Czy przebarwienia po trądziku znikną? Odpowiedź na wiecznie nurtujące pytanie

Trądzik – problem skórny niezależnie od wieku

Trądzik to najczęściej występująca choroba skóry. Ze względu na medyczny termin pod jakim występuje, czyli trądzik młodzieńczy, przez długi czas uważano, że to problem, który dotyczy jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania. W rzeczywistości może on dosięgnąć każdego – na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się wzrost przypadków trądziku u dorosłych po 25. roku życia.

Nie zapominajmy także o naszym stylu życia. Nieodpowiednia dieta, uboga w substancje odżywcze (jak chociażby kwasy Omega 3), niewłaściwa higiena snu czy po prostu – źle dobrana pielęgnacja mogą również nasilać objawy.

Jak objawia się trądzik na skórze? Może on przybierać różne formy, jak zmiany o charakterze niezapalnym, do których zalicza się zaskórniki otwarte i zamknięte. Zmiany w przypadku których na skórze utrzymuje się stan zapalny, potocznie nazywa się pryszczami lub krostami. Trądzik pozostawia po sobie również zmiany o charakterze pozapalnym. Można zaliczyć do nich blizny i przebarwienia po trądziku, których tematem zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk.

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. - Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym lub światłem LED, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. - mówi dr Marek Wasiluk.

- Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one uszkadzane. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych. W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji.

Co na przebarwienia po trądziku?

Decydując się na skorzystanie z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, zacznij od konsultacji ze specjalistą, który oceni stan Twojej skóry oraz jej indywidualne potrzeby. Na tej podstawie wybierze zabieg, który będzie dla Ciebie bezpieczny i przyniesie najlepsze efekty. Jak usunąć przebarwienia po trądziku? Aby ograniczyć ich widoczność i przywrócić skórze jednolity koloryt, warto poddać się laseroterapii. Na czym to polega?

Skierowana na zmiany barwnikowe wiązka światła powoduje uszkodzenie komórek i stymulację procesów regeneracyjnych. Dochodzi do pobudzenia produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Tą metodą można zlikwidować płytko położone zmiany i znacząco zredukować widoczność tych głębokich. Laserowe usuwanie przebarwień to popularny i bezpieczny zabieg, który trwa 20-30 min. Ilość sesji uzależniona jest od wielkości zmian oraz ich umiejscowienia. Dla optymalnych efektów wizyty w gabinecie odbywają się co 2-3 tygodnie. Początkowo przebarwienia ciemnieją, następnie złuszczają się, a skóra w tym miejscu ulega rozjaśnieniu.

Jak usunąć przebarwienia po trądziku?

Jakie jeszcze zabiegi zmniejszają widoczność potrądzikowych przebarwień? W ich terapii wykorzystywane jest także osocze bogatopłytkowe, które pozyskiwane jest wcześniej z krwi pacjenta. Podobnie jak w przypadku innych metod, jego wstrzyknięcie przynosi efekt w postaci stymulacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Na przebarwienia po trądziku stosuje się także peelingi chemiczne na bazie kwasu migdałowego, cytrynowego lub glikolowego. W efekcie ich działania dochodzi do odnowy naskórka, rozjaśnienia cery i jej przebudowy. Inną wykorzystywaną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa, będąca połączeniem zastosowania RF i mezoterapii mikroigłowej. Oddziaływanie fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej skutkuje ogrzaniem tkanek, a w rezultacie obkurczeniem włókien kolagenowych. Mikronakłuwanie z kolei pobudza regenerację skóry.

Co na przebarwienia po trądziku?

Nie wiesz, jak pozbyć się przebarwień po trądziku? Zdecyduj się na kurację przeciwtrądzikową pod okiem dermatologa, który zaproponuje Ci sprawdzone sposoby na ten problem. Już na etapie leczenia trądziku warto stosować takie leki, które nie wywołują zmian.

Jeżeli jednak już do nich dojdzie, warto zastosować preparaty na przebarwienia potrądzikowe, np. w formie toniku czy żelu zawierającego aloes. Walka z tym problem to nie tylko dobór odpowiednich preparatów, ale też korzystanie z metod z zakresu medycyny estetycznej.

Jak z jej zastosowaniem można pozbyć się przebarwień na twarzy po trądziku? Warto skorzystać z kwasów, laseroterapii czy mikrodermabrazji.

Kosmetyki na przebarwienia to substancje, którymi można wybielić czerwone plamy po pryszczach.

Krem na przebarwienia po trądziku

Na rynku dostępnych jest wiele kremów na przebarwienia po trądziku. Są to zwykle preparaty dostępne bez recepty. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie dobierzesz ich pod okiem dermatologa, możesz sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Takie substancje jak krem na przebarwienia po trądziku zawierają witaminę C, która zmniejsza ryzyko powstania nowych zmian barwnikowych. Kwas askorbinowy lekko złuszcza, a przy tym ogranicza syntezę melaniny, mającej wpływ na wystąpienie nowych przebarwień.

Taki krem znajdziesz w każdej aptece. Może on stanowić odpowiednie uzupełnienie kuracji retinolem, przyspieszającym proces tworzenia się nowych komórek.

Chcąc pozbyć się problemu, warto również sięgać po kremy zawierające kwas azelainowy. Takie preparaty działają rozjaśniająco na przebarwienia.

Maści na przebarwienia po trądziku

W aptece możesz kupić maść na przebarwienia po trądziku. Nie musisz posiadać przepisu od lekarza, ale warto mieć świadomość, że oprócz tego rodzaju preparatów bez recepty, dostępne są także maści na receptę.

Chcąc rozjaśnić przebarwienia, warto zadbać o to, by wybrany środek zawierał - oprócz wskazanej wcześniej witaminy C czy retinolu, również niacynamid.

Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.

Czytaj dalej...

Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.

Czytaj dalej...

Producent ZIAJA Wskazania skóra naczynkowa, skóra z przebarwieniami, skóra normalna Przeznaczenie dzień, szyja, dekolt, twarz Wiek 40-50 lat, 18-30 lat, 60 i wiecej lat, 50-60 lat, 30-40 lat Dla kogo kobieta, mężczyzna Pojemność ml 50 Symbol magazynowy 7570.

Czytaj dalej...

Ava White Skin Aktywny krem punktowy rozjaśniający przebarwienia zawiera substancje aktywne optyczny rozjaśniacz Lumisphere, inhibitor tyrozynazy obniżający poziom melaniny w skórze oraz witaminę C w nanosferach hamującą syntezę melaniny i rozjaśniającą cerę.

Czytaj dalej...