"Przeciwdziałanie Podrażnieniom po Depilacji Bikini"
Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową?
Dzień przed planowaną depilacją zrób dokładny peeling. Możesz wykonać peeling cukrowy, peeling z soli, peeling enzymatyczny - ważne, by peeling wykonywać w formie masażu, kolistymi ruchami wcierać preparat. Dzięki peelingowi usuniesz martwy naskórek, który nie będzie przyklejał się pasty cukrowej. Podniesiesz też włoski i wyciągniesz te wrośnięte w skórę. Na noc użyj maski nawilżającej. Tuż przed depilacją odtłuść skórę talkiem lub pudrem. Ten prosty zabieg spowoduje, że pasta będzie się lepiej przyklejać do skóry.
Po depilacji powstaną podrażnienia. Aby szybko się ich pozbyć należy przetrzeć skórę sokiem z cytryny, delikatnym tonikiem (bez zawartości alkoholu) lub wodą różaną. Depilowane miejsca możesz smarować delikatną oliwką po depilacji, która złagodzi ból i ukoi zaczerwienioną skórę, a dodatkowo doda jej blasku. Pamiętaj o regularnym peelingu. Tylko regularne ścieranie naskórka pomoże zapobiec wrastaniu włosów po depilacji.
Laserowa depilacja bikini
Depilacja laserowa bikini to metoda, która przynosi najtrwalsze rezultaty, przy stosunkowo niedużym dyskomforcie. Niestety, jest to zabieg kosztowny (pakiet zabiegów kosztuje zwykle około 1500-2000 zł), który wykonujemy najpierw w seriach, a potem co pewien czas powtarzamy.
Alternatywną dla depilacji bikini laserowej w salonie kosmetycznym jest usuwanie owłosienia z tego miejsca z pomocą depilatora IPL. Intensywne światło pulsacyjne jest pochłaniane przez znajdujący się we włoskach barwnik – melanin. W konsekwencji tego dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego oraz osłabienia samego włosa. Regularnie wykonując zabieg depilacji IPL, jesteśmy w stanie zatrzymać cykl odrastania włosów.
Chociaż depilacja laserowa przynosi bardziej spektakularne i trwalsze efekty, depilacja bikini depilatorem IPL ma tę przewagę, że w ostatecznym rozrachunku jest mniej kosztowna, bo wiąże się z jednorazowym wydatkiem od około 300 zł do 2000 zł.

Zalety depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a jedynie okleja włoski, co już zmniejsza ból (nie drażni się naskórka). Zimna pasta wyklucza też poparzenie czy podrażnienie skóry. Resztki pasty zmywa się ciepłą wodą, bez pocierania skóry. Ta metoda depilacji nie wymaga również stosowania chemicznych substancji potrzebnych do oczyszczenia skóry np. z syntetycznego wosku do depilacji.
Podrażnienia po depilacji pastą cukrową są znikome, najczęściej znikają już tego samego dnia. Stosując taką formę depilacji można szybko zauważyć jak słabe i jasne odrastają włosy. Depilując się regularnie można całkowicie pozbyć się owłosienia w niektórych rejonach ciała. Pierwszą depilację najlepiej wykonać w salonie kosmetycznym. Dla osób niewprawionych depilacja pastą może być uciążliwa głównie ze względu na obliczanie proporcji i umiejętne nakładanie pasty na skórę.
Jak zrobić depilację bikini w domu?
Przy domowej depilacji bikini warto trzymać się kilku zasad, które pomogą nam ograniczyć podrażnienia i czerwone krostki. Tyczą się one każdej metody i sposobu depilacji.
- Przed wykonaniem depilacji warto wykonać peeling, żeby złuszczyć martwy naskórek. Robimy go 1-2 dni przed depilacją. Wyjątkiem jest tutaj depilacja laserowa.
- Przed zastosowaniem preparatów do depilacji warto wykonać próbę uczuleniową
- Depilację najlepiej wykonywać z włosem, wtedy trudniej o podrażnienia.
- Po depilacji bikini nakładamy balsam lub olejek łagodzący, który ukoi ewentualne podrażnienia.
- Po depilacji zadbajmy o nawilżenie skóry, aby nie była przesuszona.
Nie polecamy wykonywania pielęgnacji podczas okresu, wtedy jest ona najbardziej bolesna. Jeśli nie mamy innej możliwości, najlepiej ogolić okolice bikini lub wybrać krem.
