Czy trądzik różowaty da się wyleczyć?
Przyczyny trądziku różowatego
Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) jest chorobą skóry, którą zalicza się do tzw. "nerwic naczynioruchowych". Co to właściwie oznacza? Skóra pod wpływem różnych bodźców niezwykle łatwo ulega zaczerwienieniu. Jako główne przyczyny tego zjawiska lekarze wskazują czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Osoby, które zmagały się z łojotokowym zapaleniem skóry lub ostrą odmiana trądziku młodzieńczego są bardziej narażone na zachorowanie na trądzik różowaty. Charakterystyczny rumień pojawia się przede wszystkim na środkowej części twarzy, jak również na skórze głowy, szyi i dekoltu, a także w okolicy uszu. W przypadku kobiet największy wpływ na pojawienie się zmian skórnych mają wahania hormonów. Właśnie dlatego objawy choroby nasilają się w różnych fazach cyklu, w okresie ciąży i w trakcie menopauzy.
- długotrwały stres,
- spożywanie tłustych i ciężkostrawnych posiłków,
- spożywanie alkoholu,
- zbyt częsta ekspozycja na słońce,
- niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej,
- korzystanie z basenów z wodą chlorowaną oraz sauny,
- zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy, PCOS),
- zakażenie wirusem opryszczki wargowej (HSV),
- nadmiar witaminy B6 i B12,
- przyjmowanie leków obniżających poziom kwasu nikotynowego i cholesterolu,
- stosowanie na skórę twarzy zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych.
Leczeniem różnych dermatoz, w tym trądziku różowatego, zajmuje się ekspert od zdrowia skóry – dermatolog.
Autor
Polecane artykuły
Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?
Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?
Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?
Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?
Uczulenie na słońce (fotodermatoza) - przyczyny i charakterystyczne objawy. Jak złagodzić uczulenie na słońce?
Bezpłatna aplikacja VisiMed
Co to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty, błędnie określany też jako „trądzik różyczkowaty”, to przewlekła dermatoza, która pojawia się głównie na policzkach, czole, podbródku oraz nosie. Warto zaznaczyć, że trądzik różowaty dotyczy tylko dorosłych osób, chociaż pierwsze jego symptomy mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Nasilenie choroby i pierwsze prawdziwe objawy pojawiają się po ukończeniu 35. roku życia. Leczenie trądziku różowatego to długotrwały proces, na który składają się farmakoterapia i domowe sposoby.
Można wyróżnić cztery okresy (postaci) trądziku różowatego. Każdy z nich cechuje się innymi objawami.
- okres rumieniowo-naczyniowy – na twarzy pojawia się rumień, do tego dochodzi pieczenie, palenie, uczucie ściągnięcia skóry, widoczne stają się rozszerzone naczynka,
- okres grudkowo-krostkowy – pojawiają się w nim wykwity grudkowo-krostkowe, które lekko się złuszczają, w środkowej części twarzy zauważalny jest również rumień,
- okres z dominacją zmian przerostowych – można je zauważyć niemal wyłącznie u mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia, skóra staje się wówczas zgrubiała i ma nieregularną powierzchnię ze zmianami guzowatymi i blaszkami, z tendencją do zlewania się, czasem następuje też przerost i włóknienie gruczołów łojowych, zmiany występują na czole, policzkach, brodzie, uszach, a w ich obrębie często stwierdza się zapalenie mieszków włosowych,
- okres związany z powikłaniami ocznymi – jest to odmiana choroby, którą relatywnie ciężko jest rozpoznać, dochodzi w niej do zapalenia spojówek, brzegów powiek, a czasem też rogówki oraz tęczówki, doprowadza to do łzawienia, pieczenia, kłucia, swędzenia i przekrwienia oczu, światłowstrętu i uczucia istnienia ciała obcego w oku.
Odmiany trądzika różowatego, ich leczenie i przyczyny
Trądzik nie jest domeną jedynie nastolatków. Istnieje wiele jego odmian, będących przypadłością zarówno osób w okresie pokwitania, jak i osób dorosłych. Jedną z takich odmian jest trądzik różowaty, którego przyczyn należy szukać m.in. w zaburzeniach pracy naczyń krwionośnych.
Gdy na twarzy (zwłaszcza w centralnej części – w okolicach nosa, brody i czoła) często pojawia się rumień oraz widoczne, pękające naczynka, a do tego występują zmiany skórne w postaci wyprysków i zaskórników można mieć przypuszczenia, że to objawy trądziku różowatego, Początki bywają łagodne i mogą nie wzbudzać podejrzeń, jednak warto być czujnym i nie ignorować pierwszych symptomów. Nieleczony trądzik różowaty prowadzi do trwałych zmian skórnych, objawiających się w skrajnych przypadkach nawet wystąpieniem tak zwanej guzowatości nosa. Podpowiadamy, jak leczyć trądzik różowaty, jakie są jego przyczyny, jak dbać o wrażliwą skórę twarzy i jak wybrać krem na trądzik różowaty.
Trądzik różowaty – leczenie, objawy, dieta
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Charakterystycznymi jego objawami są zmiany skórne umiejscowione w centralnej części twarzy, jak również i rumień. Schorzenie dotyczy około 10% populacji, najczęściej kobiet. Jak wygląda leczenie trądziku różowatego? I jaka dieta sprawdzi się przy nim najlepiej? Odpowiadamy.
- Co to jest trądzik różowaty?
- Trądzik różowaty – objawy
- Przyczyny trądziku różowatego
- Leczenie trądziku różowatego
- Czym myć twarz przy trądziku różowatym? Pielęgnacja cery trądzikowej
- Co na trądzik różowaty sprawdzi się najlepiej? Domowe sposoby
- Trądzik różowaty – dieta
- Trądzik różowaty – czy jest zaraźliwy?
- Czy trądzik różowaty swędzi?