"Dekoloryzacja włosów rozjaśnianych - Jak przywrócić naturalny odcień?"1 / 2
Maska głęboko regenerująca włosy
Wśród masek do włosów farbowanych warto sięgnąć po Schwarzkopf Bonacure Color Freeze. Ten profesjonalny produkt ma kwaśny odczyn pH – wynoszący 4.5 – który pozwala przedłużyć trwałość koloru. Produkt zawiera w swoim składzie wegańską keratynę wzmacniającą strukturę włosów. Dzięki technologii Cell Equalizer dogłębnie regeneruje strukturę pukli. Kosmetyk nadaje miękkość, elastyczność i blask.
Decydując się na dekoloryzację włosów warto, aby klienci wybierali najlepsze salony fryzjerskie, cieszące się w internecie dobrymi opiniami i wykonali zabieg u ekspertów stale podnoszących swoje kwalifikacje. Fryzjerzy z kolei w swojej pracy powinni sięgać po najwyższej jakości kosmetyki, aby uzyskać doskonały rezulat. Warto podejść do tego zabiegu z rozwagą pamiętając, że nie należy wykonywać go na siłę, jeśli może one negatywnie wpłynąć na kondycję naszych włosów.
Rozjaśnianie włosów – czas ma znaczenie
Wracając do tematu rozjaśniacza. Przygotowany preparat rozjaśniający należy nałożyć w jak najkrótszym czasie – żeby włosy były równomiernie rozjaśnione na całej ich długości. Czas trwania reakcji zależy od temperatury – im cieplej tym działa szybciej. Nie bez znaczenia jest też grubość oraz kondycja włosów, a także stężenie oksydantu dodanego do rozjaśniacza – im niższe tym preparat działa wolniej. Po nałożeniu mieszanki na włosy należy kontrolować czas oraz przebieg rozjaśniania. Jeśli preparat wyschnie na włosach – przestaje działać. Maksymalny czas to 50 min. Procesowi towarzyszy wydzielanie ciepła.
Pierwszym i częstym błędem jest nierównomierne rozjaśnienie włosów. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami: źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami (separacjami) porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.
Drugim niemniej rzadkim błędem jest zbyt jasny kolor. Może to wynikać z błędnie określonego poziomu kolorystycznego, źle dobranego preparatu, zbyt wysokiego stężenia oksydantu lub zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza.
Trzecim dość popularnym błędem są różnice koloru między nasadą, długością i końcówkami. Spowodowane może to być nieprawidłową kolejnością nakładania mieszanki rozjaśniającej lub źle dobranym rozjaśniaczem lub oksydantem.
Ostatnim często spotykanym błędem jest zniszczenie włosów. Może to wynikać ze zbyt wysokiego stężenia oksydantu, zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza na włosach lub mieszanina została nałożona na włosy, które już przed zabiegiem były w słabej kondycji.
Jak dbać o włosy po dekoloryzacji?
Do tego celu najlepiej sprawdzą się profesjonalne kosmetyki o właściwościach regenerujących oraz odżywczych. Warto, by w ich składzie znajdowała się między innymi keratyna, która przywróci pasmom ich naturalny, estetyczny wygląd. Zawierać mogą one również silikony, które działają wzmacniająco. Kosmetyki do włosów po dekoloryzacji powinny być pozbawione alkoholu etylowego, który może przesuszać włosy. Jeżeli tylko jest to możliwe, zrezygnuj z suszenia takich pasm ciepłym powietrzem suszarki. Do minimum ogranicz również stosowanie lokówki oraz prostownicy. Na jakiś czas odstaw produkty modelujące, jak żel czy pianka i zastąp je jedwabiem do włosów. Do czesania włosów po dekoloryzacji najlepiej sprawdzi się grzebień z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotka wykonana z naturalnego włosia.
Czym zmyć farbę do włosów? W tym celu wykorzystać możesz jeden z domowych sposobów. Pierwsza propozycja to naturalna dekoloryzacja z wykorzystaniem sody oczyszczonej oraz octu jabłkowego. Składniki należy wymieszać ze sobą w misce aż do uzyskania konsystencji jednolitej pasty. Następnie rozcieńcz miksturę w ciepłej wodzie. Przyrządzoną w ten sposób mieszankę zaaplikuj na włosy i wmasuj ją w skórę głowy. Nałóż czepek i zostaw na około 30 minut. Kolejny etap to spłukanie włosów ciepłą wodą. Jeżeli farbowałaś pasma na bardzo ciemny kolor, zabieg ten powtarzać powinnaś 3 razy w tygodniu.
Kolor ściągnąć możesz także sodą oczyszczoną zmieszaną z sokiem z cytryny. Pastę nałóż na włosy, zostaw na 5 minut i spłucz ciepłą wodą.
Następny patent na dekoloryzację w domowym zaciszu to zmieszanie ze sobą sody oczyszczonej oraz szamponu przeciwłupieżowego i zaaplikowanie takiej mikstury na wilgotne włosy. Zostaw ją na pasmach na około 10 minut, a następnie spłucz przy pomocy ciepłej wody.
Jak zmyć farbę z włosów i wrócić do naturalnego koloru? Do tego celu użyć możesz również soku wyciśniętego z kilku cytryn. Najpierw umyj włosy, zaaplikuj na nie ulubiony szampon i doprowadź go do spienienia. Na pianę nałóż sok z cytryny, wmasuj go w pasma oraz skórę głowy i zostaw na około 5 minut. Następnie nałóż odżywkę i po kilku minutach dokładnie spłucz ciepłą wodą.
Rozjaśnianie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć
Blond to marzenie wielu kobiet. Czy istnieje sposób żeby szatynki i brunetki spełniły swoje życzenie?
Odpowiedź jest prosta – tak. Z pomocą przychodzi tajemniczy preparat, który pozwala na diametralne metamorfozy. Mowa o rozjaśniaczu do włosów.
- czym jest rozjaśnianie włosów
- czym jest zakres i stopień rozjaśnienia włosów
- kiedy nie należy rozjaśniać włosów
- jakie preparaty stosowane są przy rozjaśnianiu włosów
- jakie akcesoria są potrzebne do rozjaśniania włosów
- o zasadach przygotowania mieszanki rozjaśniającej
- czy czas ma znaczenie
- czym się różni farba rozjaśniająca od rozjaśniacza
- jakie są najczęściej popełniane błędy przy rozjaśnianiu włosów

Dekoloryzacja w warunkach domowych
Istnieje możliwość przeprowadzenia dekoloryzacji w domowym zaciszu. Co prawda nie jest to rekomendowany sposób, jednak czasem jedyny możliwy. Pierwszą opcją jest zakup gotowego preparatu, który ściągnie niechciane kolory oraz przygotuje włosy do kolejnych zabiegów. Takim produktem jest np. dekoloryzator Matrix SoColor Cult.
Kąpiel rozjaśniająca włosy
Drugim sposobem na pozbycie się nienaturalnego koloru włosów jest tzw. kąpiel rozjaśniająca. Czynność polega na usunięciu sztucznych barwników z włosów. Pożądany efekt prowadzi do uzyskania odcieni nieznacznie jaśniejszych od koloru wyjściowego. Sztuczny barwnik usuwany jest od 2 do 3 poziomów (lub tylko refleks).
Mieszanka polega na połączeniu rozjaśniacza, aktywatora (3 – 6%), ciepłej wody, szamponu (nieneutralizującego) oraz odżywki. Zasadowe działanie szamponu sprawia, że otwiera on łuskę włosa, dzięki czemu rozjaśniacz w łatwy sposób wnika w głąb i usuwa sztuczne pigmenty. Natomiast odżywka chroni i nawilża.
W przypadku włosów słabszych istnieje możliwość zastosowania równych proporcji rozjaśniacza, ciepłej wody, oksydantu (maksymalnie 6%), szamponu (ważne żeby nie był neutralizujący) i odżywki. Czynność powinna odbywać się pod czujnym okiem fryzjera, który przez cały czas na bieżąco kontroluje proces odbarwiania włosów.
Lekkie rozjaśnienie ciemnego koloru włosów
Trzecią opcją pozwalającą jedynie delikatnie rozjaśnić ciemny kolor farbowanych włosów to mieszanina niezawierająca substancji chemicznych. Choć jest to kwestia indywidualna, sposób nie daje spektakularnych efektów. Jednak przy regularnym stosowaniu pozwala pozbyć się nieco sztucznego pigmentu. Wystarczy szampon i łyżka sody oczyszczonej. Po dokładnym umyciu głowy należy płukać włosy octem jabłkowym.
