Co oznacza "cc"? Tłumaczenie i wyjaśnienie
Rodzaje olejów silnikowych
Podział olejów silnikowych ze względu na bazę olejową obejmuje: oleje syntetyczne, oleje mineralne oraz oleje półsyntetyczne. Różnią się między sobą właściwościami oraz sposobem wytwarzania.
Oleje syntetyczne
Produkowane są poprzez syntezę związków chemicznych. Charakteryzują się najlepszą jakością oraz największym zaawansowaniem technologicznym. Olej syntetyczny ma stosunkowo rzadką konsystencję, dzięki czemu lepiej rozprowadza się po elementach silnika w trakcie rozruchu. Wytrzymuje najwyższe temperatury i sprawdza się podczas pracy na wysokich obrotach.
Oleje mineralne
Wytwarza się je w procesie rafinacji ropy naftowej, a następnie poddaje procesowi uszlachetniania. Olej mineralny ma wyższą lepkość niż olej syntetyczny. W mniejszym stopniu uszkadza uszczelki. Jest polecany do starszych silników. Może mieć w swoim składzie siarkę i węglowodory. W trakcie pracy olej mineralny wydziela tlenek węgla oraz dwutlenek węgla. W silniku pracującym na oleju mineralnym pojawiają się zanieczyszczenia w postaci nagaru.
Oleje półsyntetyczne
Olej półsyntetyczny powstaje na bazie oleju mineralnego, ale zawiera domieszkę oleju syntetycznego. Jest produktem pośrednim, stanowiącym kompromis między olejem syntetycznym a mineralnym.
Klasyfikacja lepkości olejów silnikowych według SAE
Najpopularniejsze oznaczenie olejów silnikowych opisuje ich klasę lepkości SAE. Podział został opracowany przez Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji SAE (ang. Society of Automotive Engineers). Obecnie stosowane oleje to produkty wielosezonowe, dlatego oznaczenie lepkości oleju opisuje ten parametr dla sezonu zimowego oraz letniego. Co oznaczają liczby na oleju silnikowym?
Oznaczenie lepkości oleju w sezonie zimowym jest widoczne na początku zapisu. Bezpośrednio po nim pojawia się litera W (ang. winter – zima). Wyróżniamy 6 niskotemperaturowych klas lepkości olejów silnikowych: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W oraz 25W. Im mniejsza liczba występuje w tym oznaczeniu, tym lepiej olej sprawdzi się w ujemnych temperaturach.
Po oznaczeniu niskotemperaturowej lepkości oleju znajduje się symbol mówiący o lepkości w wysokich temperaturach. W tym wypadku wyróżnia się 5 klas: 20, 30, 40, 50 i 60. Im większa jest liczba określająca klasę lepkości, tym wyższa może być temperatura otoczenia, w której olej silnikowy zachowa właściwą lepkość.
Przykładowe oznaczenia olejów silnikowych mogą przyjmować formę 5W30 lub 5W40. Obydwa posiadają tę samą klasę lepkości w ujemnej temperaturze. Oznaczenie 5W mówi, że są w stanie zachować optymalną lepkość do temperatury -30°C.
Drugi człon oznaczeń oleju 5W30 i 5W40 jest różny. Zatem oleje silnikowe inaczej zachowają się w dodatnich temperaturach. Według SAE olej o wysokotemperaturowej lepkości „30” oferuje optymalne właściwości do 20°C. W przypadku drugiego oleju o lepkości oznaczonej liczbą „40” optymalne właściwości są zachowane do 35°C.
Zaletą oleju 5W40 jest grubszy film olejowy, przez co lepiej chroni on elementy silnika. Częsta jazda z wysoką prędkością, czy długi czas spędzany w korkach przemawiają za wybraniem 5W40. Olej silnikowy o oznaczeniu 5W30 z kolei łatwiej przepływa przez system smarowania, przez co szybciej dociera w zakamarki silnika i skuteczniej oczyszcza elementy jednostki. Ten rodzaj oleju lepiej sprawdzi się podczas spokojnej jazdy.
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska
This is an older version of this license. Compared to previous versions, the 4.0 versions of all CC licenses are more user-friendly and more internationally robust . If you are licensing your own work , we strongly recommend the use of the 4.0 license instead: CC BY-SA 4.0 Tekst prawny | Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe
CREATIVE COMMONS NIE JEST KANCELARIĄ PRAWNĄ I NIE ŚWIADCZY USŁUG PRAWNICZYCH. ROZPOWSZECHNIANIE WZORCA NINIEJSZEJ LICENCJI NIE PROWADZI DO POWSTANIA STOSUNKU ZAUFANIA W RODZAJU RELACJI POMIĘDZY KLIENTEM I JEGO DORADCĄ PRAWNYM. CREATIVE COMMONS DOSTARCZA JEDYNIE INFORMACJI O TEJ LICENCJI JAKO INSTRUMENTU, KTÓRY MOŻNA NA ZASADACH W NIEJ ZAWARTYCH WYKORZYSTAĆ DLA WŁASNYCH CELÓW. CREATIVE COMMONS NIE UDZIELA ŻADNYCH GWARANCJI I NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI Z TYTUŁU SZKÓD MOGĄCYCH POWSTAĆ W WYNIKU JEJ WYKORZYSTYWANIA.
Licencja
UTWÓR (ZDEFINIOWANY PONIŻEJ) PODLEGA NINIEJSZEJ LICENCJI PUBLICZNEJ CREATIVE COMMONS ("CCPL" LUB "LICENCJA"). UTWÓR PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO LUB INNYCH STOSOWNYCH PRZEPISÓW PRAWA. KORZYSTANIE Z UTWORU W SPOSÓB INNY NIŻ DOZWOLONY NA PODSTAWIE NINIEJSZEJ LICENCJI LUB PRZEPISÓW PRAWA JEST ZABRONIONE.
WYKONANIE JAKIEGOKOLWIEK UPRAWNIENIA DO UTWORU OKREŚLONEGO W NINIEJSZEJ LICENCJI OZNACZA PRZYJĘCIE I ZGODĘ NA ZWIĄZANIE POSTANOWIENIAMI NINIEJSZEJ LICENCJI.
1. Definicje
2. Dozwolony użytek. Żadne postanowienie niniejszej Licencji nie zmierza do ograniczenia, wyłączenia lub zawężenia sposobów korzystania nieobjętych prawem autorskim lub uprawnień wynikających z ograniczeń lub wyjątków od ochrony prawa autorskiego wynikających z przepisów prawa autorskiego lub innych znajdujących zastosowanie przepisów.
3. Udzielenie licencji. Zgodnie z postanowieniami niniejszej Licencji, Licencjodawca udziela niniejszym Licencjobiorcy nieodpłatnej i niewyłącznej licencji na korzystanie z Utworu na terytorium całego świata, na czas nieoznaczony (do momentu wygaśnięcia praw autorskich), na następujących polach eksploatacji: