Czy spirytus pomaga na pryszcze?
Spirytus salicylowy - właściwości lecznicze i zastosowanie
Spirytus salicylowy służy do odkażania skóry i dezynfekcji ran – ale nie tylko. Właściwości spirytusu salicylowego są na tyle bogate, że znalazł on zastosowanie między innymi w lecznictwie i kosmetyce. Do czego przydaje się spirytus salicylowy i dlaczego warto mieć go w domu?
Spis treści
Spirytus salicylowy to dwuprocentowy roztwór kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie. 100 g spirytusu salicylowego zawiera 2 g kwasu salicylowego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, oraz 30 proc. wody i 68 proc. etanolu, który jest jego głównym składnikiem.¹
Alkohol etylowy działa niezbyt silnie przeciwbakteryjnie, ale dość skutecznie w odpowiednich stężeniach, bakteriobójczo na większość często spotykanych bakterii chorobotwórczych.¹ Spirytus salicylowy ma wiele właściwości, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie, a także kosmetyce. Jego lecznicze działanie nie ogranicza się tylko do dezynfekcji ran.
Pryszcze trzeba zdezynfekować spirytusem
To kolejny „wysuszający” mit do obalenia. Pewna grupa osób wierzy, że po wyciśnięciu krostki trzeba przemyć ją alkoholem w postaci perfum, spirytusu lub toniku. Inni próbują tak zwalczać dopiero co powstałe pryszcze. Tym samym czynią na swojej skórze ogromne szkody. Alkohol posiada silne właściwości wysuszające, dlatego pogarsza kondycję cery i spowalnia gojenie się blizn. Rany po krostkach powinny być dobrze nawilżone - dzięki temu poprawi się elastyczność skóry, która będzie mogła lepiej dopasować się do zmienionej faktury danego miejsca. Alkohol w każdej postaci hamuje ten proces.
Trądzik jako choroba jest wywoływany przez zmiany hormonalne, a nie bezpośrednio przez bakterie. Leczenie skóry musi odbywać się najpierw od wewnątrz, a dopiero później można wspomagać się delikatnymi preparatami oczyszczającymi. Niestety antybakteryjne linie kosmetyków dla młodzieży wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nastolatków i ich rodziców. Rano żel antybakteryjny na bazie mydła, potem krem matujący, na noc antybakteryjny scrub i emulsja z alkoholem - dla trądzikowej skóry nie ma nic gorszego niż takie połączenie. Gruczoły otrzymują sygnał o nadmiernym wysuszeniu i zaczynają pracować jeszcze mocniej. Myjący żel do twarzy w 20 sekund nie przedostanie się do skóry właściwej, ale za to złuszczy naskórek do granic możliwości. W najgorszym wypadku takie metody przesłonią dobre działanie leczenia hormonalnego.
Czym są plastry na pryszcze? Dlaczego je stosujemy?
Plastry na pryszcze to niewielkie plasterki, często w okrągłym kształcie, które służą do leczenia i maskowania niedoskonałości. Przeważnie wykonane są z folii poliuretanowej, nieprzezroczystej, cienkiej tkaniny lub papieru. Od środka pokryte są odpowiednim dla skóry klejem. Jednak najważniejsze są składniki aktywne, którymi jest plasterek nasączony. W zależności od wyboru produktu są to substancje antybakteryjne, wysuszające, przeciwzapalne lub łagodzące stan zapalny. Plastry na trądzik i inne zmiany skórne są niemal niewyczuwalne na skórze. Niektóre z nich można z powodzeniem dodatkowo przykryć makijażem.
Dlaczego je stosujemy? Pierwsze co przychodzi nam do głowy to to, że te specjalne naklejki skracają czas gojenia się skóry, na której pojawiły się pryszcze. Druga myśl jest zgoła odmienna od tej pierwszej, ponieważ wielu osobom zależy na tym, aby w jakiś sposób zamaskować nieraz duże i widoczne wypryski, których się wstydzimy i nieraz mogą obniżać nasze poczucie pewności siebie.
Warto wspomnieć również o tym, że plasterki stosuje się również po to, aby zapewnić jak najbardziej sterylne warunki leczenia zmian. Naklejki ograniczają dostęp bakterii i wszelkich innych zanieczyszczeń do gojącej się zmiany. Taki sposób na ochronę naruszonego naskórka przyspiesza procesy regeneracyjne, zapobiega często mimowolnemu dotykaniu skóry ze zmianami, rozdrapywaniu i wyciskaniu pryszczy.
Plasterki nie tylko są wygodne w użyciu, ale również skuteczne w działaniu antybakteryjnym, estetyczne, czasem podobne do odcienia skóry, więc prawie niewidoczne. Ostatnio na rynku pojawiły się również naklejki na pryszcze w kształcie gwiazdek, które wyglądają uroczo, jednak nadal spełniają swoją pielęgnacyjną rolę. Taki zabawny akcent na twarzy spodoba się osobom, które lubią się wyróżniać i zaskakiwać wyglądem. Przyzwyczailiśmy się już do widoku taśm na twarzy, które wykorzystuje się w takim zabiegu jak taping twarzy, więc naklejki na pryszcze gwiazdki nie powinny nikogo dziwić.
Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
