Dlaczego tracę tak wiele włosów? Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

Włosy pod prysznicem. Dlaczego tak ich tam dużo?

Co ciekawe, jak podkreśla trycholożka, im rzadziej myjemy włosy, tym więcej ich wypada. Więc jeśli sądziłaś, że uda ci się powstrzymać wypadanie włosów poprzez rzadsze mycie, to niestety – ten myk się nie uda.

„Pamiętaj: to, że włosy wypadają jest normalne, one się stale wymieniają. Najlepiej jest poznać swoją ‘dzienną’ ilość wypadających włosów. Inna ilość będzie wypadać podczas mycia, kiedy myjesz je codziennie, a inna, kiedy umyjesz je po trzech dniach. Po peelingu ta ilość również może być większa” – tłumaczy Ekspert Kosmetyczny w swoim najnowszym wpisie na Instagramie.

„Kanon piękna się zmienił, bo pewne cechy lepiej wyglądają na zdjęciach” – mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda

Zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Dieta i tabletki na włosy

Prawidłowo zbilansowana dieta, zawierająca duże ilości owoców i warzyw powinna powstrzymać problem wypadających włosów. Do codziennego jadłospisu poleca się włączenie następujących produktów:

  • jarmuż – bogaty w żelazo, witaminy A, C, K,
  • marchewka i suszone morele – zawierają duże ilości witaminy A,
  • brokuły – zawiera m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, fosfor i żelazo,
  • cytrusy i papryka – stanowią źródło witaminy C,
  • nierafinowane oleje roślinne – są bogate w witaminę E,
  • tłuste ryby morskie – zwierają kwasy omega-3 i żelazo,
  • orzechy i pełne ziarna – stanowią dobre źródło cynku i miedzi.

Aby uzupełnić niedobory, możemy sięgnąć również po gotowe suplementy diety. Tabletki na porost włosów zawierają zwykle zestaw witamin, biotynę, drożdże lub skrzyp polny.

Czy dieta może się przyczynić do problemów z włosami? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak zła dieta przekłada się wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania

Wypadanie włosów to problem, którego przyczyny mogą leżeć w niezdrowej diecie, nieodpowiedniej pielęgnacji lub w różnych dolegliwościach. Sprawdź, co możesz zrobić, by zachować zdrowe i długie włosy.

Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak możemy mówić o prawdziwym problemie? Za nadmierne uważa się wypadanie więcej niż 100 włosów dziennie. Naszą czujność powinno wzbudzić nagłe powiększenie się ilości włosów pozostających na szczotce, poduszce lub pod prysznicem. Najczęstszymi przyczynami problemu są dieta uboga w witaminy oraz źle dobrana pielęgnacja. W tych przypadkach do poprawy kondycji włosów wystarcza zwykle suplementacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki. Czasem jednak zdarza się, że za wypadaniem włosów stoją choroby, przyjmowane leki lub przebyte urazy. Konieczne wówczas mogą być badania hormonalne, zażywanie odpowiednich leków, a nawet przeszczep włosów.

Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody
  • częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie) włosów,
  • trwałą ondulację,
  • stylizację na gorąco – częste używanie suszarki, prostownicy lub lokówki,
  • tapirowanie, używanie gumek i spinek do włosów (zwłaszcza z metalowymi elementami),
  • ciasne upięcia włosów, takie jak koński ogon, warkoczyki, koki.

Aby ograniczyć wypadanie, warto ograniczyć powyższe czynności. Dodatkowym wsparciem dla fryzury będą odpowiednie kosmetyki.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Rozumienie tych różnic jest kluczowe, ponieważ maść na krosty na pupie może być skuteczna przeciwko infekcjom bakteryjnym, podczas gdy leczenie pryszczy może wymagać produktów zmniejszających produkcję sebum i przyspieszających odnowę komórkową skóry.

Czytaj dalej...

rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych.

Czytaj dalej...

Istotą działania cytostatyków jest niszczenie komórek szybko się dzielących, dlatego włosy po chemioterapii a dokładnie meszki włosowe stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar chemicznego leczenia przeciwnowotworowego.

Czytaj dalej...