Depilacja laserowa a ryzyko czerniaka - Co powinieneś wiedzieć
Depilacja IPL a Light Sheer – przeciwwskazania
Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia:
- kologenozy, choroby tkanki łącznej,
- epilepsja (padaczka) -zabiegi laserowe emitują błyski światła, które mogą wywołać atak,
- skłonność do przerostowych keloidów – blizny przerostowe,
- porfiria,
- nadwrażliwość na płomienie słoneczne,
- nowotwory i inne choroby skórne,
- ciąża,
- uszkodzenia naskórka w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzany zabieg,
- protezy metalowe i implanty w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzony zabieg,
- rozrusznik serca.
Występują również pewne ograniczenia co do wykonywania zabiegów laserowych, te ograniczenia nie powodują wyłączenia z zabiegu, jednak jeśli występuje u Ciebie któreś z poniższych, wówczas nasz specjalista w czasie konsultacji podejmie decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu, bądź też przełożeniu go na inny termin.
Jakie to są ograniczenia?
- Żylaki
- Cukrzyca
- Łuszczyca
- Przyjmowanie leków fotouczulających, również ziół – musi być odstęp około 2 tygodni pomiędzy zakończeniem przyjmowania leków, a zabiegiem
- Karmienie piersią
- Świeza opalenizna – podrażniona skóra
- Czerniak w rodzinie
- Aktywne infekcje
- Przeprowadzona w miejscu zabiegu wcześniejsza depilacja woskiem – zalecana jest rezygnacja z używania wosku w okresie 4 tygodni przed zabiegiem
- Brak pełnoletniości – zabieg przed 18 rokiem życia może być wykonywany tylko za zgodą rodziców
- Zażywanie leków rozrzedzających krew
Czerniak skóry - przyczyny, czynniki ryzyka i sposoby zapobiegania
Czerniak powstaje w skutek mutacji komórek skóry, zwanych melanocytami. Wiadomo, że do rozwoju czerniaka przyczyniają się czynniki genetyczne i otoczeniowe. Najbardziej oczywistym czynnikiem ryzyka jest narażenie na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego też bardzo ważne jest, aby chronić swoją skórę przed słońcem, a także unikać nadmiernego palenia papierosów czy alkoholu. Inne czynniki ryzyka to:
- jasny kolor skóry, włosów i oczu,
- oparzenia słoneczne w dzieciństwie,
- duża liczba zmian barwnikowych na skórze,
- choroby układu immunologicznego,
- stosowanie leków hormonalnych,
- praca w miejscach, gdzie jest duże narażenie na promieniowanie UV.
Sposoby zapobiegania rozwojowi czerniaka to przede wszystkim:
- ograniczenie czasu w słońcu, w szczególności w godzinach 10-16,
- stosowanie kremów z filtrem UV o odpowiednim współczynniku,
- zakładanie opasek i kapeluszy chroniących skórę,
- regularne badanie skóry przez dermatologa w celu wykrycia nowych zmian.

Depilacja laserowa a oparzenia
Depilacja laserowa może powodować podrażnienia skóry, ból i pieczenie, a także zaczerwienie. Przeważnie takie dolegliwości utrzymują się krótko i ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Bardzo rzadko depilacja laserowa skutkuje powstaniem poważniejszych oparzeń, bąbli, pęcherzy, strupów czy blizn.
Aby zapobiec zaczerwienieniu i obrzękom skóry związanym z zastosowaniem depilacji laserowej, odradzane jest opalanie się przed zabiegiem i po zabiegu. Ponadto ryzyko oparzenia jest większe, gdy występuje mały kontrast między kolorem skóry a owłosienia. Jednak coraz częściej dzięki postępowi technologii osoby z ciemną karnacją mogą bezpieczniej korzystać z depilacji laserowej.
Czerniak – jak wygląda i czym jest?
Czerniak złośliwy to nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych tzw. melanocytów, które wytwarzają melaninę (barwnik skóry). To właśnie melanina odpowiada za ciemnienie skóry po jej kontakcie z promieniowaniem UV (czyli słonecznym czy tym wykorzystywanym w solarium). Czerniak to nowotwór o bardzo wysokim stopniu złośliwości. Często daje przerzuty nie tylko do węzłów chłonnych, ale także dalej – nawet do płuc i mózgu. Trzeba jednak pamiętać, że choroba ta może być wyleczona we wczesnym stadium rozwoju. Badania medyczne pokazują, że czerniak o grubości nieprzekraczającej 0,8 mm zapewnia 100% szans na przeżycie.
Choroba ta dotyka przede wszystkim skóry, rzadziej pojawia się w okolicach ust, nosa czy gałki ocznej. Objawia się na wiele sposobów. Najczęściej zmiany dotyczą znamion już istniejących. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące objawy:
- krwawienie,
- zgrubienie
- zaczerwienienie wokół znamion,
- swędzenie,
- powiększenie,
- zmiany kształtu,
- zmiany koloru.
Zmiany dotyczące znamion określane są jako ABCD, gdzie A oznacza asymetrię (znamię z symetrycznego staje się niesymetryczne), B brzegi (postrzępione brzegi znamienia), C kolor (zmiany w kolorze znamienia), D rozmiar (większe znamię).
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jak wygląda czerniak. Warto regularnie oglądać swoje zmiany na skórze kierując się wspomnianą wyżej zasada ABCD. Nowotwór ten początkowo pojawia się na powierzchni skóry, z czasem wrasta na głębokość 1 mm. Zazwyczaj znamiona, objęte czerniakiem, wyglądają bardzo nienaturalnie, są ciemne, rozległe. Bardzo groźne są silnie wybarwione, płaskie i delikatnie uwypuklone zmiany. Rzadko kiedy czerniak rozwija się ze znamion owłosionych.

Lepsza metoda depilacji – IPL a LightSheer
Przede wszystkim zabieg wykonany przez urządzenie IPL nie pozwala trwale usunąć włosków. Często mówi się także, że wiąże się on z większym uczuciem dyskomfortu niż depilacja laserowa diodowym Light Sheer. Trzeba zaznaczyć, że depilacje laserem Light Sheer Duet jest najskuteczniejszą metodą na pozbycie się owłosienia oferowaną obecnie na rynku. Nie daj się „nabrać” na niską cenę. Wybierz klinikę, gdzie stosuje się urządzenia, które posiadają odpowiednie atesty, a zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowane osoby.
Różnica między IPL a Lightsheer polega głównie na skuteczności usuwania owłosienia oraz ilości zabiegów, które potrzebne są do uzyskania pożądanego efektu. Oba urządzenia działają docelowo na barwnik zawarty we włoskach, nie uszkadzając tkanek dookoła. Skuteczność depilacji laserowej laserem Lightsheer sięga 95% – to oznacza, że włoski, które mogą odrosnąć, są pozbawione barwnika i są cienkie, co sprawia, że w zasadzie niewidoczne.
IPL nie są laserami, choć tak często są nazywane. Pacjent jest poddawany zabiegowi naświetlania lampą xenonową. Wadą urządzeń IPL jest to, że wpływają one na miejsca w okolicach mieszków włosowych, nie działają wybiórczo na włos.
Bolesność obu zabiegów uzależniona jest od wrażliwości pacjenta oraz jakości urządzenia. Co do jakości podczas zabiegu, laser LightSheer posiada chłodzącą końcówkę, dzięki której zabieg jest o wiele bardziej komfortowy.
Podsumowując najważniejsze różnice między oboma produktami, ich skuteczność i ilość zabiegów, jaką należy wykonać, jest różna. Podobo na 1 zabieg z użyciem lasera przypadają 3 zabiegi lampami IPL. Zatem różnica w jakości jest znacząca. Dodatkowo u osób poddających się zabiegowi IPL usunięcie całkowitego owłosienia jest utrudnione z racji tego, że działanie IPL różni się znacznie od działania lasera, który punktowo i bardzo precyzyjnie wpływa na cebulki włosów, uszkadzając je skutecznie.