Czy golenie miejsc intymnych jest zdrowe? Eksploracja faktów, mitów i praktyk higienicznych

Spis treści:

  • 01 Po co mamy owłosienie miejsc intymnych?
  • 02 Włosy w okolicach bikini pomagają zapobiegać infekcjom
  • 03 Włosy zatrzymują feromony
  • 04 Czy trzeba golić owłosienie intymne przed porodem lub wizytą u lekarza?
  • 05 Depilować czy nie? Rozważ ryzyko
  • 06 Dlaczego usuwamy włosy w okolicach bikini?
  • 07 Bezpieczna depilacja bikini

Owłosienie intymne pojawia się w okresie dojrzewania. Jest to oczywisty fizyczny znak dojrzałości płciowej. Każdy zdrowy, dorosły człowiek ma owłosienie w okolicach narządów płciowych, możemy się zatem domyślać, że natura obdarzyła nas nim w konkretnym celu. Włosy służą ochronie miejsc intymnych. Ich obecność zapobiega powstawaniu otarć podczas stosunku i zmniejsza ryzyko przenoszenia się bakterii.

Skóra w okolicy narządów płciowych jest delikatna. Włosy działają jak poduszka ochronna, zmniejszając tarcie podczas stosunku i innych czynności. Kiedy odczuwamy podniecenie, krew intensywniej niż zwykle napływa do narządów płciowych, automatycznie podnosi się też temperatura tych obszarów. Włosy w okolicach intymnych mają za zadanie utrzymać ten stan jak najdłużej, aby nie doszło do osłabienia podniecenia seksualnego podczas stosunku.

Golenie miejsc intymnych

Badania pokazują, że brak owłosienia w okolicach narządów płciowych znacznie poprawia samopoczucie i podnosi atrakcyjność seksualną. Najczęściej miejsca intymne golone są w okresie letnim, kiedy wiele kobiet ma zamiar pokazać się w bikini na plaży. Dodatkowo podczas wakacji skóra w tej okolicy jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych i słonej wody, więc jej podatność na uszkodzenia wzrasta. Dlatego ważna jest wiedza o tym, jak golić miejsca intymne, aby nie spowodować dodatkowych uszkodzeń naskórka, zwłaszcza że często zabieg wykonywany jest domowymi sposobami.

Nie bez znaczenia jest fakt, że depilacja przyczynia się także do lepszej higieny okolic narządów intymnych, ponieważ owłosienie, zwłaszcza u osób uprawiających aktywność fizyczną, może powodować podrażnienia, otarcia i stany zapalne.

Zobacz film: Jak zrobić domowy krem do golenia. Źródło: Klinika urody

Jak golić miejsca intymne?

O tym, jak właściwie golić miejsca intymne, należy wiedzieć jeszcze przed wykonaniem pierwszego zabiegu. Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiedniej maszynki. Ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo podatna na uszkodzenia, im więcej ostrzy ma maszynka, tym mniej ruchów trzeba będzie wykonać, aby pozbyć się niechcianych włosków. Wobec tego zastanawiając się w sklepie, którą maszynkę kupić, lepiej wybrać tę z trzema ostrzami niż z jednym. Kolejną ważną kwestią są ostrza – maszynki jednorazowej należy używać tylko raz, zwłaszcza w okolicach bikini lub genitaliów, ponieważ z każdym kolejnym zabiegiem trzeba ją mocniej dociskać do skóry, aby uzyskać lepszy efekt. Oznacza to znacznie większe ryzyko podrażnień. Do miejsc intymnych nie powinno się używać tej samej golarki, za pomocą której chwilę wcześniej golone były nogi czy miejsca pod pachami. Można w ten sposób przenieść bakterie, które w inny sposób nie miałyby dojścia do okolic narządów płciowych.

Depilować czy nie? Rozważ ryzyko

Golenie i depilacja miejsc intymnych to zabiegi, które nie zawsze kończą się dobrze. Zacięcia i skaleczenia miejsc intymnych są bolesne, trudne do wygojenia i często ulegają zakażeniu. Do tego dochodzą poparzenia woskiem, uszkodzenia skóry i alergie na kosmetyki do depilacji. Tylko bardzo higieniczne i fachowe wykonanie tych zabiegów sprawia, że wyżej wymienione problemy nie występują.

Źle przeprowadzona depilacja może spowodować podrażnienie skóry, co prowadzi do infekcji skórnych, takich jak zapalenie tkanki łącznej i zapalenie mieszków włosowych. W rzadkich przypadkach depilacja może spowodować powstanie czyraków i ropni w okolicy narządów płciowych. To głębokie, podskórne infekcje, które powodują ból, obrzęk i zaczerwienienie

Lista infekcji i urazów, których można uniknąć nie goląc owłosienia intymnego, jest długa. Mimo to wciąż wiele osób skłania się ku depilacji. Z jakich powodów?

Golenie miejsc intymnych u mężczyzn

U mężczyzn golenie miejsc intymnych związane jest głównie z kwestią higieny, chociaż znaczna część z nich przyznaje też, że robią to, aby zadowolić swoją partnerkę podczas sytuacji intymnych. Podobnie jak kobiety mężczyźni muszą do zabiegu odpowiednio przygotować skórę. Jeżeli włosy nie były dawno usuwane i są długie, czasem konieczne jest ich przycięcie nożyczkami. Pozostałe procedury są bez zmian – niezależnie od tego, czy zabiegu pozbywania się włosów dokonuje mężczyzna czy kobieta, zasady są takie same.

Podrażnienia miejsc intymnych po goleniu najczęściej wynikają z niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu lub używania starych maszynek. Golenie pod włos może powodować skaleczenia. W wyniku podrażnień mogą pojawić się wysypka, zaczerwienienia, a w konsekwencji częste wrastanie włosków. Stąd tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad przy goleniu i stosowanie kosmetyków łagodzących. Jeżeli włoski zaczną wrastać, należy je delikatnie wyjąć pęsetą i zwrócić szczególną uwagę, aby nie pojawiły się ropne krostki.

Przy zastosowaniu kremu do depilacji koniecznie trzeba uważać, aby nie dostał się on w bezpośrednią okolicę narządów płciowych, ponieważ skóra tych miejsc zareaguje od razu na zawarte w kosmetykach silne związki chemiczne. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej przemyć miejsce letnią wodą. Jeżeli wystąpi reakcja alergiczna lub dojdzie do ciężko gojących się skaleczeń, np. między pośladkami, konieczna będzie wizyta u lekarza. W przypadku uporczywego wrastania włosków dobry efekt da zastosowanie delikatnych peelingów złuszczających.

Jak golić miejsce intymne?

Golenie miejsc intymnych

Na samym początku należy wspomnieć, że jest to czynność bardzo delikatna. Dlaczego tak jest? Otóż, golenie krocza często może wywoływać podrażnienia czy liczne skaleczenia przez to, że skóra w tych okolicach jest bardzo cienka i delikatna. Nosząc bieliznę, dodatkowo podrażniamy okolice krocza i, tym samym, wywołujemy niekiedy… stan zapalny. Rzecz jasna, zabieg depilacji można przeprowadzić w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Co jednak, jeśli na taką „przyjemność” nas zwyczajnie… nie stać? Wówczas przydać się może zwyczajna, tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych, jaką zakupić można w każdym sklepie drogeryjnym. Do tego przydadzą się odpowiednio dobrane kosmetyki, jakie ograniczą chociażby:

  • ranki,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wrastanie włosków,
  • podrażnienia.

Dlaczego włosy łonowe golą zarówno mężczyźni, jak i kobiety? Otóż, podnosi to samopoczucie oraz… seksualną atrakcyjność! Najczęściej goli się intymne miejsca latem, wychodząc na plażę. Niestety, wówczas w tej okolicy skóra zostaje wystawiana na promienie słoneczne i słoną wodę, co uszkadza ją i dodatkowo podrażnia. Warto więc depilować intymne miejsca tak, aby nie uszkadzać skóry. Ważna jest też dokładna higiena intymnych narządów – bo depilacja, jak już wiesz, powoduje podrażnienia, stany zapalne i liczne otarcia. A to będzie spory problem zwłaszcza u osób, które są… bardzo aktywne fizycznie. Jeśli miewasz problemy intymne, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na infekcje intymne.

Jak bezpiecznie przeprowadzić golenie krocza?

Aby skutecznie golić intymne miejsca, należy właściwie dobrać do tego odpowiednie… narzędzie. Jak już wspominaliśmy, największym powodzeniem (również ze względu na cenę) cieszy się tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych. Skóra w okolicy łonowej jest podatna na liczne uszkodzenia, więc im więcej ostrzy będzie mieć maszynka, tym mniej ruchów nią wykonasz. Najlepiej więc, podczas zakupów, wybierać maszynki z możliwie jak największą ilością ostrzy.

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Jeśli chcesz zmiękczyć i wygładzić włosy łonowe, to możemy stosować odżywkę do włosów lub nawilżające kremy i olejki jednak muszą to być kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do skóry wrażliwej , bez zawartości sztucznych aromatów, barwników i alkoholu.

Czytaj dalej...

W dalszym przebiegu rehabilitacji mięśnie łydek, ścięgna Achillesa i mięśnie tylnej grupy uda mogą być dalej rozciągane przez ćwiczenie, podczas którego pacjent opiera się o ścianę z wyprostowaną kończyną operowaną Ryc.

Czytaj dalej...

Skóra na nich jest cienka i mało odporna na otarcia i inne podrażnienia, stąd właśnie owłosienie łonowe, którego zadaniem jest chronić skórę i błonę śluzową nie tylko przed drobnoustrojami, ale też uszkodzeniami mechanicznymi.

Czytaj dalej...