Zabieg laserowy na trądzik różowaty - Cena, Skuteczność i Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć

Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.

Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.

  • alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
  • nadmierne ilości kawy i herbaty
  • pikantne oraz gorące potrawy.

Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.

7 Zadbaj o pielęgnację skóry

Niektóre nawyki związane z pielęgnacją skóry wiążą się z trądzikiem różowatym, takie jak stosowanie pieniącego się środka czyszczącego, mycie twarzy 2 lub więcej razy dziennie, noszenie makijażu więcej niż 6 razy w tygodniu, używanie kosmetyków z salonów kosmetycznych oraz stosowanie narzędzi oczyszczających do cery więcej niż 4 razy w tygodniu 12 .

Wiele kosmetyków, zwłaszcza pieniących się środków czyszczących, zawiera drażniące składniki, takie jak laurylosiarczan sodu, które mogą podrażniać skórę i pozbawiać ją wilgoci 13 , więc być może to same produkty, a nie nawyki, potencjalnie odgrywają rolę w trądziku różowatym.

Tak czy inaczej, najlepiej unikać czyszczenia twarzy zbyt często i za pomocą silnych środków złuszczających czy narzędzi do oczyszczania skóry, takich jak oscylujące szczotki do twarzy. Warto też dawać cerze wolne od makijażu tak często, jak to możliwe. Stosowanie kremu przeciwsłonecznego, gdy wychodzimy na zewnątrz, wydaje się pomagać na trądzik różowaty, chociaż ponownie należy uważać na drażniące składniki.

9 Wypróbuj ziół

Według Zielarza Meilyra Jamesa, właściciela Herbal Clinic w Swansea w Walii, trądzik różowaty może być związany z problemami z układem nerwowym, układem hormonalnym, wątrobą lub jelitami. Leczenie w jego wydaniu polega na przeprowadzeniu pełnej oceny indywidualnej pacjenta, aby ustalić przyczynę i zająć się nią za pomocą odpowiednich ziół i diety.

Ogólnie rzecz biorąc, wspomaganie oczyszczania przez jelita jest skuteczne, ponieważ poprawia zdrowie mikrobiomu jelitowego, którego brak równowagi wiąże się z trądzikiem różowatym. W przypadku spowolnionej perystaltyki zaleca się następujący środek zaradczy:

Połącz równe części nalewek z przeczyszczającego szakłaku (Rhamnus cathartica, 1:3) i kopru włoskiego (Foeniculum vulgare, 1:3). Bierz 20 kropli w małej ilości wody wieczorem przez 2-3 dni, a następnie ponownie dokonaj oceny.

Powinno wystąpić uczucie całkowitego oczyszczenia po co najmniej 1 (do 3) wypróżnień dziennie. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć, przyjmując 1 lub 2 dodatkowe dawki w ciągu dnia po posiłku.

  • J Cosmet Dermatol, 2019, 18: 1686-92
  • Cutis, 2006, 77(1 Suppl): 11-6
  • Rosacea Review, Fall 2005. www.rosacea.org/rr/2005/fall/article_3.php
  • Dermatol Pract Concept, 2017, 7: 31-7
  • Adv Ther, 2021 Jan 28: doi: 10.1007/s12325-021-01624-x
  • J Am Acad Dermatol, 2016, 75: e113- 5
  • BMJ Open, 2015, 5: e007651
  • Cutis, 2005, 76: 135-41
  • Clin Exp Dermatol, 2005, 30: 632-5
  • Curr Eye Res, 2016, 41: 1274-1280
  • Rocz Akad Med Bialymst, 2005, 50 Suppl 1:49-53, Psychol Res Behav Manag, 2010, 3: 51-63
  • PLoS One, 2020, 15: e0231078, Arch Dermatol Res, 2020 Jun 27, doi: 10.1007/s00403-020-02095-w
  • J Clin Aesthet Dermatol, 2011, 4: 31-49
  • Int J Dermatol, 2006, 45: 857-61
  • Int J Dermatol, 2012, 51: 459-62

TOP10 produktów na trądzik różowaty

Oprócz specjalnie dobranej pielęgnacji należy stosować się do kilku zasad, które zapobiegną pogłębianiu się zmian. Przede wszystkim codzienna ochrona przeciwsłoneczna, unikanie produktów zawierających drażniące, rozgrzewające składniki np. alkohol, ostre przyprawy, unikanie pocierania twarzy oraz peelingów mechanicznych, ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi np. mróz, wiatr. Więcej o prawidłowej pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym przeczytasz również w naszym wpisie: Trądzik różowaty.

Poniżej stworzyliśmy listę TOP10 produktów do cery z trądzikiem różowatym, które pomogą stworzyć odpowiednią, codzienną pielęgnację.

Dermomedica Azelaic Cream

Krem terapeutyczny z kwasem azelainowym

W składzie znajduje się 5% kwas azelainowy, witamina E oraz heksylrezorcynol, co powoduje działanie rozjaśniające przebarwienia, redukujące zaskórniki oraz zmiany trądzikowe. Krem wykazuje właściwości bakteriostatyczne oraz optymalizujące wydzielanie sebum, delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka oraz wygładza strukturę skórną. Doskonale wpływa na skórę naczynkową oraz z trądzikiem różowatym, jak również z przebarwieniami i nierównomiernym kolorytem.

Azelaic Cream 235,00 zł

Dermomedica Azelaic Cream Krem terapeutyczny z kwasem azelainowym 60 ml KUP TERAZ
Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem

profil

Monika Leman
Fajny wpis! (137) Przydatny wpis (52) Nie podoba mi się (76)
Komentarze
43 komentarze

Świetne podsumowanie, oby takich więcej!

odpowiedz na komentarz schowaj odpowiedzi

Dziękujemy bardzo! Na naszym blogu mamy dostępnych kilka wpisów w stylu zestawień produktowych TOP10 - w różnych tematach pielęgnacyjnych. Serdecznie je polecamy!

odpowiedz na komentarz

Ostatnio czytałam o kwasie azelainowym i o tym, że dobrze działa na trądzik różowaty. Można osobno go gdzieś kupić?

odpowiedz na komentarz schowaj odpowiedzi

odpowiedz na komentarz schowaj odpowiedzi

Kwas kwasowi mi się wydaje ze też nie równy. Miałam rożne kremy z kwasem azelainowym, ale to chyba tez jest ważne co dodatkowo jest skomponowane w kremie na trądzik różowaty. Sama widziałam efekty wtedy, gdy miałam go razem z witaminą E, betainą, olejkiem z drzewa różanego, bisabololem czy olejem z glistnika. W takich mieszankach i konfiguracjach przynajmniej u mnie coś się dobrego działo.

Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia przy zbyt dużej mocy lasera.

Czytaj dalej...

Jednakże, ważne jest zauważenie, że efekty mikrodermabrazji mogą różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stan skóry, rodzaj zabiegu, a także regularność i jakość przeprowadzanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Jeżeli Twoim celem jest redukcja blizn potrądzikowych, największe korzyści odniesiesz wykonując mezoterapię osoczem bogatopłytkowym w seriach oraz łącząc ją z zabiegami laserowymi lub mikronakłuwaniem.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...