Czy golenie miejsc intymnych to grzech? Odpowiedź z perspektywy moralnej i religijnej

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - swędzenie i krostki

Do powstawania podrażnień najczęściej przyczynia się niewłaściwe wykonywanie zabiegu, czyli np.:

  • golenie na sucho,
  • golenie pod włos,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji na co dzień,
  • brak zastosowania kosmetyków łagodzących i zmiękczających,
  • zbyt częste powtarzanie usuwania owłosienia.

Zdarza się jednak, że nawet przy zachowaniu wszelkich zasad ostrożności pojawiają się efekty niepożądane, szczególnie u osób o wyjątkowo wrażliwej i nieodpornej skórze. Jak najczęściej wyglądają podrażnienia po goleniu miejsc intymnych?

Objawy występujące zazwyczaj to:

  • zaczerwienienie - skóra mechanicznie podrażniona maszynką robi się często zaogniona,
  • swędzenie i pieczenie - miejsca ogolone często swędzą, szczypią i bolą, a drapanie ich może jeszcze pogłębić problem,
  • wysypka / krostki - pojawiają się one w punktach, z których wyrastają włoski, mają postać czerwonych krost, a niekiedy drobnych guzków, gdy towarzyszy im obrzęk.

Golenie miejsc intymnych u mężczyzn

Współcześnie mężczyźni coraz częściej poddają się rozmaitym zabiegom pielęgnacyjnym, które kiedyś były raczej domeną kobiet. Jednym z takich zabiegów, które cieszą się coraz większą popularnością, jest usuwanie nadmiernego owłosienia w różnych partii ciała.

Czy mężczyźni powinni golić miejsca intymne? Włosy łonowe u nich również pełnią funkcję ochronną wobec wrażliwej skóry i narządów płciowych. Jak je zatem golić, by robić to bezpiecznie?

Golenie męskich miejsc intymnych na zero może obniżać ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ze względu jednak na higienę i estetykę - szczególnie latem - wielu mężczyzn decyduje się na depilację lub golenie, niekiedy nawet z wycinaniem wzorów.

Golenie miejsc intymnych u mężczyzn - podobnie jak u kobiet - powinno ograniczać się do pachwin i podbrzusza, z pominięciem samych narządów. Skóra na nich jest tak delikatna, że jej golenie powoduje podrażnienia, krostki, drobne ranki.

Ranki lub krostki po goleniu mogą powodować ból i pieczenie, a niekiedy też na wrażliwej skórze może rozwinąć się stan zapalny.

Aby temu zapobiec, golenie miejsc intymnych męskich należy wykonywać delikatnie, z włosem i tylko tam, gdzie jest ono potrzebne. Należy także używać do niego sprawdzonych narzędzi (np. czystej i ostrej maszynki) oraz kosmetyków o właściwościach łagodzących i zmiękczających włosy.

Depilować czy nie? Rozważ ryzyko

Golenie i depilacja miejsc intymnych to zabiegi, które nie zawsze kończą się dobrze. Zacięcia i skaleczenia miejsc intymnych są bolesne, trudne do wygojenia i często ulegają zakażeniu. Do tego dochodzą poparzenia woskiem, uszkodzenia skóry i alergie na kosmetyki do depilacji. Tylko bardzo higieniczne i fachowe wykonanie tych zabiegów sprawia, że wyżej wymienione problemy nie występują.

Źle przeprowadzona depilacja może spowodować podrażnienie skóry, co prowadzi do infekcji skórnych, takich jak zapalenie tkanki łącznej i zapalenie mieszków włosowych. W rzadkich przypadkach depilacja może spowodować powstanie czyraków i ropni w okolicy narządów płciowych. To głębokie, podskórne infekcje, które powodują ból, obrzęk i zaczerwienienie

Lista infekcji i urazów, których można uniknąć nie goląc owłosienia intymnego, jest długa. Mimo to wciąż wiele osób skłania się ku depilacji. Z jakich powodów?

Czy trzeba golić owłosienie intymne przed porodem lub wizytą u lekarza?

W Polsce nie ma obowiązku golenia miejsc intymnych przed porodem. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, personel medyczny nie ma prawa cię do tego przymusić. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o cięcie cesarskie. Pole operacyjne musi być przygotowane, a linia cięcia przebiega tuż nad linią wzgórka łonowego. Dlatego czasem trzeba ogolić część owłosienia.

Wizyta u ginekologa, proktologa czy urologa nie jest w żadnym wypadku powodem do usuwania owłosienia z miejsc intymnych. Lekarze doskonale zdają sobie sprawę z jego funkcji i wymagają od pacjentów wyłącznie utrzymania odpowiedniego poziomu higieny.

Nic więc dziwnego, że w pełni skuteczny i bezpieczny sposób usunięcia zbędnego owłosienia z miejsc intymnych, który można wykonać samodzielnie oraz bez konieczności wychodzenia z domu cieszy się taką popularnością.

Czytaj dalej...

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np.

Czytaj dalej...

Jeśli chcesz zmiękczyć i wygładzić włosy łonowe, to możemy stosować odżywkę do włosów lub nawilżające kremy i olejki jednak muszą to być kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do skóry wrażliwej , bez zawartości sztucznych aromatów, barwników i alkoholu.

Czytaj dalej...

Nakłoniony przez pacjenta do takiego znieczulenia typowa samoocena pacjenta jestem mało wrażliwy na ból wielokrotnie żałowałem tego, gdyż pacjent nie miał komfortu w czasie zabiegu, wręcz czekał na wystąpienie bólu , cały czas był napięty i niespokojny.

Czytaj dalej...