Czy trądzik można złapać od innej osoby
Leczenie trądziku różowatego
Jak leczyć trądzik różowaty? Cóż, terapia ma w tym przypadku indywidualny charakter i zależy od nasilenia objawów oraz stadium choroby. To długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, zaangażowania i sumienności. Leczenie obejmuje stosowanie środków farmakologicznych, pielęgnację oraz zmianę stylu życia i pewnych nawyków na zdrowsze. Skuteczny lek na trądzik to antybiotyk, najczęściej taki, jak:
- tetracyklina,
- klindamycyna,
- erytromycyna,
- metronidazol.
Leki te należy stosować miejscowo, bezpośrednio na skórę twarzy lub doustnie. Tabletki na trądzik współdziałają z maściami i żelami.
Maść na trądzik różowaty powinna zawierać:
- nadtlenek benzoilu,
- sulfacetamid,
- siarkę,
- kwas azelainowy.
Efekty terapii widoczne są po kilku miesiącach regularnego stosowania. Jeżeli mimo leczenia antybiotykami zmiany skórne nadal się utrzymują, lekarz może zaproponować leczenie izotretynoiną – pochodną witaminy A. Jest to wysoce skuteczny lek, jednak ma liczne skutki uboczne.
Osoby, które borykają się z uciążliwymi i dużymi zmianami, mogą zdecydować się na laserowe usuwanie trądziku różowatego. Wiązka światła obkurcza, zamyka i uszczelnia naczynka, dzięki czemu znika zaczerwienienie twarzy. Kliniki medycyny estetycznej mają w ofercie kilka typów laserów, które różnią się działaniem, jednak każdy z nich jest bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje uszkodzenia zdrowych tkanek. Stosowanie kwasów na trądzik różowaty nie jest zalecane, aby dodatkowo nie podrażnić skóry.
Zobacz także
Kaszak – czym jest, czym grozi i jak się go leczy?
Trądzik różowaty – czy jest zaraźliwy?
Wiele osób zastanawia się, czy trądzik różowaty jest zaraźliwy. Jak się okazuje: nie, nie jest. Oznacza to, że nie należy obawiać się kontaktu z chorą osobą. Pacjent z trądzikiem powinien jednak dbać o to, aby na dłoniach było możliwie jak najmniej bakterii, aby nie przenosić ich na twarz.
Zdarza się, że trądzik różowaty swędzi. Czasami można odczuwać też szczypanie, pieczenie i uczucie ściągania skóry. Najczęściej wszystkie te objawy dotyczą policzków, jednak nie pojawiają się jakoś regularnie. Zwykle występują one w okresie rumieniowo-naczyniowym choroby, który zwiastuje początek trądziku. Wówczas na twarzy mogą też pojawić się pajączki, czyli dobrze widoczne naczynia krwionośne. Uporczywe swędzenie może też wystąpić w okresie grudkowo-krostkowym choroby, kiedy na twarzy zaczynają widoczne zaczynają być pryszcze i grudki.
Typowe objawy towarzyszące jęczmieniowi – co powinno zaniepokoić
Jęczmień na oku to nic innego jak stan zapalny mieszka gruczołu łojowego lub włosa na brzegu powieki. Chociaż zazwyczaj jest to dolegliwość niegroźna, to jednak warto znać objawy, które mogą zwiastować jej rozwój.
Na początku zauważamy zaczerwienienie i opuchnięcie miejsca, które z czasem staje się bolesne. W kolejnym etapie zaczyna pojawiać się białawy lub żółtawy guzek , czyli właśnie jęczmień. Po kilku dniach rozbija się on, uwalniając ropy.
Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, to między innymi: silny ból , zaburzenia widzenia , początki zapalenia spojówek , wysoka gorączka , powiększenie węzłów chłonnych czy powtarzanie się jęczmienia . To wszystko może świadczyć o poważniejszej infekcji.
- Zaczerwienienie i opuchnięcie miejsca
- Wystąpienie białawego lub żółtawego guzka
- Silny ból
- Zaburzenia widzenia
- Wysoka gorączka
Warto pamiętać, że jęczmień jest zaraźliwy , dlatego należy zachować szczególną higienę i unikać dotykania oka rękami.
Trądzik różowaty- czy jest zaraźliwy i po jakie kosmetyki należy sięgnąć?
Wiedząc już, czym jest trądzik różowaty, czy jest zaraźliwy oraz w jaki sposób dochodzi do jego pojawienia się na skórze, z całą pewnością o wiele łatwiej jest dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji takiej skóry. Przede wszystkim powinny to być dermokosmetyki najwyższej jakości. Powinny zawierać jak najwięcej substancji aktywnych o pochodzeniu naturalnym. Nie tylko powinny to być preparaty służące do oczyszczania skóry, ale także odpowiednie kremy na dzień i na noc. Idealnym przykładem na całościową pielęgnację skóry jest zestaw Acnerose.
Warto zwrócić szczególną uwagę na skład. Na pewno powinny znaleźć się tam składniki, takie jak lanolina, olejek z mięty zielonej, olejek drzewa różanego. Wszystkie te składniki mają wyjątkowo pozytywny wpływ na skórę. Lanolina posiada właściwości silnie nawilżające i regenerujące, co przyczynia się do utrzymania odpowiedniego nawodnienia skóry. Olejek z mięty zielonej delikatnie oczyszcza skórę i odkaża ją. Olejek z drzewa różanego ma podobne działanie, a do tego przywraca skórze miękkość.
Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego na skórze pojawia się nagle trądzik różowaty, czy jest zaraźliwy i w jaki sposób można pielęgnować problematyczną skórę. Wdrążając odpowiednie kosmetyki o naturalnym składzie, z całą pewnością można odpowiednio zadbać o swoją skórę i dodatkowo przywrócić jej zdrowy wygląd.
Bibliografia
1. Powell F.C., Rosacea and the pilosebaceous follicle, 2014
2. Holmes A.D., Potential role of microorganisms in the pathogenesis of rosacea, 2013
3. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013
4. Samochocki Z, Bacz-Malinowska M, Zabielski S., Dwa przypadki trądziku różowatego, jako powikłanie po niekontrolowanym zewnętrznym stosowaniu sterydów, 1994

Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry
Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.
Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.
- alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
- nadmierne ilości kawy i herbaty
- pikantne oraz gorące potrawy.
Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.
