Dlaczego włosy wypadają z cebulkami - Przyczyny i Rozwiązania

Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników

Jednym z objawów zespołu policystycznych jajników jest łysienie androgenowe u kobiet. Jest to łysienie typu męskiego, które u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Poza tym w przebiegu choroby pojawiają się nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii), skąpe lub nieregularne miesiączki, nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach, nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.

Zespół policystycznych jajników a wypadanie włosówDzień dobry Pani Doktor, chciałabym prosić o poradę, ponieważ mam problem z wypadaniem włosów. Od 9 lat choruję na PCOS. Mam twardy zarost, brak miesiączek. Od kilku lat stosuję kurację hormonalną, bo miesiączka jest tylko gdy biorę tabletki. Gdy odstawiam je na tzw. "przerwę", znowu jej brak. I od około 3 lat zauważyłam że systematycznie włosy mi się osłabiaja na całym ciele, jak biorę te tabeletki, ale rownież bardzo na głowie. Co jest dla mnie już teraz traumą, ponieważ widać mi już skórę głowy na całym czubku glowy tj. łysieniu u mężczyzn. Tabletki muszę brać, a włosów jest coraaz mniej. Już staram się ograniczać mycie włosów, bo wtedy wypada ich najwięcej. Proszę o poradę, co powinnam zrobić? Boję się że niedługo będę już zupełnie łysa.

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: PCOS wiąże się bardzo często z łysieniem androgenowym u kobiet. Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Po analizie badań laboratoryjnych i ocenie włosów, do terapii należy włączyć leczenie miejscowe i ewentualnie doustne preparaty antyandrogenowe. Mycie włosów nie zwiększa ich dobowego wypadania. O liczbę, która wypadnie w czasie mycia, zmniejszy się wypadanie w kolejnych godzinach dnia, także suma dobowa pozostanie taka sama niezależnie, czy Pani myje, czy też nie, włosy w danym dniu.

Włosy wypadają z cebulkami – co robić?

Podsumowując, kiedy doświadczasz nadmiernej utraty włosów, przede wszystkim udaj się do specjalisty trychologa. Pomoże Ci on w doborze odpowiedniej pielęgnacji włosów, zweryfikuje wyniki badań, a nawet pokieruje do innego lekarza. Bardzo często przyczyną wypadania włosów są problemy zdrowotne, a w szczególności hormonalne, dlatego tak istotne są regularne badania.

Kiedy zauważasz coraz więcej włosów na szczotce, postaraj się, aby Twoja dieta zwierała wszystkie kluczowe dla zdrowia organizmu składniki. Włosy dostają to, czego potrzebują do wzrostu w ostatniej kolejności, ponieważ nie są nam niezbędne do przeżycia. Wobec tego, jeśli Twoja dieta nie jest wystarczająco bogata w substancje odżywcze, organizm w pierwszej kolejności dostarczy je do kluczowych dla funkcjonowania narządów, a włosom nic nie zostanie, co może skutkować ich słabą kondycją i wypadaniem.

Warto pamiętać, że zdrowie włosów jest uzależnione od wielu czynników, dlatego należy zadbać o swoje zdrowie holistycznie. To przyniesie najlepsze rezultaty.

Czy włosy wypadają z cebulkami – co powinieneś wiedzieć?

Wypadanie włosów z cebulkami nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Niekiedy wynika to po prostu z ich cyklu rozwojowego. Włosy rosną w sposób cykliczny, a jedna faza ich wzrostu potrafi trwać od 2 do 6 lat. W wyniku intensywnych podziałów komórkowych tworzą się i rosną, jednak wraz z upływem czasu ilość podziałów komórkowych słabnie, w efekcie czego cebulki włosa ulegają zmniejszeniu i przechodzą w fazę spoczynkową. Wtedy wzrost włosów jest zahamowany i zaczynają wypadać. Następnie na ich miejscu pojawiają się nowe włókna. To zupełnie naturalny proces, który towarzyszy każdemu człowiekowi. Jeżeli jednak podczas mycia lub czesania zauważasz większą ilość włosów niż normalnie, a Twoja fryzura traci objętość i staje się przerzedzona, prawdopodobnie masz do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów. Co jest tego powodem?

Wiele różnych czynników może powodować nadmierne wypadanie włosów wraz z cebulkami. Niekiedy stan taki jest następstwem chorób, takich jak łupież czy grzybica. Negatywnie wpływają one na kondycję skóry głowy, a tym samym umiejscowione w niej cebulki, co przyczynia się do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania. Może im towarzyszyć nadmierna produkcja sebum oraz zaczopowanie cebulek włosów. Także inne, ogólnoustrojowe choroby negatywnie wpływają na stan włosów, na przykład cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne. Często jednak przyczyny wypadania włosów są o wiele bardziej prozaiczne, jak chociażby niewłaściwa pielęgnacja, między innymi częste poddawanie się zabiegom fryzjerskim takim jak prostowanie, koloryzacja czy trwała ondulacja. Nawet używanie niewłaściwego szamponu, w którym znajdują się parabeny, silikony czy agresywne detergenty może przyczynić się do osłabienia ich kondycji.

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Czytaj dalej...

Wydarzenie jest w pełni charytatywne, a wszystkie środki które podczas niego zbierzemy trafią do podopiecznych Stowarzyszenia Lepsze Dziś, działającego i pomagającego potrzebującym w Kamiennej Górze już od 5 lat informują organizatorzy.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Osoby odwiedzające salon depilacji laserowej zastanawiają się jednak, czy po wykonanym zabiegu skóra będzie od razu gładka, i czy można spodziewać się spektakularnych efektów już po pierwszym zabiegu.

Czytaj dalej...