Depilacja laserowa a ciąża - Bezpieczeństwo i Wskazówki dla Przyszłych Mam
Depilacja laserowa, a ciąża: zrobiłam laser w ciąży, czy mogłam zaszkodzić dziecku?
Depilacja laserowa w ciąży to temat, który interesuje wiele przyszłych mam, które marzą o trwałym pozbyciu się niechcianego owłosienia, jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Choć nie ma jednoznacznych badań potwierdzających ryzyko dla płodu, większość specjalistów zaleca powstrzymanie się od depilacji laserowej w ciąży. Na wielu forach internetowych przyszłe mamy przyznają: Zrobiłam laser w ciąży, nie wiedząc, że spodziewam się dziecka — co mam teraz zrobić? Jeśli zrobiłam laser w ciąży, mogłam zaszkodzić maluszkowi?.
Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka
Depilacja laserowa w ciąży nie została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla ciężarnej oraz nienarodzonego dziecka, głównie ze względu na ograniczenia etyczne (nie przeprowadza się tego typu eksperymentów na kobietach w ciąży). Jednak laseroterapia jest odradzana także ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży oraz laktacji.
Jeśli przyszła mama martwi się, że zrobiła laser w ciąży, nie powinna stresować się na zapas. Najważniejsze jest zaprzestanie dalszych zabiegów depilacji laserowej w ciąży.
Na najbliższej wizycie u ginekologa/położnej warto poinformować o tym, że zrobiła laser w ciąży. Specjalista z pewnością wyczerpująco odpowie na wszystkie pytania, dotyczące ryzyka depilacji laserowej w ciąży i na bieżąco, podczas każdej wizyty, będzie kontrolować dobrostan płodu oraz stan zdrowia ciężarnej.
Podsumowując temat: depilacja laserowa, a ciąża, a także inne formy laseroterapii (np. w formie różnych zabiegów kosmetycznych czy fizjoterapeutycznych), jest przeciwwskazana w okresie ciąży i laktacji.
Zaplanuj depilację laserową przed powiększeniem rodziny
Świetnym wyjściem wobec powyższego jest zaplanowanie serii zabiegów depilacji laserowej przez zajściem w ciążę. Bez wątpienia trwale gładka skóra i brak konieczności nieustannego pamiętania o goleniu się podnoszą znacząco jakość życia w ogóle, a co dopiero wtedy, kiedy jesteśmy w ciąży i wraz z rosnącym brzuszkiem trudniej nam okiełznać swoje ciało. Także w okresie po porodzie pod naporem nowych obowiązków niekoniecznie mamy czas na regularną depilację, co nie zmienia faktu, że właśnie wtedy chcemy wyglądać choć trochę atrakcyjnie, czuć się dobrze w swoim ciele, które zwykle powoli wraca do stanu sprzed ciąży. A depilacja laserowa to bez wątpienia udana inwestycja, która trwale zdejmuje z głowy problem golenia się i pozwala cieszyć się gładką skórą na co dzień niezależnie od okoliczności. Warto pamiętać, aby odpowiednio wcześnie umówić się na serię zabiegów (zwykle potrzeba około 9), które muszą odbywać się w odpowiednich odstępach czasu co ok. 6 tygodni, ponieważ laser działa tylko na włosy w fazie anagenu, czyli wzrostu. Więc trzeba dać włosom trochę czasu, aby weszły w tę fazę i mogły zostać usunięte. Dlatego też planując powiększenie rodziny, dobrze jest zawczasu pomyśleć o wszelkich zabiegach, które ułatwią życie w czasie ciąży. Planowanie to podstawa!
W salonach Depilacja.pl można skorzystać z bezpłatnej konsultacji z doświadczonym i wysoko wykwalifikowanym personelem, który udzieli wskazówek na temat przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej, jak i podpowie, kiedy jest najlepszy czas na laserowe usuwanie włosów. Na wizytę można umówić się, dzwoniąc na infolinię pod numerem 226999960. Nie czekaj, umów się na depilację laserową już dziś! Do zobaczenia!
Jakie są bezpieczne alternatywy dla depilacji laserowej w w ciąży?
Istnieje kilka bezpiecznych metod usuwania niechcianych włosów w czasie ciąży, które mogą być stosowane jako alternatywa dla depilacji laserowej:
- Golenie maszynką : jest to jedna z najbezpieczniejszych metod depilacji dla ciężarnych kobiet, ponieważ nie wpływa bezpośrednio na skórę ani nie wykorzystuje żadnych substancji chemicznych.
- Kremy do depilacji: można ich używać, ale z ostrożnością. Ważne jest, aby wybierać produkty przeznaczone do wrażliwej skóry i przetestować na małym obszarze skóry przed użyciem, aby uniknąć reakcji alergicznych.
- Depilacja woskiem: ta metoda może być stosunkowo bezpieczna, jednak zwiększona wrażliwość skóry w czasie ciąży może sprawić, że będzie bardziej bolesna niż zwykle. Ważne jest, aby korzystać z usług doświadczonego profesjonalisty.
Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę przed podjęciem jakichkolwiek metod depilacji, aby upewnić się, że wybrana metoda jest bezpieczna dla kobiety i jej dziecka.
Jak golić miejsca intymne w ciąży: czy jest to bezwzględnie wymagane przez ginekologa oraz do porodu?
Kiedy zastanawiamy się, jak golić miejsca intymne w ciąży warto pamiętać, że depilacja bikini w ciąży nie jest wymagana ani do badań ginekologicznych, ani do porodu siłami natury/ drogą cięcia cesarskiego. Wszystko zależy od poczucia komfortu danej pacjentki.
Jeśli kobieta nie czuje potrzeby depilacji bikini w ciąży, przed porodem może jedynie przyciąć nieco włoski na długość. Jak chcemy golić miejsca intymne w ciąży, zaleca się wykonywać ten zabieg jednorazową maszynką i nie depilować okolic bikini później niż tydzień przed planowanym terminem porodu.
Jak golić miejsca intymne w ciąży — aby uniknąć podrażnień i zranień, w zaawansowanej ciąży warto poprosić o pomoc np. partnera, ewentualnie skorzystać z małego lusterka, dzięki któremu przeprowadzimy golenie bikini pod kontrolą wzroku.
Jeśli nie wiemy, jak golić miejsca intymne w ciąży i obawiamy się podrażnień, w ciąży można zrezygnować z depilacji intymnej, lub udać się do sprawdzonego salonu kosmetycznego, w którym bezpiecznie wykonamy depilację bikini w ciąży.

Choroby i stany wykluczające depilację laserową
Niektóre choroby i stany zdrowotne całkowicie wykluczają możliwość poddania się zabiegowi depilacji laserowej. Wśród nich znajdują się choroby nowotworowe , które ze względu na osłabiony układ odpornościowy i zwiększone ryzyko powikłań, uniemożliwiają skorzystanie z tego typu zabiegów. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nieunormowana cukrzyca, która może prowadzić do problemów z gojeniem ran i infekcji po zabiegu.
Osoby cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi również powinny zrezygnować z depilacji laserowej , ponieważ istnieje u nich podwyższone ryzyko krwawień i powstawania siniaków. Podobnie, pacjenci ze wszczepionym rozrusznikiem serca muszą unikać zabiegów z użyciem lasera, gdyż może on zakłócać pracę urządzenia.
Przeciwwskazaniem są także niektóre choroby skóry, takie jak bielactwo czy łuszczyca . W przypadku bielactwa, ze względu na brak melaniny w skórze, laser może nie przynieść oczekiwanych efektów, a nawet doprowadzić do poparzeń. Natomiast łuszczyca wiąże się z nadmierną wrażliwością i skłonnością do podrażnień, dlatego depilacja laserowa nie jest wskazana.