Depilacja laserowa bikini a ciąża - Czy to bezpieczne?
Depilacja laserowa a ciąża
W trakcie trwania ciąży nie powinno się stosować żadnych zabiegów, które wykorzystują ultradźwięki lub emitują energię z urządzenia laserowego. Zabronione jest więc przeprowadzanie wszelkiego rodzaju zabiegów wyszczuplających, peelingu kawitacyjnego oraz poddawania się sonoforezie. Dotyczy to również depilacji laserowej . Nie ma znaczenia czy chodzi jedynie o pozbycie się niechcianych włosków z nóg, rąk czy z okolic bikini . Depilacja wszystkich części ciała może mieć negatywne skutki zarówno dla maleństwa jak i noszącej go mamy.
Na kobietach, które spodziewają się dziecka nie są przeprowadzane żadne testy aparatur laserowych, dlatego nie ma konkretnych danych, potwierdzających, że emitowana energia w żaden sposób nie wpłynie na rozwój płodu. Oczywiście związane jest to z zachowaniem wszelkich środków ostrożności wobec pacjentek. Wiązki światła wywoływane przez laser mogą doprowadzić do nagłego pojawienia się niekontrolowanych skurczy mięśni, przez co dojdzie do poronienia w pierwszych miesiącach ciąży lub doprowadzi do przedwczesnego porodu w ostatnim trymestrze. Negatywne konsekwencje mogą oddziaływać nie tylko na dziecko, ale również na jego mamę. Okres ciąży dla kobiety oznacza przede wszystkim zmiany hormonalne, które często powodują trudne do przewidzenia reakcje organizmu. Każda przedstawicielka płci pięknej inaczej przeżywa czas poprzedzający narodziny oczekiwanego maleństwa. Niektóre nie odczuwają żadnych skutków ubocznych przeżywanej ciąży, inne najchętniej nie wychodziłyby z łóżka. Dotyczy to również skóry, na którą oddziałują wiązki laserowe. Nawet specjalista nie jest w stanie przewidzieć jak zareaguje organizm ciężarnej kobiety na zabieg depilacji laserowej.
Należy również pamiętać, że skóra w czasie ciąży robi się wyjątkowo delikatna i znacznie wrażliwsza. Jest więc dużo bardziej podatna na poparzenia oraz powstawanie przebarwień. Dodatkowo, trudno byłoby w pełni zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym, które mogłyby powstać w trakcie zabiegu. Łagodzące środki podepilacyjne zawierają w swoim składzie substancje, które mogą podrażnić lub uczulić osłabioną skórę .
Ciąża a depilacja laserowa – można czy nie można?
Ciąża podobnie jak okres karmienia piersią stanowią bezwzględne przeciwwskazania do depilacji laserowej. Wiązki lasera mogą wywołać niekontrolowane skurcze mięśni, które mogą doprowadzić nawet do poronienia. Kobietom ciężarnym polecamy depilację pastą cukrową oraz woskiem twardym – są to metody bezpieczniejsze dla przyszłych mam.
- Chcę wykonać pierwszy raz depilację laserową, od czego powinnam/powinienem zacząć
- Jaką długość włosów trzeba mieć do lasera?
- Czy mogę spodziewać się bólu podczas laserowego usuwania owłosienia?
- Czy moja skóra będzie podrażniona po zabiegu?
- Po ilu zabiegach będą widoczne pierwsze rezultaty?
- Czy oferują Państwo jakieś korzystne cenowo pakiety?
- Czy stosowanie antykoncepcji jest przeciwwskazaniem do zabiegu?
- Czy mogę skorzystać z zabiegów laserowego usuwania owłosienia jak mam azs (atopowe zapalenie skóry) czy egzemę?
- Czy mogę skorzystać z zabiegu depilacji laserowej przy chorobach tarczycy?
- Czy mogę opalać się między sesjami laserowego usuwania owłosienia?
- Czym usuwać włoski między sesjami laserowego usuwania owłosienia?
- Czy będąc chorym na padaczkę można poddać się laserowemu usuwaniu owłosienia?
- Ciąża a depilacja laserowa - można czy nie można?
- Czy karmiąc piersią mogę skorzystać z laserowego usuwania owłosienia?
- Jak często należy wykonywać depilację laserem?
Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.
Depilacja laserowa a ciąża, czyli kiedy jest najlepszy czas na zadbanie o gładkie ciało
Ciąża i okres laktacji to szczególny czas, kiedy ciało się zmienia, skóra jest wrażliwa i trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, myśląc za dwoje. Co nie zmienia faktu, że przyszła lub świeżo upieczona mama chciałaby się cieszyć gładką skórą i nie martwić codziennym goleniem. Dlatego odpowiadamy na pytania dotyczące depilacji laserowej i ciąży, jak i podpowiadamy, kiedy najlepiej zaplanować zabieg w salonie depilacji laserowej.
Wraz z rosnącym brzuszkiem bliżej nam do porodu i poznania nowego człowieka, ale też trudniej wykonywać takie czynności jak samodzielny pedikiur czy golenie nóg. W dodatku skóra może gwałtownie reagować na ostrze maszynki i kosmetyki używane do golenia. Można więc pomyśleć, że to najwyższy czas i pora wybrać się na depilację laserową – będącą bezpieczną i skuteczną metodą trwałego usuwania niechcianych włosków. Niestety ciąża to taki szczególny czas, że jest ona przeciwwskazaniem do tego typu zabiegu. Jest, że to okres, kiedy trzeba na siebie i płód chuchać i dmuchać. Hormony szaleją, ciało się zmienia, skóra staje się wrażliwsza, nasza wytrzymałość na ból także może spaść – to wszystko zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji, ale w żadnym profesjonalnym gabinecie zabieg nie zostanie wykonany w przypadku kobiety będącej w ciąży. Lepiej nie ryzykować przebarwień, poparzeń czy ewentualnego niekorzystnego wpływu lasera na płód oraz stresujących doznań bólowych. I to niezależnie od miejsca, które chcielibyśmy wydepilować.
Depilacja laserowa bikini – jak wygląda zabieg?
Na początku przeprowadzany jest wywiad , w którym omawia się wszystkie kwestie mające wpływ na kwalifikację do zabiegu. Ocenia się kondycję zdrowotną, a także stan skóry i włosów. Ustala się też typ i zakres wykonywanej depilacji. W przypadku niskiej tolerancji na ból istnieje możliwość użycia kremu znieczulającego z lidokainą i prylokainą na 60 minut przed zabiegiem [3]. Po pozytywnym zakwalifikowaniu do procedury, osoba wykonująca depilację prosi o ściągnięcie ubrań od pasa w dół i założenie jednorazowej bielizny. Następnie zakłada się ochronne okulary na oczy, aby chronić wzrok [4]. Przed rozpoczęciem zabiegu ustawiane jest odpowiednie natężenie lasera, którego głowica następnie jest kierowana do miejsca docelowego. Wiązka światła jest wypuszczana seriami przypominającymi „strzały” [3]. W zależności od rodzaju depilacji, zabieg trwa od 5 do 25 minut [4].
Depilacja laserowa bikini jest bardzo efektywnym zabiegiem, jeśli chcesz całkowicie pozbyć się niechcianych włosów. Skuteczność sięga nawet 95% – oznacza to, że ponownie pojawi się jedynie około 5% pierwotnego owłosienia. Będzie ono jednak zdecydowanie jaśniejsze i delikatniejsze, więc może być prawie całkowicie niezauważalne. Nawet już po pierwszym zabiegu obserwuje się zdecydowaną redukcję ilości włosków. Jednak jedna sesja depilacji to za mało, aby uzyskać trwałą utratę zbędnego owłosienia . Jest to spowodowane tym, że laser w trakcie zabiegu działa jedynie na te włoski, które są w fazie wzrostu. Te, które są w fazie uśpienia nie ulegną zniszczeniu, w związku z czym mogą odrosnąć w późniejszym czasie. Zalecane jest odbycie całego cyklu zabiegów, tzn. około 5 depilacji w odstępie 4-6 tygodni. Ostateczna ilość sesji laserem zależy od czynników indywidualnych, tzn. od typu karnacji, rodzaju włosa, a także jego cyklu wzrostu. Po upływie 1-2 lat rekomendowany jest zabieg „przypominający”, aby pozbyć się ewentualnych odrastających włosków [4].
