Czy można całkowicie wyleczyć trądzik?

Trądzik nasilony kosmetycznymi "zapychaczami" i substancjami drażniącymi

parafina, wazelina, woski, silikony, polimery, promotory wchłaniania (alkohol, glikole), nadmiar substancji konserwujących i zapachowych zawartych w kremach, maściach, żelach, podkładach, nadmiar kwasów, lub nawet za wysokie stężenia cudownych substancji.

Ja wiem. babcia całe życie stosowała krem Nivea i nic jej nie było. Ale bardzo proszę (błagam!) osoby z problematyczną skórą o nieużywanie produktów z parafiną i jej pochodnymi, wazeliną, woskami, lanoliną, olejami mineralnymi, silikonami i glikolem propylenowym!

Tak samo jak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, tak nie można się krzywdzić racjonalizacją w stylu: "nie znam się na składach". Zapewniam - wszystko można znaleźć w internecie. Wystarczy wpisać niezrozumiałą nazwę chemiczną i voila! Alternatywnie, można napisać do mnie - Waszej Siostry w Udręce.

To teraz powiem jeszcze czemu tak bardzo nie lubię wazeliny, parafiny i silikonów w kosmetykach. Popularna - i trochę myląca - odpowiedź to: "bo skóra nie oddycha". Od oddychania mamy oczywiście płuca, natomiast chodzi tu o kontakt tlenu z naszą skórą i równowagę bytujących na niej bakterii fizjologicznych. Kiedy skóra jest pokryta sztucznym filmem ochronnym z wyżej wymienionych składników, to dochodzi do nagromadzenia się bakterii beztlenowych, które zaostrzają stany zapalne, grudki i krostki. Zaburza się też naturalny proces keratynizacji naskórka – martwe komórki z warstwy rogowej nie mogą naturalnie odpaść, dając miejsce nowym, tylko zalegają i dochodzi do powstania zaskórników. Nawet jeśli posiadasz lekki krem, na potencjalnie bezpiecznych olejach, to nadużywanie go i smarowanie się grubą warstwą da ten sam efekt. Minimalizm to podstawa. Cienka warstwa jednego kremu lepiej się sprawdzi niż nakładanie na tą biedną skórę na raz: serum, kremu, kremu z filtrem i podkładu w płynie. A już na pewno nie polecam nakładania na skórę trądzikową czystego oleju lub masła - jakiegokolwiek!

Co na trądzik?

Kosmetyki na trądzik odgrywają znaczącą rolę w jego leczeniu. Tabletki na trądzik przepisane przez lekarza pomogą Ci w pozbyciu się wyprysków.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Jak pozbyć się trądziku? Ogromna część leczenia to odpowiednia pielęgnacja skóry, stosowana konsekwentnie i przez dłuższy okres.

Mycie skóry trądzikowej

Twarz myj dwa razy dziennie, stosując kosmetyki do skóry trądzikowej o pH 5-7. Myj ją dłońmi, nie używaj myjek ani innych urządzeń, które mogą dodatkowo podrażnić Twoją skórę. Codzienne mycie pozwoli usunąć sebum, pot, złuszczony naskórek i makijaż.

Krem na trądzik

Skóra trądzikowa, pomimo tego, że jest tłusta, wymaga nawilżania. Nakładanie produktów wysuszających np. zawierających alkohol na całą twarz tylko zwiększy ilość wyprysków.

Dostępnych jest bardzo wiele preparatów przeznaczonych specjalnie do nawilżania skóry trądzikowej. Kremy na trądzik nie powinny być tłuste, gdyż mogą zapychać pory. Sprawdź, czy konkretne substancje zapachowe, konserwanty lub emulgatory nie nasilają Twoich objawów.

W kosmetykach pielęgnacyjnych szukaj kwasów AHA i BHA, kwasu glikolowego, mlekowego, azelainowego i salicylowego. Składniki te działają przeciwzaskórnikowo i delikatnie złuszczają naskórek.

Stosuj filtry UV SPF 30+ - zmniejszysz w ten sposób ryzyko pojawianie się przebarwień potrądzikowych. Filtry przeciwsłoneczne są niezbędne w przypadku stosowania niektórych leków czy kosmetyków na trądzik pospolity.

Makijaż przy cerze trądzikowej

Możesz stosować makijaż, jednak dobór odpowiednich produktów jest szczególnie ważny. Pudry, podkłady i korektory nie mogą mieć działania komedogennego. Ważne jest dokładne zmywanie makijażu. Nie możesz też zapominać o regularnym myciu i dezynfekcji gąbek i pędzli.

Nadmierne przesuszanie skóry, częste peelingi i agresywne traktowanie osłabiają warstwę hydrolipidową i zaburzają mikrobiom.

Skóry tłuste i mieszane tak jak inne potrzebują odżywienia i nawilżenia. Może nie w takich ilościach jak suche, ale nie można o tym zapominać! Co innego odwodniona skóra, a co innego z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych.

Ekstremalnie ważną rzeczą jest dbanie o warstwę hydrolipidową, nasz naturalny płaszcz ochronny. Każde zaburzenie (np. przy agresywnym demakijażu) funduje nam bunt skóry, która robi się zaogniona, przetłuszczona, a wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie okropnym wypryskom. Unikajmy jak ognia alkoholu wysoko w składzie (alcohol denat., ethanol, alcohol), glikolu propylenowego, który podrażnia gruczoły łojowe i uwaga także na kwasy! Kwasy stosujmy z rozwagą i tylko wtedy jeśli mamy dobrze nawilżoną skórę. pH kosmetyku do codziennego stosowania jest niezwykle istotne! Jeśli jest niższe niż 4,5 - wzmocnimy tym sposobem łojotok i stan zapalny. Dlatego rozważnie, błagam rozważnie! I najlepiej stosować kwasy PHA (glukonolakton, kwas laktobionowy) oraz kwas azelainowy, traneksamowy, a nie agresywne kwasy AHA, czy BHA - te jedynie pod okiem specjalisty.

I te nieszczęsne peelingi!
Ja wiem, że na wielu portalach, reklamach wszyscy piszą, że jeśli masz problem z zaskórnikami, to trzeba wykonywać peelingi przynajmniej raz w tygodniu albo (o zgrozo) częściej! Kochani! Nie bez powodu nasza skóra jest tak skonstruowana, aby produkować warstwę hydrolipidową jednolicie połączoną z warstwą rogową naskórka! Do tego dochodzi przecież utrzymujący się na skórze fizjologiczny mikrobiom, który chroni nas przed patogenami. Zaburzając prawidłowe funkcjonowanie skóry częstymi peelingami, narażamy się na odwodnienie skóry, wzmożony stan zapalny, nadmierną keratynizację i łojotok. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj. Odpadają również wszelkie szczoteczki, gąbeczki, waciki i ściereczki do oczyszczania skóry.

Uporczywy trądzik

Trądzik jest to choroba skóry, a dokładniej gruczołów łojowych, jest on schorzeniem przewlekłym. Dlatego wbrew pozorom może występować niezależnie od wieku. Może pojawiać się w wyniku zaburzeń hormonalnych lub skłonności genetycznych. Ale nie bez znaczenia na powstawanie trądziku ma również styl życia, który prowadzimy. Niewłaściwa higiena, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta (pełna żywności przetworzonej), stosowanie ostrych przypraw, a nawet jedzenie dużych ilości czekolady – wszystko to może wzmagać występowanie trądziku na twarzy. Niestety trądzik jest chorobą, która może nawet powodować ból (ropne krosty), ale także być źródłem zawstydzenia i blokady w kontaktach międzyludzkich. Nieleczony trądzik może w konsekwencji doprowadzić do pojawienia się szpecących blizn.

Oczywiście! Nie ukrywamy, że leczenie trądziku jest wyzwaniem i często wymaga czasu, wyrzeczeń i cierpliwości ze strony pacjenta, ale równocześnie często daje doskonałe rezultaty. Aby wyleczyć trądzik, potrzebny będzie odpowiednio przemyślany i przygotowany plan oraz współpraca pacjenta z lekarzem. Co więcej, rozpoczęcie szybkiego leczenia trądziku będzie nie tylko korzystne pod względem późniejszych rezultatów, ale i zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych blizn lub przebarwień.

Kiedy trądzik ma łagodną postać, często wystarczą preparaty do stosowania miejscowego, jednakże czasem to za mało. Leczenie skojarzone będzie jedną z lepszych metod pozwalających pozbyć się trądziku. W terapii należy zatem wprowadzić odpowiednie leki oraz zabiegi. Co więcej, również po zakończeniu terapii, warto stosować kurację podtrzymującą, aplikując odpowiednie kosmetyki przeciwłojotokowe lub złuszczające. W ten sposób nie dopuścimy do ponownego nawrotu trądziku.

W leczeniu trądziku dermatolog może zalecić stosowanie maści oraz preparatów przyjmowanych doustnie – antybiotyków lub izotretynoiny (pochodna witaminy A). Stosując je, pacjent musi mieć świadomość systematyczności – tylko takie podejście, wraz z odpowiednią pielęgnacją przyniesie oczekiwane rezultaty.

Początkowe objawy obejmują zwykle przejściowe przelotne zaczerwienienie na twarzy , które może wystąpić po spożyciu ciężkostrawnych potraw, alkoholu, ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Czytaj dalej...

To po nadkażonych bakteryjnie wykwitach najczęściej pozostają blizny potrądzikowe, które mogą być bardzo głębokie, jednak w łagodnej postaci trądziku młodzieńczego są one nieliczne lub w ogóle nie występują.

Czytaj dalej...

Dodatkowo, niektórzy stosują rumianek w celach rozjaśnienia naturalnego odcienia włosów można uzyskać efekt rozjaśnienia nawet do kilku tonów, o ile naturalny odcień nie jest zbyt ciemny od jasnego po średni blond.

Czytaj dalej...

W przypadku trądziku, skuteczne leczenie zwykle obejmuje regularne oczyszczanie skóry, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, unikanie czynników zaostrzających takich jak stres, niezdrowa dieta, brak snu oraz w niektórych przypadkach stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych.

Czytaj dalej...