Depilacja elektrolizą w domu - Przewodnik po bezpiecznym i skutecznym usuwaniu owłosienia
Elektroepilacja – na czym polega?
Na czym polega depilacja elektrolizą? W tej metodzie prąd emitowany jest wprost na skórę pokrytą niepożądanym owłosieniem. W tym celu stosuje się specjalistyczną elektrodę albo metalową sondę, którą wprowadza się pod skórę, aby przesłać do jej wnętrza prąd stały. Tym samym każdy z mieszków włosowych niszczony jest pojedynczo, a co za tym idzie – skutecznie. Działanie to w efekcie doprowadza do wypadnięcia całego włosa.
Usuwanie owłosienia metodą elektrolizy uznawane jest obecnie za jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie gładkiej skóry na stałe. Technika ta może być wykorzystywana niezależnie od koloru czy grubości włosa. Bez znaczenia jest również odcień skóry.
Elektroepilacja ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest bolesność zabiegu, która wynika z działania prądu bezpośrednio na skórę. Największy dyskomfort odczuwa się w przypadku elektrolizy stosowanej w miejscach wrażliwych, takich jak okolice bikini czy pachy. W nowoczesnych gabinetach podaje się środki znieczulające, jednak często nie niwelują one całkowicie odczuć bólowych.
Rezultaty elektrolizy są trwałe – włoski zostają usunięte na stałe. Trudno jednak osiągnąć takie efekty zaledwie po kilku sesjach. Najczęściej należy wykonać ich nawet kilkanaście. Wadą jest również koszt – metoda ta jest znacznie droższa niż bardziej popularna depilacja laserowa. Kosmetolog planujący zabieg ustala ostateczną cenę na bazie grubości i gęstości włosów.
Pojawia się również wiele opinii, które sugerują, iż depilacja elektrolizą pozostawia przebarwienia na skórze. Warto jednak pamiętać, że do tak przykrych objawów nie powinno dojść w profesjonalnym, renomowanym gabinecie. To kolejny argument przemawiający za tym, aby wybierać sprawdzone miejsca.
Główne przeciwwskazania do elektrolizy to infekcje i choroby skóry, ciąża oraz choroby przewlekłe (np. choroby serca). Przed zabiegiem specjalista powinien przeprowadzić wywiad medyczny, aby wykluczyć wszelkie dolegliwości czy inne kwestie (np. przyjmowanie niektórych leków), które mogłyby uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu.
Depilacja elektrolizą czy IPL – na co warto się zdecydować?
Osoby, które chciałyby trwale pozbyć się zbędnego owłosienia, mogą wybrać pomiędzy depilacją elektrolizą a depilacją IPL. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Decydując się na konkretne, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- dostępność poszczególnych usług w wybranych salonach,
- budżet,
- poziom akceptacji bólu,
- ewentualne przeciwwskazania.
Depilacja światłem IPL jest znacznie szerzej dostępna, niż elektroepilacja. Jednocześnie jest to rozwiązanie tańsze i mniej bolesne . Tymczasem przeciwwskazania w obu przypadkach są podobne, a kwalifikacji do zabiegu zawsze musi dokonać profesjonalista.
Obecnie kobiety częściej decydują się na depilację światłem IPL , gdyż to rozwiązanie wydaje im się tak samo skuteczne, a jednocześnie bardziej komfortowe. Alternatywą jest także usuwanie owłosienia za pomocą lasera, jednak należy mieć świadomość, że tego typu zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów w każdym przypadku. Ponadto depilacja laserowa bywa bolesna i może powodować podrażnienia.
Zobacz także
Depilacja laserowa podczas okresu/miesiączki
Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy zabieg ten można bezpiecznie wykonywać podczas menstruacji. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej w trakcie miesiączki i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zabieg w tym okresie. Czy podczas miesiączki można wykonywać […]
22 czerwca 2024
Czy przed depilacją laserową trzeba się ogolić?
Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Jednak aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące poddać się depilacji laserowej, jest to, czy przed zabiegiem należy ogolić włosy. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, jak prawidłowo przygotować się […]
Depilacja laserowa a elektroepilacja
Laseroterapia czy elektroliza? Depilacja, która ma zapewnić trwałe efekty, powinna być wybrana z głową. Zanim podejmiesz więc ostateczną decyzję, sprawdź porównanie obydwu metod.
Założenia działania depilacji laserowej i elektrodepilacji są podobne. W przypadku tej pierwszej techniki mieszki włosowe wypalane są przez wiązkę światła lasera. Elektroliza to eliminacja mieszków włosowych za pomocą prądu stałego. Obydwie metody działają tylko w fazie wzrostu, czyli tzw. anagenie. Z tego powodu konieczne jest odbycie kilku albo nawet kilkunastu zabiegów w serii. Przerwa pomiędzy wizytami w gabinecie powinna wynosić około 4-6 tygodni. Dokładny czas poda kosmetolog prowadzący terapię.
W depilacji laserowej światło dociera do włosków znajdujących się na większym obszarze. Znaczenie ma tutaj rozmiar głowicy – im jest ona większa, tym efektywniej zadziała na dużej powierzchni. Depilator z elektrolizą działa na każdy włos z osobna. Światło niszczy cebulkę włosa, co prowadzi do jego wypadnięcia.
Efektywność obydwu metod jest bardzo wysoka. Całkowite usunięcie włosków następuje w obu przypadkach, choć rezultaty uzyskane po zastosowaniu lasera diodowego określa się jako nieco lepsze. Laser zadziała jednak głównie na ciemną barwę cebulki włosa (chyba że zastosowany zostanie SPEC3Hybrid, który jest skuteczny przy każdym fototypie – o szczegóły zapytaj w salonach Depilacja.pl ). Elektroliza owłosienia sprawdzi się niezależnie od odcienia skóry czy typu włoska. To metoda bardzo uniwersalna. Niestety jest też znacznie dłuższa niż terapia laserem.
Depilacja laserowa nadal cieszy się o wiele większym zainteresowaniem niż depilacja elektrolizą. Jest też zdecydowanie łatwiej dostępna. Jeżeli w gabinetach pojawia się opcja elektrodepilacji, to można ją wykonać tylko w przypadku małych obszarów skóry. W placówkach z usługami depilacji laserowej niepożądane owłosienie usuwa się niemal z każdego obszaru skóry.
Przy porównaniu kosztów obydwu metod depilacja laserowa wypada zdecydowanie lepiej. Wynika to przede wszystkim z czasu, który trzeba poświęcić na zabieg. Depilacja laserowa trwa krócej, gdyż działa się na większych obszarach skóry.