Czy pasta cynkowa pomaga na pryszcze? Odkrywamy prawdę o skuteczności tego środka

Czy pasta cynkowa pomaga na pryszcze

Można spotkać się z opinią, że pasta do zębów pomaga w walce z pryszczami. Jak ją stosować, żeby sobie nie zaszkodzić?

Osoby na co dzień zmagające się z nieestetycznymi zmianami skórnymi sięgają po różne, często niekonwencjonalne środki. Jednym z takich pomysłów jest nakładanie na pryszcze pasty do zębów. Zwolennicy tej metody zwracają uwagę na antybakteryjne, dezynfekujące i oczyszczające działanie pasty - jeżeli tak działa na zęby, to w podobny sposób może działać również na skórę. Inni zaś przekonani są o dodatkowym, przeciwzmarszczkowym działaniu pasty. Ma ona zmniejszać oznaki starzenia skóry i poprawiać jej ogólną kondycję.

Do walki z trądzikiem używa się past do zębów białego koloru, w których składzie znajdują się nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym (np. ekstrakt z zielonej herbaty czy szałwii). Unikać należy natomiast past zawierających barwniki syntetyczne (pasty z kolorowymi drobinkami), dodatkami smakowymi i tych o żelowej konsystencji.

 fot. Polki.pl

Maść cynkowa - składniki

Maść cynkowa zawiera w sobie substancję czynną o nazwie tlenek cynku (zinci oxydi). Związek ten jest również częstym składnikiem różnego typu pudrów, kremów do opalania oraz zasypek dla dzieci.

Stężenie tlenku cynku w maści cynkowej wynosi zwykle 10 proc, co oznacza, że w 100 gramach maści, znajduje się 10 g tego związku. Substancją pomocniczą jest wazelina hydrofilowa. Zawiera ona wazelinę białą, wosk biały, cholesterol oraz alkohol stearylowy.

W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiła się też maść cynkowa z kwasem salicylowym. Jego dodatek sprawia, że preparat wykazuje jeszcze mocniejsze działanie ściągające oraz wysuszające, za które jest ceniony. W aptekach znaleźć można również pastę cynkową, która staje się coraz popularniejszym wyborem pacjentów. W preparacie tego typu stężenie tlenku cynku jest znacznie wyższe niż w tradycyjnej maści cynkowej i wynosi aż 25 proc. Konsystencja pasty jest bardzo gęsta, przez co trudno jest ją rozsmarować. W związku z tym jest przeznaczona do stosowania punktowego.

Na co pomaga maść cynkowa?

Ten niepozorny preparat, jakim jest maść cynkowa, ma zaskakująco szerokie zastosowanie. Może nam ona pomóc w poradzeniu sobie z bardzo wieloma problemami skórnymi, a jej korzystne działanie często można zauważyć już po pierwszym dniu stosowania. Ma ona działanie:

  • wysuszające,
  • ściągające,
  • przeciwświądowe,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • antyseptyczne,
  • odkażające,
  • przyspieszające gojenie,
  • ochronne,
  • matujące,
  • fotoprotekcyjne (blokuje promieniowanie UV).

Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, maść cynkowa jest jednym z najlepszych preparatów, które pomagają radzić sobie z problemami skórnymi. Nie bez powodu jest tak często stosowana na opryszczkę i trądzik, choć świetnie sprawdza się także w leczeniu ropnych wyprysków o innym podłożu. Co więcej, wiele osób korzystających z właściwości maści cynkowej, uważa, iż sprawdza się ona znacznie lepiej niż droższe preparaty znanych producentów.

Spora grupa użytkowników ceni maść cynkową za działanie łagodzące podrażnienia skóry i przyspieszające proces gojenia jej otarć, odparzeń, czy nawet oparzeń.

Korzystając z preparatów do zastosowania w domu trudno osiągnąć idealną gładkość, ponieważ łatwo doprowadzić do sytuacji, w której włosy będą odrastały partiami w różnym czasie a skóra będzie szorstka od odrastających włosków.

Czytaj dalej...

Trądzik , bolące podskórne gule, które nijak nie chcą wyjść na zewnątrz, nawracające ropne stany zapalne skóry, wągry - oto cała lista nieprzyjaciół, którzy zaczynają nam towarzyszyć od momentu dojrzewania i bardzo często zostają z nami przez większość życia.

Czytaj dalej...

To niestety kosztowny zabieg, dlatego do wypróbowania są też domowe sposoby na wybielenie zębów pasty wybielające, nakładki na zęby, oraz zastosowanie naturalnych produktów spożywczych jak olej kokosowy.

Czytaj dalej...

Depilacja dla większości kobiet jest przykrym obowiązkiem - podrażnienia po goleniu, zapalenia mieszków włosowych, wrastanie włosków, swędzenie, to tylko niektóre z najczęstszych problemów po depilacji.

Czytaj dalej...