Zabieg laserowy na trądzik różowaty - Cena, Skuteczność i Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć
3 Miód manuka na trądzik rózowaty
Naturalna maseczka do aplikacji miejscowej, składająca się w 90% z miodu manuka klasy farmaceutycznej z Nowej Zelandii i 10% gliceryny znacznie poprawiła trądzik różowaty po 2 mies. w porównaniu do kremu kontrolnego 7 .
Ta postać witaminy B3 znajdująca się w mięsie, rybach i pszenicy i znana jako nikotynamid lub niacynamid jest obiecująca w miejscowym leczeniu trądziku różowatego 2 . Krem nawilżający z tym składnikiem poprawił barierę skóry i nawilżenie twarzy w pewnym badaniu na pacjentach z trądzikiem różowatym 8 , zaś w innym odnotowano poprawę w przypadku żelu zawierającego metabolit nikotynamidu 9 . Wypróbuj produkt Niacinamide Boost marki 100% Pure, który zawiera wyłącznie niacynamid i naturalnie nawilżający kwas hialuronowy.
1 Niektóre pokarmy i napoje mogą zaostrzać trądzik różowaty
Uważa się, że niektóre pokarmy i napoje zaostrzają trądzik różowaty. W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 400 pacjentów przez National Rosacea Society 78% uczestników zmieniło dietę z powodu trądziku różowatego, a 95% osób z tej grupy zaobserwowało późniejszą redukcję zaczerwienienia 3 . Typowe bodźce to m.in. gorąca kawa i herbata, alkohol, przyprawy, ostre sosy, pieprz cayenne i pokarmy zawierające aldehyd cynamonowy, takie jak pomidory, czekolada i cytrusy 4 .
Warto prowadzić dziennik żywieniowy, aby ustalić, czy istnieją powiązania między danymi pokarmami i napojami a objawami, a następnie sprawdzić, czy ich wyeliminowanie przyniesie poprawę. Współpraca z doświadczonym ekspertem w celu zidentyfikowania wszelkich alergii pokarmowych jest również dobrym pomysłem.
Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry
Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.
Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.
- alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
- nadmierne ilości kawy i herbaty
- pikantne oraz gorące potrawy.
Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.
Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?
Niezwykle ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa na pierwsze, często niepozorne zmiany skórne, jak nawracający rumień twarzy. Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u dermatologa, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń – ekspert kampanii „Róż się do lekarza” dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Początek trądziku różowatego może przebiegać jako napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Między epizodami występowania rumienia skóra wygląda prawidłowo.
Trądzik różowaty – leczenie laserem - informacje
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy o podłożu zapalnym i zespole objawów o różnej etiologii, wśród których wymienia się zaburzenia endokrynologiczne, naczyniowo-ruchowe, jak również geny. Ponieważ trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian w przypadku trądziku różowatego, chorobę skutecznie minimalizuje terapia łączona z zastosowaniem preparatów miejscowych, farmakologii oraz zabiegów laserowych. Energia lasera poprzez wybiórczą fototermolizę oddziałuje na hemoglobinę, niszczy ściany naczyń i powoduje fotokoagulację, dając bardzo dobry efekt estetyczny.
Różne fazy trądziku różowatego leczą także specjaliści Centrum Dermatologii Laserowej, Estetycznej i Dermatochirurgii Laser-Medica w Szczecinie, które wyspecjalizowało się w kosmetyce leczniczej. W ramach terapii trądziku różowatego stosowane jest tu leczenie miejscowe (kwas azelainowy, retinoidy), antybiotykoterapia, leczenie zabiegowe (IPL, laseroterapia CO2) oraz pielęgnacja skóry. W przypadku leczenia zabiegowego, obejmuje ono fazę zamykania naczynek i redukcji rumienia energią IPL oraz terapie zmian przyrosłych (phyma) z zastosowaniem lasera CO2 Ultra Dream Pulse firmy Daeshin Enterprise.
Leczenie laserem trądziku różowatego realizuje w swojej praktyce także lek. med. Małgorzata Niemojewska, specjalista dermatolog-wenerolog, która doświadczenie zdobywała m. in. w Klinice Dermatologii w szpitalu MSWiA w Warszawie. W ramach prywatnej praktyki specjalizuje się w zabiegach laserowych, usuwając zmiany naczyniowe, zmiany barwnikowe oraz zmiany skórne ze wskazań estetycznych oraz medycznych. W terapii trądziku stosuje także leczenie złożone: farmakologię oraz fototerapię z zastosowaniem aparatu Clearlight o długości światła 407 nm.