. To produkt niwelujący widoczność zmian pigmentacyjnych oraz starczych, a przy tym niezwykle odżywczy i intensywnie nawilżający skórę. Rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki oraz działa silnie przeciwstarzeniowo.

Przyczyny pojawienia się wysypki na łokciach

Wysypka na łokciach bardzo często oznacza alergie i jest sygnałem o zachodzącej reakcji uczuleniowej. Zmiany na skórze mogą być efektem kontaktu z alergenem różnego rodzaju.

Przyczynami wysypki na łokciach są najczęściej alergie o charakterze:

  • wziewnym - np. pyłki roślin, pleśń lub sierść zwierząt,
  • pokarmowym - np. po zjedzeniu jajka kurzego, orzechów, ziaren określonych zbóż, glutenu czy po wypiciu mleka krowiego,
  • kontaktowym - np. u osób uczulonych na nikiel lub detergenty czy składnik w kosmetykach, proszkach do prania lub mydłach,
  • po przyjęciu określonych leków - np. kwasu acetylosalicylowego lub penicyliny.

Pokrzywka na łokciach może pojawić się także na skutek kontaktu z różnymi roślinami. Kolejną przyczyną może być przesuszenie skóry na łokciach, a to z kolei ułatwia jej podrażnienie i w efekcie pojawienie się krostek lub bąbli.

Czerwona wysypka na zgięciu łokcia może być też skutkiem ograniczonego dostępu powietrza w tym miejscu. Skóra mocniej się poci i pojawiają się wykwity, wyglądem przypominające potówki. Z tego powodu tego typu zmiany nazywane są także wysypka cieplną.

Wysypka na łokciach u dorosłych może być również sygnałem o rozwijających się chorobach.

Do takich należą:

  • łuszczyca - przewlekła choroba zapalna, która objawia się czerwono-brunatnymi grudkami na łokciach, rozrastającymi się z czasem w duże czerwone nacieki, pokryte srebrnymi łuskami zrogowaciałego naskórka,
  • choroba Duhringa - opryszczkowate zapalenie skóry, które pojawia się po zjedzeniu produktów z glutenem, przyjmujące postać pęcherzykowato-grudkowych zmian w formie wysypki na łokciach i kolanach,
  • zapalenie stawów - grupa chorób, które uszkadzają lub zniekształcają stawy,
  • AZS (atopowe zapalenie skóry) - to przewlekła, zapalna i nawrotowa choroba skóry, która objawia się wysypką na łokciach i dłoniach. W tych miejscach pojawiają się czerwone grudki lub pęcherzyki, które zmieniają się w sączące rany, a z czasem w suchą i pogrubioną skórę. Takim zmianom towarzyszy silny świąd.

Efekt brudnych łokci i kolan towarzyszy chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, który atakuje gruczoł tarczowy. W przebiegu schorzenia dochodzi do wystąpienia zaburzeń w wytwarzaniu hormonów tarczycy. Choroba daje podobne symptomy jak opisana wyżej niedoczynność tarczycy. Może objawiać się „brudnymi” kolanami i łokciami, bladą skórą depresją, bólem stawów i mięśni, nadmiernym wypadaniem włosów i sennością. W diagnostyce zapalenia tarczycy wykorzystuje się głównie badania krwi

Nadmierne rogowacenie skóry można zaobserwować również w przebiegu cukrzycy. Ciemnobrązowe plamy zwykle pojawiają się nie tylko na kolanach i łokciach, ale również pod pachami. To sygnał świadczący o zbyt wysokim poziomie glukozy w organizmie. Towarzyszą mu również inne objawy, na przykład suchość w ustach, wzmożone pragnienie, często oddawanie moczu czy nadmierne łaknienie. W tym przypadku proces diagnostyczny opiera się głównie na oznaczeniu poziomu cukru występującego w moczu i krwi.


Choroba nie należy do wyjątkowo groźnych, ale nie można jej objawów lekceważyć i trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ryzyko cięższego przebiegu i ewentualnych powikłań.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Šiame straipsnyje, kartu su Drops Clinic gydytojais specialistais, apžvelgsime šią mįslingą odos ligą, daugiau sužinosime apie egzemos priežastis, simptomus ir apžvelgsime, kaip galime išgydyti egzemą.

Czytaj dalej...