Jak szybko pozbyć się trądziku - Skuteczne metody leczenia i porady
Jak pozbyć się trądziku – domowe sposoby na trądzik
Skóra trądzikowa wymaga odpowiedniego oczyszczania, tonizacji, nawilżania, a także stosowania właściwie dobranej diety. Problem z cerą wymaga rezygnacji ze spożycia m.in. tłustych i smażonych potraw, cukrów prostych, ostrych przypraw, mocnej kawy, alkoholu oraz słonych przekąsek.
Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej musi uwzględniać stosowanie delikatnych i jednocześnie skutecznych kosmetyków, których skład odpowiada potrzebom cery problematycznej. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny mieć naturalny skład, dzięki któremu możemy uniknąć zatykania porów skóry i występowania podrażnień. Warto zwrócić uwagę na obecność substancji o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym, a także antybakteryjnym. Kosmetyki do mycia i pielęgnacji cery trądzikowej nie mogą zawierać m.in. szkodliwych parabenów, SLS-ów, barwników, a także alkoholu, który jeszcze kilkanaście lat temu był polecany jako sposób na problemy z przetłuszczaniem się skóry.
Do walki z trądzikiem możemy wykorzystać nie tylko kosmetyki z apteki lub drogerii, ale także zioła i domowe maseczki. Zanim jednak przystąpimy do pielęgnacji cery, musimy przede wszystkim pamiętać o jej dokładnym oczyszczeniu. Jedynie oczyszczona skóra jest gotowa na zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu poprawę jej zdrowia i wyglądu.
Jednym z domowych sposobów na łagodną postać trądziku jest przemywanie skóry ziołami, które mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące podrażnienia. Do takich ziół zaliczamy m.in. korę dębu, koszyczek rumianku, miętę pieprzową, rozmaryn, tymianek. Zioła możemy stosować po oczyszczeniu skóry.
W przypadku trądziku doskonale sprawdza się także pielęgnacja sokiem z aloesu, który możemy pozyskać bezpośrednio z liści tej rośliny. To naturalny „eliksir” zdrowia skóry, który pozwala zadbać o jej odpowiednie nawilżenie oraz zapobiegać powstawaniu zaskórników i innych wykwitów. Świetnie na skórę trądzikową wpływa także olej migdałowy i olejek z drzewa herbacianego. Domową maseczkę na trądzik możemy szybko przygotować z płatków owsianych, odrobiny drożdży, miodu, oleju migdałowego i odrobiny olejku z drzewa herbacianego.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Polecane artykuły
Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?
Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?
Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?
Uczulenie na słońce (fotodermatoza) - przyczyny i charakterystyczne objawy. Jak złagodzić uczulenie na słońce?

Określ jaki rodzaj blizn potrądzikowych masz na twarzy
Blizny przerostowe, Blizny zanikowe czy przebarwienia?
Choć termin „blizny po trądziku” bywa używany do określenia różnego rodzaju pozostałości po wyleczonym trądziku, to tak naprawdę ma precyzyjne znaczenie.
Blizny są trwałymi uszkodzeniami skóry, które mogą powstawać na skórze po trądziku. Przebarwienia nie są trwałe, to czasowa zmiana pigmentacji skóry.
Niestety, jednocześnie można mieć obydwa rodzaje: zarówno przebarwienia, jak i blizny.
Istnieją blizny przerostowe (inaczej: bliznowiec lub keloid), w których następuje nadmierna produkcja tkanki łącznej i wznoszą się ponad poziom skóry. Mogą mieć one różne kształty i rozmiary.
Drugim rodzajem są blizny zanikowe (inaczej atroficzne), które powstają poniżej poziomu skóry i wyglądają jak zagłębienia. One też mają różne kształty i rozmiary, ale można je podzielić na 3 grupy:
- Rolling w kształcie litery U
- Icepick w kształcie litery V
- Boxcar o prostokątnym kształcie
Aby skutecznie usunąć blizny po trądziku, musisz skorzystać z profesjonalnych zabiegów u dermatologa (omawiamy je poniżej). Terapię blizn należy rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe.
Tymczasowe ślady po trądziku to czerwonawe i brunatne plamy, które czasem pozostają na skórze po wyleczeniu pryszczy.
Te brunatne dermatolodzy nazywają 'przebarwieniami pozapalnymi'. Zwykle znikają same po 3 do 6 miesiącach, ale ten proces można przyśpieszyć.
Czerwone przebarwienia są oznaką podrażnienia skóry i mogą całkowicie zniknąć już po kilkunastu dniach lub zamienić się w brunatne przebarwienia i pozostać na twarzy przez kilka miesięcy.
Wylecz trądzik
Zanim podejmiesz decyzję o usunięciu śladów i plam, musisz całkowicie wyleczyć trądzik. Dzięki temu Twoje wysiłki nie pójdą na marne.
Przyczyny powstawania trądziku u osób dorosłych
Trądzik u dorosłych najczęściej wywołują zaburzenia hormonalne. U kobiet wykwity skórne mogą pojawiać się np. przed menstruacją. I w tym przypadku na pojawienie się wykwitów skórnych ma wpływ długotrwały stres, który znacząco odbija się na kondycji skóry. Co więcej, trądzik u dorosłych związany jest także z popełnianymi podczas pielęgnacji skóry błędami i sięganiem po używki. Jego powstawaniu sprzyja np. palenie papierosów, które prowadzi również do znacznego przyśpieszenia procesów starzenia się skóry.
Każdy z rodzajów trądziku objawia się w nieco inny sposób, jednak możemy wyróżnić objawy ogólne, które wskazują na, to że mamy cerę trądzikową. Cera trądzikowa to cera problematyczna pod względem codziennej pielęgnacji, co ma związek z nadmiernym wydzielaniem sebum. Pierwszym objawem trądziku jest pojawienie się na skórze licznych zaskórników, w których obrębie mogą rozwijać się stany zapalne. Cera trądzikowa to cera tłusta, świecąca się i skłonna do podrażnień. Kolejnym objawem trądziku, który pojawia się na skutek zaniedbań w codziennej pielęgnacji skóry, np. stosowania tradycyjnych kosmetyków, które wywołują jej przesuszenie, jest pojawienie się zaczerwienienia i krost. Często są to wykwity ropne. Niezależnie od tego, ile mamy lat, powinniśmy zapomnieć o tradycyjnej pielęgnacji, zauważając zwiększającą się liczbę wykwitów na skórze twarzy, pleców i klatki piersiowej. Łagodną postać trądziku możemy pokonać, stosując domowe, sprawdzone sposoby na trądzik, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych postaci choroby, konieczne jest wsparcie lekarza dermatologa. Leczenie trądziku możemy wspomóc, decydując się na zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. W celu redukcji trądziku oraz pozostałych po nim blizn, stosuje się m.in. peeling chemiczny i laser frakcyjny.
