Czy depilacja IPL jest skuteczna? Odpowiedź na najczęstsze pytania

Depilacja, która posługuje się światłem

Zarówno depilatory laserowe, jak i IPL posługują się wiązkami światła, które mają na celu podgrzanie i w efekcie poparzenie cebulki włosa – dzieje się to poprzez przepuszczenie wiązki światła przez melaninę, chromofor, który występuje we włosach. Metoda ta profesjonalnie nazywa się selektywną fototermolizą. Znaczna różnica polega jednak na budowie takich urządzeń i właściwości emitowanego promieniowania. Laser wypuszcza pojedynczą, monochromatyczną i bardziej intensywną wiązkę światła – ma ona określony kierunek i jej energia jest skoncentrowana, dlatego takie zabiegi wykonuje się w profesjonalnych gabinetach. W przypadku depilacji IPL (Intense Puls Light) światło jest rozproszone, przez co biegnie w różnych kierunkach. Urządzenia te mają mniejszą energię, a metoda ta została zaanektowana do urządzeń domowych, takich jak np. depilator IPL Philips Lumea 9000. Należy jednak mocno podkreślić, że urządzenie to nadal cechuje wysoka skuteczność, a jego ogromną zaletą jest możliwość dostosowania go do własnych potrzeb – zabieg z wykorzystaniem depilatora Lumea wykonujemy w domu, nie musimy umawiać się na zabieg, nie ingeruje w niego dodatkowa osoba, a w trakcie depilacji możemy oglądać film czy ulubiony serial.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że depilacja laserowa niesie ze sobą ryzyko ewentualnych poparzeń, podrażnień i zaburzeń pigmentowych. Metoda IPL jest mniej inwazyjna, jednak, tak jak wyżej wspomnieliśmy, można nią uzyskać równie długotrwałe rezultaty. Aby utrzymać efekt gładkiej skóry przy wykorzystaniu metody IPL, podobnie jak w przypadku lasera, należy przeprowadzić kilkanaście zabiegów, a po pełnym cyklu należy jedynie pamiętać o tym, żeby wykonywać zabiegi utrwalające. Z biegiem czasu ich częstotliwość znacznie spada, nawet do jednego zabiegu na dwa miesiące. Dzięki takim seriom depilator IPL Philips Lumea może zapewnić nam aż do pół roku gładkiej skóry.

Sposób działania – IPL a laser

Kolejna różnica dotyczy czasu i sposobu przeprowadzania zabiegu. Depilacja laserowa, ze względu na fakt, że do każdego włoska musimy „strzelać” osobno, zajmuje bardzo dużo czasu. Pozbywając się włosów przy pomocy IPL naświetlamy znacznie większe obszary skóry, dzięki czemu zdecydowanie skracamy zabieg. Takie pojedyncze strzały lasera często wywołują u klientek nieprzyjemne odczucia, a w wielu przypadkach nawet bolesność. Wystarczy wyobrazić sobie, że po serii zabiegów laserowych skóra często wymaga takiej pielęgnacji jak po poparzeniu. IPL oddziałuje całą wiązką promieni, co znacznie ogranicza, a najczęściej nawet całkowicie eliminuje uczucie dyskomfortu. Ze względu na mniej inwazyjne działanie IPL pozwala również ograniczyć podrażnienia po zabiegu. Właśnie dlatego metoda doskonale sprawdza się u osób ze skłonnością do podrażnień, pękania naczynek i wrastania włosów .

Ostatecznym argumentem dla wszystkich, którzy nie są jeszcze przekonani o wyższości depilacji metodą IPL nad laserem są kwestie ekonomiczne. Seria zabiegów wykonywanych przy pomocy IPL jest nawet kilka razy tańsza niż podobna seria w gabinetach pracujących na tradycyjnych laserach.

Poniższa tabela zawiera szczegółowe porównanie obu metod:

DziałanieIPL z technologią SHR in MotionLaser
mechanizm działaniaspektrum fal o różnych długościach i w różnych kierunkach wiązka o jednej długości fali
rodzaj usuwanych włosów (kolor, karnacja) możemy usuwać włosy rosnące na różnych głębokościach i u osób o różnych karnacjach skuteczny przy bardzo jasnej skórze i ciemnych włosach
odczucia podczas przeprowadzania zabiegu bezbolesne występuje znaczny dyskomfort oraz bolesność
typ skóry/dolegliwości po zabiegu bezpieczny dla skóry wrażliwej i naczynkowej powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, a czasami nawet poparzenia
czas przeprowadzania zabiegu krótki czas - naświetlane są kolejne fragmenty skóry, np. pachy – 5 min., bikini – 15 min. długi czas – każdy włos wymaga osobnego impulsu świetlnego, np. pachy 30-40 min, bikini ok 1 godz.
koszt depilacji kilkakrotnie niższy od lasera kilkakrotnie wyższy od IPL
ilość zabiegów większa (7-10) mniejsza (4-7)

Depilacja IPL czy laser?

Depilacja IPL czy laser? 2019-10-13 2021-05-03 https://proclinic.pl/wp-content/uploads/2021/04/logo_proclinic_1200x1200_2.jpg ProClinic https://proclinic.pl/wp-content/uploads/2019/12/okladki__-45.png 200px 200px

Praktycznie na każdym forum internetowym dotyczącym urody można znaleźć dylematy typu – depilacja IPL czy laser Light Sheer.

Każdemu zależy na tym, aby metoda była skuteczna, szybka i bezbolesna. Do wyboru jest wiele innowacyjnych technologii. Niektóre kuszą niską ceną, za to cechują się równie niską skutecznością.

Inne zaś wymagają zastosowania serii zabiegów, za to usuwają owłosienie na zawsze. Wydawać by się mogło, że spór nie ma końca. Faktem jest jednak to, że istnieje technologia, która obecnie nie ma sobie równych.

Z poradnika dowiesz się, czy lepszym wyborem będzie IPL, czy laser, czym różni się zabieg IPL od depilacji laserem oraz która metoda jest lepsza.

W tym materiale postaramy się rozjaśnić te kwestie, przedstawiając informacje na temat działania depilacji laserowej, jej zdolności do eliminacji owłosienia oraz czynników, które mogą wpływać na trwałość uzyskanych rezultatów.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...