Depilacja brody woskiem - skuteczne metody i porady
Jak pozbyć się włosków z twarzy? Najpierw skonsultuj problem z lekarzem!
Czemu konsultacja z lekarzem endokrynologiem jest tak istotna, gdy na Twojej twarzy znajduje się zdecydowanie więcej włosków, niż powinno? Nadmierne owłosienie może mieć podłoże zarówno dziedziczne, jak i patologiczne (hirsutyzm). W pierwszym przypadku nie masz się czego obawiać, są to jedynie predyspozycje do bardziej widocznych włosów szczątkowych, które odziedziczyliśmy po naszych praprzodkach. W drugim przypadku lekarz może stwierdzić u Ciebie chorobę lub zaburzenia, które wpływają na pojawianie się włosów w takich miejscach, jak na przykład górna warga, broda, czoło lub linia żuchwy.
Hirsutyzm jest wynikiem nadmiernej produkcji w kobiecym ciele męskich hormonów płciowych – androgenów. Przyczyną takiego stanu może być zespół jajników policystycznych, zaburzenia w gospodarce hormonalnej w okresie ciąży bądź choroba nowotworowa zlokalizowana w narządach produkujących hormony, czyli tarczycy, nerkach lub jajnikach. Nadmiar androgenów może pojawić się również w wyniku przyjmowania leków zawierających testosteron, jednak w tym przypadku nadprogramowe włoski powinny zniknąć niedługo po zaprzestaniu lekoterapii.
Fakty i mity o depilacji woskiem – czyli jak to jest z długością, efektem i mitycznym bólem?
Depilacja woskiem była zawsze jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod usuwania owłosienia na dłużej – usuwa włosy wraz z cebulkami, skóra jest gładka przez kilka tygodni, a sam wosk nie niesie ze sobą ryzyka skutków ubocznych, jest łatwo dostępny i banalny w użyciu. No właśnie… dlaczego, mimo tylu zalet tej metody, wokół depilacji woskiem narosło tak wiele mitów? Które z nich to opowieści z mchu i paproci? Czy są jakieś niezbite fakty na obronę rewelacyjnych właściwości wosku? – ciekawi – startujemy! Poznajcie fakty i mity o depilacji woskiem!
Jak usunąć wąsik kobiecy? Poznaj dostępne sposoby!
Istnieją cztery bardzo popularne metody depilacji twarzy u kobiet, które nie wymagają wizyty w gabinecie kosmetycznym. Każda z nich obarczona jest pewnymi niedogodnościami lub możliwymi do wystąpienia skutkami ubocznymi.
Golenie
Golenie twarzy maszynką z ostrzami jest rozwiązaniem tymczasowym i w żaden sposób nie wpływa na zmniejszenie ilości pojawiających się włosków. Dodatkowo powoduje, że skóra jest mniej przyjemna w dotyku, ponieważ ścięte pod kątem włosy mają ostre, bardziej kłujące końcówki. Częstym następstwem używania maszynek do golenia w okolicach wąsika i brody jest wrastanie włosków i nieestetyczne ropne krostki.
Wosk
Woskowanie to dość popularna metoda pozbywania się włosów z kobiecej twarzy. Dostępne są bezpieczne, gotowe plastry do tak zwanej depilacji na zimno. Ponieważ metoda ta nie wymaga rozpuszczania wosku przy pomocy wysokiej temperatury, nie występuje niebezpieczeństwo poparzenia. Usuwanie włosków wraz z cebulkami niestety nie uchroni Cię przed zjawiskiem wrastania oraz często idącym z nim w parze stanem zapalnym mieszków włosowych.
Pasta cukrowa
Jest to delikatniejszy i skuteczniejszy zamiennik woskowania. Depilację pastą cukrową można przeprowadzać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nakładanie na skórę rozgrzanego i rozpuszczonego kosmetyku powoduje otwarcie ujść mieszków włosowych, dzięki czemu depilacja jest mniej bolesna, a pasta jest w stanie uchwycić nawet bardzo krótkie włoski. Metoda ta jest bardzo tania i bezpieczna dla alergików, jednak jej czasochłonność można porównać do klasycznego woskowania.
Nitkowanie
Metoda ta polega na chwytaniu grupy drobnych włosków pomiędzy dwie skręcone ze sobą zwykłe nitki. Sposób ten może początkowo nastręczyć problemów, ponieważ wymaga zwinnego operowania kilkoma palcami jednocześnie. Ćwiczenia i dostosowanie siły skrętu nitek znacznie zwiększy skuteczność tego zabiegu. W przypadku nitkowania istnieje spore prawdopodobieństwo urwania włosa, a nie usunięcia go wraz z cebulką, co z dużą dozą prawdopodobieństwa doprowadzi do wrośnięcia go w tkanki.