Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Twoja prywatność jest dla nas ważna

Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:

  • obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
  • analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
  • marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
  • udostępniania funkcji mediów społecznościowych.

Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.

Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.

Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.

Łupież, a wypadanie włosów – wszystko co należy wiedzieć

Łupież, a wypadanie włosów to bardzo często powiązany problem. Osoby zmagające się z łupieżem bardzo często skarżą się na zwiększone wypadanie włosów i ogólne pogorszenie ich kondycji. Czy łupież powoduje wypadanie włosów? Dlaczego łupież i problemy ze skórą głowy mają pływ na wzmożone wypadanie włosów?

Łupież, a wypadanie włosów – obydwa problemy nie zawsze są ze sobą kojarzone, jednak jeden ma zasadniczo wpływ na drugi. Łupież, jako choroba, ma kilka etapów, charakteryzujących się nasileniem objawów. W jednej z ostatnich faz, charakterystycznym objawem jest wręcz patologiczne wypadanie włosów. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy łupieży – tłusty i suchy – ten drugi mocniej przyczynia się do utraty włosów. Patologicznie łuszczący się naskórek na skalpie, osłabia i wysusza skórę głowy – dochodzi wtedy do zaburzenia dostarczania składników odżywczych do włosa. Również cebulki się przesuszają, przez co słabiej umocowanie są w skórze głowy i częściej wypadają. Ponadto łupież zaburza naturalne fazy wzrostu włosów. Jak dokładnie choroby skóry głowy zaburzają etapy wzrostu włosa?

WYBIERZ DELPOS
WSPOMAGANIE NA WYPADANIE WŁOSÓW PODCZAS ŁUPIEŻU KUP TERAZ

Łupież, a także wypadanie włosów, mogą być skutecznie leczone za pomocą wielu sposobów. Niektórzy na nadmierne łysienie rekomendują domowe sposoby- maseczki, zmianę stylu życia i diety. Jeżeli jednak zależy nam na szybkich efektach domowe sposoby na wypadanie włosów mogą nie być wystarczające. Warto wówczas wprowadzić odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy. Przydatne okażą się szampony, maski, czy, zapobiegawczo, wcierki do włosów.

Ważne jednak, aby kosmetyki, które wybieramy miały naturalny skład, ponieważ sztuczne składniki mogą podrażniać przesuszoną skórę głowy, a nawet wywoływać alergię. Na łupież naturalne składniki aktywne są najskuteczniejsze.

Reasumując, jako że łupież i wypadanie włosów często idą w parze, dochodzi do przestawienia i skrócenia naturalnych faz wzrostu włosa. Aby pozbyć się problemu nadmiernego wypadania włosów, należy działać na wielu poziomach – pomocna okaże się choćby zmiana diety, stylu życia, czy zastosowanie domowych sposobów. Podstawą pielęgnacji powinny jednak stać się dermokosmetyki o naturalnym składzie – takie produkty są najskuteczniejsze oraz nie podrażniają skóry głowy.

Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Choroby włosów – co nowego?, Dermatologia –co nowego?, Tom 1, Wydawnictw Cornatis, Wrocław, 2009
2. Sekita-Pilch M., Zielińska K., Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej, Mikrokamera w roli głównej, Kosmetologia Estetyczna, 2015
3. Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015

Przyczyny łupieżu

Łupież jest nieszkodliwym i przewlekłym stanem, który pojawia się, gdy skóra głowy staje się sucha lub tłusta, w rezultacie we włosach lub nawet na ramionach będą gromadzić się białe płatki martwej skóry.

Nawet jeśli łupież jest nieszkodliwy, problem ten może być dla niektórych kłopotliwy. Łupież pojawia się zwykle w wieku od 10 do 20 lat, dotyka również do 40% osób w wieku około 30 lat. Wypadanie włosów z powodu łupieżu nie jest czymś powszechnym, ale jest możliwe zwłaszcza w najgorszych przypadkach lub w połączeniu z innymi chorobami lub problemami z włosami.

Złuszczanie martwych komórek skóry jest zwykłą czynnością, ponieważ komórki skóry głowy są tworzone w sposób ciągły. Jednak komórki skóry z łupieżem złuszczają się szybciej niż zwykle. Ponadto, jeśli skóra głowy jest tłusta, komórki skóry połączą się ze sobą i będą wyglądać jak białe płatki.

Łupież może być spowodowany kilkoma przyczynami, takimi jak suchość skóry, wrażliwość na produkty do włosów i problemy skórne, takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub egzema. Przerost drożdży na skórze może również powodować łupież. Istnieje wiele przyczyn tego przerostu, na przykład może to być spowodowane hormonami lub stresem. Może się to również zdarzyć z powodu zbyt dużej ilości sebum w skórze głowy i problemów z układem odpornościowym.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?


Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...

Niestety, nie jest możliwe całkowite wyleczenie, jednak obecnie dostępne metody leczenia, o ile są systematycznie przestrzegane, pozwalają na zahamowanie łysienia, a tym samym poprawę wyglądu i samopoczucia.

Czytaj dalej...

Najmniejszą z nich jest kwas ultramałocząsteczkowy UMLW Ultra Low Molecular Weight , jest jednak dosyć drogim składnikiem i umieszczenie go w produkcie zazwyczaj idzie w parze z użyciem technologii liposomów.

Czytaj dalej...

Ten rodzaj łupieżu, tak naprawdę wcale nie wygląda jak prawdziwy pospolity łupież, objawy tego łupieżu, to obecność białych i suchych płatków na ubraniach, natomiast łupież łojotokowy , to małe żółte i do tego tłuste kuleczki lub łuski.

Czytaj dalej...