Czy Laminowanie Rzęs Może Je Niszczyć? Fakty i Mity
Laminowanie rzęs i brwi – co warto wiedzieć?
Niejedna kobieta marzy o perfekcyjnym wyglądzie. Szczególną uwagę panie przywiązują do zarysu twarzy i stąd też rosnąca popularność zabiegów kosmetycznych. Jedną z opcji jest laminowanie rzęs i brwi. Wyraziste brwi o regularnym i odpowiednim kształcie to najnowszy hit. Poskromienie niesfornych włosków stanowi jednak nie lada wyzwanie. Z pomocą przychodzi na szczęście zabieg laminacji, który jest innowacyjną metodą stylizacji brwi oraz rzęs. Umożliwia uzyskanie naturalnego wyglądu przy równoczesnym podkreśleniu rzęs oraz brwi. Zabieg laminacji wygląda nieco inaczej podczas stylizacji brwi i rzęs, jednak daje takie same, spektakularne i długotrwałe efektu.
Twórcy preparatów odżywczych doszli do wniosku, że skoro istnieje laminowanie włosów, to równie dobrze można zastosować podobną technikę do brwi i rzęs. Dostosowali jednak kompozycję do specyfiki ich wzrostu i rozwoju, aby można było osiągnąć pożądane efekty.
- Laminowanie brwi to działania mające na celu zmianę kształtu włosów i kierunku ich wzrostu. Umożliwia to wykorzystanie kwasu tioglikolowego, który powoduje rozerwanie wiązania dwusiarczkowego włosa. To z kolei sprawia, że jest on bardzo plastyczny. Dzięki temu w bardzo łatwy sposób można nadać włosom upragniony kształt i zmienić kierunek ich wzrostu. Podczas zabiegu laminacji, brwi zyskują intensywną regenerację i blask.
- Laminowanie rzęs jest natomiast działaniem mającym na celu ich uniesienie, pogrubienie i delikatne podkręcenie. Stosuje się kreatynę, specjalną farbę i preparaty odżywcze. Połączenie takich substancji powoduje, że można zmienić delikatnie kształt i uniesienie rzęs, a dodatkowo także je zregenerować i przyciemnić kolor. Zabieg ten jest całkowicie nieinwazyjny, nie obciąża, ani też nie osłabia rzęs.
Laminacja rzęs - na czym polega zabieg
Efekt długich, zalotnie podkręconych rzęs, podkreślających piękno oka, jest marzeniem wielu kobiet. Z myślą o nich powstał zabieg laminacji rzęs. Laminacja rzęs składa się z kilku etapów:
- demakijaż - dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie
- zabezpieczenie oka - w tym celu stylistka używa płatków
- dobór wałeczka - stylistka dobiera specjalną silikonową formę do kształtu oka
- klejenie - rzęsy przyklejane są do formy specjalnym klejem
- nałożenie preparatu zmieniającego strukturę włosa - preparat wnika w strukturę włosa, niszczy jej osłonkę, przenika do warstwy korowej i redukuje mostki disiarczkowe, które odpowiadają za elastyczność i kształt rzęsy
- nałożenie kolejnego preparatu - jego zadaniem jest połączenie mostków disiarczkowych w nowe pary, z nowym kształtem. Na tym etapie uzyskuje się pożądany skręt. Czas, na który produkt pozostawiany jest na rzęsach, dobierany jest indywidualnie i zależy od kondycji włosków, zazwyczaj trwa około 10-20 minut
- nałożenie produktu końcowego - ten etap wykonywany jest podczas laminacji rzęs w celu nawilżenia naruszonej uprzednio struktury włosa. Nie wykonuje się go podczas samego liftingu rzęs
- henna - jeśli chcemy podkreślić efekt laminacji, stylistka może wykonać dodatkowo hennę rzęs
- odklejenie rzęs od formy i usunięcie płatków zabezpieczających oko przed przedostaniem się któregokolwiek preparatu do wnętrza oka
Laminowanie rzęs – czym jest i jakie daje efekty?
Laminowanie rzęs połączone jest z innym zabiegiem – liftigniem rzęs – z którym tworzą całość. Laminacja trwale podkręca, optycznie wydłuża i pogrubia rzęsy. Jest zabiegiem regenerującym rzęsy, podczas gdy lifting rzęs zmienia we włoskach wiązania, aby możliwe było ich doskonałe podkręcenie. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet do sześciu tygodni.
Laminowanie rzęs powinno wykonywać się w sprawdzonym i zaufanym salonie kosmetycznym. Mimo, że laminacja rzęs jest zabiegiem nieinwazyjnym i co ważne – bezbolesnym, to jest ona w pełni bezpieczna, jeśli wykonuje go profesjonalna kosmetolog. Rzęsy po laminacji wyglądają bardzo naturalnie i gwarantują oszałamiający efekt oraz zalotne spojrzenie, również wtedy, gdy nie mamy na twarzy makijażu.
Przebieg zabiegu
Laminacja brwi rozpoczyna się od kompleksowego oczyszczenia i odtłuszczenia brwi. W tym celu wykorzystywane są specjalne preparaty i szampony. Kolejnym krokiem jest nałożenie aktywatora, którego głównym składnikiem jest kwas tioglikolowy. Wpływa on na mostki dwusiarczkowe będące budulcem włosów. Najpierw powoduje ich rozrywanie, a następnie tworzy nowe, dzięki czemu brwi są podatne na układanie.
W kolejnym kroku na brwi aplikuje się kreatynę, która jest naturalną substancją odżywiającą. Działanie to ma na celu odbudowę struktury włosków i nadanie im pięknego połysku. Po utrwaleniu włosów nakładana jest na nie substancja o pozytywnym działaniu na. Składa się m.in. z oleju jojoba, roślinnego botoxu oraz oleju makadamia. Cały zabieg trwa około 50 minut i nie wymaga wcześniejszego przygotowania się. Należy jedynie pamiętać o tym, że do 24 godzin po zabiegu nie należy moczyć i myć brwi.
Laminacja rzęs – tak samo, jak brwi – rozpoczyna się od ich dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia. Następnie na dolną powiekę układa się wacik, który chroni skórę przed kontaktem z preparatami, a dolne rzęsy przed sklejaniem. W kolejnym kroku na górną powiekę nakładany jest silikonowy wałek, na który nakręca się górne rzęsy (analogicznie, jak przy robieniu sobie loków za pomocą wałków). Na tak przygotowane rzęsy nakłada się bezpośrednio preparat przygotowujący je do farbowania. Po wyschnięciu odżywczej substancji rozpoczyna się farbowanie czarną lub brązową farbą (w zależności od wcześniejszego wyboru). Farba wysycha w kilkanaście minut.
Ostatnim krokiem laminowania rzęs jest utrwalenie kreatyną wszystkich wcześniej zaaplikowanych preparatów na włoskach. Gdy kreatyna wyschnie, zabieg jest skończony. Cały proces trwa od 60 do 90 minut, a rezultaty utrzymują się nawet do 2 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że przez 24 godziny po zabiegu rzęsy mogą być nieco posklejane i nie wyglądać tak, jakby tego oczekiwano.
Nie należy także moczyć rzęs i nakładać na nich kosmetyków do 24 godzin po laminacji. Po tym czasie rzęsy zyskują wymarzony wygląd, można je malować tuszem i nie wymagają żadnych dodatkowych działań pielęgnacyjnych.
![]()
Na czym polega zabieg liftingu rzęs?
Lifting to nieinwazyjny zabieg kosmetyczny o nieskomplikowanej procedurze.
Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale należy wykonać dokładny demakijaż, szczególnie okolic oczu. Bardzo ważne jest, by zastosowany do demakijażu płyn nie był dwufazowy lub na bazie olejów, ponieważ takie substancje mogą wpływać na efekt końcowy zabiegu.
Kolejnym krokiem, jest przeprowadzenie wywiadu przez stylistkę i ustalenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania liftingu.
Po zabezpieczeniu przez kosmetyczkę oczu i ich okolic należy dokładnie rozczesać oraz odtłuścić rzęsy, co ma na celu poprawić działanie płynu ondulacyjnego i utrwalającego.
Rzęsy górne zostają oddzielone od dolnych, a te muszą być zabezpieczone, np. płatkami hydrożelowymi, ponieważ nie można dopuścić aby rzęsy dolne miały kontakt z preparatami, które zostaną użyte – istnieje ryzyko, że podkręcą się pod górę, lub co gorsza w jakimś nieregularnym kształcie, co jest niedopuszczalne.
Kiedy rzęsy są już rozdzielone, można zacząć nakładać specjalny preparat na ich górną część, który nawilży i odżywi włoski. Następnie, wzdłuż powieki nakleja się cieniutki, silikonowy wałeczek, na który rzęsy są delikatnie zaczesywane. Dopiero wtedy nakłada się specjalistyczny preparat ondulacyjny do ¾ wysokości włosa – nie wolno nakładać płynu po same końcówki z uwagi na fakt, że mogą one zostać zbyt mocno podwinięte i tym samym istnieje ryzyko uszkodzenia włosa.
Oczywiście preparat nie może dostać się do oczu oraz nie może mieć kontaktu ze skórą.
Czas trwania ekspozycji płynu ondulacyjnego jest bardzo ważny, każdy producent określa precyzyjny zakres minut dla preparatu i musi on być bezwzględnie przestrzegany, ponieważ zbyt długa ekspozycja może doprowadzić nawet do popalenia włosków a w najlepszym razie, zabieg się nie uda i nie przyniesie żadnych efektów. Co więcej, każdy preparat powinien być dostosowany do rodzaju rzęs, ich grubości, delikatności i ogólnej kondycji.
![]()