Depilacja laserowa a noszenie aparatu ortodontycznego

Jakim laserem wykonywana jest depilacja laserowa?

Do depilacji laserowej używa się laserów diodowych lub laserów aleksandrytowych . W gabinetach kosmetologicznych można spotkać urządzenia rozmaitych producentów, które różnią się następującymi parametrami:

  • mocą urządzenia,
  • rodzajem głowicy,
  • długością wiązki laserowej,
  • systemem chłodzenia.

Z depilacją laserową kojarzone są także urządzenia IPL (ang. Intensed Pulsed Light ) sprzedawane w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Nie są one jednak laserami w sensie technicznym. Ich zaletą jest łatwość w użytkowaniu oraz szeroka dostępność, dlatego chętnie wybiera się je do samodzielnej depilacji laserowej w domu . Pamiętaj jednak, że nie wykazują takie skuteczności jak lasery diodowe lub aleksandrytowe.

Termoliza – na czym polega ten zabieg i czym różni się od depilacji

Jak dbać o zęby gdy nosimy aparaty ortodontyczne?

Kiedy nosimy stały aparat ortodontyczny, wtedy trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Drobinki pożywienia mogą bowiem się osadzać na elementach konstrukcyjnych urządzenia, a dodatkowo przez aparat trudniej jest dotrzeć do niektórych powierzchni zębowych. Podczas leczenia ortodontycznego warto więc wyposażyć się w takie przybory higieniczne jak wyciorki o różnej średnicy, ortodontyczne szczoteczki z rowkiem, płyn do płukania jamy ustnej czy nitki dentystyczne z utwardzonymi końcówkami. Bezwzględnie po każdym posiłku (nawet tym małym) dokładnie myć uzębienie.

Źródła:
  • Janice Mummery, "Types of Orthodontic Dental Appliances" (www.princeviewdental.com), https://www.princeviewdental.com/, 2024
  • Progressive Orthodontic Seminars, "Orthodontic Appliances 101: Comparing the Most Common Types of Braces" (blog.smilestream.com), https://blog.smilestream.com, 2016
  • Mahmoud Fayed, "Orthodontic appliances" (www.slideshare.net), https://www.slideshare.net/, 2013
  • Leandro Silva Marques, Saul Martins Paiva, Raquel Gonçalves Vieira-Andrade i inni, "Discomfort associated with fixed orthodontic appliances: determinant factors and influence on quality of life" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, 2014

Depilacja laserowa – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Depilacja laserowa to popularna metoda pozbywania się zbędnego owłosienia, ale nie jest ona odpowiednia dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań, które warto wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do tego zabiegu. Główne przeciwwskazania obejmują stan ciąży oraz obecność chorób nowotworowych. Okres remisji po chorobie nowotworowej wynosi średnio około 5 lat i to po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Osoby zażywające leki światłouczulające lub hormonalne, takie jak witamina A (retinoidy) lub izotretyonina, powinny zachować odstęp od 1 miesiąca do nawet 6 miesięcy (w przypadku izotretyoniny) między zakończeniem kuracji a rozpoczęciem depilacji laserowej. Zabiegi depilacji laserowej nie są wykonywane również w trakcie kuracji antybiotykami.

Choroby skóry, takie jak łuszczyca, bielactwo, czy przerwanie ciągłości naskórka, stanowią przeciwwskazania do zabiegu. Jednak osoby borykające się z problemem wrastających włosów i towarzyszącymi objawami, takimi jak obrzęk, zaczerwienienie, podrażnienia czy stany zapalne, mogą korzystać z zabiegów depilacji laserowej, która okazuje się bardzo skuteczna w walce z tym schorzeniem.

Pacjenci z potwierdzoną diagnozą padaczki powinni unikać zabiegów depilacji laserowej, chyba że zostaną odpowiednio edukowani i przygotowani pod nadzorem specjalisty.

Warto również zwrócić uwagę na środki nadwrażliwe na światło, takie jak dziurawiec czy nagietek, których należy unikać 7 dni przed zabiegiem.

Bardzo ważne jest także unikanie depilacji laserowej na opalonej skórze oraz unikanie ekspozycji obszarów poddanych zabiegowi na promieniowanie słoneczne przez 4 tygodnie po wizycie w salonie. Niewłaściwe przestrzeganie tych zaleceń może prowadzić do poparzeń skóry lub trwałych przebarwień.

Rodzaje aparatów ortodontycznych - porównanie

Aparaty ortodontyczne to urządzenia o stosunkowo prostej budowie, których zadaniem jest poprawne ustawienie linii zębów oraz skuteczne wyleczenie wad zgryzu. W zależności od wieku osoby leczonej, a także od typu posiadanej przez nią wady i stanu zdrowia uzębienia, w gabinecie ortodontycznym zostaną nam dopasowane właściwe modele tego narzędzia. Istnieją bowiem różne rodzaje aparatów ortodontycznych, między innymi modele stałe, typu Clear Aligner czy ruchome.

Według międzynarodowych statystyk nawet do 60 procent osób dorosłych cierpi na rozmaite wady zgryzu. W 70 procentach są to tzw. tyłozgryzy, polegające na zaburzeniu czynności wysuwania żuchwy. W następnej kolejności, jeśli chodzi o częstość występowania, pojawiają się przodozgryzy (gdy łuk zębowy dolny jest przesunięty w tył w odniesieniu do górnego łuku), wady krzyżowe (czyli poprzeczne, wyróżniające się asymetrią w zwieraniu zębowych łuków), zgryzy otwarte (na jednym z odcinków zęby nie schodzą się) oraz wady złożone.

Większość z nich jest prosta w rozpoznaniu. Sam leczony jest niejednokrotnie w stanie je zauważyć, przeglądając się w lustrze. Dodatkowo naszą uwagę powinny zwrócić bóle głowy i karku, trzaski w stawach żuchwowo-skroniowych, kłopoty z mową czy problemy z poprawnym ułożeniem języka. Wszystkie powinny nas skierować do gabinetu ortodonty, który wykona badania mogące zakończyć się kwalifikacją do założenia aparatu ortodontycznego. Oprócz obejrzenia zgryzu przez lekarza pacjent zostaje zazwyczaj skierowany na zdjęcia RTG oraz pomiary cefalometryczne.

Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 33 placówek wykonujących aparat ortodontyczny:

Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzać już nawet u trzy-czterolatków, a w ciężkich przypadkach także u noworodków (wskazaniem jest tu zwłaszcza niedorozwinięta żuchwa). Najczęściej jednak aparaty ortodontyczne i inne elementy leczenia zaburzeń zgryzu wprowadza się do życia nie wcześniej niż sześcio-siedmiolatka. Nie ma natomiast górnej granicy, jeśli chodzi o korygowanie zgryzu. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne to leczenie długotrwałe, zazwyczaj kilkuletnie.

Dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają?

Aby zrozumieć odpowiedź na pytanie, czy depilacja laserowa jest na zawsze , trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak rosną włosy. Wyróżnia się trzy fazy życia włosa:

Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu. Jeśli wiązka światła trafi na włos w fazie przejściowej lub w fazie spoczynku, nie uszkodzi go, przez co zabieg nie będzie skuteczny. Nie da się jednak określić „na oko”, w której fazie wzrostu znajduje się włos .

Ponadto w tym samym czasie i na tej samej partii ciała (np. nogach, bikini) poszczególne włosy będą w różnych fazach wzrostu. Zatem, żeby depilacja laserowa przyniosła oczekiwane efekty, potrzeba od 6 do 8 zabiegów wykonywanych co 6-12 tygodni . Po zakończonej serii zabiegów raz w roku warto wykonać zabieg przypominający , który usunie nowe, pojedyncze włosy pojawiające się na ciele.

Depilacja woskiem – jak wykonać ją w domu

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...

Jest to zatem metoda niezwykle skuteczna w walce z niechcianym owłosieniem, a koszt depilatora IPL jest równy kilku zabiegom w gabinecie kosmetycznym, z tym, że kiedy już taki depilator zostanie zakupiony, można oszczędzić bardzo wiele na powtórnych zabiegach w profesjonalnych gabinetach.

Czytaj dalej...