Depilacja brody woskiem - skuteczne metody i porady
Jak usunąć wąsik kobiecy? Poznaj dostępne sposoby!
Istnieją cztery bardzo popularne metody depilacji twarzy u kobiet, które nie wymagają wizyty w gabinecie kosmetycznym. Każda z nich obarczona jest pewnymi niedogodnościami lub możliwymi do wystąpienia skutkami ubocznymi.
Golenie
Golenie twarzy maszynką z ostrzami jest rozwiązaniem tymczasowym i w żaden sposób nie wpływa na zmniejszenie ilości pojawiających się włosków. Dodatkowo powoduje, że skóra jest mniej przyjemna w dotyku, ponieważ ścięte pod kątem włosy mają ostre, bardziej kłujące końcówki. Częstym następstwem używania maszynek do golenia w okolicach wąsika i brody jest wrastanie włosków i nieestetyczne ropne krostki.
Wosk
Woskowanie to dość popularna metoda pozbywania się włosów z kobiecej twarzy. Dostępne są bezpieczne, gotowe plastry do tak zwanej depilacji na zimno. Ponieważ metoda ta nie wymaga rozpuszczania wosku przy pomocy wysokiej temperatury, nie występuje niebezpieczeństwo poparzenia. Usuwanie włosków wraz z cebulkami niestety nie uchroni Cię przed zjawiskiem wrastania oraz często idącym z nim w parze stanem zapalnym mieszków włosowych.
Pasta cukrowa
Jest to delikatniejszy i skuteczniejszy zamiennik woskowania. Depilację pastą cukrową można przeprowadzać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nakładanie na skórę rozgrzanego i rozpuszczonego kosmetyku powoduje otwarcie ujść mieszków włosowych, dzięki czemu depilacja jest mniej bolesna, a pasta jest w stanie uchwycić nawet bardzo krótkie włoski. Metoda ta jest bardzo tania i bezpieczna dla alergików, jednak jej czasochłonność można porównać do klasycznego woskowania.
Nitkowanie
Metoda ta polega na chwytaniu grupy drobnych włosków pomiędzy dwie skręcone ze sobą zwykłe nitki. Sposób ten może początkowo nastręczyć problemów, ponieważ wymaga zwinnego operowania kilkoma palcami jednocześnie. Ćwiczenia i dostosowanie siły skrętu nitek znacznie zwiększy skuteczność tego zabiegu. W przypadku nitkowania istnieje spore prawdopodobieństwo urwania włosa, a nie usunięcia go wraz z cebulką, co z dużą dozą prawdopodobieństwa doprowadzi do wrośnięcia go w tkanki.
Efekty depilacji woskiem
Głównym efektem depilacji woskiem jest pozbycie się niechcianego owłosienia. Wosk nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, przez to dociera do głębszych warstw i pozwala na wyrwanie włosków wraz z cebulkami. Dzięki ten metodzie możemy cieszyć się gładką skórą aż do 5 tygodni! Odrastanie włosków trwa długo i do tego, są one wyraźnie rzadsze i cieńsze. Usunięcie korzenia cebulek sprawia także, że nie zauważymy pojawiających się ciemnych włosków pod skórą, co ma miejsce w przypadku golenia maszynką. Oprócz tego, woskowanie działa także peelingująco na skórę – usuwa martwy naskórek , dzięki czemu skóra zyskuje zdrowy blask.
Wśród wosków dostępnych w salonach kosmetycznych dominują dwa główne rodzaje: wosk miękki oraz wosk twardy. Poznaj różnice w ich zastosowaniu, oraz wskazaniach do ich stosowania.
Wosk miękki
Pierwszy z nich, nazywany również woskiem paskowym polega na nałożeniu rozgrzanej masy na miejsce zabiegu, a następnie przyłożeniu i dociśnięciu bawełnianych lub flizelinowych pasków. Zdecydowanym i energicznym ruchem zrywamy je ze skóry wraz ze wszystkimi włoskami. Jest to metoda, którą polecamy przy depilacji dużych i mniej wrażliwych partii ciała, takich jak łydki, plecy czy pośladki.
Możemy stosować ją również na delikatniejszych obszarach, jak pachy lub strefa bikini, ale w takim przypadku zalecamy to osobom, które regularnie korzystają z depilacji wokiem. Metoda paskowa jest szybka, dokładna, ale może być przy tym nieprzyjemna dla bardziej wrażliwych klientek.
Wosk twardy
Wosk twardy jest wykorzystywany w metodzie bezpaskowej. Procedura początkowo wygląda podobnie, również nakładamy podgrzaną masę woskową na przygotowany obszar zabiegowy, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Wosk zastyga, tworząc swego rodzaju plasterek, natomiast nie przykleja się on do skóry, tylko wtapia we włoski. Dzięki temu, metoda bezpaskowa jest delikatniejsza i nie wywołuje podrażnień, dlatego polecamy ją osobom o delikatnej i wrażliwej skórze.
Istnieje kilka rodzajów wosków do depilacji, w tym:
- Wosk gorący – rozgrzewany do wyższej temperatury, aplikowany ciepły. Jest często używany w salonach kosmetycznych.
- Wosk ciepły – w domowych warunkach można użyć gotowych wosków w puszce, które wystarczy podgrzać przed użyciem.
- Wosk zimny – gotowe paski woskowe, które nie wymagają podgrzewania. Można je przycisnąć do skóry i ściągnąć.
Depilację woskiem można stosować na wielu obszarach ciała, w tym na nogach, bikini, w okolicach wargi górnej, pachach, plecach i ramionach. Przed depilacją woskiem zaleca się umycie i dokładne osuszenie skóry. Warto również zadbać o to, aby włoski miały odpowiednią długość, zazwyczaj około 0,5-1 cm.
Depilacja może nie być odpowiednia dla niektórych osób. Nie zaleca się jej osobom z problemami skórnymi, oparzeniami, trądzikiem, wrzodami lub uszkodzoną skórą. Również osoby stosujące leki lub kosmetyki, które mogą uczulać na wosk, powinny unikać tej metody.
Po depilacji woskiem skóra może być podrażniona i czerwona. Zaleca się unikanie opalania się, korzystania z basenu lub sauny oraz stosowanie łagodnych kosmetyków po depilacji, aby złagodzić podrażnienia. Częstotliwość depilacji woskiem zależy od indywidualnych preferencji i tempa wzrostu włosków. Wzrost włosków po depilacji woskiem jest zazwyczaj wolniejszy niż po goleniu, dlatego zabieg ten można wykonywać mniej często, zazwyczaj co 3-6 tygodni. Jeśli chcesz przeprowadzić depilację woskiem w domu, upewnij się, że stosujesz się do instrukcji na opakowaniu i przestrzegaj zasad higieny. Warto także wykonać test na małym obszarze skóry, aby sprawdzić, czy nie masz uczulenia na wosk. Jeśli nie jesteś pewien/a, jak wykonać depilację woskiem samodzielnie, warto skorzystać z usług profesjonalnego salonu kosmetycznego, gdzie doświadczona kosmetyczka przeprowadzi zabieg.
Długość włosa nie ma znaczenia
Mit! Oczywiście nie będziemy nikogo gonić za to, że nie przyszedł na zabieg z włosami równej długości od 1 do 1,5 cm, nie będziemy ścigać też tych, którym zdarza się mieć włosy ciut dłuższe, ale ostrzegamy lojalnie! – włosy krótsze mogą nie zostać usunięte, bo wosk ich “nie złapie”, a dłuższe mogą się podczas zabiegu pourywać, cebulki nadal zostaną w skórze i sam efekt zabiegu na pewno nie będzie satysfakcjonujący. Po kilku dniach powitają nas dziarskie odrastające włosy, a przecież nie o to chodzi.
Mit . Tych, którzy sieją bzdury o tym, że kobieta w ciąży nie może farbować włosów, depilować się woskiem i kąpać w wannie proponujemy wyjąć z szafy, otrzepać z kurzu i pokazać im, że mamy XXI wiek. Oczywiście WSZYSTKO, ale to ABSOLUTNIE WSZYSTKO zależy od opinii lekarza prowadzącego ciążę i samopoczucia przyszłej mamy. Do 7 miesiąca, jeżeli nie ma przeciwwskazań, można bezpiecznie korzystać z usług wykwalifikowanych kosmetyczek. W końcówce ciąży należy szczególnie uważać na depilację okolic bikini, wykorzystywać do tego delikatny wosk i szczególnie mocno dbać o higienę przed i po zabiegu, nawilżać skórę i niwelować każde, nawet najmniejsze podrażnienie. Koniecznie o swoim stanie – ciąży, doświadczeniach z depilacją należy poinformować osobę wykonującą zabieg!
Pamiętajmy, że depilacja woskiem i golenie maszynką to dwa zabiegi, które polecają położne. Ciężarnym odradza się zabiegi z użyciem kremów do depilacji – ze względu na ich skład, a także wszelkie zabiegi laserowe i IPL, które są w ciąży bezwzględnie zakazane!
