"Depilacja brwi woskiem - Wady i Pułapki"
Depilacja woskiem w domu
Największą skuteczność ma zabieg przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym, ponieważ jest szybki i zdecydowanie mniej bolesny niż usuwanie owłosienia w domu. Wykwalifikowana kosmetyczka dysponuje produktami o lekko znieczulającym działaniu, które ponadto opóźniają odrastanie włosów, mają działanie przeciwzapalne i przyspieszają regenerację naskórka.
Depilacja woskiem w domu jest oczywiście tańsza, odbywa się z zastosowaniem preparatów gotowych lub własnoręcznie przygotowanej pasty cukrowej. Do jej zrobienia wystarczy cukier, cytryna i woda. Ilości poszczególnych składników należy dobrać metodą prób i błędów, ponieważ te podane w przepisach są zazwyczaj orientacyjne. Dobrze zacząć od proporcji:
− 2 szklanki cukru,
− ¼ szklanki soku z cytryny.
W pierwszej kolejności należy doprowadzić wodę w garnku do wrzenia, a następnie dodać do niej cukier i sok z cytryny. Pastę trzeba gotować na małym ogniu (inaczej przywrze do dna garnka), mieszając tak długo, aż cukier zupełnie się rozpuści. Preparat jest gotowy, jeżeli osiągnie kolor bursztynu, a nabrany na łyżkę po chwili zacznie zastygać. W trakcie zabiegu wykorzystuje się oderwany od masy fragment, który przez chwilę należy formować w dłoniach w kulkę, którą następnie przesuwa się po skórze, usuwając w ten sposób nawet najmniejsze włoski. Zaletą tej metody jest również to, że raz przygotowaną pastę można przechowywać w lodówce. Przed następną aplikacją trzeba ją tylko rozgrzać gorącą wodą.
Zobacz film: Zabieg depilacji laserowej. Źródło: Bez skzy
Plastry z woskiem do depilacji
Dwa paski do depilacji pokryte są jednostronnie żelowym woskiem i są nim połączone. Tworzą taką „kanapkę” z woskiem w środku. Przed zabiegiem plastry trzeba tylko rozdzielić, nałożyć na depilowane miejsce i dokładnie dokleić do skóry, a potem oderwać.
Zalety plastrów do depilacji:
- Dostępne są w różnych wielkościach.
- Sprzedawane są razem z łagodzącym olejkiem do stosowania po depilacji.
- Łatwe i wygodne w użyciu.
- Depilacja nie wymaga użycia szpatułek, dzięki czemu nie kapią i nie brudzą podłogi.
- Jeden plaster można użyć w kilku miejscach.
Wady plastrów do depilacji:
- Depilacja jest bolesna.
- Czasami plastry nie są na tyle dobre, żeby wyrwać twarde i grube włoski.
- Czasem jedynie urywają włoski, a nie wyrywając ich całkowicie.
- Nie zaleca się nakładania ponownie plastra na to samo miejsce podczas jednego zabiegu.
- Ich cena jest dość wysoka.
Ceny plastrów do depilacji wahają się w zależności od producenta oraz wielkości pasków. Za 20 sztuk plastrów do ciała trzeba zapłacić około 15-20zł. Cena pasków do twarzy i bikini, które są dużo mniejsze od normalnych plastrów to około 10-20zł za 20 pasków. Warto wiedzieć, że trzeba zużyć około 4 plastry na wydepilowanie jednej nogi.
Depilacja brwi krok po kroku. Pęseta, nitka czy wosk?
Aby prawidłowo wyregulować brwi, należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym łuk brwiowy będzie wyglądał bez zarzutu, a Ty unikniesz urodowych wpadek. Przede wszystkim należy pamiętać, że depilujemy jedynie ich dolną część. Z górnej linii należy wyrwać jedynie pojedyncze włoski, które wyrastają poza linię brwi. Pamiętaj jednak, by nie naruszać jej naturalnego kształtu.Depilowanie górnej linii może zaburzyć proporcje, co skutkować będzie groteskowym wyglądem i brwiami, które nie pasują do kształtu twarzy. Niestety błędy popełnione podczas depilacji górnej części brwi trudno później poprawić.
Grube brwi wyglądają ładnie i dodają buzi młodzieńczości, ale za to zbyt grube, zrastające się i krzaczaste są już niezbyt atrakcyjne, gdyż nadają twarzy groźny wyraz. Cienkie łuki brwiowe, tak modne w latach 90 też nie dodają nam urody. Moda na takie brwi minęła już dawno, ponieważ brwi cienkie jak niteczki mało komu pasowały. Modne są naturalnie ukształtowane, schludne łuki brwiowe, dopasowane geometrią i grubością do kształtu twarzy. Jak prawidłowo wydepilować brwi? Najlepiej tak, by wyglądały naturalnie, były ładnie podkreślone, ale przy zachowaniu umiaru. Najlepiej zachować ich pierwotny kształt, delikatnie wyrównując i podkreślając kontur.
Wosk twardy do depilacji
Wosk twardy występuje w postaci granulek lub bloczków, które trzeba roztopić w specjalnym podgrzewaczu do wosku. W sprzedaży dostępny jest również wosk twardy w malutkim rondelku do podgrzania na palniku. W skład wosku twardego wchodzą głównie naturalne i syntetyczne woski, żywice oraz dodatki, np. barwniki. Po roztopieniu wosk jest dość gęsty i ma miodową konsystencję. Nakłada się go za pomocą szpatułki i zrywa ze skóry palcami.
Zalety wosku twardego:
- Mniej bolesny niż wosk miękki, dzięki cięższej i mniej czepliwej do skóry konsystencji.
- Przyczepia się tylko do włosków, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień.
- Można go nakładać wielokrotnie na ten sam fragment skóry.
- Nie brudzi skóry i nie pozostawia lepkiej warstwy.
- Łatwiejszy do usunięcia z ubrań i powierzchni od wosku miękkiego.
Wady wosku twardego:
- Wymaga trochę więcej czasu podczas podgrzewania, ponieważ musi się najpierw stopić.
- Jest droższy od wosku miękkiego. Trzeba również nakładać go grubszą warstwą, więc zużywa się go więcej.
- Podgrzanie do niewłaściwej temperatury może poparzyć skórę, dlatego lepiej nie grzać wosku w mikrofali. Lepszą opcją będzie użycie do tego podgrzewacza do wosku depilacyjnego.
Wosk twardy można kupić w wielu kolorach oraz o różnych zapachach. Dodatkowo dostępne są opakowania o różnych gramaturach. Za paczkę 100g trzeba zapłacić około 5-10zł, za opakowanie 500g 20-25zł, a za kilogramowe opakowanie w około 30-50zł/kg. Za 120g wosku w rondelku ze szpatułką należy zapłacić 15-20zł.

Depilacja woskiem – w domu czy u kosmetyczki?
Depilacja woskiem jest zabiegiem, który może być wykonywany zarówno we własnym domu, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jest to możliwe dzięki pojawianiu się coraz nowszych i bardziej profesjonalnych produktów do użytku domowego. Jednak poprawne wykonanie zabiegu może, szczególnie przy pierwszych próbach, sprawiać pewne problemy . Dlatego też warto chociaż początkowo wybrać wizytę u wykwalifikowanej kosmetyczki.
Przede wszystkim wosk do depilacji wymaga podgrzania do odpowiedniej temperatury. Niezbędne jest także poprawne nałożenie preparatu i oderwanie go już po zastygnięciu. Zbyt gwałtowne zerwanie może spowodować powstawanie siniaków lub nawet uszkodzenie skóry . Natomiast zbytnie podgrzanie wosku może doprowadzić do poparzeń.
W warunkach domowych depilację najłatwiej jest przeprowadzić przy użyciu gotowych pasków z woskiem, które w zależności od producenta trzeba wstępnie rozgrzać w dłoniach lub nie. Następnie należy nałożyć je na fragment skóry, z którego chcemy pozbyć się owłosienia i zdecydowanym ruchem zerwać. Dostępne są także zestawy z woskiem, które po rozpuszczeniu np. w gorącej wodzie możemy samodzielnie zaaplikować na wybrany obszar skóry. Potem, po przyklejeniu fizeliny, czeka się do zastygnięcia przed oderwaniem paska.
Można spotkać również zestawy z elektrycznym podgrzewaczem wosku z termostatem. Dzięki temu uzyskany preparat do depilacji ma odpowiednią temperaturę. Mając takie urządzenie, można dokupować wosk w postaci granulek lub peletek i rozpuszczać go. W zależności od rodzaju produktu, nie zawsze konieczne jest używanie fizeliny do odrywania, lecz można zrywać zastygnięty wosk bezpośrednio ze skóry [1].
