Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się pryszczy na plecach?

Trądzik na plecach - czy to zaburzenia hormonalne?

Przyczyny pryszczy na plecach

Niektóre leki hormonalne, takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na powstawanie trądziku na plecach.

Występuje on również częściej w okresie dojrzewania. Przypuszcza się, że wzrastający w tym okresie poziom testosteronu (pozwalający na rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz zwiększający masę kostną u kobiet) wpływa na zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

U wielu osób wraz z końcem okresu dojrzewania trądzik na plecach ustępuje samoistnie.

Wiadomo również, że trądzik na plecach dotyczy mężczyzn w większym stopniu niż kobiet.

Na temat powiązania trądziku z tabletkami antykoncepcyjnymi przeczytasz w naszym artykule: Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Trądzik na plecach - jakie są przyczyny powstawania?

Główną przyczyną trądziku na plecach jest brak równowagi w działaniu gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka i namnażanie bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego oraz sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.

Pryszcze na plecach - co to znaczy?

Poza trądzikiem pospolitym, na plecach może się pojawić także trądzik mechaniczny związany tylko z regularnym, mechanicznym drażnieniem danej okolicy skóry (np. występuje u skrzypków, w miejscu, gdzie instrument styka się z żuchwą czy szyją).

Innym schorzeniem jest tzw. trądzik tropikalny, zwykle występujący na plecach lub pośladkach i związany jest z czasową ekspozycją na bardzo wysokie temperatury (np. w trakcie misji wojskowych). Takie zmiany trądzikowe ustępują po zmianie klimatu na chłodniejszy.

Trądzik na plecach wzmaga się w sprzyjających warunkach - noszenie plecaka, spoconych ubrań, uprawianie sportu sprawia, że dochodzi do zwiększenia tarcia skóry trądzikowej i doprowadza do powstawania kolejnych zmian skórnych oraz zaostrzania tych już istniejących.

Oleje mineralne czy syntetyczne związki barwników również nie pozwalają cieszyć się gładką skórą.

Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne (genetyczne) - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach pozwoli przede wszystkim zwalczyć odpowiednia dieta bogata w cynk. Jego doskonałe źródło stanowią: wątroba cielęca i wieprzowa, pestki dyni, kasza gryczana i biała fasola. Dziennie należy wypijać 8 szklanek wody, aby wypłukiwać zalegające toksyny.

W procesie pozbycia się pryszczy z pleców niezwykle istotnym aspektem jest higiena. Wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, zwłaszcza takich, które są przeznaczone specjalnie dla skóry trądzikowej. Pomocne będą środki do pielęgnacji z wyciągami z rumianku i nagietka oraz tonik do przemywania skóry na bazie cytryny, aloesu lub ogórka. Punktowo można nakładać antybakteryjną maść cynkową. Raz w tygodniu warto stosować peelingi – najlepsze będą enzymatyczne, ponieważ nie podrażniają skóry i zmian trądzikowych – oraz kąpiele ziołowe, zwłaszcza z naparami z szałwii, bratka i rumianku. Wyciągi z tych ziół odświeżą i odkażą skórę. Zalecane jest także picie ziołowych naparów trzy razy dziennie do posiłków.

Walce z trądzikiem na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z bawełny i lnu, wysypianie się i pozbycie się źródeł stresu. Kortyzol, hormonalny czynnik stresogenny, nie jest wówczas wydzielany w nadmiarze, dzięki czemu nie zaburza gospodarki hormonalnej.

Trądzik na plecach – domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na trądzik na plecach, które mogą pomóc złagodzić objawy, np. kąpiele z dodatkiem soli Epsom, która ma właściwości detoksykujące i przeciwzapalne, regularne, ale delikatne złuszczanie skóry, zastosowanie olejku z drzewa herbacianego o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym lub octu jabłkowego, przywracającego naturalne ph skóry. Zastosowanie maseczki (z glinki) na plecach może być pomocne, ale bardzo utrudnione ze względu na lokalizację.

Skóra na plecach, szczególnie trądzikowa, podobnie jak ta na twarzy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na to, aby miały lekką konsystencję i nie zatykały porów. Pomocne mogą być produkty z kwasem salicylowym lub azelainowym, które ułatwią odblokowywanie porów i zredukują stan zapalny.

e -Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Próbowałam wielu kremów z średniej i wysokiej półki uznając że skład nivea jest zbyt ubogi zawsze okazywało się, że wydałam kupę kasy a już przy pierwszym użyciu tych świetnych kremów moja skóra szczypała i stawała się wysuszona.

Czytaj dalej...

Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.

Czytaj dalej...

Maskara czy podkręcane na zalotce, a nawet samodzielnie doczepiane rzęsy całe paski lub kępki to bardzo krótkotrwałe metody, które wytrzymują jedynie do wieczornego demakijażu i pierwszego położenia się spać.

Czytaj dalej...

Aqua, Paraffinum Liquidum, Zinc Oxide, Paraffin, Lanolin, Cera Microcristallina, Sorbitan Sesquoleate, Benzyl Benzoate, Cera Alba, Benzyl Alcohol, Linalyl Acetate, Propylene Glycol, Benzyl Cinnamate, Lavandula Angustifolia Oil, Citric Acid, BHA.

Czytaj dalej...