Co Oznacza Zaczerwienienie Wokół Pieprzyka - Przykłady i Zdjęcia

Wczesny czerniak – zdjęcia. Jak wygląda ten nowotwór?

Czerniak może rozwinąć się z nowego znamienia lub z takiego, które mamy na skórze od wielu lat, powstaje z tzw. komórek melanocytarnych. Może być zmianą barwnikową, ale też zmianą bezbarwnikową . Dlatego nie zawsze łatwo go zauważyć. Guzek może być umiejscowiony z głębi skóry albo objawiać się jak o zgrubienie. Początkowo czerniak rośnie płasko, następnie pionowo, tworząc z czasem przerzuty drogą naczyń chłonnych i krwionośnych.

Wyróżniamy kilka rodzajów czerniaka (różnią się wyglądem):

  • Postać powierzchowna (SSM – superficial spreading melanoma) – najczęstszy typ czerniaka (stanowi ok. 70% wszystkich przypadków). Wywodzi się na ogół z atypowych znamion barwnikowych. Jest to czerniak szerzący się powierzchownie, a na jego powierzchni można zauważyć guzki. Ma nierównomierne zabarwienie. Częściej rozwija się u ludzi młodych i w średnim wieku, szczególnie u kobiet. Lokalizacja to często nogi u kobiet oraz tułów u mężczyzn.
  • Postać guzkowa (NM – nodular melanoma) – najgroźniejszy typ czerniaka. Stanowi 10-20% przypadków. To ciemny guzek (bardzo rzadko zmiana bezbarwnikowa), który szybko rośnie (w ciągu tygodni lub miesięcy). Może krwawić. Rośnie pionowo, dlatego też szybko rozprzestrzenia się w głąb skóry. Najwięcej zachorowań dotyczy osób w wieku 40-60 lat, głównie mężczyzn.
  • Czerniak z plamy soczewicowatej (LMM – lentigo maligna melanoma) – stanowi 5-20% przypadków czerniaka. Występuje najczęściej u osób starszych i powstaje na twarzy lub szyi. Początkowo w obrębie zmiany soczewicowatej powstają niewielkie guzki. Zmiana wzrasta powoli.
  • Czerniak ALM (melanoma acro-lentiginosum, acrolentiginous melanoma) – czerniak umiejscowiony na dłoniach lub stopach (podeszwach), może zajmować obszar pod paznokciem (czerniak paznokcia). Jest to rzadki rodzaj czerniaka.

Jak wygląda wczesny czerniak? Sprawdź, czy twoje znamię przypomina to na zdjęciach

Czerniak to najgroźniejszy nowotwór skóry. Objawy czerniaka to zwykle szybko rosnące znamię z niewyraźnymi brzegami, o niejednolitym kolorze. Zmiana może krwawić i swędzieć. U kobiet czerniak rozwija się częściej na nogach, a u mężczyzn na tułowiu. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy osób z jasną karnacją, o jasnych oczach i włosach, a także rudych. Zobacz, jak wygląda wczesny czerniak na zdjęciach.

fot. Adobe Stock, Studio Romantic

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów oraz najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry. Z jego powodu co roku umiera ponad tysiąc Polaków. Wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie wyleczalny. Dlatego tak ważne jest przyglądanie się pieprzykom i badanie niepokojących zmian u dermatologa.

Spis treści:

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Nie każdy pieprzyk jest czerniakiem, jednak czerniak może mieć formę pieprzyka. Porównaj zdjęcia zwykłych znamion i typowych czerniaków. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie wiedzy na temat obserwacji i różnicowania zmian skórnych.

Umów się na wideodermatoskopowe badanie wszystkich znamion w jednym z naszych ośrodków:

  • Warszawa - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
  • Poznań - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
  • Wrocław - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
  • Kraków - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
  • Szczecin - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
  • Gdynia - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
  • Katowice - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków
  • Łódź - Wideodermatoskopia, badanie znamion i pieprzyków

Rak skóry – objawy

O ile inne nowotwory ciężko zobaczyć gołym okiem, z czerniakiem jest łatwiej. Każdy z nas może bacznie obserwować zmiany na swojej skórze i reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Istnieje kilka objawów raka skóry, których nie wolno ignorować. Oto kilka sytuacji, w których konieczna jest pilna wizyta u dermatologa:

  • Sprawdź symetrię pieprzyka. Czy obie połówki zmiany wyglądają tak samo? Zmiany spowodowane czerniakiem mogą wyglądać asymetrycznie, podczas gdy zwykłe pieprzyki są zazwyczaj symetryczne.
  • Nieregularne, rozmyte lub trudne do wskazania krawędzie są niepokojące.
  • Czerniak może mieć kilka kolorów – czarny, brązowy, czerwony i/lub niebieski. Zdrowe pieprzyki na ogół mają jeden kolor lub dwa, ale jest on zawsze równomiernie rozłożony.
  • Jeśli pieprzyk ma więcej niż 6 mm należy pokazać go lekarzowi. Jest to jednak dość ryzykowne kryterium, ponieważ zmiana rakowa może być też bardzo mała (poniżej 6 mm).
  • Jeśli pieprzyk zmienia się na przestrzeni lat (rozmiar, kształt, kolor, brzegi, faktura) należy się nim zainteresować. Zwykłe pieprzyki raczej się nie zmieniają. Zaniepokoić powinno również krwawienie.

Zaniepokoić powinien także ból w okolicy pieprzyka, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie w obrębie pieprzyka, obrzęk.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie raka skóry i podjęcie leczenia zwiększa szanse na wyzdrowienie. Warto więc minimum raz w miesiącu dokładnie oglądać całe swoje ciało, a w szczególności zmiany skórne i pieprzyki. Warto sięgnąć po lusterko, by spojrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Można też poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Jeśli wcześniej nie było danej zmiany, również należy pokazać ją lekarzowi.

  • Profilaktyka zdrowia
  • Porady
  • Zdrowie
  • Choroby
  • Profilaktyka i leczenie
  • Choroby skóry

Jak wygląda czerniak?

Dla profilaktyki raków skóry i czerniaka istotna jest samoobserwacja znamion występujących na powierzchni całego ciała. Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Jakie zmiany powinny wzbudzić zainteresowanie? Kiedy udać się do lekarza?

Dla pacjentów najprostszym sposobem różnicowania pieprzyków jest posługiwanie się kryteriami ABCDE (angielski akronim Asymetry, Border, Color, Diameter, Evolution), które zostały stworzone na Uniwersytecie Nowy Jork 35 lat temu. Kryteria te miały być prostym narzędziem w codziennej praktyce, łatwym do zapamiętania, wzbudzającym czujność zarówno pacjentów jak i lekarzy na cechy kliniczne wczesnego czerniaka. Tak się też stało.

Obejrzyj film i sprawdź jak obserwować się w domu!

Opierając się na własnym doświadczeniu w ocenie chorych, członkowie New York University School of Medicine Melanoma Cooperative Group stwierdzili, że asymetria wczesnej postaci czerniaka, nieregularność jej brzegów oraz różnorodność barw były ściśle związane z przekraczaniem przez nią średnicy 6 mm. Co nie zmienia faktu, że ta metoda pozwala wykryć i zróżnicować nieco mniejsze i wcześniejsze pod względem zaawansowania postaci czerniaka.

czerniak

czerniak

czerniak

czerniak

Reasumując każdy pieprzyk o asymetrycznych kształtach, nierównych brzegach, zmieniający kolor i/lub średnicę, nabrzmiały, podrażniony, krwawiący wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem specjalistą i wykonania badania dermatoskopowego.

Poza tym rozwojowi i zaostrzeniom trądziku różowatego sprzyjać mogą napoje i pokarmy powodujące zaczerwienie twarzy- gorąca herbata, napoje bogate w kofeinę , czerwone wino, dojrzewające sery, pikantne przyprawy.

Czytaj dalej...

Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.

Czytaj dalej...

Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków.

Czytaj dalej...

Zaburzenia hormonalne Jak wspomniano wcześniej, zaburzenia takie jak zespół policystycznych jajników PCOS mogą powodować nierównowagę hormonalną, co przekłada się na pojawienie się wyprysków na brodzie.

Czytaj dalej...