Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się pryszczy na plecach?
Trądzik na plecach – jak go rozpoznać?
Podobnie jak na twarzy czy klatce piersiowej, skóra pleców ma stosunkowo dużo gruczołów łojowych, które dzięki wydzielaniu sebum tworzą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami m.in. drobnoustrojami.
Nadmierne rogowacenie naskórka, namnażanie się bakterii w połączeniu z dużą aktywnością gruczołów łojowych może doprowadzać do powstania zmian trądzikowych, takich jak zaskórniki (otwarte i zamknięte), krostki, grudki.
Rozpoznanie trądziku opiera się przede wszystkim na uwidocznieniu typowych zmian skórnych.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.
Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
Jak pozbyć się pryszczy na plecach?
Skoro pryszczy na plecach nie można wyciskać, to jak je można usunąć? Skutecznym rozwiązaniem może być maść na pryszcze na plecach ( zwłaszcza te podskórne) m.in. maść ichtiolowa , która zawiera sulfobituminian amonowy. Preparat ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne, a przede wszystkim umożliwia ujście ropy. Maść nakłada się punktowo, jedynie na pojedyncze zmiany. Dostaniesz ją w każdej aptece za mniej niż 5 zł. Stosuj ją ostrożnie, ponieważ barwi odzież i pościel.
Jeśli zmiany nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze receptę na silniejsze leki. Są to zazwyczaj preparaty w postaci kremów, roztworów na skórę czy żeli. Skuteczne kremy i maści na pryszcze na plecach zawierają następujące składniki:
- kwas salicylowy,
- kwas azelainowy,
- nadtlenek benzoilu,
- związki siarki i cynku,
- retinoidy (izotretynoina, tretynoina).
Przy nasilonych zmianach, gdy pryszcze na plecach są duże, liczne i nie ustępują pomimo miejscowego leczenia, lekarz może zalecić leczenie doustne – izotretynoiną . Ze względu na swoje teratogenne działanie, retinoidy, w szczególności izotretynoina, nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży .
Trądzik na plecach – co oznacza?
Trądzik na plecach to choroba skóry objawiająca się obecnością pryszczy, krostek i zaskórników na plecach. Zmiany skórne powstają w wyniku zablokowania porów przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które w odpowiednich warunkach mogą doprowadzić do namnażania się bakterii i powstania stanu zapalnego.
Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na twarzy, jest częstym problemem, szczególnie u młodzieży i młodych dorosłych, ale może występować u osób w każdym wieku. Jeśli pryszcze są duże i bolesne, trądzik na plecach może powodować duży dyskomfort fizyczny.
Pryszcze na plecach u nastolatków
Trądzik jest powszechnym zjawiskiem u nastolatków, dlatego pojawianie się pryszczy na plecach u dorastających dziewcząt i chłopców nie jest niczym nadzwyczajnym. Zmiany skórne w tym wieku związane są z wahaniami hormonalnymi prowadzącymi do zwiększonej produkcji sebum.
Nastolatki mogą doświadczać różnych typów pryszczy na plecach: zaskórników, grudek, krost, a zmiany są trudniejsze do leczenia ze względu na ich lokalizację. Tymczasem istnieje wiele dostępnych metod leczenia, zarówno leków, jak i domowych sposobów na trądzik na plecach.
Krostki na plecach u kobiet
Trądzik na plecach u kobiet może występować z wielu przyczyn. Najczęściej krostki na plecach u kobiet mają związek z cyklem menstruacyjnym i pojawiają się przed okresem. Spadek estrogenów prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, zatykania porów i powstawania krostek. Problem często dotyczy również okresu ciąży i menopauzy.
Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za występowania trądziku na plecach u kobiet jest stres i niewłaściwa dieta.
Krosty na plecach u mężczyzn
Krosty na plecach u mężczyzn są równie powszechne. Zazwyczaj zmiany powstają w wyniku zbyt wysokiego poziomu testosteronu, który wpływa na wydzielanie sebum i może prowadzić do większej skłonności do występowania trądziku.
