Czy egzema jest zaraźliwa? Mit czy prawda
Pielęgnacja skóry
Naturalna bariera naskórkowa zbudowana z tłuszczy ma chronić skórę przed działaniem czynników drażniących, wnikaniem drobnoustrojów oraz utratą wody. U osób cierpiących na egzemę ta bariera uległa uszkodzeniu, w codziennej pielęgnacji konieczne jest więc jej odbudowywanie. Najskuteczniej w tym zakresie działają emolienty - preparaty zawierające substancje okluzyjne i humektanty, uzupełniające lipidy naskórka, zmiękczające i regenerujące skórę. Emolienty można kupić w aptekach w postaci emulsji do kąpieli, kremów czy szamponów. Najpopularniejszym emolientem jest masło shea .
Należy zrezygnować z wszystkich kosmetyków intensywnie pachnących, kolorowych i intensywnie pieniących się. Ważne by preparaty, po które sięgamy były hipoalergiczne i miały status dermokosmetyków . Są to produkty dedykowane do skóry problemowej, zawierające dużo wyższe stężenia substancji czynnych m.in. olejów roślinnych, pantenolu o właściwościach łagodzących, witaminy E działającej regenerująco czy gliceryny zdolnej zatrzymywać wodę w głębokich warstwach skóry.
Ważne by nie narażać skóry na dodatkowe uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne. W przypadku, kiedy zauważymy nadkażenie bakteryjne lub grzybicze, dobrze jest pryskać zmienione miejsca Octeniseptem. Podczas kontaktu z detergentami lub przy pracy w wodzie należy używać rękawiczek . Zaleca się krótkie kąpiele w letniej wodzie, po umyciu należy delikatnie osuszyć mokrą skórę, nie pocierać ręcznikiem. Powinno się unikać ekspozycji na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Zakładać luźne ubrania z naturalnych materiałów, które nie ocierają i nie drażnią skóry.
Przyczyny wystąpienia egzemy
Powierzchowne zapalenie skóry może pojawić się w związku z działaniem czynników drażniących na skórę lub z powodu nadwrażliwości organizmu ( reakcji alergicznej ). Wyprysk nie ma nigdy charakteru infekcyjnego tzn. nie wywołują go bakterie czy wirusy, w związku z czym nie jest możliwe zarażenie się przez kontakt z chorą osobą. W świetle ostatnich badań naukowcy odkryli jednak, że niektóre mikroorganizmy np. grzyby mogą zwiększać predyspozycję do wystąpienia egzemy.
Jakie wyróżniamy postaci egzemy?
Najczęstszą postacią egzemy (5-10% wszystkich przypadków) jest alergiczny wyprysk kontaktowy . Niektóre substancje - przede wszystkim metale, po kontakcie ze skórą nabierają właściwości immunogennych (zdolne są do aktywacji układu odpornościowego). Każdy kolejny kontakt z alergenem sprawia, że organizm broni się przed czynnikiem, który uznaje za szkodliwy i wywołuje zmiany skórne w miejscu kontaktu. Najpopularniejszymi alergenami kontaktowymi są: chrom (zawarty w barwnikach, olejach przemysłowych, proszkach do prania), nikiel (składnik armatur łazienkowych, guzików, biżuterii), kobalt oraz składniki kosmetyków (perfum, produktów do makijażu, mydła).
Wyprysk kontaktowy z podrażnienia to typ egzemy, który nie ma podłoża alergicznego, a reakcja zapalna skóry wywołana jest przez substancje drażniące (przede wszystkim detergenty, środki piorące, żrące substancje). Uszkodzenie naturalnej bariery skóry powoduje, że czynniki drażniące łatwiej wnikają wgłąb naskórka i stymulują uwalnianie czynników zapalnych z komórek, tym samym prowadząc do wystąpienia zmian skórnych. Najbardziej narażone są osoby mające długotrwały kontakt z wodą np. fryzjerki, praczki, pracownicy ochrony zdrowia wielokrotnie dezynfekujący ręce, osoby mające z natury suchą skórę, cierpiący na atopowe zapalenie skóry, rybią łuskę czy łuszczycę. Bardziej narażone są także małe dzieci korzystające z pieluszek - wyprysk pieluszkowy . Nasilenie objawów wyprysku zależy tu od czasu trwania ekspozycji na czynnik drażniący oraz jego stężenie. Dolegliwości zmniejszają się po ustaniu działania czynnika.
Egzema - przyczyny, objawy, leczenie
Egzema (inaczej wyprysk) nie jest konkretną jednostką chorobową, a grupą schorzeń dermatologicznych o zróżnicowanej etiologii , których główną cechą jest pojawienie się stanu zapalnego powierzchownych warstw skóry - naskórka i warstwy brodawkowatej. Zmiany skórne przybierają postać rumieniowo-grudkowo-pęcherzykowych wykwitów , którym towarzyszy świąd i łuszczenie skóry.
Przyczyny choroby nie są do końca poznane, jednak podejrzewa się m.in. podłoże genetyczne (np. mutacja genu odpowiedzialnego za wytwarzanie filagryny - białka tworzącego barierę ochronną skóry).
Objawy mogą wystąpić w każdym wieku, najczęściej po zadziałaniu tzw. czynnika spustowego np. ostrej infekcji, stresu, urazu. Choroba ma charakter nawracający i postępujący, trudno poddaje się leczeniu.
Leczenie polega na stosowaniu maści przeciwzapalnych w aktywnym stadium choroby, odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz unikaniu czynników wyzwalających.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.
Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Definicja i rodzaje egzemy
Egzema, zwłaszcza atopowe zapalenie skóry, jest stanem, który ma głębokie podłoże genetyczne i środowiskowe. Co to egzema? Jest to pytanie, na które odpowiedź wymaga zrozumienia różnorodności tego stanu.
- Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą formą egzemy. Charakteryzuje się chronicznymi, swędzącymi wysypkami, które mogą występować na różnych częściach ciała, w tym na twarzy, rękach, nogach i w zgięciach łokci oraz kolan. Warto podkreślić, że czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe? Odpowiedź jest kategoryczne nie. Jest to zaburzenie związane z barierą skórną i reakcją immunologiczną, a nie choroba zakaźna.
- Kontaktowa egzema to reakcja zapalna skóry na kontakt z określonym alergenem lub drażniącym substancją. Może to być metal (np. nikiel), lateks, kosmetyki lub detergenty. Chociaż objawy są podobne do innych form egzemy, to przyczyna jest związana z zewnętrznym czynnikiem.
- Egzema potnicowa (wyprysk potnicowy) manifestuje się pęcherzami na dłoniach i stopach, które są swędzące i mogą pękać, powodując ból. Jest to szczególnie frustrująca forma egzemy, która może utrudniać codzienne czynności.
- Łojotokowe zapalenie skóry często wpływa na obszary skóry bogate w gruczoły łojowe, takie jak skalp, twarz i górna część klatki piersiowej. Charakteryzuje się czerwoną, łuszczącą się skórą, która może wyglądać na tłustą.
Egzema czy jest zaraźliwa? Niezależnie od typu, egzema nie jest stanem zaraźliwym. Rozumienie różnorodności egzemy i jej przyczyn jest kluczowe dla efektywnego zarządzania i leczenia tego stanu. Edukacja na temat egzemy jest istotna, aby zmniejszyć stygmatyzację i poprawić jakość życia osób zmagających się z tym schorzeniem.
