Czerwone plamy na podeszwach u dziecka - Przyczyny, Diagnoza i Sposoby Leczenia

Jak leczyć czerwone plamy na stopach?

Leczenie zmian skórnych zależy od ich przyczyn. W przypadku objawów poważniejszych chorób należy zająć się przede wszystkim ich rozpoznaniem i wyleczeniem. Tu decyzję powinien podjąć lekarz. Dodatkowo można łagodzić objawy. Na przykład ze swędzącymi plamami i kropkami poradzimy sobie za pomocą odpowiednich kremów i maści. Suche zmiany na skórze zwykle należy natłuszczać. Dobrze używać do tego delikatnych olejków i kremów dla niemowląt.

Z czerwonymi kropkami i plamami powstałymi w wyniku AZS poradzimy sobie za pomocą maści natłuszczających i steroidowych. Leczenie obejmuje też przyjmowanie preparatów z kwasami Omega-3 i 6.

W przypadku krwistych plam na nogach, wywołanych zaburzeniami krążenia, niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, być może również przepychanie żył. Dodatkowo lżejsze objawy zaburzeń krążenia można łagodzić za pomocą żeli z heparyną. Dobrym domowym sposobem na żylaki i zmiany wywołane zaburzeniem krążenia jest nacieranie nalewką kasztanową.

Ponieważ mówimy przede wszystkim o stopach, to warto powiedzieć więcej o ich leczeniu. Jak wspomnieliśmy częstą przyczyną zaczerwienienia i swędzenia stóp, szczególnie między palcami, jest grzybica. Jeżeli zdiagnozowano u nas grzybicę, to powinniśmy przede wszystkim zastosować się do zaleceń lekarza. Czasami konieczne będzie zażywanie środka doustnego. W większości przypadków wystarcza maść przeciwgrzybicza. Zabierając się za likwidację grzyba na stopach, trzeba pozbyć się zakażonych butów i skarpetek oraz zadbać o higienę narzędzi do pielęgnacji stóp.

Żeby zachować zdrowe i piękne stopy zwykle wystarczy zapewnić im wygodne obuwie, higienę i regularne ćwiczenia. Trzeba jednak pamiętać, że najczęstszym miejscem, gdzie możemy złapać grzybicę, jest basen czy siłownia. Dlatego tu szczególnie należy chronić stopy.

Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków u dziecka?

Czerwone policzki u dziecka występują często i przyczyn tego jest wiele – nie zawsze muszą być one groźne. Najczęściej czerwone i gorące policzki oznaką gorączki – podwyższonej temperatury ciała. Czerwone policzki u dziecka mogą też być wynikiem: atopowego zapalenia skóry, rumienia zakaźnego, poparzenia słonecznego, a także wynikiem ząbkowania.

Przede wszystkim należy stwierdzić, czy czerwone policzki są jedynym objawem oraz czy zaczerwienienie występuje tylko na twarzy dziecka, czy także na innej części ciała.

Choroby, którym towarzyszą zaczerwienione policzki

Jedną z przyczyn czerwonych policzków u dziecka są choroby zakaźne, na przykład rumień nagły (gorączka trzydniowa), która często występuje u niemowląt i małych dzieci. Pojawiają się wówczas:

  • czerwone policzki,
  • wysoka gorączka, która zwykle trwa trzy dni, a po niej pojawia się drobnoplamista wysypka zajmująca inne części ciała.

Mimo wysokiej gorączki rzadko występuje złe samopoczucie u dziecka. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową 1 .

Inną przyczyną czerwonych policzków u dziecka może być rumień zakaźny (tzw. piąta choroba, należąca do grupy sześciu schorzeń wieku dziecięcego, które objawiają się m.in. wysypką).

Objawy rumienia zakaźnego to:

  • rumiane policzki,
  • niewielka drobnoplamista wysypka w innych częściach ciała,
  • może także pojawić się niewysoka gorączka, gdzie skuteczne powinny być standardowe leki przeciwgorączkowe – ibuprofen i paracetamol.

Do zakażenia także dochodzi drogą kropelkową, a choroba może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży 2 . Zarówno rumień zakaźny jak i rumień nagły nie są groźnymi chorobami, ale są częstą przyczyną konsultacji dziecka u lekarza pediatry.

Czerwone policzki u dziecka mogą być także wywołane atopowym zapaleniem skóry. Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa: skaza białkowa), to choroba w której występują:

Zaczerwienione policzki u dziecka = ząbkowanie

Czerwone policzki u dziecka nie muszą być wcale objawem choroby, mogą być też. oznaką ząbkowania. Ząbkowanie u dziecka może przebiegać różnie – być prawie bezobjawowe lub wręcz przeciwnie – może pojawiać się brak apetytu, ból gardła, zaczerwienienie w jamie ustnej, intensywne ślinienie i podwyższona temperatura ciała, której skutkiem są u niemowląt czerwone policzki.

Zaczerwienione policzki u dziecka mogą także pojawiać się w przypadku, gdy u dziecka wystąpi poparzenie słoneczne, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry. Zaczerwienienie na policzkach u dzieci może pojawiać się też pod wpływem wiatru, mrozu czy wysiłku fizycznego, również suchego powietrza. Te przyczyny zaczerwienienia na policzkach nie powinny niepokoić.

Czerwone policzki u dziecka mogą być także wywołane przez substancje drażniące, np. kosmetyki i detergenty. W przypadku miejscowej ekspozycji na ten detergent może pojawić się tylko jeden czerwony policzek.

Zmiany skórne a choroby

Można wyróżnić trzy podstawowe przyczyny zmian skórnych na nogach i stopach: alergiczne, chorobowe (miejscowe lub ogólnoustrojowe) oraz uszkodzenia mechaniczne. Pojawienie się czerwonych kropek na piszczelach i łydkach najczęściej jest spowodowane nieprawidłową depilacją. Brak odpowiedniej pielęgnacji nóg przed i po zabiegu oraz używanie zanieczyszczonej lub stępionej maszynki prowadzą do powstawania mikrokrwiaków. Można się ich pozbyć po jakimś czasie, jeżeli będziemy stosować odpowiednie kosmetyki do depilacji i dbać o higienę w czasie zabiegu.

Czerwone plamy na stopach zwykle należą do objawów wywołanych chorobami miejscowymi lub zaburzeniami metabolizmu. Przyczyną czerwonych wykwitów, połączonych z opuchlizną i swędzącymi obszarami w okolicy palców jest rozwijająca się grzybica. Jeżeli jednak zauważyliśmy rozprzestrzenianie czerwonych plam na nogach, to może być też tzw. stopa cukrzycowa. Zaniedbanie objawów może prowadzić nawet do amputacji kończyny, dlatego warto się przebadać i zacząć leczenie cukrzycy.

Inną przyczyną zaczerwienienia w okolicach palców u stopy mogą być miejscowe stany zapalne, również wywołane otarciami. Najlepiej zadbać o higienę i wygodę stóp. Jeżeli przyczyną są stany reumatoidalne, to trzeba się skupić na leczeniu i łagodzeniu objawów reumatyzmu.

Wiele schorzeń objawia się raczej czerwonymi plamami na nogach. W przypadku zaburzeń krążenia są to czerwone i sine plamy nad kostkami i w okolicach podudzia. Zaawansowane zaburzenia układu krążenia mogą prowadzić do krwistych plam na nogach. Są to wybroczyny, czyli drobne miejscowe wylewy. Mogą mieć postać kropek lub plamek. Szczególnie niebezpieczne są czerwone plamy na udach.

Przyczyną wykwitów może być również atopowe zapalenie skóry. Najczęściej objawia się swędzącymi zmianami skórnymi, przede wszystkim w postaci błyszczących plam, kropek i rogowaciejącego naskórka. Rzadko występuje wyłącznie na nogach, dlatego łatwo odróżnić je od plam innego rodzaju.

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...