Czy spirytus pomaga na pryszcze?

Jak zatem należy postępować? Co podawać maluchowi?

Zdecydowanie lepiej jest podawać dzieciom domowe syropy na katar i kaszel niż kupne z apteki. Często zawierają one duże ilości cukru, a oprócz tego nie dostarczają wielu składników odżywczych. Jeśli objawy się pogorszą, należy z maluchem udać się do pediatry i sprawdzić, czy infekcja nie objęła dolnych dróg oddechowych.

Przeziębienie zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni. W tym czasie z dnia na dzień objawy infekcji powinny się zmniejszać. Jeśli maluch nie gorączkuje, można z nim wychodzić na zewnątrz – zimne powietrze obkurcza śluzówkę i pomaga pozbywać się kataru. Warto też zadbać o utrzymanie prawidłowej temperatury powietrza w mieszkaniu. 18-20 stopni to temperatura optymalna, by nie przegrzewać organizmu. W sezonie grzewczym sprawdzają się nakładki na kaloryfer, które pozwalają nawilżyć powietrze w pokoju i nie wysuszają śluzówki.

Czytaj też:
Co jeść jesienią? Te grupy produktów uwzględnij w menu Czytaj też:
Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj

Spirytus salicylowy - przeciwwskazania i działania niepożądane

Spirytus salicylowy zawiera kwas salicylowy, który ma umiarkowane działanie drażniące i u osób, które mają uczulenie na salicylany może powodować wystąpienie miejscowego zapalenia kontaktowego skóry.

Z powodu zawartości alkoholu, częste stosowanie może powodować podrażnienie i nadmierne wysuszenie skóry.

Ze względu na zawartość kwasu salicylowego unikać kontaktu z błonami śluzowymi. Nie należy stosować leku na otwarte rany i duże powierzchnie skóry ze względu na wchłanianie etanolu i możliwość wystąpienia objawów zatrucia kwasem salicylowym.

Spirytusu salicylowego nie należy stosować u osób nadwrażliwych na salicylany ani u niemowląt i małych dzieci. Od kilku lat nie stosuje się go już u niemowląt do pielęgnacji kikuta pępowiny - przecieranie pępka spirytusem, jak wykazały badania, opóźnia gojenie się rany i odpadanie kikuta.

Zastosowanie na większe powierzchnie ciała lub przypadkowe wypicie powoduje obniżenie zdolności obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przebarwienie po odkażaniu spirytusem salicylowym

Mam 24 lata. Kilka tygodni temu odkażałem pryszcze na czole spirytusem salicylowym. Została mi "pamiątka" w postaci delikatnej cienkiej smugi na skórze czoła (inny koloryt - przebarwienie). Czy istnieje sposób na pozbycie się powstałego w ten sposób przebarwienia? Dodam, że mam ciemniejszą karnację i wcześniej nie było w tym miejscu żadnych przebarwień i nie były wykonywane zabiegi kosmetyczne itp.

dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: W pierwszym etapie należy skórę natłuszczać oraz chronić przed słońcem. Jeśli plama nie zniknie samoistnie, należy rozważyć leczenie dermatologiczne, np. peelingi chemiczne, preparaty na przebarwienia.

Czym są plastry na pryszcze? Dlaczego je stosujemy?

Plastry na pryszcze to niewielkie plasterki, często w okrągłym kształcie, które służą do leczenia i maskowania niedoskonałości. Przeważnie wykonane są z folii poliuretanowej, nieprzezroczystej, cienkiej tkaniny lub papieru. Od środka pokryte są odpowiednim dla skóry klejem. Jednak najważniejsze są składniki aktywne, którymi jest plasterek nasączony. W zależności od wyboru produktu są to substancje antybakteryjne, wysuszające, przeciwzapalne lub łagodzące stan zapalny. Plastry na trądzik i inne zmiany skórne są niemal niewyczuwalne na skórze. Niektóre z nich można z powodzeniem dodatkowo przykryć makijażem.

Dlaczego je stosujemy? Pierwsze co przychodzi nam do głowy to to, że te specjalne naklejki skracają czas gojenia się skóry, na której pojawiły się pryszcze. Druga myśl jest zgoła odmienna od tej pierwszej, ponieważ wielu osobom zależy na tym, aby w jakiś sposób zamaskować nieraz duże i widoczne wypryski, których się wstydzimy i nieraz mogą obniżać nasze poczucie pewności siebie.

Warto wspomnieć również o tym, że plasterki stosuje się również po to, aby zapewnić jak najbardziej sterylne warunki leczenia zmian. Naklejki ograniczają dostęp bakterii i wszelkich innych zanieczyszczeń do gojącej się zmiany. Taki sposób na ochronę naruszonego naskórka przyspiesza procesy regeneracyjne, zapobiega często mimowolnemu dotykaniu skóry ze zmianami, rozdrapywaniu i wyciskaniu pryszczy.

Plasterki nie tylko są wygodne w użyciu, ale również skuteczne w działaniu antybakteryjnym, estetyczne, czasem podobne do odcienia skóry, więc prawie niewidoczne. Ostatnio na rynku pojawiły się również naklejki na pryszcze w kształcie gwiazdek, które wyglądają uroczo, jednak nadal spełniają swoją pielęgnacyjną rolę. Taki zabawny akcent na twarzy spodoba się osobom, które lubią się wyróżniać i zaskakiwać wyglądem. Przyzwyczailiśmy się już do widoku taśm na twarzy, które wykorzystuje się w takim zabiegu jak taping twarzy, więc naklejki na pryszcze gwiazdki nie powinny nikogo dziwić.

ototoksyczność, czyli szkodliwe działanie na narząd słuchu - skutkiem może być trwałe lub przejściowe uszkodzenie tego narządu, a nawet utrata słuchu, na którą narażeni są zwłaszcza pacjenci z zaburzeniami czynności nerek;.

Czytaj dalej...

Do walki z trądzikiem używa się past do zębów białego koloru, w których składzie znajdują się nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym np.

Czytaj dalej...

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez specjalistów z Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii - autorów publikacji Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku , wyprysk potnicowy jest swędzącą wysypką kontaktową pojawiającą się.

Czytaj dalej...

Działanie antybakteryjne Dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, sok z cytryny może być używany do walki z trądzikiem, pomagając redukować liczbę bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków.

Czytaj dalej...