Depilacja światłem a rak skóry - Prawda, Mity i Bezpieczeństwo Twojej Skóry
Depilacja IPL a Light Sheer – przeciwwskazania
Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia:
- kologenozy, choroby tkanki łącznej,
- epilepsja (padaczka) -zabiegi laserowe emitują błyski światła, które mogą wywołać atak,
- skłonność do przerostowych keloidów – blizny przerostowe,
- porfiria,
- nadwrażliwość na płomienie słoneczne,
- nowotwory i inne choroby skórne,
- ciąża,
- uszkodzenia naskórka w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzany zabieg,
- protezy metalowe i implanty w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzony zabieg,
- rozrusznik serca.
Występują również pewne ograniczenia co do wykonywania zabiegów laserowych, te ograniczenia nie powodują wyłączenia z zabiegu, jednak jeśli występuje u Ciebie któreś z poniższych, wówczas nasz specjalista w czasie konsultacji podejmie decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu, bądź też przełożeniu go na inny termin.
Jakie to są ograniczenia?
- Żylaki
- Cukrzyca
- Łuszczyca
- Przyjmowanie leków fotouczulających, również ziół – musi być odstęp około 2 tygodni pomiędzy zakończeniem przyjmowania leków, a zabiegiem
- Karmienie piersią
- Świeza opalenizna – podrażniona skóra
- Czerniak w rodzinie
- Aktywne infekcje
- Przeprowadzona w miejscu zabiegu wcześniejsza depilacja woskiem – zalecana jest rezygnacja z używania wosku w okresie 4 tygodni przed zabiegiem
- Brak pełnoletniości – zabieg przed 18 rokiem życia może być wykonywany tylko za zgodą rodziców
- Zażywanie leków rozrzedzających krew
Czy laser IPL jest skuteczny?
Zbieg na trwałe pozbycie się owłosienia najczęściej kojarzony jest tylko z zabiegiem depilacji laserowej – IPL również jest zaliczane do tej grupy. Metoda działania laserem a IPL jest bardzo podobna, jednak depilacja metodą IPL dla wielu osób okazuje się bardziej komfortowa. Technologia IPL wykorzystuje system in Motion – czyli w ruchu, dzięki czemu jest on szybki i komfortowy. Podczas emisji błysków, ciepło przekazywane jest do skóry z dużą częstotliwością, co powoduje niszczenie mieszków włosowych. Dla uzyskania trwałych efektów potrzeba ok. 7 – 10 zabiegów oraz kilka zabiegów utrwalających. Co istotne, depilacja IPL jest całkowicie bezbolesna, a dzięki systemowi In Motion można także niszczyć włosy o jasnym zabarwieniu, nie tylko te ciemne. Jest to zatem metoda niezwykle skuteczna w walce z niechcianym owłosieniem, a koszt depilatora IPL jest równy kilku zabiegom w gabinecie kosmetycznym, z tym, że kiedy już taki depilator zostanie zakupiony, można oszczędzić bardzo wiele na powtórnych zabiegach w profesjonalnych gabinetach.
Trzeba sobie uświadomić, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów. wywiera zupełnie różny wpływ na organizm. IPL emituje taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się we włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą. Niezwykle istotne są także przerwy między impulsami, które emitowane są do cebulki włosowej. Depilacji IPL jest bezpieczna – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry. Jest również bardzo skuteczna – kilka zabiegów pozwala na usunięcie zbędnego owłosienia z ciała na zawsze, nie powodując przy tym nieprzyjemnych podrażnień ani zaczerwienień skóry, zwłaszcza tej w delikatnych miejscach.

Zabieg z użyciem urządzenia IPL
Istnieje wiele typów sprzętu stosowanego w zabiegach trwałej redukcji owłosienia, kilkanaście typów laserów oraz urządzenia, które chociaż działają na bardzo podobnej zasadzie, laserami nie są. Mowa o wspomnianym przed chwilą IPL, z angielskiego – Intense Pulsed Light, czyli intensywnym pulsacyjnym źródle światła. Światło IPL w przeciwieństwie do lasera to wiązka promieni o różnej długości fali, dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry. Innowacją metody IPL jest wysoka skuteczność usuwania jasnych i rudych włosów, co jest częstym problemem w przypadku stosowania laserów.
W sieci DepilConcept zabiegi trwałej depilacji wykonywane są z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii IPL z systemem Super Hair Removal (SHR) In Motion.
Fotodepilacja SHR zawdzięcza swoją skuteczność zasadzie stopniowego podgrzewania mieszka włosowego za pomocą wielu nakładających się impulsów. Zabieg charakteryzuje sposób wykonania tj. In Motion, czyli „w ruchu”. Każdy impuls ma jednostkowo niską energię w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, dostarczenia jej wystarczającej łącznej energii potrzebnej do uszkodzenia mieszka włosowego.
Światło IPL a Light Sheer – zastosowanie
Zarówno depilacja światłem IPL, jak również LightSheer to zabiegi, które z wykorzystaniem wiązki światła docierają głęboko do wnętrza skóry niszcząc wybrany fragment w mieszku włosowym. Zabiegi te wpływają na usunięcie owłosienia w wybranej partii ciała lub na całym ciele.
Oba zabiegi są uważane za bezpieczne, natomiast z punktu widzenia skuteczności LightSheer – laser diodowy jest uznawany za najbardziej efektywną formę usuwania owłosienia jaka obecnie dostępna jest na rynku. Depilacja laserem diodowym usuwa owłosienie na długi czas.
W latach 90. pojawiły się urządzenia IPL. Często można spotkać się z tym, że są wymieniane obok klasycznych laserów, jednak należy wyraźnie podkreślić, że nie są laserami. . Wykorzystują działanie niespójnych pulsujących fal świetlnych. Wadą tego typu urządzeń jest to, że nie działają na barwnik włosa, ale także na sąsiadujące tkanki, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Faktem jest to, że urządzenia IPL nie dorównują laserom Light Sheer, jeśli chodzi o skuteczność w temacie – depilacja laserowa.

Depilacja światłem – na czym polega?
Depilacja przy użyciu wiązki światła to jeden z najprostszych, najskuteczniejszych i najwygodniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych włosków z nóg, pach, okolic bikini i innych partii ciała. Poprzez delikatne impulsy świetlne specjalne urządzenie dociera do samych cebulek i stymuluje mieszki włosowe do przejścia w stan spoczynku. Depilacja światłem to bezbolesna metoda, która pozwala w krótkim czasie uzyskać efekty, jakie gwarantuje kilka serii zabiegów w gabinecie – po zabiegu skóra na nogach staje się jedwabiście gładka, a rezultaty są widoczne nawet do 12 miesięcy.
- podobnie jak w przypadku depilacji laserowej ciąża oraz okres karmienia piersią,
- skóra skłonna do reakcji alergicznych, np. wysypki lub pokrzywki,
- otwarte rany, poparzenia, krwiaki czy egzema w miejscach poddawanych zabiegowi,
- zapalenie mieszka włosowego w miejscach, na których ma być wykonana depilacja,
- choroby skóry – np. łuszczyca lub nowotwór, również ten przebyty – w miejscach, które mają zostać poddane depilacji,
- toczeń rumieniowaty bądź cukrzyca,
- niewydolność serca,
- posiadanie pompy insulinowej, rozrusznika serca i innych implantów,
- przyjmowanie leków fotouczulających i na krzepliwość krwi,
- opalenizna – zarówno naturalna, jak i powstała wskutek stosowania samoopalacza.
A co z tematem „depilacja, a okres”? Zabieg można wykonywać podczas trwania miesiączki, choć lepiej zrezygnować wówczas z depilacji okolic bikini. Warto jednak pamiętać, że wykonywanie zabiegu w tym czasie może być mniej komfortowe.