Czy depilacja laserowa może prowadzić do raka?
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Depilacja laserem bez tajemnic. Czy daje trwałe efety? Zobacz, jak się przygotować i czy zabieg można przeprowadzić w domu
Depilacja laserem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Nie można jednak zrobić jej „z marszu” i nie zawsze zadziała. To powinnaś wiedzieć o zabiegach w gabinecie i depilatorach domowych. Wyjaśniamy, jak to działa, kto może skorzystać z tej metody oraz jakie mogą być skutki uboczne.
- Jak działa depilator laserowy?
- Depilacja laserowa w domu? To inny typ urządzenia
- Depilacja laserem – jakie są efekty?
- Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej? Ile zabiegów potrzeba?
- Czy depilacja laserem boli?
- Depilator laserowy – czy warto wybrać to rozwiązanie?
- Jak przygotować się do depilacji laserowej?
- Depilacja laserowa – przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne
- Jak postępować po zabiegu depilacji laserem?
Warto przeczytać:
Zabieg laserowego usuwanie owłosienia nie może być przeprowadzony na skórze opalonej, podrażnionej, przesuszonej czy uszkodzonej, a także uwrażliwionej na promieniowanie ultrafioletowe przez niektóre leki czy zioła.
Istnieje też szereg innych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, do których należą:
- ciąża i okres bezpośrednio po narodzinach dziecka (ze względu na wahania hormonalne),
- infekcje na obszarze poddawanym depilacji,
- świeże blizny lub bliznowce w miejscu depilacji,
- choroby pęcherzowe skóry,
- fotodermatozy,
- łuszczyca,
- bielactwo,
- skłonność do powstawania przebarwień skóry,
- niekontrolowana cukrzyca,
- padaczka,
- choroba nowotworowa,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Podczas zabiegu zarówno osoba obsługująca laser, jak i poddawana jego działaniu, powinny nosić specjalne okulary ochronne.
Czerniak po depilacji laserowej – czy to możliwe?
Absolutnie nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby, że depilacja laserowa może wywołać czerniaka. Zabiegi laserowego usuwania niepożądanego owłosienia są bardzo bezpieczne dla skóry – o ile wykonywane są bez przeciwwskazań. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego gabinetu, w którym stosowane są certyfikowane (i co za tym idzie) bezpieczne sprzęty oraz gdzie zabiegi przeprowadza specjalista, który wcześniej kwalifikuje pacjenta do zabiegu.
Choć sama depilacja laserowa nie wywoła czerniaka, to jednak choroba ta jest przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody usuwania niechcianego owłosienia. Podobnie jak inne choroby skóry (rybia łuska, bielactwo, łuszczyca) czy nowotwory. Przeciwwskazania te zaliczamy do bezwzględnych, czyli trwałych. Inne z tego zakresu to między innymi:
- wszczepiony defibrylator,
- cukrzyca,
- choroby endokrynologiczne,
- metalowe implanty,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- tendencje do powstawania przebarwień,
- tendencje do powstawania bliznowców,
- nadwrażliwość na światło.
Wyróżniamy również przeciwwskazania względne, czyli czasowe, np.:
- ciąża,
- okres laktacji,
- aktywne infekcje skóry,
- przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów czy psychotropów),
- dermabrazja laserowa,
- niektóre zabiegi chirurgiczne i dermokosmetyczne,
- zdjęcia rentgenowskie na tydzień przed zabiegiem,
- przyjmowanie antybiotyków,
- przyjmowanie ziół światłouczulających.
Przed każdą laseroterapią w gabinetach depilacja.pl pacjent odbywa konsultację z kosmetologiem. Specjalista sprawdza jego stan skóry oraz przeprowadza wywiad medyczny. W ten sposób ostatecznie stwierdza, czy dany pacjent może poddać się zabiegowi depilacji laserowej, czy też nie. Możesz zarezerwować takie spotkanie zupełnie za darmo. Zrobisz to za pośrednictwem formularza na stronie internetowej depilacja.pl .

Przeczytaj też:
Laserowe usuwanie włosków nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek wokół mieszków włosowych, ale może być bolesne i na pewien czas uwrażliwiać skórę, powodować jej podrażnienie, zaczerwienienie czy obrzęk. Podczas zabiegu odczuwane są ukłucia podobne do tych spowodowanych przez prąd, a stopień nasilenia bólu zależy od jakości włosów – przy tych ciemnych i grubych jest większy.
Nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zmniejsza się ich efekt drażniący i poziom odczuwanego bólu. Temperaturę depilowanego obszaru można też obniżać poprzez nałożenie odpowiednio przezroczystego żelu, który nie zakłóca drogi wiązek lasera w głąb skóry.
Ból odczuwany podczas depilacji laserowej jest kwestią indywidualną i w dużej mierze dotyczy najwrażliwszych rejonów, takich jak pachy czy okolice bikini (zwłaszcza przy tzw. depilacji brazylijskiej). By zminimalizować ból, możliwe jest nałożenie na skórę znieczulającego kremu z lidokainą na 30 minut przez zabiegiem.