Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz badania pacjenta. Charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, tzw. wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy. Biopsja skóry rzadko jest konieczna.
Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego. Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.
W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu.
Ponadto stosuje się kwas azelainowy, iwermektynę oraz nadtlenek benzoilu.
Lekami redukującymi zaczerwienie twarzy są brymonidyna i oksymetazolina.
Do stosowanych miejscowo antybiotyków należą: iwermektyna, erytromycyna, klindamycyna.
Leczenie jest zawsze zlecane przez lekarza, istnieje szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym rozrusznik serca), choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców. Zabiegi naświetlania są bezbolesne, ale mogą powodować działania niepożądane, takie jak rumień lub uczucie ściągnięcia skóry.
W nasilonych postaciach trądziku różowatego lekarz może zlecić – oprócz leczenia miejscowego – także leczenie ogólne, czyli doustne.
Do leków stosowanych ogólnie (doustnie) należą antybiotyki, głównie doksycyklina, a także limecyklina, chlorowodorek tetracykliny, oksytetracyklina, azytromycyna.
W przypadku trądziku różowatego występują różne objawy i mają różne nasilenie u poszczególnych pacjentów. Zwykle choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Wyróżnia się dwie główne postaci trądziku różowatego. Charakterystyczny dla pierwszej postaci jest rumień występujący w środkowej części twarzy (głównie na nosie i przylegających do nosa częściach policzków). Natomiast w drugiej postaci, zwanej także postacią przerostową (guzkową), główny objaw to przerost tkanki widoczny jako nieregularne pogrubienie skóry. Najczęstszym objawem jest przerost dotyczący nosa – na nosie pojawiają się zgrubienia. Rzadziej zajęte miejsca obejmują podbródek, czoło i policzki. Typowe cechy towarzyszące obejmują znaczny przerost gruczołów łojowych i tłustą skórę.
Jeżeli pacjent zaobserwuje powyższe zmiany chorobowe, powinien się udać do dermatologa w celu dokładnej oceny zmian i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Trądzik różowaty jest przewlekłą zapalną chorobą skóry twarzy. Charakteryzujące go objawy to m.in. zaczerwienienie, pajączki, krostki i grudki w obrębie twarzy. Przyczyną występowania tej choroby może być promieniowanie UV, łojotok (lub nieprawidłowy skład łoju), zaburzenia hormonalne oraz zakażenia bakteryjne, a także choroby układu pokarmowego (np. nietolerancja pokarmów) lub długotrwałe stosowanie maści lub kremów, zawierających sterydy. Na pojawienie się trądziku różowatego bardziej narażone są osoby posiadające jasną karnację. Jednym ze sposobów leczenia tej przypadłości są zabiegi laserowe. Czas osiągnięcia oczekiwanego rezultatu zależy przede wszystkim od wielkości leczonych zmian. Najczęściej zabieg należy powtórzyć od 5 do 6 razy w odstępach 3-4 tygodni. Laserowe leczenie trądziku różowatego przeprowadza lekarz specjalista medycyny estetycznej.
Laserowe leczenie trądziku różowatego oferuje Klinika Pielęgnacji Urody AMAYA w Warszawie, gdzie zabieg taki przeprowadzany jest za pomocą lasera IPL. W placówce terapię laserową można przeprowadzić samodzielnie lub połączyć ją z leczeniem farmakologicznym (należy poinformować o przyjmowanych lekach). Oprócz lasera IPL w ośrodku AMAYA w celu leczenia trądziku różowatego stosowane są także kwasy i peelingi medyczne a także zabieg Resurfacing ACNE (pH Formula A.C.N.E. 1,2,3 Solutions).
Ambasada Urody Day SPA w Warszawie to placówka medyczna, w której laserowe leczenie trądziku różowatego przeprowadzane jest laserem IPL firmy Palomar. Oprócz leczenia laserowego, trądzik różowaty likwidowany jest tu także poprzez serię zabiegów Environ (redukujących stan zapalny i szorstkość skóry z zastosowaniem jonoforez witaminowych oraz jonopeelingów TCA) oraz peelingi medyczne (AZELAC, SALIPEEL oraz PEELING TCA z jonoforezą), a także przy pomocy zabiegu Intracuticals (infuzja tlenowa) oraz mezoterapii bezigłowej.
Trądzik różowaty może iść w parze z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, w tym z chorobami zapalnymi jelit, celiakią, zespołem jelita drażliwego, chorobą refluksową przełyku (GERD), infekcją Helicobacter pylori i rozrostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) 5 . Dlatego leczenie jelit może dać efekt domina w postaci uzdrowienia skóry.
W rzeczywistości pewne badanie wykazało, że leczenie SIBO doprowadziło do remisji trądziku różowatego we wszystkich przypadkach 6 . Jednym z ogólnych sposobów wspomagania dobrego zdrowia jelit jest stosowanie diety bogatej w pokarmy prebiotyczne, takie jak jabłka, szparagi, czosnek, cebula i siemię lniane, a także - probiotyczne, takie jak jogurt, kefir, miso, kimchi i kapusta kiszona.
Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia przy zbyt dużej mocy lasera.
mikrodermabrazja korundowa pozwala na bardziej intensywne złuszczanie zrogowaciałego naskórka; w zabiegu wykorzystywane są kryształki korundu, działające na skórę w postaci strumienia pod wysokim ciśnieniem.
Dobrym pomysłem na walkę z cerą trądzikową są zabiegi dermatologiczne peeling kwasem salicylowym lub mikrodermabrazję nazywaną też mikropeelingiem, polegającą na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez kontrolowany strumień mikrokryształów.
Ten popularny zabieg dermatologiczny pomaga poprawić teksturę skóry, zredukować drobne zmarszczki, przebarwienia oraz stymulować produkcję kolagenu , co przyczynia się do uzyskania zdrowszego i młodszego wyglądu skóry 1.