Czy golenie miejsc intymnych to grzech? Odpowiedź z perspektywy moralnej i religijnej

Dlaczego usuwamy włosy w okolicach bikini?

Pielęgnacja włosów okolic intymnych jest powszechną praktyką od wieków. Wiele osób (w większości kobiety) uważa, że genitalia pozbawione włosów są atrakcyjniejsze. Tak wynika z badania przeprowadzonego w 2013 roku w USA na grupie dorosłych respondentów. To samo badanie ujawniło, że znaczna część z nas usuwa włosy z okolic bikini ze względu na partnera - tutaj również przewagę stanowiły kobiety. Mniejsza grupa badanych przyznała, że usuwanie owłosienia z miejsc intymnych zwiększa ich doznania podczas seksu.

Na potrzebę regularnej depilacji miejsc intymnych wpływa wiele czynników osobistych i społecznych. Niestety kwestie zdrowotne schodzą tu na drugi plan. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko podczas golenia i uniknąć nieprzyjemnych problemów skórnych, należy starannie wykonywać depilację.

Czy golić miejsca intymne i w jakim wieku zacząć?

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić… Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np. podczas plażowania.

Czy jednak zawsze ten komfort udaje się osiągnąć? Niestety - usuwanie owłosienia tam, gdzie skóra jest niezwykle delikatna, nastręcza pewnych trudności.

Nasuwa się więc pytanie, czy golić miejsca intymne? Czy jest to zdrowa praktyka? Wiele osób uważa golenie okolic intymnych za higieniczne, ponieważ wydaje im się, że owłosienie sprzyja intensywniejszemu poceniu i gromadzeniu zanieczyszczeń.

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Można jednak osiągnąć w tym względzie kompromis, o czym za chwilę.

W jakim wieku zacząć golić miejsca intymne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tempa, w jakim zachodzą procesy dojrzewania, obfitości owłosienia, a także indywidualnych potrzeb.

Nie da się więc stwierdzić, od ilu lat można golić miejsca intymne. Niektórzy w ogóle tego nie robią, nawet w dorosłym życiu, z drugiej strony zdarza się, że pierwsze golenie wykonują już nastolatki, które wcześnie dojrzały, a nadmierne owłosienie wywołuje u nich dyskomfort.

Kiedy nastolatek lub dorosły chce zacząć golić miejsca intymne, najważniejsze, by wiedział, jak to zrobić, by uniknąć podrażnień i innych niepożądanych efektów. Golenie tych stref wymaga pewnej wiedzy, ponieważ skóra je pokrywająca jest wyjątkowo delikatna.

Depilować czy nie? Rozważ ryzyko

Golenie i depilacja miejsc intymnych to zabiegi, które nie zawsze kończą się dobrze. Zacięcia i skaleczenia miejsc intymnych są bolesne, trudne do wygojenia i często ulegają zakażeniu. Do tego dochodzą poparzenia woskiem, uszkodzenia skóry i alergie na kosmetyki do depilacji. Tylko bardzo higieniczne i fachowe wykonanie tych zabiegów sprawia, że wyżej wymienione problemy nie występują.

Źle przeprowadzona depilacja może spowodować podrażnienie skóry, co prowadzi do infekcji skórnych, takich jak zapalenie tkanki łącznej i zapalenie mieszków włosowych. W rzadkich przypadkach depilacja może spowodować powstanie czyraków i ropni w okolicy narządów płciowych. To głębokie, podskórne infekcje, które powodują ból, obrzęk i zaczerwienienie

Lista infekcji i urazów, których można uniknąć nie goląc owłosienia intymnego, jest długa. Mimo to wciąż wiele osób skłania się ku depilacji. Z jakich powodów?

Czym golić miejsca intymne?

Jak już zostało wspomniane, przed przystąpieniem do usuwania owłosienia warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia zapewniające komfort i bezpieczeństwo.

Czym najlepiej golić miejsca intymne? Do golenia tych okolic najczęściej wybierana jest maszynka.

W drogeriach oferowanych jest wiele maszynek, o różnej liczbie ostrzy, z żelowymi paskami lub bez. Jaka jest najlepsza? Taka, która nie wywołuje podrażnień skóry, a jednocześnie goli gładko, nie pozostawiając krótkich, szorstkich włosów.

Nieprecyzyjna odpowiedź na pytanie wynika z tego, że wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od wrażliwości skóry i grubości owłosienia.

Jedni chwalą sobie maszynki ręczne, które nie powodują zaczerwienienia, krost ani innych niechcianych skutków. Inni wolą golarki elektryczne, delikatniejsze dla skóry, ale golące mniej gładko.

Maszynka do golenia miejsc intymnych i ich okolic może być jednorazowa lub do użytku wielorazowego - z wymienialnym ostrzem. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy dbać, by ostrze nie było nadmiernie zużyte.

Kiedy jest tępe, rośnie ryzyko podrażnień, zabrudzone natomiast przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych.

Czym najlepiej golić się w miejscach intymnych, oprócz maszynki? Alternatywnymi rozwiązaniami są:

  • Golenie miejsc intymnych trymerem. Specjalne trymery do okolic intymnych z reguły są delikatne dla wrażliwej skóry. W dodatku umożliwiają precyzyjną depilację, dzięki czemu pozostawionemu owłosieniu można nadać odpowiedni kształt.
  • Usuwanie owłosienia depilatorem. Czy depilatorem można golić miejsca intymne? Urządzenie to nie goli, ale wyrywa włoski wraz z ich cebulkami. Zaletą tej metody jest długotrwały efekt i zdecydowanie wolniejsze odrastanie włosków. Wadą jednak - duża bolesność zabiegu. Wyrywanie owłosienia z delikatnych miejsc wymaga wysokiej odporności na ból.
  • Golenie miejsc intymnych u kosmetyczki. Osoby, u których samodzielne golenie wywołuje dyskomfort lub kończy się występowaniem efektów niepożądanych, mogą oddać się w ręce specjalisty. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością, co przyczynia się do wzrostu komfortu psychicznego osoby korzystającej z tego rodzaju usług. Kosmetyczka często potrafi tak dobrać metodę usuwania owłosienia i wykorzystane do niej kosmetyki, że skóra po zabiegu pozostaje gładka i zdrowa.

Spis treści:

  • 01 Po co mamy owłosienie miejsc intymnych?
  • 02 Włosy w okolicach bikini pomagają zapobiegać infekcjom
  • 03 Włosy zatrzymują feromony
  • 04 Czy trzeba golić owłosienie intymne przed porodem lub wizytą u lekarza?
  • 05 Depilować czy nie? Rozważ ryzyko
  • 06 Dlaczego usuwamy włosy w okolicach bikini?
  • 07 Bezpieczna depilacja bikini

Owłosienie intymne pojawia się w okresie dojrzewania. Jest to oczywisty fizyczny znak dojrzałości płciowej. Każdy zdrowy, dorosły człowiek ma owłosienie w okolicach narządów płciowych, możemy się zatem domyślać, że natura obdarzyła nas nim w konkretnym celu. Włosy służą ochronie miejsc intymnych. Ich obecność zapobiega powstawaniu otarć podczas stosunku i zmniejsza ryzyko przenoszenia się bakterii.

Skóra w okolicy narządów płciowych jest delikatna. Włosy działają jak poduszka ochronna, zmniejszając tarcie podczas stosunku i innych czynności. Kiedy odczuwamy podniecenie, krew intensywniej niż zwykle napływa do narządów płciowych, automatycznie podnosi się też temperatura tych obszarów. Włosy w okolicach intymnych mają za zadanie utrzymać ten stan jak najdłużej, aby nie doszło do osłabienia podniecenia seksualnego podczas stosunku.

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np.

Czytaj dalej...

Jeśli chcesz zmiękczyć i wygładzić włosy łonowe, to możemy stosować odżywkę do włosów lub nawilżające kremy i olejki jednak muszą to być kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do skóry wrażliwej , bez zawartości sztucznych aromatów, barwników i alkoholu.

Czytaj dalej...

Nakłoniony przez pacjenta do takiego znieczulenia typowa samoocena pacjenta jestem mało wrażliwy na ból wielokrotnie żałowałem tego, gdyż pacjent nie miał komfortu w czasie zabiegu, wręcz czekał na wystąpienie bólu , cały czas był napięty i niespokojny.

Czytaj dalej...