Dlaczego przed okresem pojawiają się pryszcze?

Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.

Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!

Jak wygląda trądzik przed okresem?

Wypryski przed okresem wyglądają podobnie jak podczas normalnego trądziku – to czerwone, opuchnięte zmiany zapalne, często z białym czubkiem. Najczęściej pojawiają się w dolnych partiach twarzy, np. na brodzie, szyi czy wokół ust. Ponadto możesz wtedy zaobserwować zwiększoną liczbę drobnych, czarnych zaskórników na skórze. A na ile dni przed okresem wyskakują pryszcze? Przyjmuje się, że zwykle trądzik pojawia się ok. 10 dni przed miesiączką, a po rozpoczęciu krwawienia stan skóry dość szybko ulega poprawie.

Nie da się całkowicie zapobiec powstaniu bolących pryszczy przed okresem. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko ich rozwoju, jeśli zadbasz o swój organizm i utrzymasz go w dobrej kondycji. Równowagę hormonalną zakłócają zmęczenie i stres. Nasilają one produkcję kortyzolu, który zaburza pracę innych hormonów. W dniach przed okresem unikaj więc nerwowych sytuacji, zadbaj też o odpowiednio długi sen.

Niektóre składniki żywności, głównie cukry proste i alkohol, sprzyjają powstawaniu wyprysków przed okresem. Postaraj się ograniczyć ich spożycie, żeby nie zwiększać ryzyka rozwoju zmian trądzikowych. Zadbaj też o swoją skórę:

  • stosuj dopasowane do rodzaju cery kosmetyki, które nie będą zapychały porów,
  • unikaj dotykania twarzy w ciągu dnia, żeby nie przenieść na nią drobnoustrojów z dłoni,
  • dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry – jeśli jest zbyt sucha, nasila się produkcja sebum. Pij dużo płynów, żeby dostarczyć wodę także od wewnątrz.

Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć

Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.

Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Czytaj dalej...

Po tej walce Różalski przestał trenować Popka , a w sztabie trenerskim rapera znaleźli się Robert Złotkowski trener boksu i kickboxingu , Kamil Umiński trener brazylijskiego jiu-jitsu i Dariusz Giers trener od przygotowania fizycznego 50.

Czytaj dalej...

Niestety większość produktów dostępnych na sklepowych półkach przynosi więcej szkód niż pożytku drogeryjne kosmetyki są pełne parabenów oraz agresywnych detergentów, przez co osłabiają strukturę włosów.

Czytaj dalej...

Rozróżniamy bardzo różne rodzaje trądziku, na przykład trądzik młodzieńczy występujący w okresie dojrzewania , trądzik ropowiczy, gdzie pojawiają się ropne torbiele, trądzik skupiony bardzo duże zaskórniki i nacieki.

Czytaj dalej...