Chrosty na stopach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Krostki na stopach: jakie mogą być przyczyny?
Wysypka może pojawić się na różnych częściach ciała. Krostki lub plamy występujące na stopach u dzieci mogą być wynikiem reakcji alergicznej. Możliwe, że maluch miał kontakt z jakimś detergentem lub inną substancją, na którą ma uczulenie. Wysypkę mógł zatem spowodować nowy płyn do kąpieli lub krem. Podrażnienie delikatnej skóry dziecka mógł spowodować także proszek do prania lub do płukania, w którym wyprane zostały np. buty czy skarpetki.
Istnieje również prawdopodobieństwo, że drobne krostki na stopach dziecka będą świadczyć o rozwijającym się zakażeniu grzybiczym lub bakteryjnym. Może też być symptomem rosnącej w tym miejscu kurzajki.
Wysypka na stopach u dzieci jest czasami objawem różnego rodzaju zakażeń wirusowych prowadzących do chorób zakaźnych. Schorzeniom takie jak m.in. różyczka, ospa wietrzna czy odra towarzyszy wysyp małych czerwonych krostek. Zazwyczaj pojawiają się one najpierw na tułowiu oraz na głowie i twarzy, ale jeśli odnajdziemy je na stopach nie można tych chorób całkowicie wykluczyć. Diagnozę wystawia dopiero lekarz po przeprowadzeniu dokładnego badania.
Zmiany skórne na stopach mogą oznaczać także problemy dermatologiczne. Jednym z nich może być np. wyprysk potnicowy. Wysypka w tym przypadku przyjmuje formę pęcherzyków i towarzyszy jej świąd, obejmuje głównie podeszwy stóp oraz powierzchnię.
Jeśli wysypka długo nie znika, wygląda wyjątkowo niepokojąco, towarzyszy jej nieprzyjemne swędzenie lub ból, bezwzględnie trzeba udać się z dzieckiem na wizytę do lekarza. Konsultacja jest tym bardziej konieczna, gdy oprócz wysypki pojawią się także inne objawy, np. gorączka lub osłabienie.
Swędzące krostki na twarzy
Swędzące krostki na twarzy z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać mogą na rozwój trądziku w postaci krostkowej lub grudkowo-krostkowej. Są to odmiany trądziku pospolitego (młodzieńczego), typowego dla osób w wieku dojrzewania (zwłaszcza chłopców), ale też późnego, występującego u pacjentów po 25 roku życia (przede wszystkim kobiet).
Pojawiające się w przebiegu choroby krosty są wypełnione ropną treścią. Skóra wokół objęta jest procesem zapalnym. Wykwity te są niezwykle trwałe, z trudem poddają się leczeniu, a zanikając często pozostawiają po sobie głębokie, szpecące blizny.
Podstawowe lokalizacje dla trądziku młodzieńczego krostkowego, to czoło i broda. Natomiast u osób starszych, wykwity pojawiają się na brodzie, linii żuchwy oraz szyi.
W przypadku zmian grudkowo-krostkowych, na twarzy występuje też drugi rodzaj wyprysków – są to twarde, zbite guzki, wypełnione łojem, co wprost związane jest z nadprodukcją sebum. Przyczyny wykwitania swędzących krost na twarzy są zróżnicowane.
Do głównych czynników sprawczych zaliczane są:
- predyspozycje genetyczne – skłonność do dziedziczenia choroby,
- zaburzenia hormonalne – wzmożona synteza androgenów i estrogenów,
- nadaktywność gruczołów łojowych.
Uwaga – trądzik najczęściej występuje na twarzy, ale nie tylko. Pojawić mogą się także swędzące krostki na plecach, klatce piersiowej, ramionach, rzadziej – w innych miejscach ciała.
Swędzące krostki przy odbycie
Swędzące krostki przy odbycie i na całej powierzchni pośladków oraz w kroczu, są typowym objawem schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów łojowych. Choroba ta obejmuje tzw. gruczoły apokrynowe, ulokowane głównie w okolicach annusa, pachwin oraz pach. W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bolesne krosty na pośladkach, guzki i wrzody.
Etiopatogeneza schorzenia nie jest znana, podejrzewa się jednak, że jej przyczyną może być niedrożność przewodów mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjne.
Inne potencjalne powody występowania krost wokół odbytu to między innymi:
- zapalenie mieszków włosowych,
- łuszczyca odwrócona,
- trądzik skupiony,
- grzybica odbytu,
- opryszczka spowodowana wirusem HSV,
- rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy,
- guzki krwawnicze (hemoroidy),
- zaniedbania higieniczne.