Depilacja laserowa a ryzyko czerniaka - Co powinieneś wiedzieć
Przeciwwskazania do depilacji laserowej
Ta forma usuwania owłosienia nie jest przeznaczona dla wszystkich osób. Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są:
- ciąża i karmienie piersią,
- przyjmowanie leków lub ziół światłouczulających,
- nowotwory,
- infekcje w obrębie planowanej depilacji,
- posiadanie rozrusznika serca,
- choroby skóry,
- padaczka (impulsy światła mogą wywołać atak epilepsji).
Depilacja laserowa nie jest również dedykowana wszystkim typom skóry. Skuteczność zabiegu jest niższa w przypadku bardzo ciemnej karnacji lub opalenizny, a także jasnych włosów (blond, siwych, rudych). Z tego powodu ciemny kolor skóry jest również przeciwwskazaniem do zabiegu.
Źródła:
Laser hair removal, www.nhs.uk,
S. Lim, S. Lanigan, A review of the adverse effects of laser hair removal, doi: 10.1007/s10103-006-0377-y,
J. Caerwyn i inni, Lasers and intense pulsed light (IPL) association with cancerous lesions, doi: 10.1007/s10103-017-2310-y.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Depilacja laserowa a antybiotyki
Zioła i suplementy to jedno, ale nierzadko w codziennym życiu towarzyszą nam także leki. Co z antybiotykami (np. azytromycyna, metronidazol, kotrymoksazol czy tetracykliny), które szczególnie w sezonie jesienno-zimowym przyjmujemy dość często? Oczywiście znajdują się na liście przeciwwskazań, ale terapię wystarczy zakończyć na 2 tygodnie przed depilacją laserem.
Wiele osób zapomina, że przyjmowanie popularnych leków przeciwbólowych tuż przed zabiegiem, także uniemożliwia depilację. Ibuprom a depilacja laserowa? Odpowiedź jest prosta. Środki jak ibum, ibuprom, ketonal, aspiryna, pyralginum i wiele, wiele innych stanowią przeciwwskazanie do tego typu zabiegu. Tego typu leki trzeba odstawić na 2 dni przed zabiegiem. Jeżeli jednak mamy już umówioną wizytę w salonie urody, a odczuwamy np. silny ból głowy itd., to można poratować się paracetamolem. Popularny produkt z apteki, który ma go w składzie, to oczywiście apap.

Lepsza metoda depilacji – IPL a LightSheer
Przede wszystkim zabieg wykonany przez urządzenie IPL nie pozwala trwale usunąć włosków. Często mówi się także, że wiąże się on z większym uczuciem dyskomfortu niż depilacja laserowa diodowym Light Sheer. Trzeba zaznaczyć, że depilacje laserem Light Sheer Duet jest najskuteczniejszą metodą na pozbycie się owłosienia oferowaną obecnie na rynku. Nie daj się „nabrać” na niską cenę. Wybierz klinikę, gdzie stosuje się urządzenia, które posiadają odpowiednie atesty, a zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowane osoby.
Różnica między IPL a Lightsheer polega głównie na skuteczności usuwania owłosienia oraz ilości zabiegów, które potrzebne są do uzyskania pożądanego efektu. Oba urządzenia działają docelowo na barwnik zawarty we włoskach, nie uszkadzając tkanek dookoła. Skuteczność depilacji laserowej laserem Lightsheer sięga 95% – to oznacza, że włoski, które mogą odrosnąć, są pozbawione barwnika i są cienkie, co sprawia, że w zasadzie niewidoczne.
IPL nie są laserami, choć tak często są nazywane. Pacjent jest poddawany zabiegowi naświetlania lampą xenonową. Wadą urządzeń IPL jest to, że wpływają one na miejsca w okolicach mieszków włosowych, nie działają wybiórczo na włos.
Bolesność obu zabiegów uzależniona jest od wrażliwości pacjenta oraz jakości urządzenia. Co do jakości podczas zabiegu, laser LightSheer posiada chłodzącą końcówkę, dzięki której zabieg jest o wiele bardziej komfortowy.
Podsumowując najważniejsze różnice między oboma produktami, ich skuteczność i ilość zabiegów, jaką należy wykonać, jest różna. Podobo na 1 zabieg z użyciem lasera przypadają 3 zabiegi lampami IPL. Zatem różnica w jakości jest znacząca. Dodatkowo u osób poddających się zabiegowi IPL usunięcie całkowitego owłosienia jest utrudnione z racji tego, że działanie IPL różni się znacznie od działania lasera, który punktowo i bardzo precyzyjnie wpływa na cebulki włosów, uszkadzając je skutecznie.