Co oznacza "cc"? Tłumaczenie i wyjaśnienie

Oznaczenia klas jakości olejów silnikowych API

API, czyli Amerykański Instytut Nafty (ang. American Petroleum Institute) opracował klasyfikację olejów silnikowych. Dzieli ona oleje na grupy:

  • S – olej do silników benzynowych
  • C – olej do silników diesla
  • F – olej do silników diesla opracowany do użytku w wybranych wysokoobrotowych czterosuwowych jednostkach wysokoprężnych

Po literze określającej grupę występuje kolejna litera mówiąca o kategorii. W przypadku silnika benzynowego są to litery od A do P, a kategorie diesla opisują litery od A do K. Oznaczenia oleju silnikowego API dla silników diesla mogą mieć dodatkowo podnormy, opisywane cyfrą na końcu oznaczenia np. CJ-4.

W grupie “F” istnieje obecnie jedna kategoria – FA-4. Opisuje ona oleje silnikowe opracowane do stosowania z olejem napędowym o zawartości siarki do 15 ppm (0,0015% wagi oleju napędowego). Zostały zaprojektowane do zwiększonej ochrony przed utlenianiem oleju, utratą lepkości w wyniku ścinania i napowietrzania oleju a także zabezpieczenia podzespołów takich jak katalizator czy filtr cząstek stałych.

Im dalsza litera alfabetu pojawia się po “S” lub “C”, tym nowszą normę spełnia olej. Obecnie najwyższą klasą olejów do silników benzynowych jest SP. Najnowsze normy silników diesla spełnia natomiast olej o oznaczeniu CK-4. Jeden olej może należeć jednocześnie do kilku klas. Oznaczenie oleju silnikowego może wówczas przyjąć przykładowo formę: API SL/CF/CF-4.

Rodzaje olejów silnikowych

Podział olejów silnikowych ze względu na bazę olejową obejmuje: oleje syntetyczne, oleje mineralne oraz oleje półsyntetyczne. Różnią się między sobą właściwościami oraz sposobem wytwarzania.

Oleje syntetyczne

Produkowane są poprzez syntezę związków chemicznych. Charakteryzują się najlepszą jakością oraz największym zaawansowaniem technologicznym. Olej syntetyczny ma stosunkowo rzadką konsystencję, dzięki czemu lepiej rozprowadza się po elementach silnika w trakcie rozruchu. Wytrzymuje najwyższe temperatury i sprawdza się podczas pracy na wysokich obrotach.

Oleje mineralne

Wytwarza się je w procesie rafinacji ropy naftowej, a następnie poddaje procesowi uszlachetniania. Olej mineralny ma wyższą lepkość niż olej syntetyczny. W mniejszym stopniu uszkadza uszczelki. Jest polecany do starszych silników. Może mieć w swoim składzie siarkę i węglowodory. W trakcie pracy olej mineralny wydziela tlenek węgla oraz dwutlenek węgla. W silniku pracującym na oleju mineralnym pojawiają się zanieczyszczenia w postaci nagaru.

Oleje półsyntetyczne

Olej półsyntetyczny powstaje na bazie oleju mineralnego, ale zawiera domieszkę oleju syntetycznego. Jest produktem pośrednim, stanowiącym kompromis między olejem syntetycznym a mineralnym.

Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska

This is an older version of this license. Compared to previous versions, the 4.0 versions of all CC licenses are more user-friendly and more internationally robust . If you are licensing your own work , we strongly recommend the use of the 4.0 license instead: CC BY-SA 4.0 Tekst prawny | Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe

CREATIVE COMMONS NIE JEST KANCELARIĄ PRAWNĄ I NIE ŚWIADCZY USŁUG PRAWNICZYCH. ROZPOWSZECHNIANIE WZORCA NINIEJSZEJ LICENCJI NIE PROWADZI DO POWSTANIA STOSUNKU ZAUFANIA W RODZAJU RELACJI POMIĘDZY KLIENTEM I JEGO DORADCĄ PRAWNYM. CREATIVE COMMONS DOSTARCZA JEDYNIE INFORMACJI O TEJ LICENCJI JAKO INSTRUMENTU, KTÓRY MOŻNA NA ZASADACH W NIEJ ZAWARTYCH WYKORZYSTAĆ DLA WŁASNYCH CELÓW. CREATIVE COMMONS NIE UDZIELA ŻADNYCH GWARANCJI I NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI Z TYTUŁU SZKÓD MOGĄCYCH POWSTAĆ W WYNIKU JEJ WYKORZYSTYWANIA.

Licencja

UTWÓR (ZDEFINIOWANY PONIŻEJ) PODLEGA NINIEJSZEJ LICENCJI PUBLICZNEJ CREATIVE COMMONS ("CCPL" LUB "LICENCJA"). UTWÓR PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO LUB INNYCH STOSOWNYCH PRZEPISÓW PRAWA. KORZYSTANIE Z UTWORU W SPOSÓB INNY NIŻ DOZWOLONY NA PODSTAWIE NINIEJSZEJ LICENCJI LUB PRZEPISÓW PRAWA JEST ZABRONIONE.

WYKONANIE JAKIEGOKOLWIEK UPRAWNIENIA DO UTWORU OKREŚLONEGO W NINIEJSZEJ LICENCJI OZNACZA PRZYJĘCIE I ZGODĘ NA ZWIĄZANIE POSTANOWIENIAMI NINIEJSZEJ LICENCJI.

1. Definicje

2. Dozwolony użytek. Żadne postanowienie niniejszej Licencji nie zmierza do ograniczenia, wyłączenia lub zawężenia sposobów korzystania nieobjętych prawem autorskim lub uprawnień wynikających z ograniczeń lub wyjątków od ochrony prawa autorskiego wynikających z przepisów prawa autorskiego lub innych znajdujących zastosowanie przepisów.

3. Udzielenie licencji. Zgodnie z postanowieniami niniejszej Licencji, Licencjodawca udziela niniejszym Licencjobiorcy nieodpłatnej i niewyłącznej licencji na korzystanie z Utworu na terytorium całego świata, na czas nieoznaczony (do momentu wygaśnięcia praw autorskich), na następujących polach eksploatacji:

Sprawa Iwony Wieczorek wraca! Na monitoringu zauważono dwóch mężczyzn

Okazuje się, że sprawa białego fiata to nie jedyna nowość w sprawie zaginięcia Iwon Wieczorek. Śledczy dotarli do nowych, "konkretnych" informacji. Jak udało się ustalić dziennikarzom Wirtualnej Polski, nowy wątek dotyczący zaginięcia sprzed lat jest analizowany przez policjantów. W tle dwóch mężczyzn.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w prokuraturze, śledczy analizują ten wątek w związku z najnowszymi informacjami pozyskanymi na bieżącym etapie śledztwa

- podaje portal i dodaje, że prokuratura nie zaprzeczyła także, że celem publikacji tego ujęcia jest także zwrócenie uwagi na dwóch mężczyzn, którzy są widoczni w prawym rogu kamery.


Jeśli tak właśnie jest, sen ten może symbolizować, że uwalniasz się od przestarzałych przekonań lub wzorców zachowań, dzięki czemu możesz iść dalej w życiu i osiągnąć bardziej satysfakcjonujące cele.

Czytaj dalej...

kompaktowe; zawierają więcej pigmentów, a przez to są trudniejsze w aplikacji; ich dużym plusem jest jednak to, że doskonale kryją; nie poleca się ich jednak na co dzień, bowiem mogą zbytnio obciążać cerę.

Czytaj dalej...

Blemish Balm lub jak niektórzy twierdzą Beauty Balm został stworzony nie w Azji lecz w Niemczech, przez lekarzy dermatologów i medycyny estetycznej jako sposób na maskowanie skóry po inwazyjnych zabiegach z użyciem lasera czy kwasów.

Czytaj dalej...

Pamiętaj, że decydując się na zrobienie zabiegu samodzielnie w warunkach domowych, narażasz się na podrażnienia i uszkodzenia zwłaszcza z uwagi na konieczność zamknięcia jednego oka podczas całej procedury.

Czytaj dalej...