Depilacja laserowa a Izotek - Porównanie i Skutki
Zioła, suplementy
Jedni podważają ich skuteczność, inni dostrzegają ich powolne, acz skuteczne działanie. Pewnym jest jednak, że niektóre zioła stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej. Najpopularniejsze, które należy wykluczyć na min. dwa tygodnie przed zabiegiem to: dziurawiec, pokrzywa, nagietek, rumianek, skrzyp polny. Bardzo popularne w dzisiejszych czasach suplementy z zawartością biotyny i krzemu również wpływają niekorzystnie na efekt zabiegu.
Powinny upłynąć min. 3 tygodnie od zabiegów w obrębie skóry, zanim wykonamy depilację laserową.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest terapia retinoidami – np. Izotek. Po takim leczeniu należy wstrzymać się z zabiegami przez najbliższe 6 miesięcy. Kurację antybiotykami i sterydami należy zakończyć na dwa tygodnie przed zabiegiem. Bardzo dużo związków chemicznych o działaniu fotouczulającym znajduje się również w innych lekach dostępnych na receptę, jak i bez niej.
! UWAGA ! Rozumiemy, że nasi klienci często zażywają leki/suplementy diety na rozmaite schorzenia, dlatego zawsze upewniamy się, czy wyroby farmaceutyczne, które zażywa pacjent nie stanowią przeciwwskazania do zabiegu.
Depilacja laserowa latem – jakich zasad trzeba przestrzegać i o czym należy pamiętać
Podstawową zasadą, o której wspomniałyśmy już wcześniej już, jest to, aby powstrzymać się od opalania. – Należy pamiętać, aby nie eksponować okolic poddanych depilacji laserowej na słońce, utrzymywać okres 4 tygodni przed i po zabiegu bez opalania – przypomina Lidia Kwiatkowska z kliniki Elite. Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, aby używać kremów z wysokim filtrem (minimum SPF50), które ochronią naszą skórę poddawaną zabiegowi przed szkodliwym działaniem słońca, przebarwieniami i poparzeniami słonecznymi.
Depilacja laserem jest zdecydowanie odczuwalna, ale poziom bólu to bardzo indywidualna kwestia, która zależy nie tylko od progu bólu każdej osoby, ale także dobranych parametrów lasera oraz depilowanych miejsc. Najbardziej wrażliwe na depilację laserową obszary to np. okolice bikini, przód łydek, okolice kostek – generalnie te miejsca, gdzie skóra jest bardzo cienka. Nie ma różnicy, czy zabieg jest wykonywany zimą czy latem. Na szczęście w każdej chwili możecie poprosić kosmetologa o chwilę przerwy. Uczucie depilacji laserowej przypomina wbijanie igiełek w skórę – na szczęście jeden „strzał” laserem trwa kilka sekund, dlatego jest to do wytrzymania. Tuż po zabiegu mogą wystąpić podrażnienia, co jest zupełnie naturalne. Zaczerwienienia znikają po kilku dniach.
Przeciwwskazania do depilacji bikini i możliwe skutki uboczne
Depilacja brazylijska nie jest zalecana dla osób chorujących na cukrzycę, palących tytoń, nadużywających alkoholu i przyjmujących leki hormonalne oraz rozrzedzające krew. Nie wolno jej przeprowadzać w przypadku infekcji intymnych oraz chorób skóry.
Depilacja brazylijska woskiem może spowodować nie tylko podrażnienia skóry, ale też trudno gojące się rany. W najgorszym przypadku może dojść do zakażenia bakteryjnego – dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy kosmetyczka niechcący oderwie wraz z woskiem kawałek skóry. Jeszcze łatwiej o to w domu, jeśli zabieg wykonuje niedoświadczona osoba.
Po depilacji bikini często pojawiają się też nieestetyczne czerwone krostki. Jest to skutek podrażnienia skóry w okolicach mieszków włosowych i występującego stanu zapalnego. Podobne zmiany mogą być też skutkiem wrastania włosków jakiś czas po zabiegu. By ich uniknąć, należy dbać o higienę i regularnie wykonywać peeling wydepilowanej skóry otaczającej okolice intymne.
Należy też podkreślić, że owłosienie w miejscach intymnych ma funkcję ochronną. Kiedy go zabraknie, wzrasta ryzyko infekcji, chociażby zapalenia mieszków włosowych.
Zabieg polegający na mechanicznym wyrywaniu włosków za pomocą wosku może spowodować pękanie naczynek krwionośnych, dlatego nie jest zalecany dla osób ze skórą naczyniową.
Skóra po depilacji może też stać się zbyt przesuszona, dlatego po zabiegu zalecane jest stosowanie kosmetyku nawilżającego, który nie powoduje zablokowania porów skóry (nie zawiera parafiny, oleju mineralnego, wazeliny i podobnych syntetycznych produktów ropopochodnych).
Czy warto wykonywać depilację laserową twarzy u osób zmagających się z trądzikiem?
Depilacja laserowa to skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych owłosienia, ale warto wziąć pod uwagę, że u osób borykających się trądzikiem istnieją pewne przeciwskazania do wykonania depilacji twarzy. W takim przypadku, przed przystąpieniem do zabiegu, warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem, który oceni stan skóry i doradzi najlepsze rozwiązanie. W niektórych przypadkach lepiej zrezygnować z zabiegu lub poczekać, aż trądzik zostanie wyleczony, ponieważ może on wpłynąć na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu depilacji twarzy. Jednakże, jeśli nie istnieją żadne przeciwskazania, a skóra zostanie odpowiednio przygotowana i pielęgnowana po zabiegu, to depilacja laserowa może być skuteczną i bezpieczną opcją dla osób z trądzikiem.
Jeśli do leczenia trądziku zostały włączone leki zawierające izotretynoinę (np. Izotek, Curacne, Aknenormin), wskazane do stosowania doustnego w przypadku ciężkich postaci trądzików, należy powstrzymać się od wizyty w salonie do czasu skończenia kuracji. Preparaty mające w składzie izotretynoinę należy odstawić na co najmniej 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Jeśli po tym czasie zdecydujemy się na wizytę w salonie i wykonanie zabiegu, to do doustnej terapii lekiem można powrócić dopiero po pół roku po zakończeniu zabiegów depilacji laserowej.
Retinol a depilacja laserowa? Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu.
