Depilacja laserowa a żylaki - Czy jest bezpieczna?

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

Czy w przypadku skleroterapii występują jakieś przeciwwskazania? Tak, ale trzeba pamiętać, że nie ma ich wiele, ponieważ skleroterapia to zabieg dość bezpieczny i małoinwazyjny. Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, aby w niektórych przypadkach nie korzystać z tej metody. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy: ciążę oraz okres karmienia piersią, świeżą opaleniznę, stany zapalne skóry, stany zatorowo-zakrzepowe skóry, albo alergię na któryś ze składników stosowanego w skleroterapii preparatu.

Efekty po skleroterapii można zobaczyć niemal natychmiast. Po wstrzyknięciu preparatu naczynia znikają bardzo szybko. Trzeba jednak pamiętać, że po wyjściu z gabinetu wskutek podrażnienia ścian naczynka żylne mogą być bardziej widoczne. Z czasem jednak będą blaknąć i znikać. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak długo to potrwa, ponieważ jest to uzależnione od indywidualnych cech pacjenta. Zazwyczaj okres ten wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Rezultaty skleroterapii zależą przede wszystkim od rozległości oraz ilości niewydolnych naczyń, które poddawane są zabiegowi. Większość tych żylnych poszerzeń znika sukcesywnie, ale to nie oznacza, że zabiegu nie należy powtarzać co kilka lat. Z drugiej strony, tak jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od indywidualnych cech pacjenta. Dlatego każdy przypadek powinien zostać bardzo dokładnie przeanalizowany przez specjalistę.

Laserowe usuwanie żylaków – na czym polega nowoczesna metoda usuwania żylaków?

Obecnie coraz częściej żylaki leczone są laserowo. Krótki zabieg o nazwie ablacja laserowa żylaków pozwala na ich usunięcie, a już na następny dzień pacjent może wrócić do pracy. W porównaniu z operacyjnym usuwaniem żylaków, które wiązało się z długą rekonwalescencją pacjenta, nowoczesna metoda ich eliminowania ma wiele zalet. Na czym polega laserowe usuwanie żylaków? Czy w ogóle możliwe jest skuteczne leczenie żylaków laserem? Najczęściej laserowe usuwanie żylaków przeprowadzane jest w nowoczesnych gabinetach medycznych z wykorzystaniem metody EVLT. Jej głównym zadaniem jest wyłączenie z krwiobiegu pacjenta dokładnie tych żył, w których krew ulega cofnięciu się i zalega, przez co tworzą się pajączki i powstają żylaki. Usuwa się w ten sposób nie tylko same żylaki, ale co najważniejsze również przyczynę ich powstawania.

EVLT to właściwie laseroterapia endowaskularna, czyli nowoczesna metoda leczenia żylaków i przyczyn ich powstawania. Powszechnie określa się ją jako usuwanie żylaków laserem czy laserowe usuwanie żylaków. W rzeczy samej usuwanie żylaków laserem polega na zamknięciu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Najczęściej metoda endowaskularna wspomagana jest tumescencją. To rodzaj znieczulenia, które podawane jest przy użyciu specjalnej pompy, w okolicę żyły, w postaci płynu ze środkiem znieczulającym. Płyn ma także działanie przeciwzapalne i powoduje obkurczenie żył, czyli zmniejszenie ich średnicy. Można wówczas znacznie zwiększyć skuteczność przeprowadzanego zabiegu, a przy tym nawrót żylaków i ryzyko powikłań są mniejsze.

Depilacja laserowa – efekty

Dla pełnego efektu depilację laserową należy wykonywać w serii kilku zabiegów. Aby włosy zostały usunięte, muszą się znajdować w fazie wzrostu. Cykl rozwoju włosa obejmuje trzy etapy:

  • faza wzrostu (anagen) – mieszki włosowe znajdujące na głowie są w tym stadium przez okres 2-3 lat, natomiast w przypadku owłosienia ciała trwa to krócej,
  • faza przejściowa (katagen) – w której następuje obkurczenie mieszka włosowego, w trakcie tych 2-3 tygodni włos obumiera,
  • faza wypadania – trwa kilka miesięcy, w trakcie których, obumarły włos zostaje wypchnięty na powierzchnię skóry.

Gdy włos wypadnie cykl wzrostu rozpoczyna się od nowa. Zazwyczaj potrzebujemy serii od 3 do 6 zabiegów, tak aby objąć depilacją wszystkie włoski w trakcie anagenu. Pomiędzy kolejnymi wizytami należy zachować około sześciotygodniowy odstęp.

Depilacja laserowa Vectus zapewnia bardzo wysoką skuteczność. Pozwala trwale usunąć 95% włosków z obszaru skóry poddanego zabiegowi. Ewentualne 5% to te, które nie znajdowały się w fazie wzrostu w trakcie zabiegów. Mogą (choć nie muszą) pojawić się w ciągu roku od wykonania serii. Jeśli wystąpią, wystarczy jedna dodatkowa wizyta dla całkowitego pozbycia się zbędnego owłosienia – mówi Karolina Formela, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Jak przebiega zabieg usuwania żylaków laserem i jak się do niego przygotować?

Zabieg usuwania żylaków laserowo, przy użyciu metody EVLT, przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, przy zastosowaniu metody obrazowania USG. Lekarz nakłuwa żyłę po to, by wprowadzić do niej cewnik o minimalnej średnicy. Służy on do tego, aby móc wsunąć do niego światłowód i uruchomić laser. Lekarz stopniowo wysuwa cewnik z żyły wraz ze światłowodem. W tym czasie energia lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę, przez co następuje termiczne uszkodzenie wewnętrznej powierzchni niewydolnej żyły. Prowadzi to do jej obkurczenia i całkowitego zamknięcia. Obraz ultrasonograficzny umożliwia precyzyjne nakłucie żyły. Na koniec lekarz zakłada na nogę pacjenta opatrunek uciskowy, zwykle w formie specjalnej pończochy, którą trzeba nosić przez kilka dni. Czas trwania takiego zabiegu to około godziny.

Zanim przeprowadzony zostanie zabieg laserowego usuwania żylaków, pacjentowi zleca się wykonanie badań laboratoryjnych, do których zaliczają się:

  • morfologia,
  • układ krzepnięcia,
  • elektrolity,
  • antygen HBS,
  • poziom glukozy we krwi.

Dla prawidłowego zdiagnozowania pacjenta możliwe jest też zlecenie badania ultrasonograficznego, czyli w istocie badania USG Dopler, z zastosowaniem głowicy wykorzystującej różnice częstotliwości fali, która jest wysyłana przez źródło oraz rejestrowanej przez lekarza na aparacie, która porusza się względem źródła samej fali.

W kilku punktach można przedstawić najważniejsze zalety laserowego usuwania żylaków:

  • możliwość likwidacji nawet rozległych żylaków,
  • brak konieczności hospitalizacji,
  • z czasem brak dolegliwości bólowych,
  • brak blizn pooperacyjnych,
  • krótki czas trwania,
  • brak konieczności wyłączenia z życia zawodowego i prywatnego pacjenta na kilka tygodni,
  • możliwość zamknięcia dużej ilości żylaków podczas jednej sesji,
  • znikome ryzyko komplikacji.

Skleroterapia – metoda leczenia żylaków

Osoby zmagające się z problemem żylaków na pewno słyszały o skleroterapii. To jeden z popularnych sposobów na pozbycie się tych dolegliwości. Opiera się na ostrzykiwaniu żylaków specjalistycznym preparatem, który doprowadza do obkurczenia naczyń krwionośnych. Dowiedz się szczegółów.

Osoby zmagające się z żylakami mają do dyspozycji szereg metod terapii. Te różnią się od siebie przede wszystkim zakresem i inwazyjnością pod względem cofania się zmian w obrębie naczyń krwionośnych nóg. Skleroterapia to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z żylakami. Wiele osób posiadających żylaki zastanawia się, czy może skorzystać z depilacji laserowej? Zanim dokładnie odpowiemy na to pytanie, wyjaśnimy czym są żylaki.

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Nowoczesny laser diodowy Primelase od światowego lidera sprzętów medycznych nie tylko efektywnie usuwa owłosienie z nóg, rąk, okolic intymnych czy pleców, niezależnie od rodzaju włosa blond, ciemne , lecz także dzięki funkcji chłodzenia Crystal Freeze zapewnia ochronę skórze oraz sprawia, że zabieg jest komfortowy i mniej bolesny.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...

W przypadku wcześniej wykonywanej depilacji woskiem powinno się odczekać 4 tygodnie, aby wykonać depilację światłem, z tego względu, iż może dojść do poparzeń i tworzenia się strupków w miejscach wyrastania włosów.

Czytaj dalej...